|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/9/14: نقد سرمايه داري از درون: بازار در برابر منافع خاص
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4493
سه شنبه 20 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4209 14/9/96 > صفحه 20 (كتاب) > متن
 
 


بسته مطالعاتي هفته۱ 
نقد سرمايه داري از درون: بازار در برابر منافع خاص
    نظام سرمايه داري در خدمت چه کساني است؟ سرمايه داران و توانگران يا کارگران و تهيدستان؟ پاسخ رايج به اين پرسش معمولا اين بوده است که چنين نظامي همان طور که از نامش پيداست در خدمت سرمايه داران و توانگران و کارفرمايان و مديران است و سهم کارگران و تهيدستان چيزي نيست مگر زجر و زحمت و فقر. اين باور، که تجربه هم درستي آن را نشان مي دهد، موجب خلط مبحث مهمي شده که در ۲۰۰ سال اخير، بسياري از روشنفکران و عدالت خواهان را در برابر نظام هاي سرمايه داري قرار داده است.
    خلط مبحث آنجا رخ داده که مفاهيم «بازار» و «اقتصاد آزاد» با مفهوم «کاپيتاليسم» مترادف فرض شده است. حال آنکه نخستين نقدها را به «کاپيتاليسم» نظريه پردازان بازار آزاد و پيش از همه آدام اسميت نوشته اند. جانمايه سخن نظريه پردازان اقتصاد آزاد اين است که همه انسان ها، از جمله سرمايه داران در پي سود خود هستند و هر کس ادعا کند به نيت خدمت به ديگران کار و توليد مي کند بايد در درستي ادعايش شک کرد. تنها راه در امان ماندن از شر ديگران، اعم از سرمايه دار يا غيرسرمايه دار هم اين است که فعاليت همگان تحت ضوابط يکسان و بدون دستکاري و رانت قدرت سياسي پيش برود. در چنين فضايي هر کس مطابق توانايي و خلاقيت و کوشش خود ثروت به کف مي آورد و براي به دست آوردن آن ناگزير است به ديگران خدمت کند.
     سودي که از اين راه حاصل مي شود همان پاداش خدمت است و هيچ کس بابت ارائه چنين خدمتي طلبکار ديگران نيست. طبق باور اين نظريه پردازان، در نظام بازار آزاد هم اگر دولت به نفع گروهي و عليه گروهي ديگر در نظم بازار دستکاري کند، «کاپيتاليسم» به خدمت منافع خاص در مي آيد و به فساد مي گرايد. در نظام سوسياليستي هم همين طور است. پس معيار داوري و سنجش عدالت و بي عدالتي چيزي نمي تواند باشد مگر آزادي کسب وکار، برابري در برابر قانون، رقابت و شفافيت. هر تلاشي براي بر هم زدن اين اصول و قواعد، ستم کردن به ديگران است و فضا را براي کسب ثروت نامشروع فراهم مي کند.
    چهار کتاب زير که همگي به دست طرفداران نظام بازار نوشته شده اند، نقدهايي هستند بر «سرمايه داري واقعا موجود» و نشان دادن تفاوت آن با نظام بازار. کتاب اول (پاشنه آشيل سرمايه داري)، گريزگاه هاي فساد و چگونگي پديد آمدن پول کثيف را بررسي کرده و چگونگي احياي نظام بازار آزاد را نشان داده است. کتاب دوم (بازار آري، کاپيتاليسم نه) مواضع آنارشيست هاي فردگرا را در برابر مديران، نابرابري ها، قدرت شرکت ها و فقر ساختاري جوامع توضيح داده است. کتاب سوم ( اقتصاد و آرمان شهر)، درباره اميد به آينده است و توضيح مي دهد که بر خلاف باور رايج، انديشه اقتصاد آزاد، عاري از درونمايه هاي آرمانگرايانه نيست و نبايد فروپاشي شوروي را پايان عصر آرزوهاي بشر دانست. کتاب چهارم (سرمايه دار عليه سرمايه داري)، مباحث نظري و تجربه هاي عملي جورج سوروس است درباره نقش رهبران سياسي در به انحراف کشيده شدن نظام بازار و اقتصاد آزاد.
    
    
    پاشنه آشيل سرمايه داري
    ريموند بيکر/ سجاد اميري/ ۵۳۶ صفحه
    ۴۰ هزار تومان

    عظيم ترين نظم اقتصادي که تا به امروز در جهان پديد آمده است، نيازمند بازبيني است. پاشنه آشيل کاپيتاليسم، دعوتي است به پيوستن و قدم گذاشتن در راهي که هدفش زير ذره بين قرار دادن نظام بازار آزاد جهاني است.اين کتاب بيان استادانه علل شکل گيري فساد در جوامعي است که ظاهرا با الگوي اقتصاد آزاد اداره مي شوند اما در اصل بنيادشان بر اقتصاد برنامه اي و مداخله سازمان يافته دولت ها است. ريموند بيکر در اين کتاب از تجربيات خودش درباره ۶۰ کشور جهان سخن مي گويد که طي ۵۰ سال در آنها و درباره آنها مطالعه کرده است. اين کتاب از روابط پنهاني بانک هاي جهان با دولت هاي فاسد پرده برمي دارد و نشان مي دهد که انحصارات غيرطبيعي و مبتني بر رانت هاي دولتي چه سان اقتصاد کشورها را به تباهي مي کشانند و با خشکاندن ريشه هاي رقابت، ميدان اقتصاد را به رجاله هاي اقتصادي و مالي مي سپارند.
    
    
    بازار آري، کاپيتاليسم نه
    گري چارتيه و چارلز جانسون/ مهرداد ملايي/ ۵۴۴ صفحه
    قيمت: ۴۰ هزار تومان

     آنارشيسم طرفدار بازار به دنبال کشف حقايق اجتماعي با اتکا به يک تفکر جزمي يا انکار قانون نيست بلکه مي خواهد تا حد امکان زمينه تبادل آزاد ايده ها و نيروهاي اجتماعي را به واسطه توجه به پيامدهاي غيرارادي ايده هاي پذيرفته شده فراهم کند و باعث مشارکت افراد در يک کشف و تجربه با پايان باز شود که زمينه را براي آزمودن پايدار ايده ها و نهادها با توجه به ايده هاي رقيب و واقعيت هاي حداقلي فراهم مي کند. ايده هاي آنارشيستي طرفدار بازار به شکل طبيعي بيشتر در قالب ديالوگ ها و نه رساله ها شکل مي گيرند و بيشتر به شکل مکالمه انتقادي هستند و نه تک گويي يک طرفه. ارزش مشارکت خودجوش و تبييني و استحکام آزمون رقابتي ممکن است به اندازه شکل گيري ايده هاي مکتوب آنارشيسم طرفدار بازار، محوري باشد چراکه به نوعي اجراي اين ايده ها در جهان واقعي خواهد بود.
    
    
    اقتصاد و آرمان شهر
    جفري هاجسن/ آرش طهماسبي/ ۴۵۶ صفحه ۳۰ هزار تومان

    اتحاد شوروي در پايان سال ۱۹۹۱، تجزيه شد و جمهوري هاي تازه استقلا ل يافته آن مسير احياي کاپيتاليسم و گشايش باب دموکراسي را در پيش گرفتند. نظام سوسياليستي اتحاد شوروي با داعيه رستگاري بشر و عقلانيت علمي شکل گرفته بود، اما تعداد اندکي در مرگش مويه کردند. پس از فروپاشي شوروي نکته اي که بيشتر مايه نگراني بود، اين بود که کساني مي کوشيدند حوادث سال هاي ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۱ را برآيند پيروزي ناب انواع کاپيتاليسم ليبرال دموکراتيک، جلوه دهند و به اين وسيله نه تنها «مرگ سوسياليسم» را جار بزنند، بلکه خط بطلاني بر تمام انواع مباحث اتوپيايي بکشند. بسياري مي پنداشتند نه تنها کمونيسم شوروي مرده است بلکه تمام آينده ها و آرمان شهرهاي ممکن هم به همراه آن به گور رفته اند. در واکنش به چنين ادعاهايي بود که نطفه نوشتن اين کتاب بسته شد.
    
    
    سرمايه دار عليه سرمايه داري
    جورج سوروس/ امير کامگار / ۲۷۲صفحه
     ۱۵ هزار تومان

    جورج سوروس در کتاب « فروپاشي مالي سال ۲۰۰۸ و مفهوم آن: الگوي جديد براي بازارهاي مالي» که انتشارات دنياي اقتصاد ترجمه فارسي آن را با عنوان «سرمايه دار عليه سرمايه داري: تحليل نقادانه جورج سوروس درباره بحران مالي ۲۰۰۸ و ارائه الگوي جديد براي بازارهاي مالي» منتشر کرده است، از مباني و ريشه هاي بحران هاي مالي در آمريکا و برخي کشورهاي ديگر در سال هاي اخير سخن مي گويد. اهميت اين کتاب در اين است که سوروس به عنوان «کارگزار اقتصادي و سياسي ايالات متحده»، در جاي جاي کتاب، نقدهايي راديکال بر وضع نهادهاي اقتصادي آمريکا، وارد کرده است. به گفته وي « نظام مالي جهاني بر مبناي فرض هاي اشتباه شکل گرفته است. اين گزاره، اظهارنظري تکان دهنده است و تکان دهنده تر از آن اينکه تصورات غلط نه تنها از ويژگي بازارهاي مالي است بلکه از خصوصيات تمامي ساختارهاي بشري به شمار مي رود.» اين نقد از درون که مبتني بر پي رنگ هاي تئوريکِ نيرومند و مستظهر به انگاره هايي فيلسوفانه است از نمونه هاي کمياب در زمينه تحليل وضع اقتصادي آمريکا و جهان صنعتي به شمار مي رود و حاوي اطلاعات ذي قيمتي است که به فهم ما از سامان اقتصادي جهان و کاستي هاي آن کمک مي کند. از اين حيث، اين کتاب هم در زمره کتاب هاي اقتصاد سياسي و انديشه اقتصادي قرار مي گيرد و هم در شمار کتاب هاي مرتبط با بازار سرمايه و امور مالي است.
    
    
    
    بسته مطالعاتي هفته۱: نقد سرمايه داري از درون: بازار در برابر منافع خاص
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4209 به تاريخ 14/9/96، صفحه 20 (كتاب)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 38 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Multidisciplinary Cancer Investigation
شماره 3 (پياپي 203)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است