|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/9/14: قاب جديد تجارت با اروپاي شرقي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4493
سه شنبه 20 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4209 14/9/96 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


قاب جديد تجارت با اروپاي شرقي
ليست همكاري هاي اقتصادي ايران و مجارستان اعلام شد    
    دنياي اقتصاد : مجارستان براي سرمايه گذاري در راستاي اجراي ۵۰ طرح و پروژه از پيش تعريف شده در ايران اعلام آمادگي کرد. اوايل سال جاري و در راستاي اجراي طرح اقتصاد مقاومتي تعيين تکليف ۵۰ طرح اولويت دار ملي به وزارت صنعت سپرده شد و حال با رايزني صورت گرفته با هيات مجارستاني شرايط براي سرمايه گذاري در برخي از طرح هاي تکليف شده به وزارت صنعت کليد زده شد.
    «همکاري در حوزه معدن و صنايع معدني، همکاري هاي صنعتي به خصوص ساخت و توليد، افزايش مبادلات تجاري ميان دو کشور، همکاري در ساخت مشترک اتوبوس هاي برقي، ايجاد روابط بانکي ميان دو کشور و...» از جمله سرفصل هايي است که در ديدار هيات مجارستاني با وزير صنعت، معدن و تجارت موردتوجه قرار گرفت و در اين ديدار وزير اقتصاد مجارستان نيز اعلام کرد که مشکلي براي آغاز سرمايه گذاري ميان دو کشور وجود ندارد.
    آذرماه سال ۹۴ بود که پس از ۲۷ سال، مجارستان با هياتي که در راس آن نخست وزير و پنج وزير از ۱۰ وزير اين کشور قرار داشتند، با دست پر وارد ايران شد. مقامات اين کشور در ديدارهاي جداگانه با مقامات دولتي و بخش خصوصي ايران موافقت نامه هاي همکاري متعددي امضا کردند. مجارستان از منابع طبيعي بهره مند نيست، اما با وجود اين، در صنايع پتروشيمي و نفتي هاب منطقه است. همچنين در بسياري از زمينه هاي همکاري، هزينه کمتري را نسبت به برخي از کشورها مانند آلمان و ايتاليا دارد. حال بعد از دو سال هيات تجاري اين کشور که در راس آن وزير اقتصاد مجارستان قرار دارد، در حال عقد قراردادهاي متعدد با ايران است. شرکت هاي مجارستاني حاضر در اين هيات تجاري در زمينه هاي خودروسازي، اتوبوس سازي، مهندسي و توسعه محصول، سيلندرهاي گاز و جوشکاري، سيستم هاي خنک کننده نيروگاهي، لجستيک، نفت و گاز، دارو، تجهيزات پزشکي و خوراک دام فعال هستند. محمد شريعتمداري در اين ديدار بر فراهم شدن زمينه هاي گوناگون همکاري هاي صنعتي به خصوص ساخت و توليد در داخل، تاکيد کرد و افزود: با توجه به تجربيات خوب مجارستان در افزايش رشد اقتصادي و کاهش نرخ بيکاري، قرار شد تبادل اطلاعات در اين زمينه نيز ميان دو کشور انجام شود. افزايش ۱۰۰ درصدي حجم مبادلات سال گذشته دو کشور نسبت به سال قبل آن يکي ديگر از موارد مطرح شده از سوي وزير صنعت، معدن و تجارت است. به گفته شريعتمداري افزايش مبادلات تجاري ميان دو کشور نشانگر آغاز يک حرکت روبه جلو در توسعه روابط، بازگشت به روابط پيش از برجام و پيشي گرفتن از آن است که اميدواريم اين مسير را با قدم هاي سريع تري ادامه دهيم.
    وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اينکه حجم مبادلات دو کشور رقمي ناچيز در حدود ۲۰ ميليون دلار بوده که به ۸۰ ميليون دلار رسيده است، ادامه داد: با آغاز همکاري هاي صنعتي و ساخت مشترک اين رقم افزايش مي يابد. از سوي ديگر در برخي حوزه هاي صنعتي مانند ۵۰ طرح و پروژه اولويت داري که در وزارت صنعت، معدن و تجارت تعريف شده است، وزير اقتصاد مجارستان براي سرمايه گذاري اعلام آمادگي کرد و درخصوص همکاري در ساخت مشترک اتوبوس هاي برقي نيز مذاکرات ادامه دارد. وي درخصوص حجم مبادلات اقتصادي ايران و مجارستان براي سال جاري نيز گفت: پيش بيني مي شود که ميزان مبادلات ۲ کشور در سال ۹۶ به بيش از ۱۰۰ ميليون دلار افزايش يابد.
    علاوه بر موارد مذکور به گفته وزير صنعت، معدن و تجارت به همراه هيات تجاري مجارستان که وارد ايران شده است هيات بانکي نيز حضور دارد که اين امر موجب مي شود تا روابط بانکي ميان دو کشور و ايجاد فعاليت هاي مشترک در اين حوزه را بتوان ارزيابي کرد. وزير صنعت، معدن و تجارت همچنين با بيان اينکه ما براي توسعه روابط با مجارستان به رغم رابطه ديرينه تاريخي نيازمند شناخت بهتر از پتانسيل هاي اقتصادي قابل مبادله بين دو کشور هستيم، گفت: اميدواريم در راستاي تلاش هاي کميسيون مشترک دو کشور نقشه راه همکاري هاي ايران و مجارستان طراحي شود و در اين خصوص به جمع بندي برسيم.
    شريعتمداري با اشاره به برگزاري اجلاس کميسيون مشترک همکاري هاي دو کشور در ماه هاي پاياني سال گذشته افزود: خوشحاليم که برخي اسناد زيربنايي مثل سند توسعه همکاري هاي اقتصادي و يا اجتناب از اخذ ماليات مضاعف بين دو کشور به امضا رسيده است و دامنه توسعه فعاليت هاي اقتصادي با مجارستان در همه بخش ها است اما در حال حاضر مي خواهيم در حوزه صنعت، معدن و تجارت متمرکز شويم.
    وزير صنعت، معدن وتجارت يادآور شد: پيش نياز اين فعاليت در حوزه هاي صنعت، معدن و تجارت برقراري يک رابطه بانکي مطمئن بين دو کشور است و خوشبختم که در گذشته نه چندان دور هيات بانکي مجارستان با همکاران بانک مرکزي ما مذاکرات ثمربخشي داشتند و من بسيار اميدوارم که منجر به توافق ارزشمندي شود که پايه همکاري هاي مشترک ما را پشتيباني کند.
    وي گفت: ايران امروز براي رشد اقتصادي پايدار نياز به جذب سرمايه خارجي دارد. همکاران ما درحوزه صنعت، معدن و تجارت آماده گفت وگو درباره نحوه جذب سرمايه هاي خارجي هستند و علاوه بر اين موضوع بسيارمهم و پايه اي، براي شناخت دقيق تر از فعاليت هاي صنعتي و معدني مشترک آمادگي داريم. فعاليت در بخش هاي «آي تي، آي سي تي، خودروسازي سبک و سنگين، پتروشيمي، صنعت نفت و گاز» از ديگر زمينه هاي مورد اشاره شريعتمداري براي همکاري متقابل در اين ديدار بودند.
    وي ياد آور شد: پيش از اين نيز سابقه همکاري در برخي از زمينه ها مثل اتوبوس هاي ايکاروس با مجارستان داشته ايم اما اين همکاري ها بايد افزايش يابد. در موضوعات سرمايه گذاري خارجي نيز قرارداد ساخت ۲ هزاردستگاه اتوبوس ايکاروس براي ساخت در داخل امضا شده است و اميدوارم همکاري ها درمورد ساخت داخلي کردن فعاليت هاي توليدي در ايران بين ايران و مجارستان محکم تر شود.
    وزير صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: با توجه به رشد ۴ درصدي اقتصادي مجارستان که ازمتوسط رشد اروپا پيشي گرفته ما نيز آماده همکاري در زمينه هاي مختلف با کشور دوست مجارستان هستيم و تمايل داريم از تجربيات مجارستان در کاهش نرخ بيکاري استفاده کنيم و اين موضوع براي ما بسيار کليدي محسوب مي شود. وي افزود: حجم روابط ما روند رو به رشدي دارد اما همچنان انتظارات ما را برآورده نمي کند و در سال گذشته حجم مبادلات تجاري با مجارستان دو برابر شده اما با ناديده گرفتن بخش نفت، رقم قابل قبولي نيست.
    وي با اشاره به ۵۰ پروژه اولويت دار درحوزه صنعتي افزود: اين ليست به همراه گزارش پيش امکان سنجي آنها در سايت وزارتخانه ثبت شده است و قابل استفاده سرمايه گذاران و علاقه مندان به همکاري است که به خصوص در حوزه صنايع پتروشيمي، دارو سازي و مسائل بانکداري آماده مذاکره براي همکاري مشترک هستيم. وي با اعلام تمايل کشورمان براي امضاي تفاهم نامه همکاري مشترک مجارستان، لهستان، اسلواکي و چک نيز گفت: شما مي توانيد اين امکان را فراهم کنيد همچنين بازارهاي اطراف ايران بازارهاي مهمي برا ي ايران محسوب مي شوند و ايران مي تواند به عنوان يک هاب براي صادرات مجدد محصولات به افغانستان و عراق و... که امروز نيازمند آن هستيم عمل کند و مجارستان مي تواند با نگاه مثبت براي تعامل ايران با اتحاديه اروپا فعالانه عمل کند.
    وي با اعلام حمايت از ايجاد پرواز مستقيم هوايي افزود: براي توسعه همکاري هاي صنعتي علاقه منديم که هيات مجاري مذاکراتي را با سازمان گستر ش و نوسازي صنايع ايران و در حوزه معدن و صنايع معدني با سازمان توسعه و نوسازي معدن و صنايع معدني صورت دهد؛ چرا که اين مذاکرات به شناخت دقيق تر از پتانسيل هاي قابل مبادله کمک مي کند. شريعتمداري اظهار کرد: کاغذ و بر پايه آن چوب از زمينه هاي خوب همکاري ها بوده و هست و در اين زمينه هم ما آماده مذاکره و همکاري بيشتر هستيم. وي در ادامه با اشاره به شکل گيري مرکز تجاري ايران در مجارستان افزود: بخش خصوصي در اين زمينه فعاليت خود را آغازکرده و در اين مدت موفق به برگزاري ۵ نمايشگاه صنايع دستي و محصولات ايراني براي معرفي و حضور در اروپا شده است.
    
    امضاي ۴ توافقنامه ميان دو کشور
    در اين نشست ميهايلي وارگا وزير اقتصاد مجارستان نيز با اشاره به مثمر ثمر بودن گفت و گوهاي خود با وزير صنعت، معدن و تجارت ايران گفت: امکانات زيادي در ارتقاي همکاري هاي اقتصادي ميان دو کشور وجود دارد و در روزهاي اخير نيز توافقنامه هاي زيادي در زمينه ترابري، اتوبوس سازي، تجهيزات پزشکي و داروسازي به امضا رسيد.
    وزير اقتصاد مجارستان با طرح اينکه درخصوص ارتقاي همکاري ها در زمينه هاي پتروشيمي، داروسازي و صنايع معدني نيز مذاکره انجام شد، افزود: در زمينه جهانگردي نيز پتانسيل هاي همکاري وجود دارد و مايليم جهانگردان بيشتري از مجارستان از مناطق ديدني ايران بازديد کنند. وارگا همچنين با تاکيد بر آمادگي براي تقويت و تشويق سرمايه گذاري متقابل در هر دو کشور تصريح کرد: مشکلي براي آغاز سرمايه گذاري ها وجود ندارد، مذاکرات دو جانبه ديروز در اتاق بازرگاني ايران آغاز شد، تجار دو کشور تاکنون ۴ توافقنامه امضا کردند، امروز بعدازظهر نيز با وزير اقتصاد ايران يک توافقنامه درخصوص دفاع از حقوق سرمايه گذاري به امضا خواهيم رساند.
    وزير اقتصاد مجارستان همچنين گفت: براي ما اهميت زيادي دارد اتوبوس هاي ايکاروس دوباره در جاده هاي ايران به حرکت درآيند، در اروپا و در مجارستان از اتوبوس هاي برقي زياد استفاده مي شود و همکاري در ساخت مشترک اتوبوس هاي برقي را با ايران نيز مدنظر داريم. اولين سري اتوبوس هاي ايکاروس سال ۱۹۹۳ وارد بازار ايران شدند و حال پس از توقفي ۲۴ ساله وزير اقتصاد اين کشور در ديدار با وزير صنعت، معدن و تجارت اظهار اميدواري کرده که فعاليت شرکت ايکاروس بار ديگر درايران از سر گرفته شود. وي درباره موضع مجارستان در برجام نيز تاکيد کرد: دولت مجارستان هم به صورت مستقل و هم به عنوان عضوي از اروپا از تداوم و حفظ برجام حمايت مي کند، چرا که قرارداد مهمي است و بايد به همين صورت حفظ شود.وارگا گفت: روابط ما ديرينه است و مجارها تجارت را از ايرانيان آموخته اند و در دو سال گذشته و در سفر نخست وزير مجارستان به ايران به اين نتيجه رسيديم که حجم مبادلات اقتصادي بين دو کشور بايد به دوران قبل از تحريم ها برگردد.
    وي افزود: با وجود روند رو به رشد اين مبادلات تازه به يک ششم مبادلات قبل از تحريم ها رسيده ايم. وارگا با اشاره به امضاي تفاهمنامه ساخت مشترک اتوبوس و نيز تجهيزات پزشکي گفت: در زمينه ساخت اتوبوس برقي همکاري مشترک با ايران خواهيم داشت و تفاهم نامه اي هم براي نظارت بر امنيت ريلي قطار امضا شد.
    وزير اقتصاد مجارستان با اشاره به لزوم ايجاد خط مستقيم هوايي بين دو کشور افزود: براي رفت و آمد ۲ هزار دانشجوي ايراني در مجارستان به همراه خانواده هايشان و نيز جهانگردان مجاري و شرکت هاي تجاري به اين خط هوايي نياز داريم. وي از همکاري شرکت هاي مجاري براي مشارکت در ۵۰ پروژه داراي اولويت کشورمان حمايت کرد.
    
    قاب جديد تجارت با اروپاي شرقي / ليست همكاري هاي اقتصادي ايران و مجارستان اعلام شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4209 به تاريخ 14/9/96، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه دانش پيشگيري و مديريت بحران
متن مطالب شماره 4 (پياپي 804)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است