|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/9/14: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4493
سه شنبه 20 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4209 14/9/96 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


خبراستارت احياي درياچه اروميه با همکاري فائو
    دنياي اقتصاد : استارت احياي درياچه اروميه با پروژه مشترک ميان ستاد احياي درياچه اروميه و فائو زده شد. اين طرح با هدف بهره گيري از تخصص جهاني در راستاي حمايت از تلاش هاي ملي براي احياي درياچه اروميه و در پروژه چهار ساله با عنوان برنامه يکپارچه مديريت پايدار منابع آبي در حوضه آبريز درياچه اروميه صورت خواهد گرفت و منابع مالي اين طرح را دولت ژاپن تامين مي کند.
    به گزارش «ايسنا» اين پروژه قصد دارد با ارائه راهنمايي و کمک هاي فني به تلاش هاي دولت ايران در جهت کاهش ۴۰ درصدي مصرف آب طي چهار سال (۲۰۲۰ - ۲۰۱۶) و معکوس کردن فرآيند خشک شدن درياچه اروميه ياري برساند. فائو احياي درياچه اروميه را به عنوان يک مساله اجتماعي – اقتصادي قلمداد کرده و يک چارچوب يکپارچه پيشنهاد مي کند که راه حل هاي فني منطقي را با گزينه هايي که از منظر اقتصادي ارزشمند و از نظر اجتماعي – نهادي پذيرفته شده هستند، تلفيق مي کند. وظيفه ويژه فائو در اين پروژه عبارت است از: طراحي و اجراي يک چارچوب يکپارچه که دانش بين المللي را با تخصص داخلي تلفيق کرده و ابزار و روش هايي پيشرفته پديد مي آورد؛ و نيز اجراي اقدامات ميداني با توجه به دسترسي آبي، مصرف آبي، کاربري زمين و انتخاب محصولات، روش هاي بهينه کاربري آب و ديگر اقدامات بهينه در توليد و بازاريابي مواد غذايي.
    اين پروژه اهميت ويژه اي بر اصلاحات مديريتي، نهادي و سياست گذاري قائل است، اصلاحاتي که ذي نفعان محلي را قادر مي سازد پذيراي روش هاي پايدار و فعاليت هاي درآمدزاي جايگزين باشند تا فشار بر محصولات پرمصرف آبي کاهش يافته و به احياي درياچه اروميه کمک شود. عزيز البحري، مشاور ارشد فني دفتر نمايندگي فائو در ايران با پشتيباني کارکنان اين دفتر و در همکاري نزديک با ستاد احياي درياچه اروميه، هدايت پروژه را برعهده دارد. همچنين يک گروه شش نفره از کارشناسان بين المللي فائو نيز با تخصص هاي گوناگون از دفتر مرکزي رم و نيز دفتر منطقه اي در قاهره اين پروژه را همراهي مي کنند. علاوه بر اين از ديگر سازمان ها و کارشناسان بين المللي فعال در پروژه مي توان به موسسه آموزش آب، آي اچ اي دلتز (IHE-DELTS) هلند بزرگ ترين مرکز آموزش عالي آب در جهان، مرکز تجارت بين المللي (ITC) در ژنو، مرکز بين المللي کشاورزي زيستي (ICBA) با تخصص در حوزه خشکسالي و نيز دانشگاه بريتيش کلمبيا در کانادا اشاره کرد.
    براساس گفته هاي عزيز البحري در کارگاه برنامه يکپارچه مديريت پايداري منابع آبي در حوضه آبريز درياچه اروميه اجراي اين پروژه در سياست هاي ملي ايران بوده، چرا که ايران احياي درياچه را جزو اهداف اصلي خود تبيين کرده است. مشاور ارشد فني دفتر نمايندگي فائو در ايران با اشاره به چالش هاي موجود در درياچه اروميه گفت: فائو با تدوين برنامه اي با پنج مولفه يک سيستم يکپارچه براي احياي درياچه اروميه تنظيم کرده است. وي افزود: اولين مولفه آب است، به طوري که بايد با مديريت حسابداري ميزان مصرف آب را کنترل کرد. همچنين مديريت خشکسالي، توجه به مولفه هاي اجتماعي و اقتصادي، مديريت آبخيزداري و توسعه ظرفيت از ديگر مواردي است که در تاليف برنامه فائو به آن توجه شده است. البحري با بيان اينکه در ابتدا بايد داده ها و موارد مورد نياز براي به دست آوردن برنامه اي جامع تدوين شود، گفت: پس از اين کار مي توان در سطح محلي برنامه را به صورت پايلوت اجرايي کرد.
    
    
    مهم ترين چالش هاي آبفاي پايتخت
    دنياي اقتصاد : مديرعامل آبفاي استان تهران مهم ترين مشکلات و دغدغه هاي آبفاي شهر تهران را تشريح کرد. به گفته محمد پرورش «منابع آب و طرح جامع آب شهرهاي استان تهران»، «اقتصاد آب و قيمت تمام شده»، «بازسازي تاسيسات آب، فاضلاب و برق» و «طلب هاي اين سازمان» از مهم ترين چالش هاي پيش روي آبفاي پايتخت به شمار مي روند.
    به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو (پاون)، پرورش در جلسه مشترک هماهنگي مديران صنعت آب و برق استان هاي تهران و البرز گفت: سرانه منابع آب تجديدپذير استان هاي تهران و البرز ۳۰۰ مترمکعب در سال کمتر از ميانگين است و با توجه به اينکه نصف اين منابع را از بخش هاي ديگر وارد حوضه تهران مي شود مي توان گفت کمتر از ۲۰۰ مترمکعب در سال منابع تجديدپذير داريم که اگر برنامه ريزي کلاني براي اين دو استان نشود در آينده در موضوع آب و برق با چالش هاي زيادي روبه رو خواهيم شد. مديرعامل آبفاي تهران با اشاره به مشکلات آبفاي استان تهران گفت: يکي از مباحث اصلي، بحث منابع آب و طرح جامع آب شهرهاي استان تهران است که متوليان امر به دنبال حل اين مساله هستند. وي افزود: در شرکت هاي آبفاي جنوب غرب استان تهران و آبفاي شهرها و شهرک هاي غرب تهران با توجه به کاهش شديد منابع آبي هنوز چشم اندازي براي تامين بلندمدت وجود ندارد که اين مورد جزو دستورات کار جلسات انسجام بخشي آب و آبفاست و جلسات منظمي تشکيل مي شود که مشکلات کلان آب که حدود يک ميليارد و ۳۵۰ ميليون مترمکعب براي آب شرب شهري است و ۱۰۰ تا ۱۵۰ ميليون مترمکعب براي آب شرب روستايي است، چاره انديشي شود. پرورش ادامه داد: يکي ديگر از مسائل آبفاي استان تهران بحث اقتصاد آب و قيمت تمام شده است؛ اگر بخواهيم سرمايه گذاري ها، پروژه هاي انجام شده و استهلاک را حساب کنيم شايد هزينه ها به بيش از ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان در هر مترمکعب آب برسد، در حالي که ما به طور متوسط ۴۴۰ تومان به ازاي هر مترمکعب آب از مشترک دريافت مي کنيم.
    وي تاکيد کرد: بحث بازسازي تاسيسات آب چه در حوزه آب و فاضلاب و چه در حوزه برق از ديگر مواردي است که بايد مورد توجه قرار گيرد و با کمک شواري شهر و نمايندگان مجلس از صندوق ذخيره، منابعي کسب شود تا بسياري از زيرساخت هايي که بيش از ۴۰ يا ۵۰ سال سن دارند بازسازي شوند؛ چون بازسازي نه رديف اعتباري دارد و نه منابع مالي. مديرعامل آبفاي استان تهران طلب هاي اين سازمان را از ديگر مشکلات اين شرکت دانست و گفت: تنها بيش از ۱۵۰ ميليارد تومان از يکي از سازمان ها طبلکاريم و به همان ميزان ما هم به شرکت آب منطقه اي بدهکاريم که اين وضعيت نشان مي دهد نياز به تصميم گيري هاي بالادستي براي اصلاح اين وضعيت است. پرورش با بيان اينکه در سال ۱۴۱۰ حدود يک ميليارد و ۳۰۰ ميليون مترمکعب پساب از فاضلاب تهران و شهرهاي استان تهران خواهيم داشت، افزود: براي اين کار بيش از ۱۴ هزار ميليارد تومان منابع نياز داريم که در پرو ژه هاي فاضلاب تاکنون بيش از ۱۰هزار ميليارد تومان سرمايه گذاري به قيمت روز شده است و اتفاق خوب در اين زمينه اين است که از بانک زيرساخت آسيايي حدود ۶۰۰ ميليون دلار وام مي گيريم که طرح فاضلاب شهرهاي استان تهران را که کمتر از متوسط کشوري است به سطح مناسبي برسانيم.
    
    
    دستورکار ايميدرو براي طرح هاي دانش بنيان معدني
    دنياي اقتصاد : رئيس هيات عامل ايميدرو در «نشست هم انديشي و هم افزايي توسعه کارآفريني فناورانه»، عنوان کرد که حمايت از طرح هاي دانش بنيان معدني يکي از برنامه هاي اولويت دار ايميدرو است.
    به گزارش روابط عمومي ايميدرو، مهدي کرباسيان افزود: حمايت از مجموعه هاي دانش بنيان در حوزه معدن و صنايع معدني و به تبع آن سرمايه گذاري در بخش آموزش و پژوهش از جمله سياست هاي مهم ايميدرو به شمار مي رود. وي افزود: ايميدرو در حوزه آموزش و پژوهش اقدامات گسترده اي طي چهارسال گذشته داشته است، چراکه اعتقاد داريم پيوند بين دانشگاه و صنعت يک استراتژي موثر در پيشبرد اهداف اقتصادي است. در اين راستا ايميدرو با افزايش ۶ برابري بودجه در اين بخش؛ تفاهم نامه هايي با دانشگاه هاي معتبر نيز منعقد کرد. رئيس هيات عامل ايميدرو با اشاره به تاسيس موسسه مشترک بين ايميدرو و دانشگاه تهران(يونيدرو) گفت: در آغاز به کار اين موسسه؛ ايميدرو سرمايه اي بالغ بر ۵ ميليارد تومان براي فعاليت هاي پژوهشي اين دانشگاه در حوزه معدن و صنايع معدني اختصاص داد و آمادگي داريم تا در زمينه تامين مالي ديگر مجموعه هاي دانش بنيان همکاري هاي لازم را داشته باشيم. کرباسيان با تاکيد بر اينکه حمايت از مجموعه هاي دانش بنيان؛ حمايت از آينده تکنولوژي و جوانان خواهد بود، اظهار کرد: بسط و تعميق ارتباطات و افزايش اثربخشي تعاملات دولت، صنعت و دانشگاه يک اصل محسوب مي شود و آمادگي داريم در جهت کمک به سازمان دهي کارآفرينان فناور در قالب شرکت هاي نوپا اقدامات لازم را انجام دهيم.
    
    
    آخرين وضعيت بازرسي از صنوف تهران
    دنياي اقتصاد : برآوردها نشان مي دهد که تعداد کل بازرسي ها از صنوف تهران در آبان ماه سال جاري ۴۳هزار و ۴۹۴ فقره بوده که ۷هزار و ۳ فقره پرونده با برآورد جريمه پيشنهادي به ارزش بيش از۱۲ميليارد و ۷۰۳ ميليون ريال تشکيل شده است.
    به گزارش «پايگاه اطلاع رساني اتاق اصناف ايران»، درآبان ماه امسال ۳ هزار و۹۴۲ فقره شکايت توسط واحدهاي بازرسي اصناف دريافت شد که ۷۰ درصد در بخش کالا و ۳۰ درصد در بخش خدمات بود. از مجموع شکايات دريافتي ۳ درصد به صورت حضوري، ۹۵ درصد تلفني و ۲ درصد به صورت کتبي دريافت و رسيدگي شده است. در عين حال پس از بررسي هاي معمول و ارزيابي کارشناسان تعداد ۳ هزار و ۹۰۴ فقره شکايت قابل پيگيري تشخيص داده شد که براي رسيدگي و برخورد قانوني به ادارات و مراجع ذي ربط ارسال شده است. همچنين از کل شکايات قابل پيگيري۲ درصد منجر به رضايت شاکي، ۴۶ درصد متخلف،۵۰ درصد غيرمتخلف و ۲ درصد در دست بررسي است. طبق گزارش واحد معاونت نظارت و بازرسي اتاق اصناف ايران، در آبان امسال بيشترين عناوين تخلف مربوط به درج نکردن قيمت، گران فروشي و عدم صدور صورت حساب بود.
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4209 به تاريخ 14/9/96، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه نظريه هاي كاربردي اقتصاد
متن مطالب شماره 3 (پياپي 503)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است