|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/9/14: ترس «اون» از سرانجام قذافي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4333
دوشنبه سي و يكم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4209 14/9/96 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


ترس «اون» از سرانجام قذافي
بزرگ ترين مانور هوايي در شبه جزيره كره برگزار شد

نويسنده: محمدحسين باقي

دنياي اقتصاد : ديروز دوشنبه (۱۳ آذرماه ۹۶) بزرگ ترين رزمايش نظامي آمريکا و کره جنوبي برگزار شد. به همين دليل، جنگنده هاي اف-۲۲ بر فراز آسمان کره جنوبي به پرواز در آمدند تا بزرگ ترين مانور هوايي در شبه جزيره آغاز شود. کره شمالي معتقد است اين مانورها شبه جزيره را به آستانه جنگ هسته اي نزديک کرده است.
    «براد لنون» و «تائه هون لي»، گزارشگران سي ان ان در ۴ دسامبر ۲۰۱۷ نوشتند جنگنده هاي اف ۲۲، اف ۳۵ و حدود ۲۳۰ جنگنده ديگر از آمريکا و کره جنوبي در اين رزمايش هوايي مشارکت دارند. اين رزمايش سالانه نظامي «نقطه هوشياري ۱۸» (Vigilant Ace ۱۸) نام دارد و تا روز جمعه (۱۷ آذرماه) ادامه خواهد داشت. حدود ۱۲ هزار تن از نيروهاي ارتش آمريکا شامل افسران نيروي دريايي و تفنگداران ويژه در اين رزمايش در کنار نيروهاي کره جنوبي هستند. همچنين اعلام شده که قرار است بمب افکن هاي B-۱B Lancer نيز در روزهاي آتي به اين رزمايش نظامي بپيوندند. اين مانور نظامي تقريبا يک هفته پس از آزمايش موشکي بالستيک قاره پيماي کره شمالي برگزار مي شود. پيونگ يانگ، دولت ترامپ را به افزايش تنش متهم کرده و هشدار داده که اين رزمايش نظامي تنها باعث بدتر شدن آتش تنش در شبه جزيره کره مي شود.
    «ليندسي گراهام»، سناتور آمريکايي که به گروه «بازها» تعلق دارد و در کميته نيروهاي مسلح سنا هم حضور دارد به «سي بي اس» گفت که پيشرفت فناوري نظامي کره شمالي احتمال «جنگ پيشدستانه» را افزايش داده است. وي افزود: «زمان ما رو به اتمام است.»
    گراهام از پنتاگون خواسته بود تا مانع اعزام خانواده هاي نيروهاي آمريکايي به کره جنوبي شود چرا که موجب تحريک کره شمالي خواهد شد. او حتي پا را فراتر گذاشته و اعلام کرده بود نه تنها نبايد خانواده هاي سربازان به کره جنوبي اعزام شوند بلکه بايد آن دسته از خانواده هايي که در کره جنوبي حضور دارند از اين کشور خارج شوند. به گفته بسياري از کارشناسان، خروج خانواده هاي سربازان آمريکايي از شبه جزيره نشانه اي از نزديک شدن «جغد شوم جنگ» است. «لنون- لي» در ادامه گزارش خود درخصوص مانور هوايي اخير نوشتند: «تاکنون ۶ فروند اف ۲۲، ۶ فروند اف ۳۵ و ۶ فروند EA-۱۸G آمريکايي در کره جنوبي استقرار يافته اند. همچنين ۱۰ فروند F-۱۵C و F-۱۶ در کره جنوبي براي انجام اين مانور استقرار يافته اند.» همچنين قرار است « F-۳۵b که در ژاپن استقرار دارند، بمب افکن هاي B-۱ و هواپيماي هشدار و کنترل E-۳ و آواکس هم حضور خواهند داشت.» گزارشگران مذکور به نقل از کارشناسان مي نويسند در صورت وقوع جنگ با کره شمالي، احتمالا اف۲۲ ها و اف ۳۵ ها رهبري حمله عليه کره شمالي را بر عهده خواهند گرفت.
    با توجه به تمام آنچه از کره شمالي به بيرون درز يابد بايد ببينيم در پس انديشه «کيم جونگ- اون» چه مي گذرد. به همين دليل، رويترز در گزارشي مفصل به قلم «هيون هي شين» و «جيمز پي ير سون» در ۳۰ نوامبر ۲۰۱۷ به اين مساله پرداخته که در پس «ديوانگي رهبر کره، چه انديشه اي خفته است.» اين گزارش مي نويسد اگرچه ترامپ رهبر کره شمالي را «مرد موشکي»، «مرد چاقالو» و «توله سگ مريض» مي خواند اما برنامه هسته اي و موشکي کره شمالي از زماني که «اون» به قدرت رسيده با سرعت بيشتري پيشرفت کرده است به گونه اي که گفته شده اين کشور طي يک سال آينده به جايي مي رسد که عملا از «آستانه» هسته اي گذر کرده و مهارش ديگر غيرممکن مي شود. گزارش رويترز از اين قرار است:
    در يک دسامبر يخبندان در سال ۲۰۱۱، رهبر جديد کره شمالي «کيم جونگ اون» درحالي که خودروي نعش کش حامل پدرش «کيم جونگ ايل» را از خيابان هاي پيونگ يانگ اسکورت مي کرد با ۷ مشاور همراهي مي شد. هيچ يک از اين مردان اکنون در کنار کيم جوان نيستند. اکتبر سال جاري، آخرين دستياران پدرش را تنزل مقام داد و هر دوي آنها در دهه ۹۰ عمر خود بودند. به نوشته «موسسه استراتژي امنيت ملي»- انديشکده سرويس اطلاعات ملي کره جنوبي (NIS)- آنها هم در زمره ۳۴۰ نفري بودند که تسويه يا اعدام شدند. «اون» - که دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا، او را در انظار عموم «مرد آشکارا ديوانه» خطاب کرده است- ششمين سال حضور خود در قدرت را سپري کرد؛ ۶ سالي که رهبران کره جنوبي آن را «عصر وحشت» مي نامند. پيش بيني ناپذيري و بي رحمي اش موجب هراس جهاني شده است. او به طور موفقيت آميزي طي هفته گذشته آزمايش موشک هواسونگ ۱۵ که قابليت هدف قرار دادن کل خاک آمريکا را دارد، اعلام کرد. اما نگاهي از نزديک به نحوه رهبري او، روشي که در پس «ديوانگي» او وجود دارد را فاش مي سازد.
    «کيم جونگ- اون» در ۳۳ سالگي يکي از جوان ترين روساي دولت ها در دنيا است. او وارث کشوري با تاريخي غرورآفرين است؛ کشوري که هديه ابرقدرت هاي جنگ سرد به او يک دولت سوسياليستي بود تا يک «دولت حائل»ي در آن به وجود آورند ميان چين کمونيست و جنوب سرمايه دار [کره جنوبي]. در دوران رهبري پدرش [کيم جونگ ايل]، اقتصاد اين کشور با سوءمديريت دست به گريبان بود و فروپاشي کمونيسم در اتحاد شوروي منبع مهم حمايت از اين کشور را از ميان برد. بيش از ۳ ميليون نفر از گرسنگي تلف شدند. اين رهبر جوان براي تثبيت وضعيت ضعيف خود به تقويت سه نيروي عمده روي آورد: ارتش و قدرت هسته اي؛ بخش خصوصي ضمني بازاري و ترس و تقديس پيشوا. به همين منظور، او دو مرد قدرتمند را اعدام کرد و يک زن جوان را ترفيع مقام داد. اين زن جوان کسي نبود مگر «کيم يو جونگ»، خواهر جوانش که ناظران امور کره مي گويند او تبليغاتچي اصلي «اون» است. او تنها خويش خوني «اون» است که در سياست دخيل شده است. برادر بزرگ تر خوني اش که «کيم جونگ چول» نام داشت از سوي پدر به عنوان وارث انتخاب نشد. به عبارت ديگر، «چول» از سوي پدر پس زده شد. به نوشته موسسه مذکور، که پناهندگان عالي رتبه از کره شمالي را در استخدام خود دارد، طي ۵ سال منتهي به ۲۰۱۶، کيم جوان ۳۰۰ميليون دلار صرف ۲۹ آزمايش هسته اي و موشکي کرده؛ ۱۸۰ ميليون دلار خرج حدود ۴۶۰ مجسمه خانوادگي کرده و حدود يک ميليارد دلار صرف کنگره حزبي در سال ۲۰۱۶ کرد از جمله ۸/ ۲۶ ميليون دلار هم فقط صرف آتش بازي شد.
    
    رهبر بزرگ
    در دوره باستان، پيونگ يانگ پايتخت امپراتوري قدرتمند «کوگوريو» بود که ريشه کلمه مدرن «کره» به آن باز مي گردد. «لي سئونگ- يئول»، محقق ارشد در سرويس تحقيقاتي مجلس موسسان در سئول، مي گويد با بازگشت به تاريخ، مفهوم «رهبر بزرگ» (Great Leader) ترکيبي شد از چند ايده که به مرور زمان شکل گرفت: خداي توانا، پرستش کنفوسيوسي والدين و پادشاهي با منشور بهشت. «لي سانگ کيون»، که محقق ارشد در مسائل رهبري کره شمالي است، مي گفت تئوري جانشيني در اين کشور به اين معنا است که ظهور کيم جوان در روزگاري که پدرش زنده بود بايد تکميل مي شد: پدر کيم [جونگ اون] ۲۰ سال پيش از به قدرت رسيدن، رهبري برايش مسجل شده بود. بنابراين، وقت کافي داشت تا هم متحداني براي خود بسازد و هم يک طرح جديدي از سيستم رهبري در اندازد. «اون» فقط سه سال «رهبر در انتظار» بود.
    کنجي فوجيموتو، آشپز ژاپني که براي اين خانواده کار مي کرد و يکي از معدود کساني است که ديدارهايي با کيم جوان را روايت کرده است، مي گويد «اون» در ۱۹۸۴ متولد شد و سومين نفري بود که در صف رهبري در انتظار ايستاده بود. فوجيموتو مي گويد او فرزندي متمرد بود که حس رقابت در وجودش موج مي زد. فوجيموتو در کتاب خاطراتي که در سال ۲۰۱۰ منتشر کرد نوشته بود «اون» يکبار يک سيلي به صورت عمه اش «کو يونگ- سوک» نواخت زيرا وي را «ژنرال کوچک» خطاب کرده بود. کيم مي خواست «رفيق ژنرال» ناميده شود.
    محققان مي گويند وقتي «کيم جونگ ايل» پي برد که فرزند جوانش جانشين او خواهد شد، پدرش چند اقدام اتخاذ کرد تا از فرزند محافظت کند. «لي» مي گفت اين اقدامات عبارت بود از تغيير پايگاه قدرت اين کشور به سوي ايجاد رقابت ميان نخبگان تا اينکه «کيم جوان» بتواند يک گروه را برابر گروهي ديگر به بازي بگيرد. «کيم جونگ ايل» ارتش را قدرت برتر در کشور معرفي کرد؛ سياستي که «سونگان» ناميده مي شود که به معناي «ابتدا ارتش» است. در کنفرانسي حزبي در سال ۲۰۱۰، وضعيت را تغيير داد به گونه اي که ارتش مجبور به رقابت با دولت حزبي به نفع رهبر بود.
    
    تسليحات مرد بيچاره
    استراتژي نظامي نخستين چيزي بود که کيم آن را تغيير داد. پدرش وعده خلع سلاح هسته اي در ازاي دريافت کمک داده بود و در فوريه ۲۰۱۲، کيم جوان پا جاي پاي پدر گذاشت و وعده توقف (فريز کردن) برنامه هسته اي در ازاي دريافت کمک هاي غذايي از آمريکا را داد. اما چند هفته بعد، او اين مسير را تغيير داد و اعلام کرد که کره شمالي يک موشک دوربرد شليک خواهد کرد.
    «وي سونگ لاک»، نماينده سابق کره جنوبي در مذاکرات در سال ۲۰۱۱ که به «معامله فوريه» کمک کرد، مي گويد: «مذاکرات بر مبناي ميراث کيم جونگ ايل انجام گرفت. از آن زمان تفکر استراتژيک او شکل گرفته است.» رسانه هاي کره شمالي مي گويند در نگاه کيم، صدام حسين و معمر قذافي به خاطر نداشتن تسليحات هسته اي از ميان رفتند. خبرگزاري رسمي کره شمالي (KCNA) در سرمقاله اي در ژانويه ۲۰۱۶ نوشت: «تاريخ نشان داده است که بازدارندگي هسته اي قدرتمند شمشير مقدس و گرانبهاي قدرتمندي است براي نااميد کردن خارجي ها از تجاوز.» کره شمالي براي دستيابي به بازدارندگي هسته اي مسابقه را شروع کرده زيرا دولت احساس تهديد مي کند و نگران است که مبادا کيم به سرنوشت افرادي مانند قذافي دچار شود.
    رهبر ليبي در سال ۲۰۰۳ پذيرفت که تسليحات کشتار جمعي خود را کنار بگذارد؛ در سال ۲۰۱۱، قذافي از سوي شورشياني که مورد حمايت آمريکا و متحدانش بودند کشته شد. چند ماه پس از دستيابي «اون» به قدرت، کره شمالي قانون اساسي خود را به روز کرد تا خود را يک دولت هسته اي اعلام کند. يکي از «تابوت کش هاي» برجسته در هنگام دفن پدر رهبر فعلي، «ري يونگ هو» نام داشت که رئيس ستاد کل ارتش خلق کره بود. کيم او را در ژوئيه ۲۰۱۲ اخراج کرد. اطلاعات کره جنوبي بعدها تاييد کرد که «ري» اعدام شده است. در دسامبر ۲۰۱۲، کره شمالي يک موشک ديگر را با موفقيت آزمايش کرد. در سال ۲۰۱۳، «کيم جوان» سياست جديدي را اعلام کرد: «خط بيونگ جين» يا توسعه موازي براي ترکيب قدرت هسته اي با رشد اقتصادي.
    «تائه يونگ هو»، معاون سابق سفير کره شمالي در لندن که در سال ۲۰۱۶ يکي از چهره هاي برجسته عالي رتبه دولتي بود که به کره جنوبي پناهنده شد، معتقد است بازدارندگي هسته اي براي اين کشور مهم است. او مي گويد تهديد نابودي مطلق، بمب هسته اي را «به تسليحاتي براي مرد بيچاره» تبديل مي کند که با آن کنترل بر کشور را سفت و سخت تر کرده و ضامن حکومت بلندمدت «کيم» است. «هو» مي افزايد: «به محض اينکه او کنترل تسليحات هسته اي قابل استفاده را در دست گرفت، فضاي بيشتري براي اختصاص منابع به شکل انعطاف پذيرتر خواهد داشت و قواي نظامي را براي ساخت و سازهاي غيرنظامي به کار خواهد گرفت.»
    
    «روياهاي احمقانه»
    کره شمالي تقريبا يک چهارم از توليد ناخالص داخلي خود را صرف امور دفاعي مي کند. ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه گفته است کيم جونگ اون مي گذارد ملتش «علف بخورند» اما برنامه هسته اي خود را تسليم نکند. با ميراثي از فقر که به دنبال رهبر است اما باز او اصرار دارد که مي خواهد رفاه مردمش را بالا ببرد. فوجيموتو مي گفت در يک زنگ تفريح تابستاني در سال ۲۰۰۰ در مدرسه اي در سوئيس، دغدغه کيم جوان سفر به پکن براي ديدار با پدرش بود که به آنجا سفر کرده بود. فوجيموتو لحظه اي را به ياد مي آورد که اين رهبر جوان در هنگام نوشيدن چيزي در قطار خصوصي پدرش مي گفت: «بيا صحبت کنيم. از مقام هاي عالي رتبه شنيده ام که چين در چندين جبهه درحال موفقيت است: مهندسي، تجارت، هتل، کشاورزي و چيزهاي ديگر. آيا نبايد آنها را به عنوان الگويي براي خودمان درنظر بگيريم؟» در سال ۲۰۱۲، اندکي پس از به قدرت رسيدن، کيم يک جورهايي به تقليد از اصلاحات چين در دهه ۸۰ روي آورد. به کشاورزان اجازه داده شد تا بيشتر محصولات خود را در اختيار داشته باشند. به شرکت هاي دولتي حق خريد و فروش محصولات به قيمت بازار و نيز اجاره کارگران داده شد. کارآفرينان خصوصي و خرده فروشان تشويق شدند تا در پروژه هاي دولتي يا با نهادهاي حزبي و نظامي سرمايه گذاري کنند. کيم همچنين چشم بر بازارهاي غيررسمي بست؛ نيرويي که پدرش بيهوده تلاش در مهار آن داشت. در آوريل همان سال، کيم ملت را مورد خطاب قرار داد؛ اين اولين بار طي ۱۷ سال بود که مردمان کره شمالي صداي رهبر خود را مي شنيدند.
    کيم جوان در اين سخنراني گفت: «اين عزم پيوسته حزب است که تضمين کند مردم هرگز بار ديگر کمربندها را سفت نمي بندند.» ناظران بيروني اميدوار بودند که اين اصلاحات نشان دهنده گشايش سياسي جديدي در کره شمالي و حرکت اين کشور به سوي آغوش کشورهاي جهان باشد. در سال ۲۰۱۲، «آنتونيو رازي»، سناتور ايتاليايي که اولين ايتاليايي بود که با رهبر کره شمالي ديدار کرده بود، گفت کيم از او خواسته تا مراکز آموزشي براي فوتباليست هاي اين کشور در ايتاليا بيابد. رازي مي گويد: «با بسياري از رهبران محلي کره شمالي صحبت کردم. هيچ طرحي براي حمله به کسي ندارند. کره شمالي علاقه مند به هسته اي شدن است آن هم فقط به عنوان شکلي از دفاع.» کيم جوان به دنبال تضمين اين بود که آزادي اقتصادي باعث کنار زدن او از قدرت نخواهد شد. همچنين از جمله کساني که خودروي حامل تابوت کيم پدر را همراهي مي کرد «جانگ سونگ تائک» بود؛ او مقامي بود که پيشگام اصلاحات بود. او که با خواهر کيم جونگ-ايل ازدواج کرد نماينده ويژه در چين بود و مجموعه اي از «مناطق انحصاري اقتصادي» در تمام چين را مورد بازديد قرار داد. در دسامبر ۲۰۱۳، جانگ در برابر دوربين ها از پوليت بوروي حزبي اخراج و به توطئه براي کودتا متهم شد. رسانه هاي دولتي مي گويند: «جانگ روياي احمقانه اي در سر مي پروراند.» رسانه هاي دولتي در کره شمالي اعلام کردند او اميدوار بود که برنامه هاي اصلاحي اش به او کمک کند تا از سوي کشورهاي خارجي «مورد شناسايي قرار گيرد.» سرويس اطلاعات ملي کره جنوبي اعلام کرد که او با چندين گلوله ضدهوايي اعدام شد و بقاياي جسدش با «شعله افکن ها» از ميان رفت.
    
    ديکتاتور تثبيت مي شود
    از آن زمان، کيم جوان يک جور کيش شخصيت را بسط داده است. در همان روزي که اعدام و تسويه جانگ اعلام شد، رودونگ سينمون، رسانه دولتي کره شمالي، از سرودي پرده برداري کرد که با عنوان «ما غير از تو کسي را نمي شناسيم» تقديم کيم جوان شده بود. موسسه استراتژي امنيت ملي مي گويد، سال بعد کيم به مدارس کشورش دستور داد که کتاب ها را به شکلي تغيير دهند که از او بت ساخته شود و افزون بر اين، تصاويري از تسليحات هسته اي و موشک هاي کشورش را نيز نشان دهند. اين موسسه مي افزايد کمپين بت سازي در سال ۲۰۱۶ به اوج خود رسيد و جوانان و فرهنگ را هم شامل شد: خوانندگان زن مورد علاقه کيم، گروه مورانبونگ (Moranbong Band)، مجموعه اي از نمايش ها و موسيقي ها و رقص ها را انجام دادند که خواستار وفاداري به کيم بود درحالي که «يگان شوک» (Shock Brigade)، گروهي از جوانان اين کشور که مسوول ساخت و سازهاي اقتصادي بودند، حدود ۱۲۰۰ شعر و اثر ادبي توليد کرد. «جان دلوري» از دانشگاه يون سي در سئول مي گويد: «کيم مي خواهد به عنوان ديکتاتور توسعه مطرح شود.» در داخل مي خواهد از خود چهره کسي را به نمايش بگذارد که «آورنده فراواني» است. وزارت اتحاد کره جنوبي در آماري اعلام کرد تقريبا نيمي از عکس هايي که کيم گرفته در مکان هاي اقتصادي بوده است. دختر جواني که در پشت کيم در هنگام خاکسپاري پدرش ايستاده خواهر ۲۸ ساله رهبر کره يعني «کيم يو جونگ» است. در همان اکتبري که کيم جوان دو تن از دستياران پدرش را از کار برکنار کرد، خواهر خود را وارد پوليت بورو کرد. «تائه»، سفير سابق مي گويد «کيم جونگ چول»، برادر بزرگ ترش، يک زندگي آرام در پيونگ يانگ دارد و در يک گروه گيتار مي نوازد. «لي سو سئوک»، محقق در موسسه استراتژي امنيت ملي مي گويد: «کيم از سيستم موجود نهايت بهره برداري را کرده، در عين اينکه پايگاه قدرت خود و رژيم ديکتاتوري را به شيوه اي بسيار هوشمندانه تقويت مي کند.»
    
    

    
    
ترس «اون» از سرانجام قذافي / بزرگ ترين مانور هوايي در شبه جزيره کره برگزار شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4209 به تاريخ 14/9/96، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 34 بارآثار ديگري از "محمدحسين باقي"

  انقلاب سوم در آمريكا / زلزله اجتماعي - اقتصادي در ايالات متحده جهان را تغيير مي دهد
محمدحسين باقي، دنياي اقتصاد 31/2/97
مشاهده متن    
  سكته در مذاكرات شبه جزيره كره / كره و آمريكا دور جديدي از ماراتن امتيازگيري را آغاز كردند
محمدحسين باقي، دنياي اقتصاد 27/2/97
مشاهده متن    
  پايان ۶۵ سال تخاصم / «اين» و «اون» يكديگر را در آغوش كشيدند
محمدحسين باقي، دنياي اقتصاد 8/2/97
مشاهده متن    
  پرده دوم نمايشنامه جنگ / آمريكا و اروپا پس از حمله موشكي چه پروژه اي را پيش مي برند؟
محمدحسين باقي، دنياي اقتصاد 26/1/97
مشاهده متن    
  خطر ابرجنگ در خاك شام / آرايش نيروهاي خارجي در منطقه از جنگ قريب الوقوع خبر مي دهد
محمدحسين باقي، دنياي اقتصاد 22/1/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بهداشت روان
متن مطالب شماره 62، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است