|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/9/14: گزارش
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4493
سه شنبه 20 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4209 14/9/96 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


گزارشدولت مي در بحراني ترين موقعيت سياسي به سر مي برد
    بريتانياي آشفته

    دنياي اقتصاد : ترزا مي، نخست وزير تحت فشار بريتانيا چندين ماه را به شکل آشفته سر کرده و آينده سياسي وي به شدت به خطر افتاده است. به گزارش سي ان ان، ترزا مي، نخست وزير بريتانيا با برگزاري انتخابات زودهنگام در اين کشور، قصد داشت تا با يک پيروزي قاطع بتواند دولت را قدرتمندتر اداره کند اما او نه تنها نتوانست به هدف خود برسد، بلکه حالا در مورد موضوع برگزيت تحت فشار قرار گرفته است.
    در اين ميان ترزا مي روزانه مجبور است آتش هاي سياسي را که روشن مي شود خاموش کند. او با اتحاد سستي که با حزب ايرلندي اتحاديه دموکراتيک ايرلند شمالي هم داشته نتوانسته است انتظارات را برآورده کند و حالا هم حزبي هاي او بيشتر تحت فشار قرار گرفته و نشان مي دهد که حزب وي اصلا داراي يک برنامه منسجم نيست. در اين شرايط گفت وگوهاي بريتانيا با اتحاديه اروپا نه تنها داراي اثرات ضمني شديد روي «ترزا مي» است، بلکه ترکش تير اين تبعات نيز به ملت انگلستان اصابت خواهد کرد.
    نخست وزير انگلستان روز گذشته با رهبران اروپا از جمله دونالد تاسک و کلود يانکر گفت وگو داشته است. گفت وگوها بين اتحاديه اروپا و و بريتانيا بسيار کند درحال پيشرفت است. ترزا مي اميدوار است که سران اتحاديه اروپا ميزان «پيشرفت کافي» را تعيين کنند و به وي چراغ سبز نشان دهند تا وارد فاز بعدي گفت وگوها که در باب مبادلات تجاري است، شوند. گفت وگوها در اين فاز احتمالا در روز ۱۴ دسامبر (۲۳ آذر) خواهد بود. ۱۰ روز قبل ترزا مي مهلت داشت که پيشنهادهاي خود را در مورد نکته الحاقي بيان کند: تعيين مرز ايرلند شمالي، حل وفصل مسائل مالي بريتانيا و حقوق شهروندان اتحاديه اروپا.
    در لايحه به اصطلاح جدايي معضل پولي که بايد بابت عضويت دولت به بودجه اتحاديه اروپا تعلق مي گرفت، تقريبا حل وفصل شده است. اما اگر دو طرف نتوانند در مورد تعيين مرز ايرلند شمالي (بريتانيا) و جمهوري ايرلند (اتحاديه اروپا) توافق داشته باشند، ممکن است اجلاس اواخر نيمه اول دسامبر با پيشرفت روبه رو نشود. بريتانيا گفته است در ماه مارس سال ۲۰۱۹، هر دو اتحاديه بازار و اتحاديه گمرکي را ترک خواهد کرد، حرکتي که بنا به گفته منتقدان مي تواند منجر به سخت تر شدن تعيين مرز در ايرلند شمالي شود.
    دونالد تاسک، رئيس اتحاديه اروپا روز جمعه هشدار داد که بايد موضوع تعيين مرز ايرلند حل شود تا وارد بحث هاي پسابرگزيت شد. تاسک مي گويد: اگر پيشنهاد بريتانيا به ايرلند (جنوبي) غيرقابل پذيرش باشد، در اين صورت اين پيشنهاد براي اتحاديه اروپا هم قابل پذيرش نيست. تاسک کليد حل برخي مشکلات در رابطه با برگزيت را در دوبلين مي بيند و مي گويد تا زماني که اين مشکل حل نشده است کار جدي نمي توان از پيش برد.
    ايرلند نيز مي گويد که به دنبال تاخير انداختن در باب برگزيت نيست اما بايد به دوبلين اطمينان داده شود که موضوع تعيين مرز با ظرافت و دقت پيش برده خواهد شد. وزير امور خارجه ايرلند مي گويد تا روز يکشنبه نااميد بوده است که موضوع تعيين مرز تا مهلت تعيين شده (روز گذشته) به درستي پيش برود اما وي تاکيد کرد که اميدوار است از مذاکرات روز دوشنبه نتيجه اي حاصل شود. تا لحظه تنظيم گزارش نتيجه اي از اين مذاکرات منتشر نشده است.
    
    
    در سفر محرمانه عباس به عربستان چه گذشت؟
    توطئه سعودي عليه فلسطين

    نيويورک تايمز : يک مقام لبناني اعلام کرد که عربستان به محمودعباس پيشنهاد داده است که فلسطيني ها منطقه «ابوديس» واقع در حومه شرق بيت المقدس را به عنوان پايتخت کشور فلسطين برگزينند. محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين در سفري محرمانه در ماه گذشته ميلادي به پايتخت عربستان سعودي رفت و درباره طرح صلح رئيس جمهوري آمريکا براي مناقشات اسرائيل و فلسطين با محمد بن سلمان، وليعهد سعودي ديدار کرد.
    يکي از نکات سوال برانگيز براي همگان اين است که پشت درهاي بسته چه مسائلي بيان شد. براساس اعلام مقامات اروپايي، اعراب و فلسطينيان که سخنان عباس را پس از گفت وگو با وليعهد عربستان شنيده اند، اعلام کردند که محمد بن سلمان پيشنهادي داده که بيشتر متمايل به نظر اسرائيلي ها بوده است. اين پيشنهاد به گونه اي بوده که احتمالا هيچ رهبر فلسطيني نمي تواند آن را قبول کند. مشاور امانوئل مکرون، رئيس جمهوري فرانسه هم مي گويد اما مسوولان فرانسوي پيشنهادهاي عربستان را شنيده اند و مي دانند که مورد قبول فلسطيني ها نيست. براساس اين پيشنهاد، بخش اعظم شهرک سازي هاي رژيم صهيونيستي در کرانه باختري که بيشتر جهان آن را غيرقانوني اعلام کرده است باقي مي ماند و فلسطينيان نمي توانند شهر بيت القدس را به عنوان پايتخت خود اعلام کنند و حتي حقي براي بازگشت آوارگان فلسطيني و نوادگان آنها وجود ندارد. در اين شرايط بسياري در واشنگتن و خاورميانه از تبعيت کامل وليعهد عربستان از مواضع دونالد ترامپ در تعجب هستند.
    
    
    سيستم دفاع ضدموشکي در سواحل غربي آمريکا مستقر مي شود
    پنتاگون در وضعيت آماده باش

    رويترز : پنتاگون سايت هاي موشکي در سواحل غربي ايالات متحده را از نو ارزيابي مي کند. دو مقام کنگره روز شنبه گفتند آژانسي که مسوول حفاظت کشور در برابر حملات موشکي است، به سراغ سواحل غربي آمريکا رفته تا سيستم هاي جديد دفاعي در آن منطقه مستقر کند. اين موضوع پس از آن مطرح شده است که نگراني ها در مورد حملات موشکي کره شمالي به آمريکا بالا رفته و اين سوال مطرح شده که آمريکا چگونه خود را در برابر اين حملات محافظت خواهد کرد.
    در اين منطقه احتمالا موشک هاي رهگير تاد مستقر خواهد شد. اين مدل درست مانند مدلي است که ايالات متحده در کره جنوبي مستقر کرده است. سرعت بالاي آزمايش هاي موشکي در کره شمالي در سال ۲۰۱۷ و احتمال اينکه کره شمالي مي تواند در چند سال آينده سرزمين اصلي آمريکا را مورد هدف قرار دهد، واشنگتن را تحت فشار قرار داده است تا سيستم دفاع موشکي خود را ارتقا يا افزايش دهد. يک مقام کره جنوبي مي گويد: روز چهارشنبه کره شمالي موشکي ديگر از نوع موشک هاي قاره پيما را مورد آزمايش قرار داد که مي تواند ۱۳ هزار کيلومتر پرواز کند و اين به آن معني است که واشنگتن نيز در محدوده هدف کره شمالي قرار دارد. مايک راجرز، يکي از نمايندگان کنگره که در کميته دفاع موشکي کنگره حضور دارد مي گويد که آمريکا در پي استقرار سامانه هاي بيشتري از موشک هاي رهگير است. آژانس دفاع موشکي نيز در اين زمينه گفته است در پي شناسايي نقاط حساس براي استقرار اين موشک ها است.
    گزارش
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4209 به تاريخ 14/9/96، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه معماري سبز
متن مطالب شماره 12، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است