|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/9/14: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4493
سه شنبه 20 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4209 14/9/96 > صفحه 5 (بازرگاني) > متن
 
 


خبرساماندهي اختلافات مالکيت معنوي در مراجع قضايي
    دنياي اقتصاد : کميسيون حمايت قضايي و مالکيت فکري اتاق ايران در اقدامي مشترک با شوراي گفت وگوي دولت و بخش خصوصي، موضوع تسريع رسيدگي به اختلافات مرتبط با مالکيت معنوي را در مراجع قضايي پيگيري مي کند.
    به گزارش «پايگاه خبر اتاق ايران»، رئيس کميسيون حمايت قضايي و مالکيت فکري اتاق ايران با اشاره به اين مساله که تنها يک شعبه رسيدگي به دعاوي مالکيت معنوي در تهران داير است، گفت: رسيدگي قضايي و شبه قضايي به اختلافات مرتبط با مالکيت معنوي در مدت طولاني انجام مي شود و مورد اعتراض فعالان اقتصادي قرار گرفته است. اين مشکل را با شوراي گفت وگو درميان گذاشته و مقرر شد پس از استعلام از کليه استان ها، راهکاري براي آن در نظر گرفته شود. ناصر رياحي در تشريح ابعاد اين مساله گفت: در دوره چهارساله کميسيون ، يکي از اولويت ها را به بررسي راهکارهاي تسريع رسيدگي قضايي و شبه قضايي به اختلافات مرتبط با مالکيت معنوي معطوف کرده ايم و در اين راستا اصلاح ماده ۱۷۰ آيين نامه قانون ثبت اختراعات، طرح ها و علايم صنعتي را در دستور قرار داديم. براي فراهم سازي امکانات، انعقاد تفاهم نامه با سازمان ذي ربط در قوه قضائيه را به سرانجام رسانديم. وي ادامه داد: مشکل جديدي که فعالان اقتصادي و نوآوران با آن روبه رو هستند، وجود تنها يک شعبه رسيدگي به دعاوي مالکيت معنوي، آن هم در تهران است که البته در اين مورد، برخلاف موارد ديگري که گسترش و تشکيل مجتمع ها و شعب تخصصي در صلاحيت رياست قوه قضائيه است، قانون به تشکيل اين شعب فقط در تهران اشاره کرده است. اين موضوع موجب اعتراضاتي از سوي برخي از فعالان اقتصادي شد که از طريق برخي اتاق ها براي يافتن راه حلي براي موضوع، از سوي شوراهاي گفت وگوي دولت و بخش خصوصي استاني مورد بررسي قرار گرفت. همچنين از کميسيون حمايت قضايي به عنوان متولي پيگيري اين امر نيز درخواست بررسي و پيگيري شد.
    اين فعال اقتصادي از پيگيري مساله از سوي دبيرخانه شوراي گفت وگوي مرکزي خبر داد و گفت: کميسيون حمايت قضايي به فوريت اين بحث را پيگيري کرد و با قرار دادن آن در دستورجلسه و با هماهنگي شوراي گفت وگوي دولت و بخش خصوصي به بررسي موضوع پرداخت. رئيس کميسيون حمايت قضايي و مالکيت فکري اتاق ايران در مورد اعتراضاتي که نسبت به اين مساله وجود دارد، تصريح کرد: همه رسيدگي ها در يک شعبه دادگاه عمومي متمرکز است، با اينکه در قانون به رئيس قوه قضائيه اجازه داده شده است که شعب تخصصي براي اين دعاوي تعيين کند، ولي حکمي از سوي قوه قضائيه براي آن شعبه به منظور رسيدگي به اين گونه دعاوي وجود ندارد. رياحي ادامه داد: رسيدگي ها فقط در يک شعبه دادگاه عمومي نتيجه بخش نيست و خروجي اين شعبه نيز از سوي قوه قضائيه ارزيابي نمي شود. به اعتقاد وي مدت زمان رسيدگي به پرونده ها در شعب حقوقي طولاني است و به طور متوسط براساس گزارش بانک جهاني رسيدگي به يک پرونده در ايران ۱۵ ماه به طول مي انجامد. در اين مدت ايده هاي جديد تقريبا از ميان مي رود و شخص از بازاريابي و ساير فعاليت ها نيز محروم مي شود. اين فعال اقتصادي عدم آشنايي بسياري از قضات، دادياران و بازپرسان به حقوق مالکيت فکري را از ديگر مشکلات موجود دانست و تاکيد کرد: عدم آشنايي قضات با حقوق مالکيت فکري موجب مي شود آنها رسيدگي به پرونده هاي کيفري مالکيت فکري را به مواد عمومي استناد دهند؛ به عنوان مثال، به رغم اينکه قانون خاص مالکيت فکري وجود دارد ولي بازپرس به مواد جعل و کلاهبرداري قانون مجازات اسلامي استناد مي کند.
    
    اين عضو هيات نمايندگان اتاق ايران گفت: در نهايت مقرر شد، دبيرخانه شوراي گفت وگوي دولت و بخش خصوصي با همکاري کميسيون حمايت قضايي و مالکيت فکري از اتاق هاي بازرگاني استان ها نظرخواهي کند. همچنين بايد اين مساله در جلسات آتي شوراي گفت وگوي استان ها به عنوان درخواست همه فعالان اقتصادي به خصوص شرکت هايي که با تجاري سازي دانش سروکار دارند، بررسي شود. براساس اظهارات وي، در نامه اي که اين شورا در ۲۲ آبان با امضاي حسين سلاح ورزي، نايب رئيس اتاق ايران و قائم مقام دبير شوراي گفت وگوي دولت و بخش خصوصي براي دبيران شوراهاي گفت وگوي دولت و بخش خصوصي استاني ارسال کرده، آمده است که در صورت صلاحديد، «بررسي لزوم اصلاح ماده ۵۹ قانون ثبت اختراعات طرح هاي صنعتي و علائم تجاري ۱۳۸۶» در دستور کار جلسات قرار گيرد و به اين دو سوال پاسخ دهند که آيا در راستاي اجراي ماده ۵۹ قانون ثبت اختراعات، طرح هاي صنعتي و علائم تجاري مصوب ۱۳۸۶ با موضوع رسيدگي به دعاوي مالکيت فکري در دادگاه تهران در سطح استان مشکلاتي براي فعالان اقتصادي ايجاد شده است؟ و اينکه آمار دعاوي ثبت اختراعات، طرح هاي صنعتي و علائم تجاري در سطح استان چه ميزان است؟
    
    
    افزايش ۱۵ درصدي مبادلات تجاري ايران و ترکيه
    دنياي اقتصاد : آخرين آمارها از مبادلات تجاري ايران و ترکيه در ۱۰ ماه سال جاري ميلادي اعلام شد. آمارهاي منتشر شده از سوي اداره آمار ترکيه نشان مي دهد مبادلات تجاري ايران و ترکيه در ۱۰ ماه سال جاري ميلادي با رشد ۱۵ درصدي نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.
    به گزارش خبرگزاري تسنيم، ارزيابي ها نشان مي دهد صادرات ايران به ترکيه در۱۰ ماه سال جاري ميلادي با رشد ۷۹ درصدي نسبت به مدت مشابه سال قبل از ۶/ ۵ ميليارد دلار عبور کرده است. همچنين براساس بررسي هاي صورت گرفته، مبادلات تجاري دو کشور که در ماه هاي ژانويه تا اکتبر ۲۰۱۶ بالغ بر ۸ ميليارد دلار گزارش شده بود در ۱۰ ماه امسال به بيش از ۹ ميليارد دلار افزايش يافته است. اين درحالي است که رشد مبادلات تجاري دو کشور در اين دوره مربوط به رشد واردات ترکيه از ايران بوده است. ترکيه در ماه هاي ژانويه تا اکتبر سال ميلادي گذشته ۳/ ۶۸۸ ميليارد دلار کالا از ايران وارد کرده بود که اين رقم با رشد ۷۹ درصدي در ۱۰ ماه امسال به ۶/ ۵۹۸ ميليارد دلار رسيده است. همچنين آمارها نشان مي دهد نفت و گاز مهم ترين کالاهاي وارداتي ترکيه از ايران بوده اند که طي ماه هاي اخير با افزايش قيمت مواجه شده است. در عين حال صادرات ترکيه به ايران در ۱۰ ماه امسال با افت ۳۹ درصدي نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۲/ ۶۰۲ ميليارد دلار رسيده است. ترکيه در ۱۰ ماه نخست سال قبل ۴/ ۳۱۲ ميليارد دلار کالا به ايران صادر کرده بود. از سوي ديگر ايران چهاردهمين مقصد صادراتي ترکيه و هشتمين تامين کننده کالاهاي مورد نياز اين کشور در ۱۰ ماه سال جاري ميلادي شناخته شده است.
    
    
    ۵ تصميم براي تنظيم بازارکاغذ
    دنياي اقتصاد : رشد چشمگير قيمت کاغذ در هفته هاي اخير موجب شد تا بسياري از مديران روزنامه ها و مجلات و همچنين ناشران کتاب با مشکلات بسياري مواجه شوند. مشکلي که براي عبور از آن ستاد تنظيم بازار کاغذ تشکيل جلسه داد و براساس خروجي اين جلسه متوليان اين بخش از تصميمات جديد دولت براي اختصاص ارز مبادله اي به اين کالا خبر دادند.
    حسن يونس سينکي در مورد تصميمات اتخاذ شده در جلسه تنظيم بازار کاغذ گفت: براي تنظيم بازار کاغذ ۵ تصميم گرفته شد که به آرامش بازار منجر خواهد شد. بر اين اساس اعلام مي کنم که اجازه افزايش تعرفه واردات کاغذ داده نمي شود. همچنين ارز مبادلاتي به ميزان مورد نياز براي واردات کاغذ تخصيص داده خواهد شد. به عنوان سومين تصميم اين نشست، توليدکنندگان داخل و تجار مکلف شدند که به منظور حفظ موجودي کف بازار و تامين نياز مصرف کنندگان کاغذ، شرايط را براي عرضه مناسب تا پايان سال فراهم سازند. معاون وزير صنعت ادامه داد: مقرر شد سند طرح جامع تنظيم بازار کاغذ تدوين شود تا با اجراي آن طي ۴ سال آينده بازار با حداقل نوسانات به فعاليت خود ادامه دهد، چراکه حمايت از مصرف کنندگان کاغذ شامل ناشران، مطبوعات، کتب درسي و ساير فعالان فرهنگي براي دولت اهميت بالايي دارد و نبايد در اين بخش با چالش مواجه باشند. سينکي پنجمين تصميم در جلسه تنظيم بازار را اين گونه اعلام کرد: در طرح جامع تنظيم بازار کاغذ براي حمايت از توليدکنندگان داخلي در زمينه به روزرساني تجهيزات و رسيدن به سطح رقابت با جهان، برنامه ريزي خواهد شد و اين موضوع از طريق دولت براي اختصاص منابع پيگيري مي شود.
    از سوي ديگر مديرکل دفتر امور اقتصادي و سياست هاي تجاري وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت وگو با «شاتا» اعلام کرد که تعرفه انواع کاغذ چاپ، تحرير و روزنامه تا پايان سال همچنان مطابق روال قبل است و ارز تخصيصي جهت انواع کاغذ نيز تا اطلاع ثانوي بدون تغيير، مبادله اي و با اولويت، تامين مي شود. محمدرضا کلامي با تاکيد بر ضرورت هاي زنجيره تامين انواع کاغذ چاپ، تحرير و روزنامه تصريح کرد: اين موضوع بايد با اولويت مديريت آرامش بازار و با اتخاذ رفتارهاي حرفه اي و تخصصي در جهت تعديل اثرات قيمت هاي جهاني کاغذ و نهاده هاي توليد انجام گيرد. وي با اشاره به برگزاري جلسه اي با حضور دستگاه هاي ذي ربط و تشکل هاي توليدي و مصرف کننده در حوزه زنجيره ارزش کاغذ در ۱۲ آذرماه افزود: در اين جلسه مقرر شد ضمن حمايت اصولي از توليدات داخلي و مصرف کنندگان عمده در حوزه هاي فرهنگي و آموزشي تعرفه انواع کاغذ چاپ و تحرير و روزنامه تا پايان سال همچنان مطابق روال قبل (۵درصد ثابت) لحاظ شود و افزايش داده نشود. کلامي با اعلام اينکه ارز تخصيصي جهت انواع کاغذ رول و شيت (چاپ و تحرير و روزنامه) تا اطلاع ثانوي بدون تغيير، مبادله اي و با اولويت، تامين مي شود، گفت: به منظور حمايت از توليدات داخلي و ايجاد مزيت توليد کاغذ براي کارخانه هاي مربوطه پيشنهاد حذف ارزش افزوده براي مواد اوليه توليد کاغذ(خميرکاغذ، چوب، باگاس و مواد شيميايي) که در لايحه پيشنهادي ماليات ارزش افزوده از سوي دولت به مجلس ارسال شده است با جديت پيگيري مي شود. مديرکل دفتر امور اقتصادي و سياست هاي تجاري وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکيد بر نوسازي و ارتقاي کيفيت توليد به منظور دستيابي به آخرين تکنيک هاي صنعتي توليد با هدف عرضه توليدات رقابتي با محصولات جهاني، بيان کرد: سند ۴ ساله زنجيره تامين کاغذ با اولويت مديريت آرامش بازار با اتخاذ رفتارهاي حرفه اي و تخصصي به صورت برنامه هاي اجرايي متاثر از فرآيند زنجيره تامين تنظيم مي شود.
    
    
    تدوين نقشه راه همکاري هاي اقتصادي ايران و اسپانيا
    دنياي اقتصاد : قائم مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت ايران که در راس يک هيات ۶۰ نفره متشکل از نمايندگان بخش هاي مختلف دولتي و فعالان بخش خصوصي وارد مادريد شده بود، هدف اصلي سفرش به اسپانيا را نهايي کردن نقشه راه همکاري هاي اقتصادي ايران با اسپانيايي ها خواند.
    به گزارش «ايرنا» مجتبي خسروتاج گفت: از ماه ها پيش در مذاکراتي که با طرف مقابل در اسپانيا روي توسعه و تعميق روابط مان داشتيم، توافق شده بود که نسبت به تدبير يک نقشه راه همکاري هاي اقتصادي ايران و اسپانيا با طرف هاي اسپانيايي بر سر ميز مذاکره بنشينيم و تصميمات را نهايي کنيم. وي افزود: طي چند ماه گذشته، مديران و کارشناسان دو کشور روي اين متون کار کردند و اميدواريم که بتوانيم نسبت به نهايي کردن متن نقشه راه همکاري هاي اقتصادي ايران و اسپانيا توافق کنيم. قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت تصريح کرد: در جريان اين سفر قرار است با مدير شرکت (CESCE) که شرکت بيمه اعتباري صادرات اسپانيا است، جلسه اي برگزار شود که اميدواريم توافقات ما منجر به امضاي يک يادداشت تفاهم شود. وي افزود: به هر حال سعي داريم که روابط کاربردي ايران و اسپانيا را با مقامات اسپانيا مطرح کنيم. امضاي نقشه راه همکاري هاي اقتصادي ايران و اسپانيا و امضاي چند يادداشت تفاهم همکاري در بخش هاي مختلف از جمله بين صندوق ضمانت صادرات ايران و آژانس بيمه صادرات و سرمايه گذاري اسپانيا از ديگر برنامه هاي پيش روي هيات ايراني در اسپانيا است. همچنين برپايي همايش بزرگ فرصت هاي همکاري اقتصادي بين ايران و اسپانيا با حضور مديران تجاري، اقتصادي، بانکي و سرمايه گذاران اسپانيايي و تشکيل کميته هاي موضوعي و نشست هاي تخصصي ميان فعالان اقتصادي دو کشور از ديگر برنامه هاي پيش بيني شده در مدت زمان حضور هيات اقتصادي ايران در اسپانيا خواهد بود.
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4209 به تاريخ 14/9/96، صفحه 5 (بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مديريت اطلاعات سلامت
متن مطالب شماره 4 (پياپي 62)، مهر و آبان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است