|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/9/14: خطوط قرمز بودجه ۹۷ تهران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4453
يك شنبه 29 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4209 14/9/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


خطوط قرمز بودجه ۹۷ تهران
دايره مجاز هزينه هاي شهرداري تعيين شد    
    دنياي اقتصاد : ۵ منبع مالي جديد در شهرداري تهران، جايگزين «تراکم فروشي» مي شود تا بودجه ۹۷ پايتخت متفاوت از دوره هاي گذشته و به دور از وابستگي شديد به منابع ناسالم و ناپايدار باشد. بودجه سال آينده قرار است با «عوارض جديد بر خدمات شهري، کمک هاي دولتي، منابع مالياتي، سرمايه خارجي و بخش خصوصي» تامين مالي شود. علاوه بر اين معاونت برنامه ريزي شهرداري خطوط قرمزي براي مخارج تهران ۹۷ ترسيم کرده که براساس آن اجراي هر نوع طرحي مغاير با «مهار آلودگي، ترافيک، بحران آب و نابرابري اجتماعي» ممنوع است.
    معاون برنامه ريزي و توسعه شهري شهرداري تهران از پادزهر جديد شهرفروشي رونمايي کرد.
    حجت الله ميرزايي معاون برنامه ريزي و توسعه شهري شهرداري تهران، با تاکيد بر آنکه «تنبلي مالي» در مجموعه شهرداري تهران کنار گذاشته شده است، اعلام کرد: در رويکرد جديد مديريت شهري ساده ترين مسير تامين مالي که شهرفروشي و اتکاي ۸۰ درصدي بودجه شهرداري به درآمد ناپايدار و لرزان حاصل از ساخت و ساز است کنار گذاشته شد و در برنامه ريزي جديد براي اداره پايتخت پادزهر شهرفروشي را تعريف کرديم و قرار است بودجه ۹۷ اداره پايتخت بدون وابستگي مفرط به درآمد حاصل از عوارض ساخت و ساز و با تکيه بر ۵ منبع مالي جديد تغذيه شود.
    به گزارش «دنياي اقتصاد» روز گذشته معاون شهردار تهران در نشست خبري از ايجاد تحولات اساسي در دخل و خرج سال آينده شهرداري تهران خبر داد.
    او به پنج منبع مالي جديد براي اداره پايتخت در سال آينده اشاره کرد و افزود: اين منابع شامل عوارض بر مصرف خدمات و امکانات، کمک هاي دولت، سرمايه گذاري خارجي و فاينانس، بازگشت سهم اصلي ماليات بر ارزش افزوده و سرمايه گذاري بخش خصوصي در پروژه هاي سودده و اقتصادي تامين خواهد شد.
    به گفته وي تعريف منابع مالي جديد پايدار منجر به کاهش وابستگي به منابع مالي ناشي از شهرفروشي خواهد شد. اين در حالي است که طي همه دوره هاي گذشته شهرداري در بحث تامين مالي به نوعي تنبلي دچار شده بود و از ساده ترين مسير به تامين هزينه هاي شهر اقدام مي کرد. به اين صورت که به جاي آنکه از حجم وسيعي از استفاده کنندگان از خدمات شهري، عوارض دريافت کند، عمده بودجه شهر را از طريق اخذ عوارض از ۲۰۰ هزار فعال ساختماني در سال تامين مي کرد. او به آسيب هاي ناشي از اتکاي ۸۰ درصدي بودجه شهرداري به درآمدهاي حاصل از ساخت و ساز اشاره کرد و افزود: ادامه وابستگي مفرط درآمدي به منابع حاصل از عوارض ساخت و ساز مطلوب و ممکن نيست. مطلوب نيست، چراکه منجر به ورود آسيب هاي مخرب اجتماعي و کاهش کيفيت زندگي شهروندان و تخريب هويت اجتماعي خواهد شد و ممکن نيست، چراکه طي سال هاي گذشته تقريبا از تمام ظرفيت هاي شهر براي ساخت و ساز استفاده شده و بخشي از آنها نيز پيش فروش شده است. از اين رو نياز داريم در يک پارادايم شيفت منابع اداره شهر را از اقتصاد مبتني بر ساخت و ساز به اقتصاد دانش بنيان تغيير دهيم. معاون شهردار تهران يکي از ضربات اساسي وارد شده به بودجه پايتخت ناشي از وابستگي مفرط به درآمدهاي حاصل از ساخت و ساز را اثرگذاري رکود بخش مسکن بر تامين بودجه سال جاري دانست و گفت: در حال حاضر از حدود ۳ هزار ميليارد تومان کسري بودجه ۱۷ هزار و ۹۰۰ ميليارد توماني امسال، حدود هزار ميليارد تومان ناشي از عدم تحقق درآمدهاي پيش بيني شده از محل ساخت و ساز است. او پس از اشاره به پنج منبع مالي جديد به عنوان پادزهر مقابله با شهرفروشي در پايتخت، به يک نگراني فرضي درخصوص افزايش هزينه هاي زندگي در شهر تهران براي تامين منابع اداره شهر نيز پاسخ داد.
    به گزارش «دنياي اقتصاد» مطابق اظهارات شهردار تهران و همين طور معاونان وي، شهرداري بنا دارد در قالب تعريف رويکردهاي جديد تامين منابع مالي پايدار، همچون الگوهاي تجربه شده در ساير شهرهاي دنيا، به تدريج اخذ عوارض بر تردد و عوارض املاک را در دستور کار قرار دهد تا به اين ترتيب به نوعي از منابع مالي سالم و پايدار مجهز شود و از وابستگي مفرط دخل پايتخت به منابع حاصل از فروش تراکم و تغيير کاربري پايان دهد. اين تغيير رويکرد اين نگراني را در ميان برخي از شهروندان به وجود آورده که مبادا اخذ اين نوع عوارض به تورم و افزايش هزينه هاي زندگي در شهر تهران منجر شود. اما حجت الله ميرزايي در پاسخ به اين نگراني عنوان کرد: مبناي اخذ اين نوع عوارض افزايش هزينه هاي زندگي براي شهروندان نيست. بلکه فرمول اخذ عوارض شهري در پايتخت بر مبناي ميزان توان اقتصادي شهروندان و ميزان بهره برداري آنها از خدمات شهري تغيير پيدا مي کند. به اين معنا که هر شهروندي که بيشتر از خدمات شهري استفاده مي کند هزينه بيشتري را بابت دريافت خدمات به شهرداري پرداخت مي کند. او همچنين تاکيد کرد: در فرمول اخذ عوارض املاک، ميزان عوارض پرداختي ميان دهک هاي ۱۰گانه قطعا متفاوت خواهد بود. به اين معنا که شهروندي در جنوب شهر ميزان عوارضي به مراتب پايين تر از شهروندان ساکن شمال شهر پرداخت خواهد کرد.
    ميرزايي در عين حال به تحولات درنظر گرفته شده در بخش هزينه کرد بودجه سال آينده شهرداري اشاره کرد و گفت: با توجه به محدوديت منابع، همه اقدامات، هزينه ها، پروژه ها و برنامه هاي شهرداري از سال ۹۷ در پنج محور اصلي متمرکز خواهد شد.
    او در اين باره اين طور توضيح داد: بنا داريم همه هزينه ها و اقدامات مجموعه شهرداري با هدف اجرايي شدن پروژه هايي باشد که هدف آنها کاهش ترافيک، کاهش آلودگي هاي زيست محيطي، کاهش نابرابري هاي اجتماعي و خدماتي، تامين آب و هوشمندسازي شهر تهران باشد. به گفته وي قطعا در اين مسير پروژه هايي که تشديدکننده ترافيک شهري باشد همچون بزرگراه سازي زائد در بودجه سال آينده سهمي براي تخصيص مالي نخواهند داشت.
    او با اشاره به سه ويژگي پروژه هاي اولويت دار در شهر تهران از ديدگاه شهرداري تهران تصريح کرد: پروژه هايي در قالب بودجه سال آتي ادامه پيدا مي کنند که پيشرفت فيزيکي آنها بيش از ۵۰ درصد باشد، تکميل آنها به کاهش آلودگي هاي زيست محيطي و ترافيک منجر شود و همچنين تامين منابع براي اجراي آنها امکان پذير باشد.
    او در عين حال از تدوين بودجه سال آينده به شکل انقباضي و محافظه کارانه تر از بودجه امسال اشاره کرد و از ارائه قطعي اصلاحيه بودجه امسال به شوراي شهر خبر داد: حدود ۲ هزار ميليارد تومان از کسري بودجه سال جاري مربوط به کاهش درآمدها از محل ماليات بر ارزش افزوده و حدود هزار ميليارد تومان آن مربوط به کاهش درآمدهاي حاصل از ساخت و ساز است. از اين رو بعيد است بيش از ۱۶ هزار ميليارد تومان از بودجه سال ۹۶ محقق شود و براين اساس اصلاحيه بودجه سال جاري با رقمي حدود ۲ هزار ميليارد تومان به شوراي شهرتهران ارائه خواهد شد. معاون برنامه ريزي شهردار تهران به عنوان هسته برنامه ريزي شهرداري روز گذشته به صورت ويژه نيز درخصوص برنامه هاي شهرداري در حوزه مترو توضيحاتي ارائه کرد. ميرزايي عنوان کرد: برنامه شهرداري براي طرح هاي توسعه مترو به واسطه رابطه مناسب ميان دولت و شهرداري، استفاده از منابع صندوق توسعه ملي است که در اين راستا نيز پيشنهادهايي به دولت از سوي شهرداري ارائه شده است. او در بخش ديگري از صحبت هاي خود از اتمام تدوين برنامه پنج ساله سوم در اواخر خردادماه سال آينده خبر داد و افزود: برنامه پنج ساله سوم به عنوان نقشه راه ۵ سال آينده شهرداري متفاوت از برنامه هاي گذشته در سه سطح متفاوت شامل برنامه کلي براي شهر تهران، مناطق ۲۲ گانه و ۱۰۰ محله شهري که نيازمند مداخله مستقيم شهرداري هستند تعريف خواهد شد تا به اين ترتيب برخلاف برنامه پنج ساله دوم که کمتر از ۳۰ درصد آن محقق شده، قابليت اجرايي و تحقق داشته باشد.
    او در پايان از ايجاد تشکيلات خزانه داري کل در شهرداري تهران تا پايان سال جاري خبر داد و گفت: ايجاد شفافيت در معاملات شهرداري تهران از اولويت هاي شهرداري است در اين راستا سامانه shafaf.ir راه اندازي شده که تلاش مي کنيم در اين سامانه قراردادهاي بالاي يک ميليارد تومان بارگذاري شوند. قطعا اين موضوع يکي از ابزارهاي شفاف سازي است. تمامي شرکت ها و سازمان ها، تراکنش هاي مالي اداري خود را بايد به صورت شفاف در سامانه هاي هوشمند قرار دهند. متاسفانه شهرداري ها در بسياري از نقاط دنيا به يکي از گلوگاه هاي فساد تبديل شده اند. بنابراين تمرکز جدي براي کاهش فساد و نظاره گري عامه مردم بايد ايجاد شود. معاون برنامه ريزي شهرداري تهران در پايان اظهارکرد: ممکن است راه هاي متعددي براي فرار مديران درخصوص شفاف سازي قراردادها وجود داشته باشد از جمله اينکه قراردادها را فازبندي کنند تا در سامانه شفاف قرار ندهند. در اين ميان سازمان هاي نظارتي همچون سازمان بازرسي شهرداري تهران و سازمان بازرسي کل کشور بايد بر اين روند نظارت کنند تا چنين اتفاقاتي روي ندهد.
    
    خطوط قرمز بودجه ۹۷ تهران / دايره مجاز هزينه هاي شهرداري تعيين شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4209 به تاريخ 14/9/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه لوله و اتصالات
متن مطالب شماره 85، مهر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است