|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/9/14: نامش بماند تا ابد
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4211
پنج شنبه 26 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3969 14/9/96 > صفحه 7 (جلد دوم) > متن
 
      


نامش بماند تا ابد
به مناسبت سالروز ولادت پيامبر رحمت


محمد(ص) پيام آور رحمت
    ضياء مرتضوي *

    پيامبر اكرم (ص) را قرآن به عنوان رحمت للعالمين معرفي كرده است و ايشان مظهر رحمت عام خداي تبارك و تعالي است. رحمانيت پيامبر اكرم (ص) داراي ابعادي است. يكي از ابعاد رحمانيت پيامبر در آيه ١٥٩ سوره آل عمران بيان شده: «رحْمةٍ مِن الله لِنْت لهُمْ» اي پيامبر از خاستگاه رحمت الهي هست كه تو نرم خو هستي و سپس «ولو كنت فظاً غليظ القلب» يعني اگر انسان خشن بودي و قلبي دشوار و نفوذناپذير داشتي، اين مردم از اطراف تو پراكنده مي شدند: به دنبال اين جنبه از شخصيت پيامبر قرآن دستور مي دهد: «فاعْفُ عنْهُمْ» اگر كوتاهي از آنها ديدي ببخش و بالاتر اينكه «واسْتغْفِرْ لهُمْ وشاوِرْهُمْ فِي الْامْر» يعني نه فقط اينكه بدي هاي آنها را ناديده بگير بلكه براي آنها درخواست بخشش كن و آنها را طرف مشورت خود قرار بده. رحمانيت خداوند كه پيامبر اكرم (ص) مظهر اوست از آنجا رفتار فردي ايشان و برخورد ايشان با امت خودشان در اين خاستگاه شكل مي گيرد و به مشورت در امور ختم مي شود. در باب رحمانيت پيامبر اكرم (ص) از بعد ديگري هم مي توان ياد كرد. بعدي كه مسوولان و كارگزاران ما نياز دارند از آن تاسي بپذيرند در آيه ٦١ سوره توبه آمده است. در اين آيه اشاره مي شود برخي از منافقان پيامبر را آزار و اذيت مي كردند و مي گفتند « هُو اُذُنٌ» و مي گفتند هركس، هرچيزي به پيامبر مي گويد ايشان تاييد مي كنند با اينكه حرف ها متفاوت و متناقض است. قرآن اين عيب جويي بدخواهان پيامبر را نقل مي كند و جواب مي دهد: «قُلْ اُذُنُ خيْرٍ لكُمْ » پيامبر اگر گوش هست، گوش خير هست. كسي مانند پيامبر به عنوان رهبر يك جامعه بايد گوش باشد و جنبه خيريت و شنوا بودن پيامبر اين بود كه « يومِنُ بِاللهِ ويُومِنُ لِلْمُومِنِين ورحْمةٌ لِلذِين آمنُوا مِنْكُمْ» يعني اعتماد به مومنين دارد: يكي از ابعاد شنوا بودن پيامبر اين است كه اين كار رفعت براي مومنين است: شرح صدري كه خداوند به پيامبر دارد روح پيامبر بايد بسيار بزرگ باشد. روح پيامبر بايد ظرفيت گنجايش تمام بداخلاقي ها و دشواري هايي كه در جامعه وجود دارد را داشته باشد: او از يك طرف چون مهربان است و رحمت للعالمين است بايد توان شنيدن همه بهانه جويي ها و سنگ اندازي مردم را داشته باشد و از طرفي ديگر سخنان مختلف را بشنود، چون اگر غير از اين باشد نشان مي دهد او پيامبر رحمت نيست و چون مي دانيم كه پيامبر رحمت است در رفتار و كردار ايشان ابعاد مختلف رحمانيت پيامبر جلوه كرده است. تاريخ صدر اسلام نشان مي دهد پيامبر اسلام (ص) دل فراخ و گوش شنوايي داشته اند: همانطور كه در قرآن كريم آمده است: «عزيزٌ عليهِ ما عنِتُّم» او هرآنچه شما را به دشواري بيندازد براي پيامبر سخت و ناگوار است و «حريصٌ عليكُم بِالمُومِنين رووفٌ رحيمٌ» براي پيامبر خيلي دشوار بود اگر مي ديد فردي يا جمعي يا گروهي به سختي مي افتند و خيلي نسبت به مردم توجه داشت و نسبت به مسلمانان از هر نژاد مهربان بود. رحمت پيامبر تنها براي مسلمانان نبود بلكه براي همه انسان ها به وي‍ژه كساني كه به ايشان ايمان مي آوردند، بود.
    * استاد حوزه علميه و پژوهشگر مسائل ديني
    
    
    شريعت سمحه و سهله
     محسن غرويان **

    پيامبر اسلام اگر رحمانيت نداشت كسي به عنوان پيرو پشت سر ايشان حركت نمي كرد. دين اسلام، دين تساهل و تسامح است. پيامبر در ايام تبليغ دين اسلام سختگيري نداشت و براي ايشان كافي بود تا كسي حقانيت وحي و وحدانيت خداوند را بپذيرد: منش پيامبر به گونه اي نبود كه فرد براي مسلمان شدن مشقت به جان بخرد و به حرج بيفتد. به همين خاطر گفته مي شود، به تعبير رسول خدا(ص) اسلام شريعت سمحه و سهله است. اين تسامح اما معناي عميق تري هم دارد. معناي دوم اين تعبير آن است كه در اسلام تكاليف دست و پاگير وجود ندارد و كسي كه اسلام مي آورد براي انجام تكاليف ديني اش به مضيقه نمي افتد. اين معناي رحمانيت اسلام است. اگر امروز ما خود را جزو پيروان پيامبر اسلام مي دانيم بايد سختگيري ها را كنار بگذاريم و با جامعه تساهل و تسامح داشته باشيم: جزم انديشي و سختگيري شديد از تفكر و سنت پيامبر اسلام قابل استنتاج نيست. رحمانيت، تساهل و تسامح سنت پيامبر(ص) بوده است و اين سنت در جهان امروز بهترين و كارآمدترين ابزار تبليغاتي براي نشان دادن حقانيت اسلام است. دينداري بايد آسان باشد تا براي مردم جذاب باشد و آدمي دل و قلب خودش را همراه دين كند. ما نيز بايد ابعاد تشويقي و رحماني دين را به جامعه معرفي كنيم. همان طور كه امروزه در روانشناسي ثابت شده است پيام هاي تشويقي تاثير عميق تري نسبت به روش هاي تنبيهي و خشن دارند. خشونت، جمود و تعصب افراطي زمينه خلق داعش را فراهم مي كند. داعش در بستري خشن و به دور از تساهل رشد مي كند. تعصبات و خشونتي كه فطرت نوجواناني كه جذب اين جريان انحرافي مي شدند را تغيير مي دهد و رحمت و عطوفت آنها را از بين مي برد. داعش با پرچم «لا اله الا الله محمد رسول الله» كودكان بي گناه و مخالفان خود را به قتل مي رساند و به دليل درك نادرستي كه از اسلام دارد تصور مي كند بعد از مرگ يا كشته شدن در اين راه، با پيامبر اسلام(ص) در بهشت هم سفره خواهند شد. اما در حقيقت آنها فريب خورده و قرباني پيروي از تفكري خشن هستند كه در جهان به نام اسلام دست به قتل و تجاوز مي زند: اما حقيقت آن است كه اسلام همان رحمانيت و تساهل پيامبر است. اسلام دين خشونت نيست اسلام از كلمه «سلم» است و سلم يعني آرامش، صلح و صفا. بنابراين داعش نتيجه تفكر خشن و افراطي از اسلام است در حالي كه پيامبر، پيام آور رحمت بوده و بسياري حوادث دوران حيات پيامبر اين حقيقت را براي هر مسلماني روشن مي كند كه ايشان موافق سختگيري نبوده و در يك كلام پيامبر پيام آور رحمت بوده اند. اين سيره و سنت پيامبر بوده است تا جايي كه وقتي در مكه افرادي به اسارت گرفته مي شوند، پيامبر دستور مي دهد بسياري از آنها آزاد شوند: ايشان در اين حادثه مي گويند: «شما آزاد هستيد.» پيامبر مي گفت حرف من را گوش بدهيد و به منطق من توجه داشته باشيد: با منطق و عقلانيت پيامبر توانست جذابيت دين خودش را نشان و گروه زيادي از مردم آن زمان را جذب كند. ما هم بايد از روش اخلاق، عاطفه، محبت و روابط حسنه با مردم استفاده و آنها را به دين دعوت كنيم.
    **استاد حوزه علميه و عضو هيات علمي
    
    نامش بماند تا ابد / به مناسبت سالروز ولادت پيامبر رحمت
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3969 به تاريخ 14/9/96، صفحه 7 (جلد دوم)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه تحقيقات دامپزشكي و فرآورده‌هاي بيولوژيك
متن مطالب شماره 3 (پياپي 120)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است