|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/9/14: اتوبوس مجاري در راه پايتخت
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4493
سه شنبه 20 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4209 14/9/96 > صفحه 7 (مسكن و عمران) > متن
 
 


اتوبوس مجاري در راه پايتخت
تجربه خارجي دهه ۷۰ در شبكه حمل و نقل عمومي تكرار مي شود


دنياي اقتصاد : مديرعامل شرکت واحد اتوبوسراني شهر تهران از انعقاد تفاهم نامه اي ميان مديريت شهري پايتخت با شرکت مجاري اتوبوسراني موسوم به «ايکاروس» براي تامين ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس در قالب توليد مشترک از محل منابع فاينانس خبر داد.
    پيمان سنندجي در حالي اين خبر را اعلام کرد که پايتخت نشينان تجربه موفق دهه ۷۰ در حيطه تجهيز و نوسازي ناوگان اتوبوسراني توسط اتوبوس هاي مجازي با تصويري که از اتوبوس هاي «آکاردئوني» دارند، به خاطر مي آورند. تفاهم نامه تامين اتوبوس از کشور مجارستان از طريق گشايش فاينانس ۱۶۲ ميليون دلاري اگزيم بانک اين کشور با عامليت بانک شهر در ايران، يکشنبه شب با حضور مديرعامل شرکت ايکاروس و نمايندگان بانک عامل به امضا رسيد و مقرر شد ظرف مدت دو سال، ۱۰۰۰ اتوبوس موضوع تفاهم، به عنوان بخشي از توافق وزراي اقتصاد ايران و مجارستان، به ناوگان تهران اضافه شود. از آنجا که شهردار تهران روز گذشته از تامين ۴۰۰ اتوبوس جديد براي ناوگان تهران تا پايان سال جاري خبر داد، به نظر مي رسد بخشي از اين تفاهم نامه در ماه هاي باقيمانده از امسال عملياتي خواهد شد.
    به گزارش «دنياي اقتصاد»، ناوگان اتوبوسراني تهران در حال حاضر پرمصرف ترين مد حمل ونقل عمومي در اين شهر است. اتوبوسراني پايتخت اين ظرفيت و قابليت را دارد که در شرايطي که براي تجهيز مترو به هزينه هاي بسيار بيشتري مورد نياز است که در شرايط کمبود اعتبار مديريت شهري، تامين آن ساده نيست، با هزينه کمتر بخشي از نياز حمل ونقلي شهروندان را پاسخ دهد و بخشي از جابه جايي ها را بدون نياز به خودروي شخصي پوشش دهد. براي تحقق اين هدف، شرکت واحد اتوبوسراني تهران به سراغ ايده تامين اتوبوس از مجارستان رفته که سابقه خوبي از آن در ذهن پايتخت نشينان و مديران شهري وجود دارد.
    پيمان سنندجي، مديرعامل شرکت واحد اتوبوسراني شهر تهران در گفت وگو با «دنياي اقتصاد»، در اين رابطه توضيح داد: پيرو توافق وزير امور اقتصادي و دارايي با دولت مجارستان در زمينه بهره مندي از حمايت هاي مالي يکي از بانک هاي مجاري موسوم به «اگزيم بانک» و همکاري بانک هاي شهر و توسعه صادرات ايران، تفاهم نامه تامين ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس ايکاروس از طريق توليد مشترک با يکي از خودروسازان داخلي نهايي شده است. به گفته سنندجي، مطابق توافقات صورت گرفته ميان دولت هاي ايران و مجارستان تامين ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس پيش بيني شده که همه اين اتوبوس ها از سوي شرکت هاي بهره بردار تحت نظارت اتوبوسراني تهران در بخش خصوصي، راسا خريداري خواهد شد؛ ضمن اينکه بانک شهر با يکي از شرکت هاي خودروساز داخلي براي توليد مشترک و خدمات پس از فروش نيز توافق کرده است. وي خاطرنشان کرد: در حال حاضر به استناد مصوبات بالادستي مبني بر خصوصي سازي اتوبوسراني، حدود ۸۰ درصد از ناوگان اتوبوسراني پايتخت در اختيار بخش خصوصي قرار دارد که از نظر تعداد مسافر حدود ۵۰ درصد از مسافران روزانه از طريق بخش خصوصي جابه جا مي شود. بنابراين با توجه به تمرکز اتوبوسراني بر خريد خدمت «حمل ونقل مسافر» از شرکت هاي بهره بردار تحت نظارت، مسووليت تامين اتوبوس با شرکت هاي خصوصي است. مديرعامل شرکت واحد اتوبوسراني شهر تهران تاکيد کرد: وضعيت فرسودگي ناوگان اتوبوسراني در کنار عدم تحويل اتوبوس از سوي دولت به شهرداري از سال ۱۳۸۹، عدم اختصاص تسهيلات کم بهره در حوزه حمل ونقل عمومي و نيز محدوديت ورود اتوبوس کامل به کشور به صورت پيش ساخته (CBU)، موجب شد مديريت شهري به موضوع تامين اتوبوس با همکاري توليدکننده خارجي و مشارکت شرکت هاي داخلي روي بياورد. به گزارش «دنياي اقتصاد»، خريد اتوبوس از مجارستان را تهراني ها حدود ۲۴ سال پيش نيز تجربه کرده اند و تصوير خوشايندي از اتوبوس هاي آکاردئوني که شکل ظاهري دو اتوبوس متصل به يکديگر را داشتند، در خاطر دارند. اين اتوبوس ها در شرايطي وارد کشور شد که ناوگان اتوبوسراني پايتخت با کمبود ظرفيت و معضل فرسودگي دست به گريبان بود و به همين خاطر اتوبوس هاي ايکاروس در آن مقطع زماني به عنوان يک تحول مثبت که هم موجب جذب سفر با اين ناوگان شده و هم زمان و کيفيت سفرهاي اتوبوسي شهروندان را بهبود بخشيده بود، به چشم شهروندان آمد.
    يانوش کواچ، سفير مجارستان در ايران نيز در مراسم امضاي تفاهم نامه ميان ايکاروس و بانک شهر، ضمن اعلام آمادگي براي همکاري با ايران در زمينه هاي حمل ونقلي گفت: نخستين بار در سال ۱۹۹۳ بود که ما حدود ۱۳۰۰ اتوبوس ايکاروس را به ايران واگذار کرديم. اکنون شرکت ايکاروس مجددا مشغول به فعاليت شده و در حال رايزني براي همکاري با ديگر کشورهاست. اميدواريم بتوانيم اتوبوس هاي ايکاروس را دوباره به بازار ايران وارد کنيم؛ چنان که در شهرهاي بزرگي مانند تهران، شيراز و يزد نياز به اين ناوگان احساس مي شود. مديرعامل شرکت واحد اتوبوسراني نيز درباره سابقه اتوبوس هاي ايکاروس در ناوگان تهران به «دنياي اقتصاد» گفت: توليد اتوبوس بر اساس نيازها و تکنولوژي در هر دوره تغيير خواهد کرد. طبعا توليد اتوبوس هاي دوکابين و تک کابين در سال جاري هم مشمول اين تغييرات تکنولوژي خواهد بود. در دهه ۷۰ تعدادي اتوبوس دوکابين وارد چرخه حمل ونقل عمومي تهران شد که کار ارزشمند و پسنديده اي بود؛ در ميان آنها ۶۴ دستگاه اتوبوس برقي نيز وجود داشت که با گذشت بيش از ۲۰ سال، هنوز در تهران در حال فعاليت است و با توجه به اينکه عمر فرسودگي اين اتوبوس ها تا يک ميليون کيلومتر پيمايش است، قابليت فعاليت آنها براي ۲۰ سال ديگر هم وجود دارد. افزون بر اين۲۴ سال قبل ۶۴۰ دستگاه اتوبوس تک کابين و دوکابين از شرکت ايکاروس وارد ناوگان تهران شد که ۱۵ درصد از کل ناوگان وقت اتوبوسراني را شامل مي شد. با توجه به اينکه اتوبوس هاي ايکاروس در زمره اتوبوس هاي خوب فعال در ناوگان به شمار مي رفتند، سرويس دهي آنها به مسافران درون شهري بيش از ۱۵ سال به طول انجاميد و در نهايت به دنبال مصوبه هيات دولت که سن فرسودگي اتوبوس در کلان شهرها را هشت سال اعلام کرد، اين اتوبوس ها در فاصله سال هاي ۸۵ تا ۸۷ از رده خارج شدند. سنندجي تاکيد کرد: اتوبوس هاي جديدي که توسط ايکاروس با همکاري توليدکننده داخلي تامين مي شود، برابر آخرين استانداردهاي روز دنيا و قطعا واجد تغييرات اساسي در سيستم هاي موتور، ترمز، آرتيکوليت و ... خواهد بود.
    
    وضعيت اورژانسي ناوگان اتوبوسراني
    ناوگان اتوبوسراني تهران در حال حاضر شامل حدود ۶۵۰۰ دستگاه اتوبوس است که تقريبا ۳۵۰۰ دستگاه از اين تعداد به سن فرسودگي رسيده است. اين موضوع وضعيت اتوبوسراني را با فرسودگي بيش از نيمي از ناوگان اورژانسي کرده است. هرچند اخيرا با تصميم شوراي ترافيک تهران مقرر شد از طريق نصب فيلتر جذب دوده، اتوبوس هاي بيش از هشت ساله در تهران، تا رسيدن به سن ۱۲ سال همچنان به فعاليت خود ادامه دهند. از سوي ديگر برابر برنامه ميان مدت مديريت شهري، اتوبوسراني پايتخت در سال ۹۷ بايد ۹۰۰۰ دستگاه اتوبوس کارآمد داشته باشد. به اين ترتيب شهر تهران اکنون به حدود ۶۰۰۰ دستگاه اتوبوس نياز دارد. آن گونه که سنندجي مي گويد، چيزي که باعث شده وضعيت اتوبوسراني تهران اورژانسي شود، عدم تحويل اتوبوس به شهرداري تهران توسط دولت طي هفت سال گذشته است. وي توضيح داد: با توجه به اينکه دولت از سال ۸۹ تاکنون هيچ اتوبوسي در اختيار شهرداري قرار نداده است، اتوبوسراني تهران الگوي جديدي در پيش گرفت که در قالب آن نسبت به خريد خدمت بر اساس پيمايش اتوبوس هايي که در خطوط تحت نظارت شرکت واحد فعاليت مي کنند، اقدام مي کند. طبعا يکي از اقدامات در همين راستا، تامين اتوبوس توسط بخش خصوصي فعال در خطوط است. در حال حاضر سهم اتوبوسراني از پوشش سفرهاي درون شهري برابر تازه ترين آماري که معاون حمل ونقل و ترافيک شهردار تهران ارائه کرده، حدود ۱۰ تا ۱۱ درصد است که اين رقم طبق برنامه بايد در سال آينده به ۳/ ۲۹ درصد افزايش يابد. بنابراين تامين اتوبوس هاي مجاري ضمن اينکه مي تواند تحول قابل توجهي در ظرفيت و کيفيت خدمات اتوبوسراني ايجاد کند، بخشي از هدف افزايش سهم اتوبوسراني از سفرهاي درون شهري را نيز محقق خواهد کرد چراکه اين تعداد معادل ۳۰ درصد از نياز اورژانسي تهران به اتوبوس جديد براي از رده خارج کردن ناوگان فرسوده است.
    سنندجي درباره علت انتخاب شرکت ايکاروس براي تامين بخشي از نياز حمل ونقلي پايتخت نشينان نيز توضيح داد: قطعا کمپاني هاي اتوبوس سازي بزرگي در دنيا وجود دارد که اتوبوس هاي به روز و مبتني بر استانداردهاي روز دنيا توليد مي کنند، اما شرکت واحد اتوبوسراني و بخش خصوصي تحت نظارت اين مجموعه، متناسب با مراودات کارخانه هاي توليدکننده داخلي با ساير کشورها و نيز بر اساس شرايط فني محصول که واجد ويژگي هاي مورد نظر شوراي عالي ترافيک بوده و شرايط ورود به کشور و اخذ پلاک بر اساس ضوابط پليس راهنمايي و رانندگي را داشته باشد، نسبت به خريد محصول اقدام مي کنند. به گفته وي، اولويت شهرداري تهران تامين اتوبوس هاي برقي و هيبريدي است و براي اين موضوع برنامه ريزي دقيقي صورت گرفته است. پس از آن اتوبوس هاي گازسوز و درنهايت اتوبوس هاي ديزلي مجهز به فيلتر جذب دوده به ترتيب در اولويت هاي بعدي تامين اتوبوس قرار دارند. مديرعامل شرکت واحد اتوبوسراني با تاکيد بر اينکه فرآيند تامين ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس توسط شرکت ايکاروس، با همکاري يک توليدکننده داخلي و با انتقال تکنولوژي صورت مي گيرد، افزود: اين اقدام همچنين به توليد اتوبوس هاي واجد کيفيت بالا و قابل رقابت با توليدات کشورهاي ديگر منجر مي شود.
    
    اتوبوس مجاري در راه پايتخت / تجربه خارجي دهه ۷۰ در شبكه حمل و نقل عمومي تكرار مي شود
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4209 به تاريخ 14/9/96، صفحه 7 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 38 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه تهويه و تبريد
متن مطالب شماره 169، آبان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است