|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/9/14: روايت گري محمد (ص) با تم شرقي
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4229
دو شنبه 21 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3969 14/9/96 > صفحه 7 (جلد دوم) > متن
 
      


گفت و گو 
روايت گري محمد (ص) با تم شرقي
شاهين فرهت از ساخت سمفوني پيامبر اعظم مي گويد

نويسنده: نيوشا مزيدآبادي


    
    شاهين فرهت، آهنگساز و مدرس دانشگاه سمفوني اي را با عنوان سمفوني پيامبر اعظم (ص) در سال ١٣٨٥ به مناسبت نامگذاري آن سال به نام حضرت محمد(ص) ساخت كه توسط اركستر اوكراين اجرا و ضبط شد. اين سمفوني چند سال بعد به وسيله اركستر سمفونيك تهران به رهبري نادر مشايخي اجرا شد: هر چند فرهت از اجراي سمفوني اش توسط اركستر سمفونيك تهران به اندازه اجرا با اركستر اوكراين راضي نبود اما به هر حال فتح بابي شد تا اين اثر روي صحنه هاي موسيقي سرزمين مان نيز ديده و شنيده شود. ضمن آنكه در موومان سوم آن نيز شعري از ساعد باقري در مدح حضرت رسول (ص) استفاده شده كه مي توان گفت اين موومان را به نسبت آن ديگري ها به هويت كلي اثر نزديك تر كرده است. در گپ كوتاه پيش رو درباره انگيزه ساخت سمفوني پيامبر اعظم و نيز عناصر موسيقايي كه در بيان زندگي و شخصيت والاي حضرت محمد(ص) به كار رفته است از آهنگساز آن پرسش كرده ايم.
    
    انگيزه تان براي ساخت سمفوني پيامبر اعظم چه بود و اين اثر را به سفارش چه نهاد يا سازماني ساختيد؟
    اگر به خاطر داشته باشيد چند سال پيش، سالِ «پيامبر اعظم» نامگذاري شده بود. در آن دوران از طرف سازمان صدا و سيما به من سفارش ساخت سمفوني اي براي حضرت محمد(ص) داده شد. اين پيشنهاد براي من بسيار خوشحال كننده بود چرا كه مي دانستم تا به حال اثري با عنوان پيامبر اسلام آن هم در حد و اندازه يك سمفوني ساخته نشده است اما از طرف ديگر همين مساله كار را برايم دشوار مي كرد چرا كه هميشه حضور نام هاي بزرگ باعث مي شود با وسواس و حساسيت بيشتري كار كنم. درباره اين سمفوني هم در واقع كمي دلواپس و البته از طرفي هم خوشحال بودم كه سفارشي به اين بزرگي گرفته ام.
    
    امكان دارد كمي بيشتر اين موضوع را شرح دهيد؟ منظورتان از سفارش بزرگ، سفارش بزرگ هنري است يا مالي؟
    من به هيچ عنوان در مورد موسيقي و كار خودم از منظر مالي صحبت نمي كنم. من فقط به هنر و خصوصا هنر موسيقي توجه دارم و تمام تلاشم را مي كنم تا كاري كه انجام مي دهم هم از نظر هنري و هم از نظر بيان موسيقايي از ساير آثار من عقب و دور نباشد. به هر حال همان طور كه مي دانيد من يك آهنگساز حرفه اي هستم و بيش از ٤٠ سال است كه اين كار را انجام مي دهم و نمي خواهم به هر دليلي كار من نسبت به استانداردهاي خودم عقب باشد. به هر حال مدتي روي تم اصلي اثر فكر كردم و به روال معمول ساخت آثارم سعي كردم مدت زماني تامل كنم تا بخش هاي اصلي اين سمفوني مشخص شود. خوشبختانه تم و ايده ثابتي كه براي ساخت سمفوني پيامبر اعظم در نظر گرفته بودم، به درستي به ذهنم رسيد و آن را يادداشت و كار را شروع كردم. خوشحالم كه كار خيلي خوب پيش رفت و اجراي بسيار خوبي در اوكراين داشتيم و توانستيم اين سمفوني را در دو نسخه ضبط و منتشر كنيم. همان طور كه اشاره كردم تا پيش از اين اثر بزرگي به صورت سمفوني براي حضرت محمد(ص) ساخته نشده بود و تنها يك موسيقي فيلم براي اين شخصيت بزرگوار و گرانقدر ساخته شده بود كه به فيلم محمد رسول الله (ص) مربوط مي شد و براي يك فيلم، موسيقي خوب و گيرايي بود.
    
    اثر موريس ژار (آهنگساز) براي فيلم محمد رسول الله (ص) يك تم اصلي داشت كه اين تم به فضاي زادگاه پيامبر اسلام بسيار نزديك بود خصوصا سازبندي اركستر و ريتم هاي مورد استفاده در موسيقي اين فيلم كه برگرفته از موسيقي جهان عرب بود. اما سوال اينجاست كه شما بر چه اساسي تم اصلي سمفوني پيامبر اعظم (ص) را انتخاب كرديد و مشخصا از چه المان هايي بهره گرفتيد تا اين سمفوني از يك سمفوني با عنواني ديگر متمايز باشد؟
    اين موسيقي حالت شرقي و گيرايي دارد و ايده و تم فيكسي در طول موومان هاي مختلف آن به گوش شنونده مي رسد كه اگر به پارتيتور آن مراجعه كنيد، متوجه خواهيد شد كه تم اصلي اش بسيار مشخص است و در بخش هاي مختلف به صور مختلف اجرا مي شود. ضمن اينكه اين تم در عين حال كه تم سنگيني است، اين قابليت را دارد كه در ذهن ها بماند. اين سمفوني ٤ موومان دارد و فقط موومان سوم آن باكلام است. موومان چهارم اين اثر نيز در اصل يك فوگ است كه بيانگر پيروزي حضرت محمد(ص) در ابلاغ احكام و ايده هاي انساني ايشان براي مردم است. تم اصلي اين سمفوني حضرت محمد(ص) است و در شروع اثر درباره شخصيت ايشان صحبت مي شود. اين سمفوني قرار نيست شرح حال مو به موي زندگي پيامبر اسلام (ص) باشد بلكه بزرگداشتي است براي نام اين حضرت و نيز سالي كه به عنوان ايشان اختصاص داده بودند و در ثاني به ابعاد مختلف شخصيت ايشان مانند انسانيت، عرفان، اخلاق و درام زندگي خود حضرت مي پردازد.
    
    بيان اين مفاهيم به وسيله موسيقي كار بسيار دشواري است. خصوصا آنكه در دوران معاصر پيامبر اسلام جنگ هاي بسياري اتفاق افتاد و ايشان علاوه بر پيام آوري براي صلح و دوستي در برخي از اين جنگ ها حضور داشتند. اين ويژگي را چطور در اثرتان به بيان موسيقي درآورديد و آيا از ساز ديگري غير از سازهاي اركستر سمفونيك در ساخت سمفوني پيامبر اعظم بهره گرفته ايد؟
    اركستري كه من استفاده كردم كاملا يك اركستر بزرگ سمفونيك است و تمام سازهاي معمول سمفونيك در آن استفاده شده و از سازهاي غير معمول خبري نيست. من هيچ وقت از سازهاي غير معمول در اركستر سمفونيك استفاده نمي كنم و در اين اثر هم از تركيبي از سازهاي بادي چوبي، بادي برنجي، كوبه اي و سازهاي زهي بهره برده ام. علاوه بر اين در بخش هايي از سازهاي «كرانگله»، «ابوا آلتو» و «كلارينت» باس هم استفاده شده است. اين موسيقي حالت شرقي دارد و به نوعي مي توان گفت نمايانگر موسيقي خود من است.
    
    گفت و گو: روايت گري محمد (ص) با تم شرقي / شاهين فرهت از ساخت سمفوني پيامبر اعظم مي گويد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3969 به تاريخ 14/9/96، صفحه 7 (جلد دوم)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار
    آثار ديگري از "نيوشا مزيدآبادي"

  طبيعت، جايگزين تاملات روشنفكرانه / گفت و گو با رنو گارسيا فونس، نوازنده فرانسوي كنترباس
نيوشا مزيدآبادي، اعتماد 7/7/97
مشاهده متن    
  غياب از مقام حضور / گفت و گو با آنيا لخنر، نوازنده ويلنسل اهل آلمان
نيوشا مزيدآبادي، اعتماد 20/6/97
مشاهده متن    
  اكسير ناب و مطلق موسيقي / مروري اجمالي بر شب هاي فستيوال Show Of Hands
نيوشا مزيدآبادي، اعتماد 17/6/97
مشاهده متن    
  اي كاش جهانيان ايران را مي ديدند / گفت و گو با كلاوس گِزينگ، نوازنده سازهاي بادي
نيوشا مزيدآبادي، اعتماد 13/6/97
مشاهده متن    
  از «من بهارم تو زمين» تا «هر بار اين در و...» / مرور اجمالي بر ربع قرن استفاده صداوسيما از موسيقي پاپ در گفت و گو با ساعد باقري، قاسم افشار، خشايار اعتمادي و سامان احتشامي
نيوشا مزيدآبادي، اعتماد 6/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه با ترانه
متن مطالب شماره 4، آبان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است