|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/9/14: وزير ارتباطات در نشست مطبوعاتي خبر داد:تدوين آيين نامه سرمايه جمعي در بورس به زودي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4493
سه شنبه 20 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4209 14/9/96 > صفحه 25 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


وزير ارتباطات در نشست مطبوعاتي خبر داد:تدوين آيين نامه سرمايه جمعي در بورس به زودي
    دنياي اقتصاد : وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در جلسه مطبوعاتي درباره پيشنهاد يکي از نمايندگان مجلس براي استفاده از بودجه توسعه روستايي در صندوق توسعه ملي براي ايجاد حرکت استارت آپي در کشور و اينکه ممکن است تجربه ناموفق ارائه تسهيلات مالي به بنگاه هاي زودبازده تکرار شود، به «دنياي اقتصاد» گفت: اين نگراني درست است، اگر بخواهيم به استارت آپ ها خدمات مالي ارائه کنيم، طبيعتا در روندي که آنها دچار شکست مي شوند، با ليستي از بدهکاران بانکي مواجه مي شويم. از يک و نيم ميليارد دلاري که به بحث توسعه اشتغال در مناطق روستايي به منظور کاهش آسيب هاي اجتماعي اختصاص دارد، ۱۵درصد به حوزه فناوري اطلاعات تعلق گرفته است و همچنين ۱۵درصد نيز از سوي وزارت ارتباطات سرمايه گذاري در پست بانک انجام گرفته است.
    
    تدوين آيين نامه سرمايه جمعي در بورس به زودي
    محمدجواد آذري جهرمي افزود: همه سرمايه گذاري در حوزه استارت آپ ها از جنس سرمايه گذاري خطرپذير يا صندوق جسورانه نيست؛ چرا که در مراحل شکل گيري يک ايده تا تبديل آن به کسب و کار سرمايه گذاري مختلف براي نمونه از سوي خانواده يا دوستان انجام مي گيرد. ممکن است در برخي مناطق کشور ما براي پوشش مالي خلاقيت ها مشکل داشته باشيم. منابع شخصي براي تحقق خلاقيت يا اين ايده ها کم است و باعث مي شود در شکل گيري ابتدايي اين کسب و کارها دچار مشکل شوند. در اين شرايط انتظار نمي رود آنها بتوانند نظر سرمايه گذاران ريسک پذير را جلب کنند. در هر صورت حمايت مالي از اين کسب و کارها در برنامه ما است که بخشي به اعطاي وام و بخشي به سرمايه گذاري ريسک پذير اختصاص مي يابد. اما کسب و کارهايي که در منطقه روستايي هستند و نياز به منابع مالي کوچکي دارند، مکاتبات در حال انجام است.
    وي ادامه داد: لازمه کار براي حمايت از کسب و کارها، رفع موانع موجود است. نگراني از تکرار تجربه ناموفق ارائه تسهيلات مالي به بنگاه هاي زودبازده در اين رويکرد، بجا است. به هر حال، در اين حوزه مطالعاتي بوده، بخشي از منابع بايد سرمايه گذاري شود. طبيعتا مي شود آن را به عنوان صندوق براي شکوفايي خلاقيت در نظر گرفت. البته بخشي از اين منابع نيز در حمايت از بنگاه هاي کوچک و متوسط استفاده خواهد شد. آذري جهرمي با اشاره به برنامه هاي وزارتخانه در حوزه کسب و کارهاي نوپا در ۱۰۰روز نخست کاري اظهار کرد: در وهله نخست بايد موانع توسعه اين کسب وکارها شناسايي و رفع شود. در واقع، اين خواسته خود صاحبان کسب و کارها است که موانع رفع شود يا اصلا اين موانع ايجاد نشود و نيازي به حمايت خاصي نيست. بررسي ما بنا بر شاخص رقابت پذيري که يکي از شاخص هاي مهم در بازار کسب و کارها است، نشان مي دهد کسب و کارهاي ما با مشکلات اساسي مواجه هستند، نخست اينکه بحث نهادسازي بوده که در زيرمجموعه آن استارت آپ ها براي شروع کار و ثبت شرکت با مشکلاتي مواجهند که همين باعث شده کشور از لحاظ شاخص هاي جهاني عقب باشد.
    بعضا شرکت هايي که قادر به ادامه کار نيستند و مجبور به انحلال هستند، در اين فرآيند هم با مشکل مواجهند. در آن شرايط پرونده هاي مالياتي و بيمه آنها مطرح مي شود. در نهايت، شاخص نهادي ما ضعيف است و همه اين موارد ريسک راه اندازي کسب و کارهاي نوپا را بالا مي برد. وزارت ارتباطات درصدد است با همکاري وزارت دارايي، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان امور استخدامي، نوعي از شرکت ها را براي کسب و کارهاي نوپا فعال کنيم. بايد برنامه اي طراحي شود که از ظرفيت شرکت هاي کارآفرين استفاده کنيم و با اصلاح ساختاري نهادي زمينه را فراهم کنيم يا آنها به شرکت هايي با مسووليت تبديل شوند يا در غير اين صورت بتوانند به راحتي منحل شوند. همچنين مقررات و قانون براي آنها در جريان باشد. وي درباره سرمايه گذاري افزود: در اين حوزه، سودهاي بانکي يکي از مشکلات سرمايه هاي خطرپذير است که ضريب ريسک کسب و کارهاي نوپا را بالا مي برد و سرمايه گذاران در هر شرکتي سرمايه گذاري نمي کنند.
    البته ساير ابعاد سرمايه گذاري از مرحله شکل گيري ايده تا تبديل استارت آپ به يک کسب و کار، سرمايه گذاري ريسک پذير و سرمايه جمعي براي حمايت مالي از استارت آپ ها مطرح است که در کشور مقرراتي براي آن وجود ندارد. همان طور که آيين نامه سرمايه گذاري ريسک پذير در بورس تصويب شد، اميدواريم در جلسه آتي با وزارتخانه هاي دست اندرکار بتوانيم به يک جمع بندي درباره سرمايه هاي جمعي نيز برسيم. البته درمجموع قانون و مقرراتي وجود ندارد و اين قوانين نيز دست و پاگير است. وي ادامه داد: کميته مشترک بين وزارت ارتباطات و دادستاني شکل گرفته تا موانعي را که دستگاه قضايي براي اين شرکت ها به وجود مي آورد، پيگيري کند. نبود قوانين و سليقه هاي مختلف باعث شده، رقابت هاي ناسالم شکل بگيرد. به هر حال، از کسب و کارهاي نوپا انتظار مي رود در همين فضاي قانوني که به شکل کاملي تدوين نشده باز تابع قانون باشند.
    
     ۱۰۰ روز نخست به روايت جهرمي
    وزير ارتباطات با اشاره به عملکرد ۱۰۰روزه وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در دولت دوازدهم، گفت: تکاليف وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات براساس بندهاي ۶۷، ۶۸ و ۶۹ برنامه ششم توسعه و مصوبات شوراي عالي فضاي مجازي و اولويت برنامه هاي اعلامي رئيس جمهوري براي دولت دوازدهم پيگيري و اجرا مي شود. در حال حاضر با مجمع تشخيص مصلحت نظام در حال رايزني و مکاتبه براي تبيين سياست ها کلي در بخش ارتباطات و فناوري اطلاعات هستيم. در واقع، در اين بخش ها سياست هاي کلي وزارت ارتباطات مشخص شده است که بر مبناي آن دستورالعمل هاي اجرايي نيز در نظر گرفته شده است. جهرمي افزود: براساس اين برنامه ها چند پروژه مهم اعم از راه اندازي و توسعه شبکه ملي اطلاعات، ايجاد و توسعه دولت الکترونيک، اشتغال زايي، ايجاد توازن و کاهش شکاف ديجيتالي و استفاده از ظرفيت‎هاي زنان و جوانان در عرصه فناوري اطلاعات در دستور کار قرار گرفته است.
    وزير ارتباطات درباره شبکه ملي اطلاعات اشاره کرد: تدوين سند براي اين شبکه يک چارچوب هايي دارد، ما نمي توانستيم کشور را معطل کنيم و راه اندازي و توسعه شبکه ملي اطلاعات در سه فاز در چهار سال گذشته رونمايي شد. از شبکه ملي اطلاعات تعابير و تعاريف مختلفي وجود دارد اما آن چيزي که مشخص است اينکه چرخ شبکه ملي اطلاعات به حرکت در آمده است و با بهره برداري از سه فاز اين شبکه ما اثرات آن را در زندگي روزمره مردم مي توانيم ببينيم. براي مثال، فعاليت کسب وکارهاي نوپا را يکي از اثرات راه اندازي شبکه ملي اطلاعات است، اشتغال هايي که در اين حوزه ايجاد شده از اثرات وضعي اقداماتي بوده که در حوزه شبکه ملي اطلاعات انجام شد. به هر حال، در سه ماه گذشته با همکاري وزارت ارتباطات و مرکز ملي فضاي مجازي سندي براي نظارت بر اجراي شبکه ملي اطلاعات و تطبيق رعايت الزامات اين شبکه ابلاغ شده که مسووليت اين نظارت به عهده يک نهاد بي طرف قرار داده خواهد شد.
    وي افزود: همچنين در اين سند ساختار ويژه اي تعريف شده است که در آن يک گروه اجرايي با سه کميته اجرايي، يک شوراي ناظران از بخش خصوصي و از فعالان فضاي مجازي کشور انتخاب شده است. تمام تکيه بنا بر سند شبکه ملي خواهد بود. در حال حاضر در اين حوزه سند و برنامه اقدامي وجود دارد که حاصل خرد جمعي اين بخش است و مورد توافق همه است و برنامه زمانبندي براي اجراي آن تدوين شده است که بين ۶ ماه تا ۲ سال اين اقدامات انجام و گزارش مي شود و بر همين اساس، سه ماه نخست آن به فاز شناخت و تبيين اختصاص داده شده است.
    آذري جهرمي تدوين نظام مقابله با حوادث در فضاي سايبري و حمايت از پيام رسان هاي بومي را از ديگر از مصوبات شوراي عالي فضاي مجازي بيان کرد و گفت: براي اجرايي کردن مصوبات شوراي عالي فضاي مجازي کميته هاي تشکيل شده و از ظرفيت مرکز تحقيقات مخابرات ايران نيز در اين حوزه استفاده مي شود. وزير ارتباطات موضوع اينترنت و کودک را يکي از مسائل مهم در حوزه فضايي مجازي عنوان کرد که در ۱۰۰ روزه فعاليت اين دولت پيگيري شده و در ادامه افزود: فضاي مجازي در حال حاضر يک فضاي همگن براي تمام سنين است و ما به عنوان حاکميت بايد شرايطي را فراهم کنيم که خانواده ها بتوانند همراه فرزندان خود از فضاي مجازي استفاده کنند. وي تصريح کرد: بايد در اين حوزه از اکوسيستم هاي توليد محتوا براي کودکان در فضاي مجازي حمايت شود و در برنامه اي که براي اين کار تهيه شده است، هدف ما، رشد و توسعه اقتصادي فعاليت هايي که در حوزه توليد محتوا و اپليکيشن براي کودکان در فضاي مجازي فعاليت مي کنند.
    
     ممانعت از شکل گيري دامپينگ
    وزير ارتباطات درباره تهيه ليستي از ۵۰۰ سايت داخلي و اعلام به اپراتورها براي درنظرگرفتن نيم برابري ترافيک مصرفي آنها از سوي کاربران افزود: روند تهيه و تدوين ۵۰۰ سايت به عنوان سايت هاي داخلي روال مطلوبي نداشت اما براي اجرايي کردن چارچوب حمايت از توليد محتواي داخلي و درنظر گرفتن هزينه کمتر از آنها بايد طرح را اجرايي مي کرديم. نظر شخصي من اين است که براي تدوين و تهيه ليست سايت هاي داخلي براي درنظر گرفتن ۵۰ درصدي هزينه ترافيک مصرفي آنها بر اين مبناست که آنهايي که تمايل دارند در پرتالي ثبت نام کنند و آي پي خود را معرفي کنند تا در مجموع ليست تهيه شده در اختيار شرکت ها و اپراتورها قرار گيرد که البته تا هفته آينده شيوه اجرايي تدوين ليست سايت هاي داخلي را اعلام مي کنيم.
    جهرمي در پاسخ به اين سوال که تعرفه هاي جديد اينترنت ثابت به ضرر کاربران کم مصرف توضيح داد: تعرفه هاي جديد به ضرر کاربران کم مصرف نيست؛ چراکه کاربراني که مصرف کمي دارند مي توانند از ظرفيت موبايل و سرويس هاي LTE استفاده کنند. اما اينکه تعرفه هاي جديد براي افراد کم درآمد افزايش هزينه در بر دارد اصلا اين طور نيست چراکه باتوجه به جدول در نظر گرفته شده براي همه اقشار کاهش چشمگير در هزينه ها بوده است. بالاترين مقام مسوول حوزه ICT کشور با اشاره به اينکه در شبکه ملي اطلاعات سياستي براي حمايت از توليد محتواي داخلي وجود دارد که در ساير کشورها نيز چنين اقدامات حمايتي انجام مي شود، اظهار کرد: البته موضوع مطرح شده مبني بر اينکه درنظر گرفتن هزينه ترافيک ۵۰ درصدي براي سايت هاي داخلي براي اينکه بتواند در مقابل سايت هاي خارجي به عنوان رقيب ظاهر شود مطابق سند تبيين الزامات شبکه ملي اطلاعات براي حمايت از توليد داخل بوده است.
    آذري جهرمي با تاکيد بر اينکه اپراتورهاي ثابت مطابق اعلام تعرفه هاي جديد اجازه ندارند سرعت خود را بيشتر از مقدار تعيين شده باز بگذارند، گفت: مدل اقتصادي تعرفه هاي جديد اينترنت ثابت بنا به سرعت تدوين شده است يعني اگر شرکتي بخواهد بيشتر از سرعت هر بسته خدمات ارائه دهد، منطق اقتصادي را بر هم مي زند. وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با اعلام اينکه اگر شرکتي بخواهد بيشتر از سرعت مجاز ارائه کند، مشکلي از اين بابت از سوي ما وجود ندارد، افزود: البته وزارت ارتباطات با شکايت به دليل دامپينگ ورود پيدا مي کند.
    
    وزير ارتباطات در نشست مطبوعاتي خبر داد:تدوين آيين نامه سرمايه جمعي در بورس به زودي
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4209 به تاريخ 14/9/96، صفحه 25 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مشق تندرستي
متن مطالب شماره 26، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است