|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/9/14: هدف پنهان پروژه «صلح خاورميانه»
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4243
سه شنبه بيست و ششم دي ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4209 14/9/96 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


هدف پنهان پروژه «صلح خاورميانه»
«واشنگتن پست» از ماموريت داماد ترامپ عليه ايران پرده برداشت

نويسنده: نيما صبوري


    
    دنياي اقتصاد : رسانه هاي خارجي فاش کرده اند که در پشت پرده تصميم ترامپ براي ارائه طرح صلح فلسطين-اسرائيل و تغيير پايتخت رژيم صهيونيستي، هدفي ضدايراني نهفته است.
    در اين باره، جرد کوشنر، داماد و يکي از مشاوران ترامپ، روز يکشنبه در يکي از معدود حضورهاي عمومي خود اعلام کرد مقابله با ايران و متحدان منطقه اي اين کشور بدون چنين برنامه اي امکان پذير نيست. کوشنر روز يکشنبه در نشست سالانه سابان که در انديشکده بروکينگز برگزار شد در جمع کارشناسان خاورميانه مدعي شد: «رئيس جمهور ترامپ معتقد است بدون نتيجه دادن مذاکرات صلح، توقف نفوذهاي ايران و افراط گرايي ممکن نخواهد بود. البته دولت در متحد کردن کشورهاي منطقه مقابل ايران و تلاش براي مقابله با تجاوزگري اين کشور پيشرفت چشمگيري داشته است.»
    به گزارش روزنامه آمريکايي «واشنگتن پست»، هنوز مشخص نيست مفاد توافقي که دونالد ترامپ قرار است اواخر سال جاري ميلادي ارائه کند چه خواهد بود. به ادعاي مقامات رسمي مطلع، اين توافق ترکيب پيچيده اي از نقش اسرائيل، فلسطين، دولت هاي عرب منطقه و حمايت کنندگان بين المللي خواهد بود. اين وضعيت مبهم، گمانه زني ها و نگراني هاي زيادي را درخصوص اين توافق ايجاد کرده است. در اين باره هفته گذشته يکي از مقامات رسمي رژيم صهيونيستي گفت: «اگر هر دو دولت در آن دخيل هستند، بايد ائتلاف اسرائيل موضوع اصلي آن باشد. هر نوع تلاش براي ايجاد دولت فلسطين مي تواند تهديدي جدي براي دولت اسرائيل و نخست وزير بنيامين نتانياهو باشد.» حنان اشرفي، يکي از اعضاي کميته اجرايي «سازمان آزادي بخش فلسطين» مي گويد: «شايعات زيادي درخصوص توافق صلح وجود دارد. شنيده ها اما حاکي از آن است که در اين توافق کشورهاي عرب منطقه مشارکت داده خواهند شد، امتيازاتي براي اسرائيل در نظر گرفته مي شود و فلسطيني ها تحت فشار، تهديد و ظلم قرار خواهند گرفت.»
    براساس گزارش برخي رسانه ها، دونالد ترامپ تصميم دارد اين هفته بيت المقدس را به عنوان پايتخت رسمي رژيم صهيونيستي به رسميت بشناسد. صائب عريقات، دبيرکل «سازمان آزادي بخش فلسطين» طي بيانيه اي در اين خصوص اعلام کرده است: «اين اقدام ترامپ باعث هرج ومرج بين المللي خواهد شد و بي احترامي به قوانين و نهادهاي جهاني است.» با توجه به اينکه بيت المقدس شرقي به عنوان پايتخت فلسطيني ها شناخته مي شود، اين اقدام آمريکايي ها صلاحيت آنها را درخصوص نقش آفريني براي رسيدن به توافق صلح عادلانه و ماندگار خدشه دار خواهد کرد.
    پادشاه اردن، عبدالله ثاني، که يکي از شرکاي کليدي تيم کوشنر در منطقه است، هفته گذشته هشدار داد تصميم دولت آمريکا براي انتقال سفارت خود از تل آويو به بيت المقدس بايد طي مکانيزم حل وفصل اختلافات صورت گيرد: «تاسيس دولت فلسطين در بيت المقدس شرقي و در همسايگي اسرائيلي ها يکي از ملزومات اين اقدام است.» به گفته عبدالله ثاني، هر نوع اقدام در اين منطقه مي تواند تنشي گسترده بيافريند. براساس قانون گذاري سال ۱۹۹۵، دونالد ترامپ تا روز دوشنبه فرصت خواهد داشت تا تصميم خود را درخصوص انتقال سفارت آمريکا از تل آويو به بيت المقدس (و معرفي بيت المقدس به عنوان پايتخت جديد رژيم صهيونيستي) اتخاذ کند. تا زمان تنظيم اين گزارش البته خبري مبني بر تصميم ترامپ اعلام نشده است. البته دونالد ترامپ مي تواند همانند اقدام روساي جمهور پيشين آمريکا، زمان اين تصميم را براي ۶ ماه به تعويق بيندازد. مقامات رسمي کاخ سفيد معتقدند گرچه دونالد ترامپ زمان تصميم گيري را به تعويق خواهد انداخت، اما در روزهاي آتي در يک سخنراني، بيت المقدس را به عنوان پايتخت جديد اسرائيل معرفي خواهد کرد. در اين رابطه جرد کوشنر از اظهارنظر درخصوص انتقال سفارت آمريکا به بيت المقدس خودداري کرد و گفت رئيس جمهوري ترامپ درحال بررسي جنبه هاي مختلف موضوع است: «قرار است رئيس جمهور تصميم خود را بگيرد. او کسي است که قرار است تصميمش را به شما بگويد، و نه من.»
    جرد کوشنر با مطرح کردن ادعاهاي تکراري ضدايراني خود مدعي شد درحال حاضر ايران به دنبال پيشبرد برنامه هاي هسته اي و گسترش نفوذ خود در منطقه است. زماني مي توان با تهديد ايران مقابله کرد که موضوع اسرائيل و فلسطين حل شده باشد. به گفته برخي مقامات دولت آمريکا اين توافق صلح تمام موضوعات را پوشش خواهد داد. آنها مدعي شده اند با توجه به اينکه تلاش هاي قبلي در رسيدن به چنين توافقي ناموفق بوده است، در اين طرح منافع هريک از طرفين در آن لحاظ شده است به طوري که آنها تمايلي به رد آن نداشته باشند. کوشنر با اشاره به نشست سران کشورهاي اسلامي در رياض و حضور دونالد ترامپ در آن گفت: «کشورهاي عربي به اين نتيجه رسيده اند که ديگر اسرائيل دشمن آنها نيست و اکنون به ترتيب ايران، داعش و افراط گرايي دشمن آنها است.» البته مقامات رسمي اصرار دارند که برنامه اصلي بايد حول موضوع فلسطين و اسرائيل باشد. به عقيده کارشناسان دليل اصلي تاخير طرح واشنگتن، دخالت هاي بيش از حد وليعهد جوان عربستان است. البته کوشنر با رد اين ادعاها و با اشاره به اين موضوع که زماني براي ارائه طرح مشخص نشده است، مي گويد تاخيري در کار نخواهد بود. براساس برخي گزارش ها قرار است در اواخر سال جاري ميلادي (يا اوايل سال آتي) از طرح صلح اسرائيل-فلسطين رونمايي شود.
    جرد کوشنر ۳۶ ساله، سرمايه دار حوزه املاک و همسر ايوانکا ترامپ دختر بزرگ رئيس جمهور است و از زمان روي کار آمدن وي، به عنوان مشاور ارشد رئيس جمهوري فعاليت مي کند. وي از سوي ترامپ مامور پيگيري روند صلح خاورميانه شده و تاکنون سفرهايي به منطقه نيز داشته است. نشست سابان سالانه نيز در انديشکده بروکينگز با موضوع سياست آمريکا در خاورميانه برگزار مي شود. اين مرکز که پيش تر به نام سابان شناخته مي شد، متعلق به حييم سابان ميلياردر کارآفرين و تهيه کننده تلويزيوني اسرائيلي-آمريکايي است. وي حامي حزب دموکرات است و مي گويد که دغدغه حفاظت از اسرائيل را دارد.
    
    هدف پنهان پروژه «صلح خاورميانه» / «واشنگتن پست» از ماموريت داماد ترامپ عليه ايران پرده برداشت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4209 به تاريخ 14/9/96، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 42 بارآثار ديگري از "نيما صبوري"

  «اكونوميست» به شركت هاي بين المللي هشدار داد: باطن «ترسناك» اقتصاد هند
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 25/10/96
مشاهده متن    
  هشدار برجامي به ترامپ / در آستانه تصميم مجدد رئيس جمهوري آمريكا درباره برجام
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 16/10/96
مشاهده متن    
  «بزرگ ترين شركت مشاوره سياسي جهان» ۱۰ تهديد اصلي سال جاري ميلادي را معرفي كرد: چشم انداز برجام در سال ۲۰۱۸
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 14/10/96
مشاهده متن    
  استاد تاريخ خاورميانه دانشگاه ميشيگان بررسي كرد: ۵ دليل نفرت ترامپ از ايرانيان
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 12/10/96
مشاهده متن    
  پولتيكو از جدال ترامپ و نمايندگان كنگره بر سر توافق هسته اي خبر داد: سال سرنوشت براي برجام
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 9/10/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه دام و كشت و صنعت
متن مطالب شماره 212-213، آذر و دي 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است