|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/9/14: در يك پژوهش پيشنهاد شد: فرمول بازارگرداني اوراق بدهي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4530
چهار شنبه 3 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4209 14/9/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


در يك پژوهش پيشنهاد شد: فرمول بازارگرداني اوراق بدهي
    
    دنياي اقتصاد : تامين مالي سازمان ها، شرکت ها و موسسات از طريق اوراق درآمد ثابت در بازار سرمايه، مزاياي قابل توجهي را نصيب باني و خريدار مي کند. در پژوهش واحد تحقيق و توسعه شرکت بورس، با مطالعه سازوکارهاي موجود اوراق با درآمد ثابت، استفاده از سازوکار بازارگرداني به عنوان يکي از مهم ترين راهکارها براي افزايش نقدشوندگي اوراق بهادار معامله شده در بورس مطرح شد. نتيجه اين پژوهش نشان مي دهد از دو مدل بازارگرداني مبتني بر حراج و بازارگرداني براساس مذاکره، مدل حراج گزينه مناسب تري براي بازارگرداني است.
    يکي از مهم ترين وظايف بازارهاي مالي، پشتيباني از بخش اقتصادي است. سازمان ها، شرکت ها و موسسات براي آغاز به فعاليت، تجهيز يا گسترش فعاليت هاي خود نياز به منابع مالي دارند. تامين مالي شرکت ها مي تواند به شيوه هاي گوناگوني انجام شود.
    يکي از مهم ترين شيوه هاي تامين مالي از طريق بازار سرمايه که مزاياي بسياري براي باني و خريدار دارد، تامين مالي از طريق اوراق با درآمد ثابت است. واحد تحقيق و توسعه شرکت بورس در پژوهشي به قلم حسين پيرايش شيرازي نژاد و مريم بيناباجي با مطالعه سازوکارهاي موجود اوراق با درآمد ثابت با تمرکز روي وجه نقدشوندگي اوراق، راهکارهايي جهت رشد بازار بدهي ارائه کرده است. استفاده از سازوکار بازارگرداني يکي از مهم ترين راهکارها براي افزايش نقدشوندگي اوراق بهاداري است که در بورس ها معامله مي شوند. در اين پژوهش به بررسي روش هاي درست بازارگرداني در بازار بدهي پرداخته شده است. پژوهش مزبور ضمن بررسي معايب و مزاياي دو مدل بازارگرداني (مبتني بر حراج و مبتني بر مذاکره) در نهايت مدل حراج را گزينه مناسب تري براي بازارگرداني عنوان کرده است. در ادامه خلاصه اي از اين پژوهش را با هم مي خوانيم.
    
    روند انتشار و معاملات اوراق بدهي در ايران
    اوراق با درآمد ثابت به سرمايه گذاري هايي گفته مي شود که حقوقي از نوع صاحبان سهام براي دارنده آن ايجاد نکند. سرمايه گذاران ويژگي هاي مختلف دارايي ها را بررسي مي کنند تا بر اساس مطلوب بودن بهترين گزينه براي سرمايه گذاري را انتخاب کنند. يکي از مهم ترين ويژگي هايي که سرمايه گذاران مدنظر قرار مي دهند، نقدشوندگي دارايي است. طي سال هاي اخير به ويژه از سال ۱۳۹۳ علاوه بر اوراق مشارکت مرسوم، اوراق جديدي در قالب صکوک براي تامين مالي از طريق بازار سرمايه معرفي شده است.
    در بازار سرمايه ايران به ويژه پس از تعديل بهره بانکي، اوراق با درآمد ثابت با اقبال خوبي مواجه شده اند. روند معاملات از خرداد سال ۱۳۹۱ تا انتهاي آبان ۱۳۹۵ نشان دهنده رشد قابل ملاحظه حجم معاملات روزانه اوراق با درآمد ثابت در بورس تهران است. حجم معاملات روزانه در تيرماه سال ۱۳۹۱ به طور ميانگين ۷۴۵/ ۱۴ ورقه در ۲۰ روز معاملاتي بوده است. اين رقم به طور ميانگين در ۱۸ روز معاملاتي مهر ۱۳۹۵ به ۵۱۹ هزار ورقه رسيد که رشد چشمگيري را نشان مي دهد. ميانگين حجم معاملات در طول دوره مورد بررسي ۱۷۲ هزار و ۷۹۸ ورقه است.
    حجم معاملات اوراق با درآمد ثابت در فرابورس از خرداد ۱۳۹۱ تا انتهاي آبان ۱۳۹۵ بررسي شده است. ميانگين حجم معاملات روزانه در تير سال ۱۳۹۱ برابر با ۱۲۰ هزار ورقه بوده است. ميانگين حجم معاملات روزانه در مهر ۱۳۹۵ اما برابر با يک ميليون و ۲۸۹ هزار ورقه بوده است که بيانگر رشد چشمگير حجم معاملات در بازه زماني مورد بررسي است. همچنين ميانگين حجم معاملات روزانه در بازه مورد بررسي بيانگر معامله ۶۰۵ هزار ورقه بهادار در روز است. (ميانگين حجم معاملات روزانه اوراق با درآمد ثابت در بازه مورد بررسي در فرابورس تقريبا ۵/ ۳ برابر بورس اوراق بهادار تهران است.)
    روند انتشار صکوک نيز در ايران روندي رو به رشد داشته است. بر اين اساس در سال ۲۰۱۶ شاهد رشد چشمگير انتشار صکوک از نظر تعداد و ارزش در بازار سرمايه ايران بوديم. تعداد صکوک منتشره در سال ۲۰۱۶ بيش از دو برابر سال ۲۰۱۶ بوده و از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ تعداد ۴۲ صکوک داراي نهاد واسط در بازار سرمايه ايران منتشر شده است.
    
    روش هاي بازارگرداني اوراق با درآمد ثابت
    بازارگرداني اوراق با درآمد ثابت در بورس و فرا بورس ايران به دو شيوه بازارگرداني مبتني بر مذاکره و بازارگرداني مبتني بر حراج انجام مي شود. بازارگرداني بر مبناي مذاکره: بازارگرداني بر مبناي مذاکره يکي از روش هاي متداول بازارگرداني اوراق با درآمد ثابت است. قبل از سال ۱۳۹۵ تقريبا تمامي اوراق با درآمد ثابتي که در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ايران منتشر مي شدند به شيوه بازارگرداني بر مبناي مذاکره، بازارگرداني مي شدند.
    در روش بازارگرداني مبتني بر مذاکره، تعهد خريد بازارگردان به صورت خريد حداقل به قيمت اسمي تعريف مي شود. در اين روش بازارگردان نقش ضامن را بر عهده مي گيرد. هدف اصلي در بازارگرداني بر مبناي مذاکره ضمانت قيمت اسمي اوراق است. اين در حالي است که هدف اصلي پذيرفته شده براي بازارگردان ها که تنظيم عرضه و تقاضا، تحديد دامنه نوسان قيمت و افزايش نقدشوندگي ورقه بهادار است، فاصله دارد.
    بازارگرداني مبتني بر مذاکره قيمت اسمي را تضمين مي کند و اين خود کاهش ريسک سرمايه گذاري براي سرمايه گذاراني را که تمايل به فروش اوراق قبل از سررسيد دارند، در پي دارد. اين امر مي تواند تمايل سرمايه گذاران ريسک گريز را به خريد اين اوراق افزايش دهد. اين در حالي است که در بازارگرداني مبتني بر حراج بازارگردان کف قيمتي را تضمين نمي کند. همچنين سرمايه گذاران و بازارگردان ها با شيوه بازارگرداني مبتني بر مذاکره در اوراق با درآمد ثابت آشنا بوده و اين روش پيچيدگي هاي بازارگرداني مبتني بر حراج را ندارد. با اين وجود اين روش بازارگرداني معايبي نيز دارد. بازارگردان در روش بازارگرداني مبتني بر مذاکره به دليل داشتن تعهد ايفاي نقش ضامن قيمت اوراق در بازار، از کارکرد اصلي خود که تنظيم هر دو طرف عرضه و تقاضا است، دور مي شود.
    در عين حال بازارگردان در روش بازارگرداني مبتني بر مذاکره به طور مستقيم در معرض ريسک تغييرات نرخ بهره قرار مي گيرد. بازارگردان به دليل متحمل شدن ريسک نرخ بهره کارمزد بيشتري را طلب مي کند که اين خود باعث کاهش نرخ موثر اوراق و کاهش استقبال سرمايه گذاران از اوراق مي شود. علاوه بر اين بازارگردان در اين روش به دليل ايجاد اختلال در روند قيمتي اوراق، نرخ هاي اوراق را غير واقعي مي کند. با افزايش نرخ بهره و تضمين کف قيمتي حداقل قيمت اسمي توسط بازارگردان امکان اصلاح نرخ اوراق با مکانيزم عرضه و تقاضا وجود نداشته و عملا سرمايه گذاران خرد از بازار خارج شده و عمده معاملات توسط بازارگردان و شرکت هاي وابسته به بازارگردان انجام مي شود. اين مهم مي تواند منجر به نقدشوندگي کاذب اوراق شود. همچنين در اوراقي که بر مبناي مذاکره بازارگرداني مي شوند پيوستگي معاملات در سطح پاييني بوده و روزهايي که حجم معاملات اوراق صفر يا نزديک به صفر بوده قابل ملاحظه است.
    بازارگرداني مبتني بر حراج: بازارگرداني مبتني بر حراج اوراق بهادار پذيرفته شده در فرابورس ايران طبق دستورالعمل فعاليت بازارگرداني مبتني بر حراج مصوب ۱۷/ ۱۲/ ۱۳۹۲ انجام مي شود. در روش بازارگرداني اوراق با درآمد ثابت به روش حراج، بازارگردان موظف به قيمت گذاري در دامنه مجاز تعيين شده است. در اين روش، بازارگردان کف قيمتي را تضمين نکرده و تلاش بر افزايش نقدشوندگي اوراق و تحديد دامنه نوسان است. در اين دستورالعمل براي بازارگردان دامنه قيمت، حداقل سفارش انباشته و حداقل معاملات روزانه در نظر گرفته شده است. در ادامه مي توان به مزيت هاي استفاده از روش بازارگرداني مبتني بر حراج در اوراق با درآمد ثابت و صکوک اشاره کرد. در بازارگرداني مبتني بر حراج با توجه به اينکه بازارگردان بايد هميشه سفارش هاي خريدوفروش در حجمي برابر ارسال کند و در صورتي که تساوي آن از بين برود، ملزم است ظرف دو دقيقه تساوي حجم سفارش ها را برقرار کند. اين امر مي تواند به تنظيم هر دو طرف عرضه و تقاضا منجر شود. علاوه بر اين، در بازارگرداني به روش حراج بازارگردان موظف به تامين سفارش خريد و فروش در دامنه مظنه است و ضمن تحديد دامنه نوسات در حرکت قيمت ورقه بهاداراختلال ايجاد نمي کند. قيمت هاي اوراقي که با استفاده از بازارگرداني مبتني بر حراج معامله مي شوند، بسيار به قيمت هاي واقعي نزديک هستند.
    همچنين، هزينه هاي بازارگرداني به روش حراج به مراتب از بازارگرداني به روش مذاکره کمتر است زيرا بازارگردان نقش ضامن را ايفا نمي کند و تنها وظيفه بازارگرداني را طي معاملات ورقه بهادار بر عهده دارد. با کم شدن هزينه هاي بازارگردان، ناشر مي تواند کارمزد کمتري را به بازارگردان پرداخت کرده و اوراق با نرخ بالاتري منتشر شود که اين امر به نوبه خود اقبال بيشتر سرمايه گذاران را در پي دارد. به علاوه، به دليل واقعي بودن قيمت اوراق و هزينه پايين بازارگرداني در روش مبتني بر حراج عموما استقبال سرمايه گذاران از اوراق بالا و نقش بازارگردان کمرنگ است. معاملات در اوراقي که به روش مبتني بر حراج معامله مي شوند پيوسته بوده و گردش معاملات به واسطه معاملات سرمايه گذاران ايجاد مي شود.
    
    جمع بندي
    به اين ترتيب با توجه به برتري قابل ملاحظه بازارگرداني مبتني بر حراج نسبت به بازارگرداني مبتني بر مذاکره بازارگرداني پيشنهاد مي شود بازارگرداني صکوک با استفاده از روش بازارگرداني مبتني بر حراج انجام شده و مجوز بازارگرداني مبتني بر مذاکره صادر نشود. بازارگرداني صکوکي که قبل از اين منتشر شده است از روش مذاکره به روش حراج تغيير يابد.
    همچنين نظر به اينکه ضمانت قيمت علاوه بر افزايش هزينه هاي انتشار اوراق که به خريداران اوراق نيز منتقل شده و اقبال به معامله را کاهش مي دهد، روند حرکت قيمتي را نيز دچار اختلال کرده و از واقعي شدن قيمت اوراق با توجه شرايط جلوگيري خواهد کرد، پيشنهاد مي شود ضمانت اوراق تنها محدود به ضمانت پرداخت سودهاي دوره اي و اصل در پايان سررسيد شود.
    
    

    
    در يك پژوهش پيشنهاد شد: فرمول بازارگرداني اوراق بدهي
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4209 به تاريخ 14/9/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه عصر كيفيت
متن مطالب شماره 60، آبان و آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است