|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/9/14: احتمال تصويب قوانين مالياتي ترامپ، سقف شكني درهم و چشم انداز تك نرخي شدن ارز رقم زد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4493
سه شنبه 20 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4209 14/9/96 > صفحه 31 (آينده نگر بازار) > متن
 
 


احتمال تصويب قوانين مالياتي ترامپ، سقف شكني درهم و چشم انداز تك نرخي شدن ارز رقم زد
رشد دلار در سه بازار


يکي از روش هاي پيش بيني قيمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در اين صفحه روندهاي قيمتي بازارهاي مهم ايران و جهان به نمايش گذاشته شده اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت ها براساس شواهد موجود پيش بيني شده اند.
    
    
    
بازار سهام
    رفت و برگشت آرام شاخص

    ديروز شاخص کل بورس با افت ۱۵ واحدي (۰۲/ ۰ درصدي) در سطح ۹۰ هزار و ۹۳۷ واحدي ايستاد. «فملي» با گزارش مناسب آبان بيشترين تاثير مثبت را بر شاخص داشت. در بازار چين شاهد تداوم رشد قيمت معاملات آتي فولاد و سنگ آهن به سقف ۳ ماهه بوديم. اين عامل در کنار تداوم خوش بيني ها به «فولاد» با وجود فشار فروش با شناسايي سود، اين نماد را با رشد همراه کرد. رشد قيمت فولاد چين، سنگ آهن را نيز بالاتر از ۷۰ دلار قرار داده است. مس در کانال ۶۸۰۰ دلار و روي در کانال ۳۲۰۰ دلاري نوسان داشت. اما شرايط انتظاري در پالايشي ها، فشار فروش را در اين نمادها تشديد کرد. با اصلاح زماني بزرگ ترها، موج هاي حرکت نقدينگي در روزهاي اخير در گروه هاي کوچک تر شکل مي گيرد که پايدار نيست. اما در روزهاي اخير حقوقي ها در سمت خريد حضور دارند.
    
    
    
بازار ارز
    تقويت صعود دلار با سقف شکني درهم

    ديروز هر دلار آمريکا با رشد 30 توماني، بيشترين رشد روزانه از 17 مهر، در سقف تاريخي به نرخ 4189 تومان معامله شد. عبور نرخ حواله اي درهم از مرز رواني 1150 تومان، با توجه به نرخ برابري ثابت دلار و درهم از دلار حمايت کرد. علاوه بر اين، شکسته شدن مقاومت سطح 4150 توماني دلار و تشديد نوسانات صعودي نرخ دلار در روزهاي اخير (رشد 23 توماني نرخ دلار در 2 روز گذشته) با تشديد چشم انداز صعودي نرخ دلار، تقويت رشد تقاضا و تشديد روند صعودي دلار را رقم زد. رشد ارزش جهاني دلار روز دوشنبه و چشم انداز رشد بيشتر ارزش جهاني دلار (در صورت تصويب قوانين مالياتي ترامپ) مي تواند با تداوم رشد تقاضاي آربيتراژي از دلار حمايت کند. همچنين رشد 9/ 8 درصدي نرخ ارز مبادله اي از ابتداي سال نيز رقم خورده است که چشم انداز تک نرخي شدن ارز را تقويت کرده است.
    
    
    
بازار سکه
    بازگشت پرشتاب سکه به مدار صعودي

    ديروز هر سکه طرح جديد با رشد 8 هزار توماني به قيمت يک ميليون و 409 هزار تومان معامله شد. با وجود افت اونس طلا، اما رشد نرخ دلار تا سقف 4189 توماني از سکه حمايت کرد. تقويت احتمال تصويب قوانين مالياتي ترامپ رشد شاخص دلار را رقم زد. اين عامل مي تواند با تقويت رشد اقتصادي و رشد نرخ تورم، فشار بر طلا را در ميان مدت تشديد کند. در بازار ارز نيز چشم انداز رشد نرخ دلار روز گذشته تقويت شد. پيش تر پس از تشديد نوسانات سکه، حراج سکه در بسته هاي ۲۰ تايي از سوي بانک کارگشايي، افت ۷۶ هزار توماني سکه را در ۳ روز رقم زد. اما در ادامه تمايل معامله گران به رشد سکه، رشد ۵۵ هزار توماني سکه را در ۶ روز گذشته رقم زد. روز گذشته، قيمت هاي بالاتر در حراج سکه بانک کارگشايي، سيگنال حمايت از سکه شد.
    
    
    
بازار طلاي جهاني
    طلا نزديک کف 4 هفته

    ديروز ساعت 16 هر اونس طلاي جهاني به قيمت 1272 دلار معامله شد. رشد شاخص دلار به سقف 2 و نيم هفته، اونس طلا را به کف 4 هفته (1271 دلار) نزديک کرد. در ساعات ابتدايي روز شنبه، اعضاي جمهوري خواه سنا قوانين مالياتي ترامپ (شامل کاهش ماليات شرکت ها از ۳۵ به ۲۰ درصد) را با اختلاف اندک تصويب کردند. اما همچنان تاييد برنامه مالياتي ترامپ از سوي مجلس نمايندگان چالش پيش روي جمهوري خواهان است. چشم انداز تعيين تکليف شدن اين موضوع تا کريسمس وجود دارد. اين عامل رشد بازارهاي سهام و رشد شاخص دلار را رقم زد و عامل فشار بر اونس طلا شد. اما همچنان بررسي پرونده ارتباط ترامپ با روسيه مي تواند توجه معامله گران را جلب کند. نشست ترزا مي با نمايندگان اتحاديه اروپا مي تواند بر يورو و پوند در نتيجه شاخص دلار اثرگذار باشد.
    
    
    
بازار اوراق مسکن
    فشار کاهش تقاضا بر «تسه»ها

    ديروز اوراق تسهيلات مسکن اسفند94 (تسه9412) با افت يک درصدي به قيمت 73 هزار و 512 تومان معامله شدند. با وجود روند کم نوسان اوراق تسهيلات مسکن در سطح 76 هزار توماني در نيمه دوم آبان، از ابتداي آذر «تسه»ها وارد مسير نزولي شدند. به اين ترتيب روز گذشته قيمت يکي از نمادهاي اوراق تسهيلات مسکن تا 72 هزار تومان، کمترين سطح از ارديبهشت نيز افت داشت. با توجه به رابطه مستقيم قيمت و نرخ سود، نرخ سود واقعي وام در سطح 7/ 21 درصد است. سال گذشته نيز با نزديک شدن به زمستان، در ماه آذر کاهش تقاضاي مسکن، فشار بر «تسه»ها را تشديد کرد. با وجود اين، رشد 7/ 7 درصدي تعداد معاملات مسکن از ابتداي سال و رشد ۹/ ۱۰ درصدي قيمت مسکن در همين بازه و تقويت چشم انداز خروج تدريجي مسکن از رکود مانع از افت قابل توجه «تسه»ها است.
    
    
    
بازار نفت
    ريسک شيل و تقاضا بر بازار نفت

    ديروز ساعت 16 هر بشکه نفت خام آمريکا به قيمت 7/ 57 دلار معامله شد. رشد شاخص دلار و تقويت چشم انداز بازگشت شيل، WTI را زير 58 دلار قرار داد. رشد (2 موردي) تعداد دکل هاي نفتي آمريکا براي دومين هفته متوالي، تعداد دکل هاي فعال را به گزارش بيکرهيوز به بالاترين سطح از سپتامبر 2016 رسانده است. شرکت بزرگ نفتي پتروناس، با توجه به «رشد پايدار سالم اقتصادي» و رشد تقاضاي نفت به ويژه از سوي آسيا (چين و هند) نوسان نفت در بازه 50 تا 60 دلار را پيش بيني کرد. اما سيتي گروپ با چشم انداز رشد عرضه غيراوپک به ويژه آمريکا، کانادا، برزيل و روسيه قيمت ۴۹ دلار را براي نفت در سال ۲۰۱۹ پيش بيني کرد. موسسه BMI نيز نامشخص بودن چشم انداز رشد تقاضا و چشم انداز بازگشت توليدات شيل را مهم ترين ريسک بازار نفت در سال ۲۰۱۸ پيش بيني کرد.
    احتمال تصويب قوانين مالياتي ترامپ، سقف شکني درهم و چشم انداز تک نرخي شدن ارز رقم زد / رشد دلار در سه بازار
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4209 به تاريخ 14/9/96، صفحه 31 (آينده نگر بازار)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پدافند غيرعامل
متن مطالب شماره 3 (پياپي 35)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است