|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/9/14: راه هاي جديد ارتباط مستقيم با مديران ارشد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4401
چهارشنبه بيست و چهارم مرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4209 14/9/96 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


راه هاي جديد ارتباط مستقيم با مديران ارشد
در جست وجوي سرمايه گذار وفادار

نويسنده: دكتر محيا كربلايي * (mk@mahya.pro)


     هرچند فاصله هاي فيزيکي امروز بيشتر و بيشتر شده اند، اما اينترنت بسياري از ما را به يکديگر نزديک کرده است. اخبار به سرعت از گوشه اي در جهان به گوشه ديگر منتقل مي شوند و شرکت ها براي اينکه بتوانند با اين روند هماهنگي و همگامي داشته باشند، بايد از همه امکانات خود بهره بگيرند.
    شبکه هاي اجتماعي نه تنها به ابزاري براي ارتباط مستقيم با دورترين افراد، سهامداران و مشتريان بدل شده اند، بلکه روش هاي تحليلي و بررسي بازخوردها به مديران اين امکان را مي دهند تا هر چه بهتر نتايج تصميم گيري هاي خود و اتفاقات جديد را در شرکت بسنجند. به ياد داشته باشيد که اگر شما از اين ابزارها استفاده نکنيد، رقباي شما از آنها بهره خواهند گرفت. بورس فرانکفورت اعلام مي کند، از ۳۰ شرکت برتر آلماني که در شاخص دکس (DAX)، وجود دارند، ۲۸ شرکت حداقل يکي از شبکه هاي اجتماعي از ميان لينکدين، توييتر، فيس بوک يا زينک (XING مشابه لينکداين در آلمان است)، را به خوبي فعال کرده است و آن را به شدت پيگيري مي کند. از ميان اين شرکت ها، يک سوم آنها از هر چهار شبکه اجتماعي استفاده مي کنند. يک سوم از سه شبکه استفاده مي کنند، يک چهارم نيز از دو شبکه بهره مي گيرند.
    نزديک به دو هفته پيش بود که شرکت جنرال الکتريک، که براي ۳۷ سال از نظر ارزش بازار در بازار سرمايه آمريکا، برترين شرکت به شمار مي رفت، با کاهش ارزش سهام خود روبه رو شد و جاي خود را به بوئينگ داد. اگرچه جنرال الکتريک تنها چند روز پس از اين افت توانست جايگاه اولي خود را باز پس گيرد، اما اين مساله باعث نشد که اين تغيير بعد از تمامي اين سال ها از چشم رسانه ها و طبيعتا سهامداران دور بماند. به دنبال انتشار اين اخبار، جنرال الکتريک سعي کرد با انتشار حداقل يک پيام در حساب توييتر مربوط به گزارش هاي خود، سهامداران را در جريان تصميمات آتي خود قرار دهد. در اين توييت که مديرعامل جنرال الکتريک ارسال کرده بود، از سهامداران خواسته شده بود تا توضيحات وي را درباره برنامه هاي اين شرکت براي سال ۲۰۱۸ و تصميمات جديد بررسي کنند. در عين حال که بسياري از مخاطبان اين توييت، از مديرعامل به خاطر ارائه برنامه ها و توضيحات تشکر کرده اند، برخي نيز به پرسش از وي پرداخته اند. به عنوان مثال يکي از سوالات اين بود که چرا مديرعامل بايد تا اواسط ماه نوامبر صبر مي کرد تا برنامه هاي سال ۲۰۱۸ را اعلام کند، در حالي که انتظار مي رفت اين توضيحات زودتر به دست سهامداران يا تحليلگران برسد.
    شما چه راه بهتري سراغ داريد براي اينکه بتوانيد پيام خود را به گوش مديرعامل يکي از بزرگ ترين شرکت هاي دنيا برسانيد؟ ممکن است بگوييد، جان فلانري، مديرعامل جنرال الکتريک که خود حسابش را کنترل نمي کند. در پاسخ به اين مطلب لازم است يادآوري کنيم که علي الخصوص در توييتر، رسم بر اين است که اگر شخصي، خود حسابش را مديريت نمي کند، نام مدير ذکر مي شود. در واقع اين شبکه هاي اجتماعي صرفا براي ايجاد يک کانال شکل نگرفته اند، هرچند که ممکن است برخي افراد يا شرکت ها تنها به اين منظور از آن استفاده کنند. به بيان ديگر، اين شبکه ها ارتباطات يا گفت وگوهاي ديجيتالي را ممکن مي سازند. شرکت هاي بورسي آلمان، با شرکت در يک نظر سنجي اعلام کرده اند که براي اعلام گزارش هاي سالانه خود، در درجه اول از توييتر استفاده مي کنند. ۸۷ درصد از اين شرکت ها توييتر را براي فرستادن پيام هاي خود انتخاب کرده اند. ۶۳ درصد از کل شرکت ها، لينکدين و فيس بوک را در جايگاه دوم بر مي گزينند. شبکه هاي اجتماعي اين فرصت را به شرکت ها مي دهند تا پيام خود را به جوامعي فراتر از بازار سرمايه برسانند. با وجودي که بسياري از شرکت ها در شبکه هاي اجتماعي فعال هستند، اما ارزيابي هاي بورس آلمان اين فعاليت ها را همچنان مورد انتقاد قرار مي دهد و بيان مي کند، براي بهبود اين ارتباطات هنوز فضاي زيادي وجود دارد.
    يکي از اين گزارش ها بيان مي کند، شرکت ها براي انتقال پيام هاي اصلي مجموعه خود با روندي يکسان از اين کانال ها استفاده مي کنند. اما در عمل، نحوه ارائه اين پيغام ها از ساختارهاي درستي برخوردار نيستند. براي مثال، پيامي که براي توييتر نوشته مي شود، بايد با پيامي که براي لينکدين نوشته مي شود متفاوت باشد، اما برخي شرکت ها عملا همان پيام را کپي مي کنند. هشتگ ها که مي توانند ابزاري قدرتمند براي اتصال مجموعه اي از پيام ها و اخبار به يکديگر باشند، در بسياري از موارد مورد استفاده قرار نمي گيرند. از آن بدتر اين است که براي يک موضوع مشابه، هر بار هشتگي متفاوت در متن پيام استفاده شود يا عکسي که در کنار پيام قرار داده مي شود، از فرمت مناسب براي توييتر يا لينکدين برخوردار نيست. مجموعه اين بي دقتي ها يا کاستي ها مي تواند، بهره وري شبکه هاي اجتماعي را براي شرکت شما به شدت پايين بياورد. در حقيقت، فعال نگه داشتن يک صفحه اجتماعي يا ارسال پيام در بازه هاي زماني مشخص، به تنهايي باعث نمي شود تا لزوما از اين ابزارها منتفع شويد.
     برخي مديران ممکن است براي مديريت صفحات اجتماعي شرکت، حتي نيروي جديد را به کار بگيرند و هزينه اضافي براي آن انجام دهند. اما اينکه اين فرد به درستي ساز و کار اين شبکه ها را مي داند يا خير، نکته مهمي است که مي تواند سبب شود تا اين هزينه شرکت با بازدهي چند برابري بازگردد يا خير. از سوي ديگر، با گسترش استفاده از شبکه هاي اجتماعي، استفاده بهينه از آنها به يک حرفه بدل شده است. در برخي موارد، مي توانيد از يکي از افراد حرفه اي در اين زمينه تنها به ازاي چند ساعت در هفته بخواهيد تا صفحات شما را به روز رساني کنند و به اين ترتيب، هم هزينه اي منطقي کرده ايد و هم مطمئن خواهيد بود که در مسير درست حرکت مي کنيد. براي شرکت هاي بزرگ تر که ممکن است بخواهند فعاليت بيشتري در شبکه هاي مختلف داشته باشند، اين امکان وجود دارد تا يکي از کارمندان بخش آي تي، ارتباط با سرمايه گذاران يا روابط عمومي را مسوول اداره اين صفحات کند. اما چنانچه اين تصميم را اتخاذ مي کنيد، بايد مطمئن شويد، فرد مورد نظر تمامي نکات را به خوبي مي شناسد. براي اين منظور، مي توانيد با هزينه اي ناچيز، او را در يک يا چند دوره مجازي براي مديريت شبکه هاي اجتماعي ثبت نام کنيد.
     اين قبيل دوره ها با پرطرفدار شدن شبکه هاي اجتماعي، بيشتر، با کيفيت تر و کم هزينه تر شده اند. ترجيحا کارمندي را براي اين کار برگزينيد که تا حد خوبي به زبان انگليسي مسلط است، به اين ترتيب مي توانيد از دوره هاي آنلاين مختلفي که ارائه مي شوند بهره ببريد که استانداردهاي بسيار بالايي نيز دارند. معمولا جوان ترها علاقه بيشتري نيز به اين قبيل کارها از خود نشان مي دهند. معمولا آنها همچنين براي يادگيري روش هاي جديد مشتاق تر از افرادي هستند که در دهه چهارم يا بيشتر از زندگي به سر مي برند!
    جوانان دهه ۷۰ به اين سو، با کامپيوتر و اينترنت رشد کرده اند. اين نکته را نبايد دست کم بگيريد؛ از آنجا که اين افراد بخش زيادي از زمان خود را در اينترنت و به خصوص در شبکه هاي اجتماعي مي گذرانند، به صورت ناخودآگاه با کارکرد آن آشناتر از افرادي هستند که هر بار به ياد به روز رساني صفحه شان مي افتند، عزا مي گيرند! وقتي با اين جوانان کمي صحبت کنيد و ايده اي را پيشنهاد دهيد، آنها مي توانند نگاه و قضاوتي درباره آن داشته باشند که فردي که آنقدر در اين شبکه ها نبوده است نخواهد داشت. اين دنياي جديدي است که بازيگران اصلي آن نيز نسل هاي جوان تر هستند. اما براي استفاده و به کارگيري صحيح اين رويکردها، لازم است آموزش هاي لازم نيز به آنها داده شود. صرف اينکه فردي در يک شبکه اجتماعي فعال است، باعث نمي شود بتواند صفحه ارتباط با سرمايه گذاران يک شرکت بورسي را نيز به خوبي اداره کند.
    مديران بايد به خاطر داشته باشند، براي اينکه کارمندان خود را به يادگيري دائم تشويق کنند، خود بايد طرفدار ايده هاي نوين باشند. وقتي دوره اي را مي گذراند، لازم است از وي درباره آنچه آموخته است، سوال کنيد. اما اگر شما به عنوان مدير هيچ ايده اي از نحوه کارکرد سيستم جديد، براي مثال شبکه هاي اجتماعي، نداشته باشيد، طبيعتا نمي توانيد او را محک بزنيد. بنابراين لازم است، تا حدي هرچند اندک، خود نيز با کارکرد اين شبکه ها آشنا شويد. اين پويايي، بدون شک شرکت شما را به جلو خواهد برد. در مطلب بعدي به نکاتي اشاره مي کنيم که مي توانند ايده اي درباره شبکه هاي اجتماعي در دنياي مالي به شما بدهند.
    
    
    

    
    *تحليلگر اقتصادي و کسب وکار
    
    راه هاي جديد ارتباط مستقيم با مديران ارشد / در جست وجوي سرمايه گذار وفادار
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4209 به تاريخ 14/9/96، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بارآثار ديگري از "دكتر محيا كربلايي "

  متفاوت ترين تجربيات پدر تبليغات دنيا / مجموعه كتاب هايي كه هر مديري بايد بخواند
دكتر محيا كربلايي *، دنياي اقتصاد 9/5/97
مشاهده متن    
  به موانعي كه سر راه خلاقيت وجود دارند غلبه كنيد / مجموعه كتاب هايي كه هر مديري بايد بخواند
دكتر محيا كربلايي *، دنياي اقتصاد 5/4/97
مشاهده متن    
  آينده صنعت پوشاك بربال فناوري / رواج استارت آپ هايي كه مشتري را از لباس خريدن رها مي كنند
دكتر محيا كربلايي، دنياي اقتصاد 29/3/97
مشاهده متن    
  مديريت را به زندگي شخصي خود بياوريد! / گذراندن دوره بيكاري مانند يك شغل تمام وقت
دكتر محيا كربلايي*، دنياي اقتصاد 22/3/97
مشاهده متن    
  بدون چانه زني در مذاكره پيروز شويد / مجموعه كتاب هايي كه هر مديري بايد بخواند
دكتر محيا كربلايي، دنياي اقتصاد 25/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه گردشگري علم و فرهنگ
متن مطالب شماره 10، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است