|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/9/14: ۱۲ رفتار غيرحرفه اي كه از متقاضيان كار سر مي زند
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4243
سه شنبه بيست و ششم دي ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4209 14/9/96 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


كافه سوال 
۱۲ رفتار غيرحرفه اي كه از متقاضيان كار سر مي زند


نويسنده: Liz Ryan
مترجم: مريم مرادخاني


    مشاور عزيز، من در واحد استخدام کار مي کنم. فرهنگ سازماني براي ما بسيار مهم است و تلاش مي کنيم افرادي را استخدام کنيم که آگاه، هوشيار و ممتاز باشند. چند روزي است که با «اشلي»، يکي از کساني که براي ما درخواست شغلي فرستاده از طريق ايميل در تماس هستم. هفته گذشته، ايميلي از او دريافت کردم که از يک آدرس جديد فرستاده شده بود و با آدرسي که قبلا از او گرفته بودم، فرق داشت. وقتي آدرس جديدش را ديدم، يکه خوردم چون به نظرم اصلا براي مکاتبات کاري مناسب نبود، چيزي شبيه: partyyyyy۲۰۱۵
    به ايميل او پاسخ دادم اما جوابش را به آدرس قبلي فرستادم که به نظرم رسمي تر بود. او دوباره از آدرس دوم به من جواب داد و از آن به بعد تمام ايميل هايش را از همان آدرس به من فرستاد. در نهايت به او گفتم: «پاسخ ايميل ها را به آدرس اول ارسال مي کنم. لطفا براي مکاتباتمان از آن آدرس استفاده کن.» او در پاسخ گفت: «چرا؟ مگر اين آدرس چه اشکالي دارد؟» قرار است اين هفته با او تلفني صحبت کنم. اگر او اين مساله پيش پا افتاده را نمي داند که نبايد براي مکاتبه هاي کاري از چنين ايميلي استفاده کند، آيا گفت وگو با او وقت تلف کردن نيست؟
    پاسخ: دوست عزيز، بسياري از مسوولان استخدام اين وضعيت را تجربه کرده اند. هر کسي که ذره اي وجدان داشته باشد، يک متقاضي کار را صرفا به خاطر يک اشتباه جزئي از دور خارج نمي کند اما کار «اشلي» از اشتباه کوچک گذشته، چون او حتي نمي داند چرا نبايد از اين آدرس ايميل براي مکاتبات رسمي استفاده کند. اگر من جاي تو بودم با او صحبت مي کردم و دوستانه به او مي گفتم که با آدرسي مثل «partyyyy۲۰۱۵»، هرگز نمي تواند توجه و اعتماد کارفرما را به خود جلب کند. مهماني يا تفريح جاي خودش را دارد اما وقتي کسي به دنبال کار مي گردد، لزومي ندارد که جنبه هاي خصوصي زندگي اش را به معرض نمايش بگذارد. روي صحبت من بيش از آنکه با تو باشد، با اشلي و ساير متقاضيان کار است. متقاضيان کار به گوش باشند. رفتارهايي وجود دارند که باعث مي شوند غيرحرفه اي به نظر برسيد و موقعيت هاي شغلي خود را از دست بدهيد.
    
     اين رفتارها از اين قرارند:
    ۱. انتخاب يک عکس نامناسب براي حساب کاربري لينکدين. عکسي که براي حساب کاربري انتخاب مي کنيد، بايد تکي و واضح باشد و تمام صورتتان در آن مشخص باشد (از عکسي که مثلا در جشن عروسي گرفته ايد، استفاده نکنيد).
    
    ۲. عدم پاسخ دهي به ايميل هاي مرتبط با کاريابي. اگر براي چند روز در دسترس نيستيد و نمي توانيد به پيام هاي کارفرمايان يا آژانس هاي کاريابي پاسخ دهيد، آنها را در جريان بگذاريد.
    
    ۳. استفاده از رزومه اي که غلط املايي يا نگارشي داشته باشد يا قالب بندي اش نامناسب باشد. اگر خودتان قلم خوبي نداريد، از کسي که در اين زمينه مهارت دارد بخواهيد رزومه تان را ويرايش کند.
    
    ۴. غيبت در جلسه مصاحبه بدون اطلاع قبلي.
    
    ۵. حضور در جلسه مصاحبه، بدون آمادگي، يا پرسيدن سوالات ابتدايي مثل «شرکت شما در چه زمينه اي فعاليت مي کند؟». پيش از مصاحبه به وبسايت شرکت برويد و درباره آن اطلاعات کسب کنيد. سوالاتي را که قصد داريد از مسوول مصاحبه بپرسيد، آماده کنيد. اگر درباره شرکت تحقيق کنيد با اعتماد به نفس بيشتري در مصاحبه حاضر خواهيد شد.
    
    ۶. عدم ارائه توصيه نامه شغلي. بايد دست کم سه تا پنج توصيه نامه براي ارائه به کارفرماي آينده خود داشته باشيد (توصيه نامه، نامه اي است از سوي کارفرما، همکار، سرپرست، مشتري سابقتان يا هر کسي که مي تواند صلاحيت شما را تاييد کند).
    
    ۷. تغيير عقيده درباره حقوق درخواستي. وقتي از شما مي پرسند «حقوق درخواستي شما چقدر است؟»، اگر مطمئن نيستيد، درباره آن شغل بيشتر سوال بپرسيد، سپس حقوق مورد نظرتان را اعلام کنيد. اگر مبلغي را اعلام کرديد، ديگر نبايد نظر خود را عوض کنيد.
    
    ۸. مطرح نکردن مسائل مهم در مراحل اوليه مصاحبه. سال ها پيش با خانمي مصاحبه کردم که به دنبال يک شغل تمام وقت بود. پس از مدتي وقتي آن شغل را به او پيشنهاد داديم، گفت: «پيشنهادتان را مي پذيرم اما من هر سه شنبه و پنج شنبه ساعت ۱۱ صبح کلاس يوگا دارم. از نظر شما که ايرادي ندارد؟» اما از نظر ما ايراد داشت.
    
    ۹. پذيرفتن پيشنهاد شغلي و سپس ناپديد شدن.
    
    ۱۰. بدگويي از کارفرماي قبلي. اگر شرکت سابق خود را با دلخوري ترک کرده باشيد، ممکن است وسوسه شويد و از رئيس سابقتان بدگويي کنيد. اما با تخريب کارفرماي قبلي، در واقع شخصيت خود را نزد مسوول مصاحبه زير سوال مي بريد.
    
    ۱۱. اشاره به ضعف ها و نارسايي ها. متقاضيان تازه کار معمولا عادت دارند در تمام جلسه، درباره ناتواني هاي خود صحبت کنند. مثلا مي گويند: «ايرادي ندارد اگر اکسل بلد نباشم؟» يا «من در اين زمينه تجربه ندارم». به عنوان يک متقاضي کار، لازم نيست نقطه ضعف هايتان را بيان کنيد. اجازه بدهيد کارفرما شما را ارزيابي کند. اگر از نظرشان مشکلي در پيشينه شما وجود داشته باشد يا سوالي داشته باشند، خودشان مطرح خواهند کرد.
    
    ۱۲. استفاده از واژه هايي مثل «سخت کوش» براي توصيف خود. بعضي از متقاضيان ياد گرفته اند بگويند: «من سخت کوشم» يا «من خيلي زود ياد مي گيرم». نيازي نيست براي دريافت يک شغل، خودتان را کوچک کنيد يا التماس کنيد. هيچ رويکردي نمي تواند تا اين حد اعتماد کارفرما نسبت به شما را از بين ببرد.
    علاوه بر اينها، از گفتن اين جملات خودداري کنيد: «من محل کار سابقم را با دلخوري يا دعوا و مرافعه ترک کردم» يا «من از کار سابقم اخراج شدم» يا «آيا براي شما مهم است که کارمندتان وقت شناس باشد؟». اگر کسي از شما پرسيد که چرا شغل خود را ترک کرديد، مي توانيد اين گونه پاسخ دهيد: «ديگر وقت آن رسيده بود که فرصت هاي جديد را امتحان کنم» يا «شغلم ديگر من را به چالش نمي کشيد». اين حق شماست که درباره ساعت شروع و پايان کار اطلاعات کسب کنيد اما نيازي نيست که با پرسيدن سوال درباره وقت شناسي، اعتماد مسوول مصاحبه را از بين ببريد. اگر دوست داريد ساعات کاريتان انعطاف پذير باشد، مي توانيد بپرسيد: «آيا امکان تغيير ساعات کار در اين جايگاه شغلي وجود دارد؟» اين سوال بالغانه تر است.
    
    
    كافه سوال: ۱۲ رفتار غيرحرفه اي كه از متقاضيان كار سر مي زند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4209 به تاريخ 14/9/96، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بارآثار ديگري از "Liz Ryan"

  مهارت هاي لازم براي تعيين ارزش متقاضي كار
Liz Ryan، دنياي اقتصاد 26/10/96
مشاهده متن    
  روش برخورد با مديري كه ايده كاركنان را مي دزدد
Liz Ryan، دنياي اقتصاد 19/10/96
مشاهده متن    
  چگونه در محيط كار احساس قدرت كنيم؟
Liz Ryan، دنياي اقتصاد 12/10/96
مشاهده متن    
  چگونه به سوالات مصاحبه رفتاري پاسخ دهيم؟
Liz Ryan، دنياي اقتصاد 5/10/96
مشاهده متن    
  مصاحبه رفتاري چيست و چرا ناكارآمد است؟
Liz Ryan، دنياي اقتصاد 28/9/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه بين المللي علوم رفتاري
متن مطالب شماره 2 (پياپي 1102)، SUMMER 2017را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است