|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/9/14: مدرسه؛ سازماني يادگيرنده
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4499
سه شنبه 27 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4209 14/9/96 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


مديريت از مدرسه 
مدرسه؛ سازماني يادگيرنده
(بخش سوم)

نويسنده: پيتر سنگه
مترجم: كيارش رمضان نژاد
برگرفته از: كتاب Schools That Learn

ايده‎ سازمان‎هاي يادگيرنده و اجرايي، ايده‎ نسبتا جديدي است که عمر چندان زيادي از عرضه‎ عمومي آن نمي‎گذرد. به همين خاطر نيز شاهد هستيم که افراد مختلف با رشته‎هاي تحصيلي، حوزه‎هاي کاري و عقايد متنوع، جذب اين ايده شده و براي اجراي آن تلاش مي‎کنند.
    هر سازماني نتيجه‎ نحوه‎ تفکر و تعامل اعضاي آن سازمان با يکديگر است: سازمان‎هاي مختلف تحت تاثير نحوه تفکر اعضاي خود شکل مي‎گيرند و عمل مي‎کنند. پس نبايد انتظار داشته باشيم که بخشنامه‎ها و دستورالعمل‎ها به تنهايي قادر باشند مشکلي را حل کنند يا اينکه بر دردهاي موجود درد تازه‎اي بيفزايند. در واقع ريشه و سرچشمه‎ تمام اشکالات و اصلاحات، الگوي ذهني و روابطي است که در ذهن افراد از کلاس درس و مدرسه تا مقامات بالاي اجرايي شکل گرفته است. بنابراين، اگر شوق تغيير مدارس را در سر داريم، بايد قبل از اينکه به تدوين قوانين جديد بپردازيم، بر الگوهاي ذهني و روابطي که در سازمان مدرسه وجود دارد، اِشراف پيدا کنيم. اگر تغيير بنياديني در نحوه‎ تفکر، تعامل و عينکي که از پشت آن اعضاي سازمان به ايده هاي جديد نگاه مي‎کنند،ايجاد نشود، هيچ تغييري به ثمر نمي‎نشيند و هيچ استراتژي اي در سازمان‎هاي دنياي امروز به چشم انداز تبديل نمي‎شود.
    درواقع بايد بتوانيم از درون به مسائل نگاه کنيم و بديهياتي را که از نظر مغفول مانده اند شناسايي کنيم و مورد بازنگري قرار دهيم. براي اين کار بايد بتوانيم نحوه‎ انديشيدن خود را مطالعه کنيم و مسائلي را که قرار است معنابخش زندگي ما باشند دوباره بازنگري کنيم. در کنار اين موارد براي رسيدن به تغيير واقعي بايد بتوانيم انگيزه‎ها و انتظارات خود از زندگي را نيز به خوبي شناسايي کنيم تا درک بهتري از واقعيت‎ها داشته باشيم. اما اين مسائل نبايد ما را از پرداختن به عوامل خارجي باز دارند و در کنار مطالعه‎ عوامل دروني بايد قادر باشيم علل خارجي را مطالعه کنيم تا از ايده ها و نظريات جديد آگاه شويم و روابطي که در بيرون از زندگي ما برقرار هستند را بشناسيم و از طريق ارتباط با ديگران، چشم‎انداز مشترکمان را در مورد سازمان خود و اجتماعي که در آن زندگي مي‎کنيم کامل‎تر کنيم. براي تغيير و اصلاح نحوه تعامل خود با ديگران، تنها نبايد به روابط رسمي که در سازمان‎ها وجود دارند، اکتفا کنيم و بايد بتوانيم رابطه هاي پنهاني که در سازمان‎ها ميان افراد با يکديگر يا ميان اعضا با سازمان وجود دارد را شناسايي کنيم و از اين طريق براي تغيير سيستم‎هاي آگاهي در هر سازمان تلاش کنيم.
    يادگيري، برقراري ارتباط است : «يکي از سخت‎ترين وظايف شغلي من، قبولاندن اين مساله به معلمان است که در کلاس تنها نيستند و ديگران نيز در کلاس درس آنها حضور دارند.» اين درددل يکي از مربياني است که با معلمان مدارس و استادان دانشگاه به منظور بهبود عملکردشان همکاري مي‎کند. «خيلي از افراد فراموش مي‎کنند که تنها مبحث درسي را درس نمي‎دهند و قرار است که دانش‎آموزان را نيز آموزش دهند.» در بسياري از مدارس با فرآيند کسب دانش به عنوان يک شيء برخورد مي‎شود که ارتباطي با ساير فعاليت‎ها ندارد و معلم و دانش‎آموز در ساخت آن نقشي بازي نمي‎کنند. به اين ترتيب، احساسات، ارزش ها، اراده‎ فردي، باورها، نگرش، خودآگاهي، هدف و بسياري از مواردي از اين دست در ساخت دانش توسط فراگيران دخيل هستند. به عبارت ديگر، اگر شما يادگيرنده اي هستيد که در کلاس درس مي آموزيد، آنچه مي‎آموزيد به همان اندازه که به کيفيت تدريس و کار معلم بستگي دارد به اينکه چطور مباحث مختلف را ياد مي‎گيريد، يا اينکه چگونه فردي هستيد و تا اينجا چه چيزهايي مي‎دانستيد نيز وابسته است.
    يادگيري تحت تاثير چشم انداز : بسياري از مدارس و آموزشگاه‎ها اين نکته مهم را فراموش مي‎کنند، اما نبايد از ياد ببريم که يادگيري دانش‎آموزان به ميزان بسيار زيادي تحت تاثير چشم‎انداز موجود قرار دارد.
     اگر به فرآيند رشد نوزادان توجه کنيم، متوجه خواهيم شد که انسان‎ها از همان سال‎هاي اوليه‎ زندگي هر موضوعي را که به دردشان بخورد و هدفي را در زندگي برآورده سازد، خيلي سريع ياد مي‎گيرند. به عنوان مثال نوزادي که قصد کرده راه رفتن را ياد بگيرد، خيلي سريع سينه خيز و چهار دست وپا رفتن را تا زماني که بتواند روي دو پاي خودش بايستد، ياد مي‎گيرد. در سنين بزرگ تر کودکان خيلي سريع دوچرخه سواري را ياد مي‎گيرند، چون دوست دارند همراه دوستان ديگرشان که دوچرخه‎اي دارند، دوچرخه سواري کنند.
    سال‎ها بعد آنها رانندگي را ياد مي‎گيرند، چرا که به دنبال استقلال هستند و مي‎خواهند جابه جايي در فواصل بيشتر را با سرعت‎هاي قابل توجه تر تجربه کنند. استاد دانشگاهي که به تازگي بازنشسته شده است، به شهري بندري مي‎رود تا ياد بگيرد چطور يک قايق بادباني را روي دريا براند، چرا که هميشه اين کار را دوست داشته است. پدربزرگ و مادربزرگي که چندان آشنايي با تکنولوژي‎هاي جديد نداشته‎اند، کامپيوتري مي‎خرند و تلاش مي‎کنند کار کردن با آن را ياد بگيرند، چرا که دوست دارند از طريق ايميل با نوه هاي خود ارتباط داشته باشند. با اين مثال ها مشخص مي‎شود که يادگيري مادام‎العمر اساسي ترين ابزاري است که به مدد آن افراد مي‎توانند آرزوهاي چند ساله‎ خود را محقق سازند. اما درست زماني که دانش‎آموزان وارد مدرسه مي‎شوند، نظام آموزشي به آنها مباحثي را عرضه مي‎کند که هيچ شوق و علاقه اي براي يادگيري چنين مطالبي ندارند و خشنود کردن معلمان، ممتاز شدن در آزمون‎ها، دريافت جايزه و تقديرنامه، تنها انگيزه‎هايي هستند که دانش‎آموزان را در چنين شرايطي به يادگيري مطالب جديد، ترغيب مي‎کنند.
    برخي اعتراض مي‎کنند که اگر بخواهيم اجازه دهيم هر دانش‎آموزي هر چه دل تنگش مي‎خواهد را بياموزد، شيرازه امور از دستانمان خارج مي‎شود و نمي‎توانيم مدارس را اداره کنيم. اما اين انتقاد هيچ ارتباطي با واقعيت موجودي که با آن روبه‎رو هستيم ندارد، چرا که وقتي مدارس بر اهداف کوتاه مدت ملموسي مانند مديريت کلاس درس، افزايش ميزان قبولي دانش‎آموزان و کسب نمرات بهتر در آزمون ها تمرکز کنند، دانش‎آموزان نيز اين اهداف غير واقعي را دروني مي‎کنند و به جاي اينکه چشم انداز و هدفي را که واقعا در زندگي دوست دارند دنبال کنند، عادت مي‎کنند تنها افق هاي محدودي براي موفقيت داشته باشند و براي خوشامد سيستم آموزشي فعاليت کنند.
    مدیریت از مدرسه: مدرسه؛ سازماني يادگيرنده / (بخش سوم)
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4209 به تاريخ 14/9/96، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بارآثار ديگري از "پيتر سنگه"

  زمان مناسب براي مديريت نوآوري در مدارس
پيتر سنگه، دنياي اقتصاد 17/11/96
مشاهده متن    
  مديريت غلط مدارس چه بر سر دانش آموزان مي آورد؟ / بخش يازدهم
پيتر سنگه، دنياي اقتصاد 10/11/96
مشاهده متن    
  عصر صنعت و ورشكستگي آموزشي / بخش دهم
پيتر سنگه، دنياي اقتصاد 3/11/96
مشاهده متن    
  كلاس هاي يادگيرنده و نقش آن در آينده فرزندان ما
پيتر سنگه، دنياي اقتصاد 26/10/96
مشاهده متن    
  ميراث عصر صنعتي براي آموزش / بخش هشتم
پيتر سنگه، دنياي اقتصاد 19/10/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله جنگل ايران
متن مطالب شماره 3 (پياپي 1003)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است