|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/9/14: بودجه ٩٦ شهرداري تهران ٣ هزار ميليارد تومان كسري دارد
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4005
پنجشنبه بيست و هشتم دي ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3969 14/9/96 > صفحه 12 (جامعه) > متن
 
      


گزارش 
بودجه ٩٦ شهرداري تهران ٣ هزار ميليارد تومان كسري دارد
معاون برنامه ريزي و توسعه شهرداري تهران: قراردادهاي بيش از يك ميليارد توماني شفاف سازي مي شود

نويسنده: حميد رضا خالدي


     معاون برنامه ريزي و توسعه شهرداري تهران كه هم به خاطر انتصاب ها و هم به سبب غيبت هايش در صحن شورا با انتقادهاي زيادي روبه رو شده بود، ديروز درجمع خبرنگاران رسانه ها حاضر شد تا به سوالات آنها پاسخ دهد: سوالاتي از فساد تا سرنوشت نيروهاي مازاد و شفاف سازي در قراردادهاي شهرداري. حجت الله ميرزايي در اين نشست در مورد وعده شهردارتهران درخصوص ثبت قراردادهاي بالاي يك ميليارد توماني شهرداري در سايتي مخصوص گفت: همان طور كه مي دانيد، متاسفانه فساد در شهرداري در سال هاي گذشته دامنه گسترده اي پيدا كرده بود. البته ممكن است در تمام دستگاه ها فساد وجود داشته باشد ولي شهرداري ها يكي از گلوگاه هاي افزايش فساد هستند و شهرداري تهران در اين موضوع پيشتاز است. براي همين شهردار تهران از همان ابتداي كار تاكيد ويژه اي روي از بين بردن ريشه هاي فساد و شفاف سازي داشتند كه سامانه يادشده دستاورد همين نگاه است.
     وي با بيان اينكه سامانه اي با نام «شفاف» هم اينك راه اندازي شده و برخي سازمان ها و شركت ها نيز قراردادهاي بالاي يك ميليارد توماني خود را روي اين سايت بارگذاري كرده اند، در پاسخ خبرنگاري كه مدعي بود برخي سازمان ها، قراردادهاي خود را فازبندي مي كنند تا به مرز يك ميليارد نرسد و لازم به افشاي آن در اين سامانه نباشد، گفت: اينگونه نيست كه نظارتي روي قراردادها نباشد. هم سازمان بازرسي شهرداري و هم سازمان بازرسي روي قراردادهاي منعقد شده نظارت دارند و چنانچه به چنين مواردي بربخورند با آن برخورد خواهند كرد.
    
     كسري بودجه ٣ هزار ميلياردي
     به گفته وي برنامه سوم توسعه شهرداري تا پايان آذرماه به اتمام رسيده و تقديم شورا خواهد شد. وي همچنين با اعلام خبر تدوين «بودجه» سال ٩٧ شهرداري تهران به كسري بودجه در سال ٩٦ اشاره كرد و گفت: بودجه ٩٦ با كسري قابل توجهي مواجه است، چرا كه براساس مصوبه برنامه ششم، سهم كلانشهرها از درآمد ماليات بر ارزش افزوده كاهش پيدا كرده كه با اين شرايط درآمد شهرداري تهران نيزحدود ٢هزار ميليارد تومان كاهش پيدا مي كند. ضمن آنكه با توجه به ركود مسكن، فروش تراكم به صورت قابل ملاحظه اي كاهش پيدا كرده و شهرداري تهران در اين زمينه هم با كاهش هزارميليارد توماني، تامين منابع مواجه شده است. به بياني فكر مي كنم امسال با كسري بودجه ٢ تا ٣ هزار ميليارد توماني روبه رو خواهيم بود.
     معاون برنامه ريزي، توسعه شهري و امور شوراي شهرداري تهران ادامه داد: با توجه به بودجه ٩٦ مجبور شديم بودجه ٩٧ را با چشم انداز يك بودجه انقباضي ببنديم و به احتمال زياد بودجه ٩٧ بدون افزايش، تنظيم و به صحن شوراي شهر ارايه مي شود. در واقع پروژه هاي فاقد اولويت و بخشي از بودجه غيرماموريتي از اولويت خارج مي شوند. معاون شهردار تهران با بيان اينكه يكي از منابع اصلي درآمد شهرداري حاصل از عوارض است، تصريح كرد: شهروندان با توانايي مالي و استفاده از خدمات شهري آن را تامين مي كنند، البته بخشي از آن توسط دولت ها و مشاركت هاي مالي خصوصي تامين مي شود. در گذشته ٨٠درصد بودجه شهرداري تهران متكي به ساخت وسازها بود، اما امروز اين موضوع نه امكان پذير است و نه مطلوب، زيرا اين اقتصاد فسادآور است.
    
     تغييرات ١٠٠ روزه شهرداري
     معاون شهردار تهران همچنين درخصوص ارايه گزارش ١٠٠ روزه درباره اقدامات انجام شده توسط شهردار تهران، گفت: شوراي شهر پنجم در ابتداي فعاليت خود، شهردار را موظف كرد تا گزارشي از وضعيت شهرداري در شروع كار و سپس پس از ١٠٠ روز ارايه دهد تا ميزان تغييرات صورت گرفته مشخص شود. بر همين اساس پنجم دي ماه بايد گزارشي درباره تغيير و تحول هاي صورت گرفته ارايه شود. معاون برنامه ريزي، توسعه شهري و امور شوراي شهرداري تهران با بيان اينكه اصلاح ساختار سازماني در شهرداري بسيار ضروري است، اضافه كرد: واقعيت اين است كه هم اينك ساختار با ماموريت هاي شهرداري تناسب ندارد. به همين منظور، ساختار سازماني شهرداري نيازمند بازنگري جدي در تعداد سازمان ها و شركت هاي تابعه است. در واقع بايد در اين زمينه چابك سازي صورت گيرد و بر ماموريت هاي اصلي و اثربخش توجه ويژه اي انجام شود. حتي ممكن است تعدادي از شركت ها در هم ادغام شوند. وي در همين خصوص و در مورد نيروهاي مازاد شهرداري نيز گفت: منظور ما تعديل نيروها نيست بلكه مي توانيم رده هاي سازماني پرسنل را بازنگري كنيم. به عنوان مثال، در برخي از ادارات، فعاليت و تشكيلات موازي مشغول به كار هستند كه ماموريت آنها مشخص نيست. بسياري از آنها لازم نيست به صورت ستادي فعاليت كنند، اما اين كار را انجام مي دهند. مثلا حوزه مربوط به خدمات بانوان يكي از اين موازي كاري هاست. از آنجايي كه در دوره قبل مسوول امور بانوان يكي از نزديكان شهردار گذشته تهران بود، به طور طبيعي تمامي نهادهاي مرتبط از وي تبعيت مي كردند و همين باعث كاهش راندمان اثربخشي اين نهادها و خدمات ارايه شده بود. اما در كل: شهرداري تهران مشاوري در امور بانوان و يك اداره كل دارد كه اين موضوع بايد يكسان سازي شود، زيرا ارزيابي مثبتي از اين تشكيلات وسيع وجود ندارد. اما سهم درآمد پايدار در بودجه سال آينده شهرداري چقدر خواهد بود ؟ سوالي كه ميرزايي در پاسخ به آن گفت: اگر درست به خاطر داشته باشم سهم درآمدهاي پايداري كه شوراي شهر براي ما تعيين كرده ٤٠ درصد است. يعني بايد ٤٠ درصد بودجه سال آينده از طريق درآمدهاي پايدار و به شيوه هايي چون دريافت عوارض از اقشار برخوردار و ثروتمندان و نظاير آن تامين شود. اما در عمل فكر نمي كنم اين امر شدني باشد!
     همين اظهارات باعث شد تا انتقادهايي از سوي خبرنگاران مطرح شود. ميرزايي در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اينكه شما مي خواهيد تمام هزينه هاي شهر را از مردم بگيريد و اين به معناي گران شدن هزينه زندگي در شهر تهران است، گفت: ما هرگز قائل به گران شدن شهر تهران نيستيم. روش ها و ابزارهايي كه اعلام مي شود را ما ناشي از اقتصاد ليبرال مي دانيم و آن را قبول نداريم، بلكه سازوكارهاي نهادي بايد اصلاح شوند. البته سهم مالي مردم هم بايد عادلانه باشد. هم اكنون اين سهمي كه از سوي مردم پرداخت مي شود عادلانه نيست. در گذشته ٢٢٠ هزار نفر بخش عمده اي از منابع مالي شهرداري تهران را در قبال دريافت پروانه ساخت تامين مي كردند، اما امروز اين موضوع امكان پذير نيست و بايد سهم مالي تمامي شهروندان مشخص شود.
    گزارش: بودجه ٩٦ شهرداري تهران ٣ هزار ميليارد تومان كسري دارد / معاون برنامه ريزي و توسعه شهرداري تهران: قراردادهاي بيش از يك ميليارد توماني شفاف سازي مي شود
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3969 به تاريخ 14/9/96، صفحه 12 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار
    آثار ديگري از "حميد رضا خالدي"

  معاون حمل و نقل و ترافيك شهرداري در واكنش به مخالفت پليس با اجراي طرح ترافيك جديد: مسوول ترافيك تهران ما هستيم نه راهنمايي و رانندگي !
حميد رضا خالدي، اعتماد 27/10/96
مشاهده متن    
  نسخه انگليسي براي طرح ترافيك / آيا شهرداري تهران مي تواند جايگزيني براي طرح ٤٠ ساله داشته باشد
حميد رضا خالدي، اعتماد 11/10/96
مشاهده متن    
  مالكان خودرو هزينه ايجاد آلودگي هوا را بپردازند / محمدعليخاني، رييس كميسيون عمران شوراي شهر تهران
حميد رضا خالدي، اعتماد 28/9/96
مشاهده متن    
  ورود شوراي پنجم به استخدام هاي نجومي مترو تهران
حميد رضا خالدي، اعتماد 2/8/96
مشاهده متن    
  مگس هاي سفيد تهران در كمين تابستان ١٣٩٧
حميد رضا خالدي، اعتماد 16/7/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه شبكه
متن مطالب شماره 200، دي 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است