|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/9/14: نزديكي خودروسازان به ركورد ۹۰
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4453
يك شنبه 29 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4209 14/9/96 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


نزديكي خودروسازان به ركورد ۹۰
آمار توليد ۸ ماه خودروسازان اعلام شد    
    دنياي اقتصاد : جديدترين آمار توليد خودروهاي داخلي در شرايطي از سوي وزارت صنعت،معدن و تجارت منتشر شد که طبق آن، سه خودروساز بزرگ کشور توانسته اند تيراژ خود را افزايش دهند.
    طبق آمار اعلامي که به ۸ ماه امسال مربوط مي شود، ايران خودرو، سايپا و پارس خودرو در مجموع ۸۱۷ هزار و ۷۱۵ دستگاه انواع محصولات سواري را به توليد رسانده و نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۷/ ۱۶ درصد افزايش تيراژ را تجربه کرده اند. اين روند صعودي اما در حالي است که تيراژ ماهانه خودروسازان با کاهشي جزئي همراه بوده و طبق آمار اعلامي، توليد خودروهاي سواري طي آبان و در مقايسه با مهرماه امسال، حدود ۴/ ۱ درصد کاهش را به خود مي بيند.
    اما در حالت تفکيکي، ايران خودرويي ها تا پايان آبان ماه سال جاري با توليد ۴۴۴ هزار و ۵۷۳ دستگاه خودروي سواري، افزايش تيراژي ۹/ ۱۳ درصدي نسبت به ۸ ماه سال گذشته داشته اند. همچنين سايپا نيز که ۲۲۴ هزار و ۵۹۹ دستگاه انواع محصولات سواري را در ۸ ماه امسال به توليد رسانده، افزايشي ۱۷ درصدي را در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته به خود مي بيند. از پارس خودرو نيز خبر مي رسد اين شرکت توانسته با توليد ۱۴۸ هزار و ۵۴۳ دستگاه انواع خودروهاي سواري، تيراژ خود را ۷/ ۲۵ درصد در مقايسه با ۸ ماه سال گذشته بالا ببرد.
    با روند رو به رشدي که خودروسازان در توليد دارند، به نظر مي رسد تا پايان سال مي توانند از توليد سال گذشته عبور کرده و به رکورد سال ۹۰ خود نزديک شوند. در آن سال، خودروسازان داخلي توانستند در مجموع يک ميليون و ۶۴۰ دستگاه انواع خودرو (شامل سواري و تجاري) به توليد برسانند و اين رکورد هنوز شکسته نشده است. اگر آمار ساير محصولات توليدي را نيز به تيراژ سواري ها در ۸ ماه امسال اضافه کنيم، در مجموع حدود ۹۶۰ هزار دستگاه انواع خودرو در کشور به توليد رسيده است.
    اما روند صعودي توليد خودروهاي سواري در شرايطي است که بازار آزاد خودرو در رکود به سر مي برد و تقاضاي چنداني به چشم نمي آيد. در مقابل البته خودروسازان توانسته اند با اتکا به طرح هاي جذاب فروش، محصولات توليدي را عرضه و اجازه ندهند خودروهايشان مانند دو سال پيش در پارکينگ ها خاک بخورند. به عبارت بهتر، خودروسازان در حال حاضر به کمک روش هاي فروش قسطي و اعتباري توانسته اند مشتريان را ترغيب به خريد کنند و در غير اين صورت، آنها نمي توانستند محصولات توليدي را در اين حجم به فروش برسانند و به تبع آن، توليد نيز بالا نمي رفت.
    اما از جمله نکات مهم آمار توليد ۸ ماهه خودروسازان مي توان به تداوم افت تيراژ دوگانه سوزها و همچنين ادامه روند نزولي توليد برخي خودروهاي قديمي اشاره کرد. همچنين تيراژ بيشتر خودروهاي مونتاژي در ۸ ماه امسال روندي به شدت صعودي داشته و در اين بين، چيني ها توانسته اند نقشي محوري را در اين رشد ايفا کنند. از سوي ديگر اما در مقابل نام پژو ۲۰۰۸ همچنان عدد ۴ ثبت شده و اين در حالي است که ايران خودرويي ها تاکيد دارند چند ده دستگاه از اين محصول را تحويل مشتريان داده اند.
    
    صعود مونتاژي ها در ايران خودرو
    به سراغ جزئيات آمار توليد خودروسازان در ۸ ماه امسال برويم و ببينيم در اين مدت چه افت و خيزي نصيب محصولات سواري شده است. بنابر آمار اعلامي، ايران خودرو به عنوان بزرگترين خودروساز کشور، به واسطه تيراژ ۴۴۴ هزار و ۵۷۳ دستگاهي خود، ۹/ ۱۳ درصد افزايش توليد داشته و همچنان پژو ۲۰۶ پرتيراژترين محصول آن به شمار مي رود.
    بر اين اساس، در مجموع ۱۱۲ هزار و ۱۴۱ دستگاه پژو ۲۰۶ در ايران خودرو طي ۸ ماه امسال به توليد رسيده که در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته ۷/ ۱۸ درصد افزايش را نشان مي دهد. تمام ۲۰۶ هاي توليدي سه مدل تيپ ۲، تيپ ۵ و صندوقدار V۸ هستند و مدت هاست ايران خودرو مدل اتومات پژو ۲۰۶ را به توليد نمي رساند. ايران خودرويي ها البته مدل پلاس پژو ۲۰۶ (پژو ۲۰۷ آي) را نيز به توليد مي رسانند، با اين حال کماکان نامي از اين خودرو در آمار ماهانه وزارت صنعت، معدن و تجارت به چشم نمي آيد.
    اما در بين ديگر محصولات پژويي ايران خودرو، مدل ۴۰۵ با کاهش تيراژ مواجه شده است. طبق آمار منتشرشده، پژو ۴۰۵ تا پايان آبان ماه امسال ۹۴ هزار و ۳۳۸ دستگاه تيراژ داشته که در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته ۷/ ۳ درصد کاهش را نشان مي دهد. اين محصول که يکي از قديمي ترين خودروهاي داخلي به شمار مي رود، به احتمال فراوان از سال آينده و با اجراي استانداردهاي جديد، امکان ادامه توليد نداشته باشدو با ايران خودرويي ها خداحافظي کند. ظاهرا از همين رو آبي هاي جاده مخصوص قصد دارند توليد پژو ۴۰۵ را رفته رفته کاهش داده و در نهايت تا زمستان ۹۴، آن را راهي موزه کنند.
    آمار منتشرشده از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت اما از افزايش تيراژ پژوپارس طي ۸ ماه امسال خبر مي دهد. طبق آمار، اين محصول تيراژي ۷۸ هزار و ۹۲۴ دستگاهي را در بازه زماني موردنظر از خود به جا گذاشته تا در مقايسه ۸ ماه سال گذشته، حدود يک درصد افزايش توليد داشته باشد. پارس نيز اگرچه مانند پژو ۴۰۵ جزو محصولات قديمي ايران خودرو به شمار مي رود، با اين حال بعيد به نظر مي رسد با توجه به سود بالايي که نصيب اين خودروساز مي کند، آبي هاي جاده مخصوص راضي به حذف آن شوند.
    از پژويي ها که بگذريم، ايران خودرو در توليد سمند با افزايش تيراژ مواجه شده اند. بنابر آمار منتشرشده، اين شرکت طي ۸ ماه سال جاري در مجموع ۶۹ هزار و ۷۹۷ دستگاه سمند را به توليد رسانده و بنابراين نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹/ ۷ درصد افزايش تيراژ در کارنامه اين محصول به ثبت رسيده است. سمند در حال حاضر علاوه بر سايت مرکزي، در دو سايت ديگر (ايران خودرو تبريز و شرکت اتومبيل سازي فردا) نيز به توليد مي رسد. در بين ديگر محصولات ايران خودرو اما دنا با رشد تيراژ مواجه شده و رانا همچنان کاهش توليد را تجربه مي کند. طبق آمار منتشرشده، رانا با تيراژ ۸ هزار و ۲۰ دستگاهي خود، ۳۸ درصد کاهش توليد را ثبت کرده تا همچنان روند نزولي تيراژ آن ادامه داشته باشد. رانا مدت هاست با کاهش تيراژ مواجه شده و مشخص نيست چرا ايران خودرويي ها تمايلي به بالا بردن حجم توليد آن ندارند.
    در مقابل اما آبي هاي جاده مخصوص توانسته اند با توليد ۲۲ هزار و ۹۴۴ دستگاه دنا، تيراژ اين محصول را ۴/ ۴۵ درصد افزايش دهند.
    اما ايران خودرو چند محصول مونتاژي را که بيشتر آنها چيني هستند نيز در ۸ ماه امسال به توليد رسانده و توانسته تيراژ همه شان را نيز افزايش دهد. بر اين اساس، تيراژ سوزوکي گرندويتارا که در ايران خودرو خراسان مونتاژ مي شود، در پايان آبان ماه به ۳ هزار و ۶۵۸ دستگاه رسيده تا توليد اين شاسي بلند مونتاژي در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۳۷ درصد بالا برود. ويتارا محصولي متعلق به سوزوکي موتورز ژاپن است که تحت ليسانس اين شرکت در ايران خودرو مونتاژ مي شود.
    ديگر محصول مونتاژي ايران خودرو هايما نام دارد، شاسي بلندي چيني که مانند ويتارا در سايت خراسان مونتاژ مي شود. طبق آمار منتشره، ايران خودرو توانسته ۶ هزار و ۹۸۳ دستگاه هايما را مونتاژ کند تا تيراژ اين ميهمان چيني در مقايسه با ۸ ماه سال گذشته، ۳۰۵ درصد افزايش يابد. در ميان ديگر محصولات چيني ايران خودرو، دانگ فنگ نيز که در سايت مرکزي به توليد مي رسد، تيراژي ۱۹ هزار و ۳۷۷ دستگاهي را تا پايان آبان ماه امسال به ثبت رسانده و اين موضوع از رشد ۴۸۸ درصدي دانگ فنگ نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکايت دارد.
    
    آمار ۲۰۰۸ به روز نيست
    اما آن طور که در آمار ۸ ماهه ايران خودرو آمده، اين شرکت تا پايان آبان ماه تنها ۴ دستگاه پژو ۲۰۰۸ را مونتاژ کرده است. اين در شرايطي است که ايران خودرويي ها مي گويند تا به امروز چند ده دستگاه از اين محصول را تحويل مشتريان داده اند. بنابر توضيح ايران خودرو، اين شرکت آمار ۲۰۰۸ هاي توليدي را در اختيار وزارت صنعت،معدن و تجارت قرار نداده و از همين رو همچنان عدد ۴ در مقابل نام اين خودرو به عنوان آمار توليد ۸ ماهه اش ثبت شده است. هرچه هست، ايران خودرو ۱۶ هزار دستگاه از اين محصول را طي تابستان امسال پيش فروش و وعده تحويل آنها را تا پايان مرداد ماه سال آينده داده و در اين شرايط بايد منتظر ماند و ديد آيا ثبت نام کنندگان مي توانند خودرو خود را سر وقت تحويل بگيرند يا نه.
    
    تيراژ مونتاژي هاي سايپا بالا رفت
    به سايپا برويم و ببينيم اين شرکت چه آماري را در ۸ ماه امسال در کارنامه توليد خود به ثبت رسانده است. طبق آمار اعلامي، سايپا تا پايان آبان ماه امسال ۱۷ هزار و ۴۰۶ دستگاه سراتو را به توليد رسانده و با اين حساب توانسته تيراژ اين خودروي مونتاژي کره اي را در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته ۹۶ درصد افزايش دهد. سايپايي ها از اواخر سال گذشته تنها مدل اتومات سراتو را مونتاژ مي کنند و ديگر خبري از توليد مدل دنده اي اين محصول نيست. علاوه بر اين محصول، پارس خودرو به عنوان زيرمجموعه سايپا، توانسته در ۸ ماه امسال ۲۶ هزار و ۹۹۱ دستگاه برليانس را مونتاژ کند. با توجه به اين آمار، برليانس در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته، ۴/ ۳۴ درصد افزايش تيراژ را تجربه کرده است. سايپايي ها اما دو محصول چيني ديگر را نيز به مونتاژ مي رسانند که در اين بين، چانگان تيراژي ۶ هزار و ۵۶۸ دستگاهي را در ۸ ماه امسال ثبت کرده تا در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۷۵ دستگاه رشد داشته باشد. ديگر محصول چيني سايپا يعني آريو نيز که در سايت بن رو (سايتي متعلق به سايپا که در شهرستان ساوه مستقر است)، مونتاژ مي شود، تا پايان ۸ ماهه امسال ۵ هزار و ۵۹۵ دستگاه تيراژ داشته است. بر اين اساس، توليد اين محصول در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته، ۲۱۰ درصد افزايش داشته است.
    
    تداوم افزايش توليد تندر
    اما در آمار ۸ ماهه توليد خودروهاي داخلي، تندر۹۰ همچنان سير صعودي خود را حفظ کرده است. بر اين اساس، طي بازه زماني موردنظر، در مجموع ۱۰۰ هزار و ۱۶۱ دستگاه انواع تندر۹۰ در ايران خودرو و پارس خودرو به توليد رسيده که در مقايسه با ۸ ماه سال گذشته، ۴/ ۳۷ درصد افزايش تيراژ را نشان مي دهد. آن طور که آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت مي گويد، در حالت تفکيکي ايران خودرويي ها با تيراژي ۳۱ هزار و ۴۳۴ دستگاهي توانسته اند در مقايسه با ۸ ماه سال گذشته ۲۴ درصد به رقم توليد تندر۹۰ بيفزايند. ايران خودرو در حال حاضر تندر۹۰ را در مدل هاي معمولي، اتومات و پلاس به توليد مي رساند
    از پارس خودرو نيز خبر مي رسد که تيراژ خانواده تندر۹۰ در ۸ ماه امسال، ۵/ ۴۴ درصد بالا رفته است. پارس خودرويي ها در حال حاضر تندر۹۰ را در مدل هاي معمولي، هاچ بک (ساندرو) و پارس تندر به توليد مي رسانند و در اين بين، ساندرو تيراژي ۳۳ هزار و ۴۴۰ دستگاهي را از خود به جا گذاشته است. با توجه به اين آمار، توليد ساندرو در مقايسه با ۸ ماه سال گذشته ۳/ ۷۷ درصد بالا رفته است. همچنين پارس تندر نيز که ۱۵ هزار و ۹۱۱ دستگاه تيراژ داشته، جهشي ۲/ ۷۲ درصدي را به خود مي بيند.
    
    کاهش توليد پرايد و افزايش تيراژ تيبا
    اما نگاهي هم به آمار توليد پرايد بيندازيم، پرتيراژترين خودروي داخلي که به احتمال فراوان تا زمستان سال آينده با جاده مخصوص وداع خواهد کرد. بر اين اساس، در مجموع ۱۴۱ هزار و ۵۲۲ دستگاه پرايد در سايپا و پارس خودرو طي ۸ ماه امسال به توليد رسيده که نشان دهنده کاهش ۱/ ۱۴ درصدي تيراژ اين محصول در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته است. گفته مي شود پرايد توان پاس کردن استانداردهاي جديد را طي سال آينده نداشته و از همين رو سايپايي ها به تدريج تيراژ آن را کم خواهند کرد تا اين محصول را طي سال آينده از خطوط توليد خود حذف کنند. نارنجي هاي جاده مخصوص در مقابل اما به حجم توليد تيبا افزوده اند، چه آنکه اين خودرو قرار است جاي خالي پرايد را طي سال آينده پر کند. طبق آمار اعلامي، تيبا ۱۰۶ هزار و ۳۳۳ دستگاه تيراژ داشته که در مقايسه با ۸ ماه سال گذشته رشدي ۶۲ درصدي را نشان مي دهد.
    
    

    
    نزديكي خودروسازان به ركورد ۹۰ / آمار توليد ۸ ماه خودروسازان اعلام شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4209 به تاريخ 14/9/96، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پوست و زيبايي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 902)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است