|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت96/9/14: اخبار برگزيده
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9417
چهار شنبه 3 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 9098 14/9/96 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
      


اخبار برگزيدهمكاتبات معاون رئيس جمهور به نفع بهائيان
    به گزارش ايسنا، مولاوردي دستيار رئيس جمهور در امور حقوق شهروندي در پاسخ به سوالي در ارتباط با حقوق اقليت بهائيان گفت: راجع به پلمب اماكن تجاري و ممانعت از فعاليت بهائي ها استعلاماتي از معاونت حقوقي رئيس جمهور شده است. اين بحث را ازطريق حقوقي پيش مي بريم تا راهكاري براي موضوع بيابيم. مكاتبات لازم از طريق معاونت حقوقي با مراجع ذي ربط براي دريافت پاسخ انجام شده است و فكر مي كنم به زودي به نتيجه برسد.
    
    
    وقت گذراني در فضاي مجازي دو برابر متوسط جهاني
    رئيس سازمان مدارس غير دولتي گفت: دانش آموزان ايراني زمان زيادي را در فضاي مجازي مي گذرانند كه اين ميزان 2 برابر ميانگين جهاني است. به گزارش شبكه علمي ثريا، مجتبي زيني وند اظهار داشت: اين مسئله در حالي اتفاق مي افتد كه محتواي مناسبي براي اين دانش آموزان در فضاي مجازي توليد نكرده ايم. وي اضافه كرد: معلمان بايد به فناوري هاي روز به عنوان يك گزينه ضروري نگاه كنند زيرا روش هاي قديمي جواب نمي دهد و بايد تربيت با اقتضائات زمان همگام و هماهنگ باشد.
    
    
    آزمون هاي استخدامي دولتي، صوري است
    عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس گفت: استخدام ها بر طبق سناريويي از پيش تعيين شده اند؛ در استخدام ها نيروهايي جذب و وارد دولت مي شوند كه خاستگاه دولتي داشته و گرايش هاي آنها با دولت يكي باشد و به عبارت ديگر اين استخدام ها سياسي هستند. به گزارش فارس، حاجي دليگاني افزود: بسياري از اين استخدامي ها براي تبديل عضويت نيروهايي است كه قبلا بر اساس علاقه مسئولين و گرايش هاي سياسي مستخدمين به صورت قراردادي در ادارات صورت گرفته است. اين افراد در بعضي شرايط به كارگرفته شده اند و غالب آنها با پارتي بازي در اداره اي جذب و در نهايت زماني كه جاي پاي آنها در ادارات دولتي باز شد، با برگزاري يك آزمون استخدامي صوري به عضويت رسمي در مي آيند.
    
    
     در صد روز گذشته هيچ گشايشي در فرهنگ كشور نديديم
    بسياري از فعالان حوزه فرهنگي كشور از عملكرد دولت در اين سال ها زياد دل خوشي ندارند و تلاش هاي انجام شده در اين راه را بي اثر ارزيابي مي كنند. طيبه سياوشي در گفتگو با تابناك در خصوص اين موضوع اظهار داشت: متاسفانه دولت در عرصه فرهنگي عملكرد خوبي نداشته است. دولت يازدهم ادعا مي كرد تورم را كنترل كرده است، در حوزه فرهنگ هم مي گفتند خط قرمزها كاهش پيدا كرده و مميزي ها نيز كم و مشخص تر شده است. اينها قبول؛ اما اين عملكرد مربوط به دولت يازدهم است. اين نماينده مجلس در ادامه گفت: صد روز از عمر دولت دوازدهم مي گذرد، ولي در عرصه فرهنگي هيچ اتفاقي رخ نداده است؛ براي مثال سينماي ما هيچ تكاني نخورده است. در عرصه كتاب هم ما هيچ كار خاصي نديده ايم، در كل در عرصه فرهنگي كشور هيچ اتفاقي كه اين دو دولت را از هم متمايز كند، ديده نمي شود. عضو كميسيون فرهنگي مجلس افزود: جلسات اداري روتين براي من ملاك نيست، بايد اتفاقات فرهنگي خاصي براي مردم طراحي شود. دائم در كميسيون فرهنگي صحبت از هنر فاخر است، اما اين هنر جاي خود را دارد و مردم بايد هنر را درك كنند. من به مسئولين هم اين را گفتم و از آنها پرسيدم چه ميزان حاضر به سرمايه گذاري براي آشتي دادن مردم با هنر هستند؟ اين موضوع را ما در دولت يازدهم و دوازدهم نديديم. اينكه تنها نمايشگاه بين المللي كتاب را به عنوان يك كار فرهنگي عنوان كنيم، درست نيست، نمايشگاه مطبوعات يك نشانه از آن است. شايد 10 سال پيش نمايشگاه مطبوعات بدون اين ميزان تبليغات، پر بيننده تر و باكيفيت تر بوده باشد! وي خاطرنشان كرد: ما در بسياري از عرصه ها يك بام و دو هوا هستيم و روابط ناسالمي حاكم است.
    
    
    بدهي آمريكا به بالاترين ميزان رسيد
    جنت يلن، رئيس كل سابق بانك مركزي آمريكا اعلام كرد: مردم آمريكا نبايد بدهي عمومي 20 هزار ميليارد دلاري اين كشور را فراموش كنند؛ چرا كه اين بالاترين سطح بدهي آمريكا در تاريخ اين كشور است. وي ادامه داد: هم اكنون حجم بدهي عمومي آمريكا نسبت به توليد ناخالص داخلي اين كشور به 75 درصد رسيده است كه اگر چه اين رقم خيلي ترسناك نيست؛ اما كم هم نيست. شرايط به گونه اي است كه مي تواند خواب را از چشمان مردم آمريكا بگيرد. هم اكنون سطح بدهي عمومي آمريكا به 20 هزار و 600 ميليارد دلار رسيده و همچنان رو به افزايش است. 9/14 هزار ميليارد دلار از اين حجم بدهي مربوط به بدهي مردم اين كشور است كه از جنگ جهاني دوم تاكنون بالاترين ميزان محسوب مي شود.
    
    
    دولت، گرم كردن سر جوانان را اشتغالزايي معرفي كرده است!
    روزنامه اعتماد در گزارشي با عنوان «تفاوت شغل و سرگرمي» نوشت: گزارش يكصد روزه رئيس جمهور مهم ترين برنامه اشتغالزايي دولت را «كارورزي» معرفي كرده است. در اين گزارش كارورزي در صدر برنامه هاي اشتغالزايي مطرح شده... رئيس جمهور مي گويد: «طرح كارورزي براي ۲۰ هزار نفر شغل ايجاد كرده است». ظاهراً در اين گزارش «گرم كردن سر جوانان»، اشتغالزايي برداشت شده است. اين دو مفهوم از نظر اقتصادي تفاوت هايي اساسي دارند... قانون كار ايران نيروي كاري را به عنوان شاغل به رسميت مي شناسد كه ماهانه كمتر از حداقل مزد دريافت نكند و بيمه تامين اجتماعي داشته باشد. كارورزي شغل هايي ايجاد مي كند كه در آنها نيروي كار درصدي از رقم حداقل مزد را دريافت مي كند و كارفرما مكلف به پرداخت حق بيمه نيست... اين طرح در اساس با قانون بالادستي اش (قانون كار) در تعارض است. در اين قانون مبحثي ۱۱ ماده اي با نام «كارآموزي» وجود دارد كه محدوده هاي حقوقي استخدام نيروي كاري را كه نيازمند آموزش است مشخص مي كند. دولت تلاشي براي تغيير اين قانون انجام نداده بلكه طرحي را اجرا مي كند كه اين مواد قانوني را خنثي و بلااستفاده كرده است.
    
    
    با سهام عدالت حتي نمي توان چند نان سنگك خريد
    عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس گفت: مردم با سود سهام عدالت نمي توانند حتي چند نان سنگك بخرند. به گزارش مشرق، احمد خدابخشي با انتقاد از روش دولت در پرداخت يارانه هاي نقدي، گفت: روشي كه دولت براي پرداخت يارانه هاي نقدي در پيش گرفته، اصلا در شان مردم نيست و سهامداران نيست كه بايد در روش پرداخت تجديدنظر صورت گيرد. وي به نحوه اجرا و واگذاري سود سهام عدالت انتقاد و تصريح كرد: دريافت وجه از دارندگان سهام عدالت براي تكميل شدن مالكيت آنها منطقي نيست و بايد اين روش در پرداخت سود سهام عدالت اصلاح شود. وي مهم ترين اولويت دولت را واگذاري اصل سهام عدالت به دارندگان اين سهام دانست و اظهار داشت: با توجه به اينكه دولت در زمينه واگذاري اصل سهام عدالت هنوز تصميمي اتخاذ نكرده و به جمع بندي نرسيده است، امكان واگذاري آن وجود ندارد.
    
    
    پشت پرده حجاب مربي مرد تايلندي!
    زهرا رحيم نژاد سرپرست فني فدراسيون كبدي در گفتگو با ايسنا گفت: دختر رئيس فدراسيون، روسري بر سر مربي مرد تايلندي كرد و او را به داخل زمين برد! به او گفتم نكن، پاسخ داد: «ول كن خانم رحيمي نژاد!» هر چهار بازي تايلند را اين مربي مرد تايلندي با چهار روسري مختلف در داخل سالن حضور داشت. او با روسري سفيد، مشكي، شال كرم مانند و چفيه بر سر داشت و چهار بازي را كامل در زمين بود. اول مجوز دختر رئيس فدراسيون بود و دوم اينكه من به حراست گفتم اين كار را نكنيد، به من گفته شد: «آقاي طيبي (مدير كل ورزش و جوانان استان گلستان) به ما اجازه داده است، نگران نباشيد.»
    
    
     اوج حماقت
    نخست وزير رژيم صهيونيستي در ادعايي واهي و بي اساس گفت كه ايران متعهد به كشتار يهوديان است. به نوشته روزنامه هاآرتص، بنيامين نتانياهو در پيام خود به اجلاس سالانه سابان در واشنگتن به تكرار ادعاهاي خود عليه ايران پرداخت. وي با ابراز نگراني در باره تهديد ايران عليه رژيم صهيونيستي گفت كه ايران به طور بي رحمانه اي متعهد به ترور و كشتار يهوديان شبيه نازي هاي آلمان در جريان جنگ جهاني دوم است. نتانياهو در ادامه ادعاهاي خود گفت: من مكرراً درباره ايران صحبت مي كنم، چراكه تاريخ را خوانده ام. نخست وزير رژيم صهيونيستي همچنين از شركت كنندگان در اين نشست خواست تا از فرصت ايجاد شده توسط دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريكا براي حذف معايب توافق هسته اي با ايران استفاده كنند. وي در اظهارات خصمانه خود گفت كه اگر نظام كنوني ايران تغيير كند اسرائيل اولين كسي خواهد بود كه روابط خود را با ايران مجدداً برقرار خواهد كرد. اجلاس سابان كنفرانس سالانه درباره سياست آمريكا در خاورميانه است كه توسط انديشكده بروكينگز برگزار مي شود.
    
    
    حزب الله، برنده بزرگ تحولات اخير منطقه
    خبرگزاري رويترز با انتشار گزارشي تحت عنوان «حزب الله يك گروه پيروز در آشفتگي هاي خاورميانه است»، نوشت: در نامه ژنرال ايراني [سردار سليماني] براي رهبر عالي ايران [آيت الله خامنه اي] در ماه نوامبر، بر نقش ويژه حزب الله لبنان در ميان ديگر گروه هاي شيعي منطقه كه تحت حمايت ايران قرار دارند تاكيد شده بود. حزب الله به عنوان يك برنده بزرگ در آشفتگي هايي كه جهان عرب را از سال 2011 در برگرفته و به سرنگوني دولت هاي در چندين كشور انجاميده، ظاهر شده است. حزب الله در سوريه و عراق مبارزه كرده و ديگر گروه ها را در اين كشورها آموزش داده است و براي ديگر گروه ها مانند حوثي هاي يمن الهام بخش بوده است. در اين ميان، قدرت رو به افزايش حزب الله، هشداري براي اسرائيل و آمريكاست. از سوي ديگر اين موضوع تهديدي براي عربستان سعودي - رقيب منطقه اي ايران - است كه حزب الله را به ايفاي نقش نظامي در يمن متهم كرده است. اسرائيل نيز از اين موضوع هراسناك است كه ايران و حزب الله، پادگان هايي دائمي در سوريه راه اندازي نمايند و در همين راستا خواستار اقدام عليه «تجاوز ايرانيان» شده است! يكي از فرماندهاني كه كشورش در جنگ سوريه حضور داشته با اشاره به قدرت حزب الله مي گويد: «حزب الله تجارب زيادي از همكاري با ارتش ها به دست آورده و به طور همزمان سيستم هاي تسليحاتي زيادي را در اختيار خود در آورده است؛ قدرت هوايي، خودروهاي زرهي، اطلاعات، پهپادها، تمامي تخصص هايي كه ارتش ها در اختيار دارند. حزب الله اكنون يك ارتش پوياست كه جنگجويان چريكي و تسليحات متعارف را در اختيار دارد.»
    اخبار برگزيده
    


 روزنامه رسالت، شماره 9098 به تاريخ 14/9/96، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه حضور
متن مطالب شماره 105، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است