|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/9/14: عباي وحدت پيامبر
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4229
دو شنبه 21 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3969 14/9/96 > صفحه 14 (سياستنامه) > متن
 
      


نگاه 
عباي وحدت پيامبر


نويسنده: مسعود اديب

براي فهم بهتر شان و منزلت پيامبر بايد مروري بر دوران بعثت و رحلت ايشان داشته باشيم. پيش از پيامبر اكرم (ص) در عربستان شمالي هيچ دولتي مستقر نبود و گروه هاي سياسي قبايل بيابانگرد و شهر نشيني بودند كه در مناطق كوچك شهري يا در بيابان ها به صورت پراكنده زندگي مي كردند. حتي ساكنين شهرهايي مثل مكه، يثرب و طائف- كه جزو شهرهاي مهم آن زمان شبه جزيره به حساب مي آمدند- چند قبيله در كنار يكديگر بودند و زندگي شهرنشيني در معناي متداولي كه فهم مي شود وجود نداشت. به بياني ديگر تنها شكل ظاهري اين مراكز همانند شهر بود اما روابط قبيله اي و عشيره اي بر شهر حاكم بود و سلسله مراتب و نظام اداري مشخصي براي اداره سياسي وجود نداشت. به همين خاطر نبود يك نظام اداري كارآمد و مشخص در جامعه آن زمان عربستان باعث شد در شهر به جاي روابط سياسي، نظام هاي مشورتي وجود داشته باشد. روحيه قوميت گرا و عشيره محور مردم مكه تا زماني كه حضرت در آنجا حضور داشتند ادامه يافت و بايد يادآور شد پيامبر اسلام در چنين فضايي پيام آور توحيد، انصاف، عدالت، محبت و احترام به انسان ها و رفتار مسالمت آميز بودند. در حقيقت دعوت رسول الله پاسخ و واكنشي به خشونت جامعه عربستان بود.
     آوازه منش والاي پيامبر به گوش مردم يثرب رسيد و آنها اميدوار شدند با حضور ايشان تضادهاي اجتماعي پايان يابد و فضاي پرتنش داخلي اين شهر سامان پيدا كند و رسول خدا منادي وحدت ميان نيروهاي متضاد اجتماعي شود. اين اميد به رحمانيت پيامبر اسلام سبب شد از ايشان براي حضور در يثرب دعوت به عمل آيد.
     عزيمت پيامبر از مكه به يثرب سرآغاز عقد نخستين پيمان مدني بود. بر اساس اين پيمان توافق شد تا از پيامبر (ص) همانند خانواده خودشان حفاظت كنند و روابط قبيله اي و طايفه اي كنار گذاشته شود. از اين قرارداد مي شود به عنوان نخستين پيمان مدني و به تعبيري دولتي ياد كرد. حضور پيامبر در يثرب (مدينه) باعث ايجاد پيوند دوستي ميان مجموعه اعراب مسلمان و يهودي شد كه با اين كار حضرت زمينه هاي نوعي نظام و قرارداد اجتماعي را ايجاد كردند تا ذيل آن همه بتوانند در كنار يكديگر در شهر مدينه زندگي كنند. البته بايد در نظر داشته باشيم، دولت در معنايي كه امروز تصور مي شود يا شكلي از حكومت داري كه در دوره بني اميه و بني عباس وجود داشت، تجربه نشد. بلكه پيامبر (ص) به دليل محبوبيت و اقبالي كه در ميان مردم داشتند به عنوان داوري امين و صالح مورد قبول همگان بودند. به بياني ديگر، حضرت رسول، رهبري نيروهاي اجتماعي را عهده دار مي شوند و پيامبر اسلام نيز از اين فرصت براي ابلاغ شرايط و تبليغ دين خود استفاده كردند.
     پيامبر در ابلاغ وحي، باورهاي قبيله گرايي را رد كردند و در عوض آن جامعه را با ارزش هاي برابري انس دادند و كم كم اهميت تعلقات عشيره اي رنگ باخت و اخلاق به عنوان بناي فضيلت انسان ها دانسته شد. به بياني ديگر به جاي توجه به قبيله فرد به فرديت و انسانيت او ارج نهاده شد. پيامبر (ص) در زمان حيات شان به دنبال نفي نگاه طبقاتي بودند اما اين ارزش در مردم آن زمان دروني نشد و با رحلت ايشان نگرش طبقاتي مجددا احيا شد تا حدي كه شورشي عمومي در پي عميق شدن شكاف هاي طبقاتي در جهان اسلام به وجود آمد تا جايي كه خليفه سوم در جريان شورش عمومي كشته شد و تلاش هاي امير المومنين هم نتوانست فضا را آرام كند.
     بنابر شواهد تاريخي و اعتقادي شيعيان، رسول خدا (ص) تمهيداتي را انديشيده بودند تا پس از رحلت شان، زعامت جامعه اسلامي در اختيار كسي كه بالاترين صلاحيت را داشته باشد، قرار بگيرد و از نظر شيعيان عدم تحقق اين پيش بيني بر آينده جهان اسلام تاثير گذاشت و همين امر موجب شد پس از رحلت پيامبر (ص) سمت و سوي مسير جامعه عوض شود، زيرا هنوز ارزش هاي پيامبر در جامعه نهادينه نشده بود و خرافه و باورهاي سنتي و عادات غلط عرب همچون آتشي زير خاكستر، با رحلت پيامبر اسلام و كنار گذاشته شدن حضرت علي (ع) شعله ور شد و با رحلت پيامبر روحيه قبيله گرايي مجددا ظهور پيدا كرد و نگرش بزرگان عرب به زمامداري عقبگردي جدي دارد چرا كه برخلاف آنكه مبنا در نظام اسلامي صلاحيت و شايستگي است و شرط سني مدخليتي ندارد، اما با رحلت پيامبر دوباره ارزش هاي پيشين به عنوان مبنا و معيار مي شود و اين تغيير رويكرد جدل هاي پيشين قبيله اي براي كسب قدرت را زنده كرد. همچنين بعد از رحلت پيامبر شوق فرماندهان به گسترش فتوحات دوباره زنده شد وبا رحلت ايشان، خلفا جز امير المومنين (ع) به دنبال گسترش مرزهاي اسلام رفتند، اين تصميم سياسي و استراتژيك، سرنوشت جغرافيا و تاريخ و آينده اسلام را عوض كرد.
     تا زمان حيات پيامبر، باب نزول قرآن گشوده و هنوز فرآيند وحي به اتمام نرسيده بود و جامعه سوالات و ابهامات خود را از شخص پيامبر مي پرسيد و قرآن نيز يكي از ماموريت هاي پيامبر را تبيين وحي معرفي مي كند، اما بعد از رحلت پيامبر، آن طور كه حضرت رسول معين كرده بود بنا بود تفسير و توضيح اسلام توسط امير المومنين (ع) انجام شود، اما اين موضوع به دليل مسائل سياسي محقق نشد. حضرت علي (ع) در آن زمان مرجع تفسيري بزرگان سياسي بودند هرچند به دليل خصومت و اغراض سياسي مانع از تبديل شدن حضرت به چهره اي سياسي مي شدند. كنار گذاشتن حضرت علي در شرايطي است كه هرچه از وفات پيامبر دور مي شويم احتياج مان به تفسير قرآن بيشتر افزايش پيدا مي كند چرا كه با گسترش مرزهاي جغرافيايي جامعه اسلامي مسائل جديدي مطرح مي شود كه نياز به تفسير قرآن را دوچندان مي كند و اما اين در شرايطي است كه خليفه دوم به بهانه منع نگارش هرآنچه غير از قرآن، از تدوين احاديث پيامبر هم جلوگيري كردند. اين تصميم خليفه دوم باعث مي شد دسترسي مردم به سنت پيامبر محدود شود و سيره پيامبر در اختيار نسل هاي بعدي جامعه اسلامي قرار نگرفت.
    نگاه: عباي وحدت پيامبر
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3969 به تاريخ 14/9/96، صفحه 14 (سياستنامه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار
    آثار ديگري از "مسعود اديب"

  بدعت «داعش» و رسالت روشنگري
مسعود اديب*، شرق 25/6/93
مشاهده متن    
  اخلاق خدايي در رمضان
مسعود اديب*، شرق 19/4/92
مشاهده متن    
  اقبال به هاشمي، چرا؟
مسعود اديب*، شرق 29/2/92
مشاهده متن    
  عالمان دين و مسووليت اجتماعي
مسعود اديب، اعتماد 25/10/91
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله فرآيندهاي نوين در ساخت و توليد
شماره 1 (پياپي 701)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است