|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/9/14: راند نهايي لايحه ۱۴ ساله
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4493
سه شنبه 20 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4209 14/9/96 > صفحه 12 (بانك و بيمه) > متن
 
 


راند نهايي لايحه ۱۴ ساله
صندوق بيمه همگاني حوادث طبيعي منتظر تاييد دولت براي تصويب است


دنياي اقتصاد : صندوق بيمه همگاني حوادث طبيعي يک قدم تا تصويب نهايي فاصله دارد. لايحه اي که براي اولين بار بيش از ۱۴ سال پيش مطرح شده بود، پس از کش و قوس هاي اين سال ها، به خط پايان نزديک شده است. به گفته رئيس کميسيون اقتصادي مجلس، اگر دولت در روزهاي آتي اين لايحه را که از شوراي نگهبان برگشت خورده، تاييد کند، مجلس لايحه را ظرف هفته بعد به تصويب نهايي خواهد رساند.
    بيست و چهارمين همايش ملي صنعت بيمه در روز بيمه يعني ۱۳ آذر برگزار شد. همايشي که ۲ هزار نفر ميهمان را در سالن همايش هاي برج ميلاد گرد هم آورده بود. بيمه مرکزي به عنوان نهاد ناظر و سياست گذار اين صنعت برگزارکننده مراسم بود. وزير نفت، وزير امور اقتصادي و دارايي، رئيس کميسيون اقتصادي مجلس، رئيس سازمان راهداري و رئيس شوراي شهر تهران از ميهمانان ويژه مراسم روز گذشته بودند. هر کدام از اين سخنرانان، نماينده يک جريان خاص مرتبط با صنعت بيمه بودند و از دريچه خود به اين صنعت پرداختند. نقطه اشتراک در صحبت ها اين بود که مسوولان عالي رتبه کشور به جايگاه حياتي بيمه واقف بودند و حمايت تمام قد خود را از توسعه بيمه اعلام کردند. تا آنجا که وزير نفت گفت: «همان طور که امروز اداره کشور بدون وجود بانک ممکن نيست، توسعه صنعت و کسب و کار نيز بدون بيمه هاي خوب محال است.» وقوع حوادث طبيعي در ايام اخير، ريزش ساختمان پلاسکو، آتش سوزي هاي رخ داده در صنعت نفت، همه و همه باعث شدند تا ضرورت توسعه بيمه براي مسوولان و آحاد جامعه بيش از پيش مشخص شود. همين حوادث موجب شده تا لايحه ايجاد صندوق همگاني حوادث طبيعي با اولويت بيشتري دنبال شود و به گفته رئيس کميسيون اقتصادي، مجلس مصر است تا اين لايحه را پيش از بررسي بودجه سال بعد، به تصويب برساند. با اين لايحه تمامي خانه هاي مسکوني تحت پوشش اين صندوق قرار خواهند گرفت.
    
    حرکت متناسب در صنعت بيمه
    در افتتاحيه مراسم اولين سخنران، عبدالناصر همتي رئيس کل بيمه مرکزي بود. او روند صنعت بيمه را در ربع قرن اخير خوب ارزيابي کرد. آمار و ارقام نيز حرف رئيس کل را تاييد مي کنند. مثلا ضريب نفوذ بيمه که در سال ۷۳،حدود ۳۴/ ۰ درصد بود در سال گذشته به ۳/ ۲ درصد رسيده است. به گفته همتي، در ۸ ماه اول سال جاري ميزان اين صنعت با ۸ درصد رشد مواجه شده است. خبر خوب اين است که رشد ميزان خسارات پرداختي نيز متناسب با رشد حق بيمه ها بوده است. اين يعني، مديريت ريسک و برآورد خسارات به شکل مطلوبي صورت گرفته است. عنوان همايش ديروز «مديريت ريسک: الزامات، چالش ها و راهکارها» بود. مساله اي که بيشتر در سخنان رئيس کل نهاد نظارتي اين صنعت نمود داشت. او فلسفه وجودي شرکت هاي بيمه را قبول ريسک از سوي بيمه گذاران دانست و تاکيد کرد که نهاد ناظر صنعت بيمه بايد بر اثربخش بودن مديريت ريسک از سوي شرکت هاي بيمه نظارت کند. او ايجاد واحدهاي مديريت و کنترل ريسک را از ضروريات حاکميت شرکتي دانست. رئيس کل بيمه مرکزي يکي از سياست هاي اين نهاد را تخصصي کردن شرکت هاي بيمه عنوان کرد. حرکت اين نهاد طوري بوده که ديگر منع قانوني براي اين امر وجود ندارد. همچنين توسعه بيمه عمر و زندگي نيز از ديگر اولويت هاي بيمه مرکزي محسوب مي شود. به گفته همتي، يک مديريت تخصصي در بيمه مرکزي براي بيمه هاي عمر در هفته آينده تشکيل خواهد شد. رئيس کل بيمه مرکزي همچنين از تصويب آيين نامه ۹۴ خبر داد؛ آيين نامه اي که ريسک بيمه گري را کنترل مي کند و از سال ۹۷ اجرايي خواهد شد. طبق توضيحات همتي، با اين آيين نامه اگر ضريب خسارت در يک رشته در شرکت هاي بيمه رو به افزايش باشد ديگر قيمت بيمه نامه آن رو به کاهش نخواهد بود.
    
    عقب ماندگي بيمه در حوادث
    روز گذشته رئيس کل بيمه مرکزي برآوردي از خسارت هاي شرکت هاي بيمه در مناطق زلزله زده غرب کشور ارائه کرد. آمار او نشان مي دهد که برآورد خسارات شرکت هاي بيمه، چيزي حدود ۱۳۰ ميليارد تومان است. در صورتي که معاون عمراني استانداري کرمانشاه، خسارت واحدهاي مسکوني، اداري و تاسيسات زيربنايي استان کرمانشاه را ۲۶۰۰ ميليارد تومان اعلام کرد. اين يعني تنها ۵ درصد از حجم خسارات زلزله اخير زير چتر بيمه قرار داشت. ضمن اينکه همين چتر کوچک بيمه اي نيز ممکن است بيشتر ناظر بر ساختمان هاي دولتي باشد. در چنين حادثه اي نيز بار اصلي بر دوش شبکه بانکي قرار گرفته است و به گفته ولي الله سيف، رئيس کل بانک مرکزي قرار است ۸۷۰ ميليارد تومان تسهيلات به زلزله زدگان اختصاص يابد، اين رقم نزديک به ۷ برابر خسارت هاي بيمه اي برآورد شده است. اين آمار براي زلزله اخير در حالي است که در بسياري از کشورهاي ديگر، بار اصلي خسارت بر دوش صندوق هاي خسارت همگاني است. در ژاپن عضويت در اين صندوق براي تمامي ساختمان ها اجباري است و هيچ ساختماني نمي تواند بدون پرداخت حق بيمه ساخته شود. اين اجبار در مکزيک نيز وجود دارد.
    
    گام هاي نهايي طرح ۱۴ ساله
    شايد زلزله اخير لرزه اي به مسوولان وارد کرده تا طرح ۱۴ ساله را به مرحله اجرا نزديک کنند. از سال ۸۲ اين لايحه در بررسي دولت و مجلس مانده است. در آخرين نوبت شوراي نگهبان ايرادي به آن وارد کرد و اکنون لايحه منتظر تاييد دولت است. ايراد شوراي نگهبان اين بود که تغييرات صورت گرفته لايحه در مجلس به حدي زياد بوده است که نياز به تاييد دوباره دولت دارد. طبق گفته محمدرضا پورابراهيمي، رئيس کميسيون اقتصادي مجلس، اگر دولت لايحه را در اسرع وقت تاييد کند، مجلس پيش از بررسي لايحه بودجه ۹۷، ايجاد صندوق همگاني حوادث طبيعي را تصويب خواهد کرد. با ايجاد اين صندوق، ديگر ساختماني وجود نخواهد داشت که در هنگام زلزله منتظر کمک باشد و در آن موقع، به دنبال دريافت حق خود خواهد بود. حقي که با پرداخت حق بيمه به آن رسيده است. جزئيات بيشتر درباره اين لايحه در روزهاي بعدي منتشر خواهد شد.
    بيمه شدن ساختمان هاي کشور مي تواند کيفيت ساختمان ها را نيز تضمين کند؛ چراکه صندوق بيمه اي براي کاهش ريسک و خسارت در هنگام حادثه، از لحاظ کيفي بازرسي هاي دقيقي از ساختمان ها خواهد کرد. اين موضوع محور صحبت هاي محسن هاشمي رفسنجاني بود. رئيس شوراي شهر تهران از صنعت بيمه به عنوان ضلع سوم تضمين کيفيت ساخت و سازها نام برد و خواهان مشارکت اين صنعت و کاهش ريسک مديريت شهري شد. او معتقد است که صنعت بيمه در بعد توسعه هنوز نتوانسته جايگاه خود را بيابد. هاشمي توضيح داد: «بيمه جامع مسووليت شهري و بيمه نامه عيوب ساختمان ها مي تواند براي توسعه شهري مناسب باشد. البته اين نوع بيمه نامه ها فراگير نشده و نه تنها مردم، بلکه شهرداري ها و سازندگان نيز اطلاع کافي از آن ندارند؛ در حالي که مي تواند ريسک توسعه شهري را کاهش دهد.» رئيس شوراي شهر تهران از بيمه هايي سخن گفت که اهمال سازمان شهرداري در وقوع يک حادثه را تحت پوشش خود قرار مي دهد و خواستار گسترش جدي تر اين نوع بيمه ها شد.
    
    بيمه عمر اجباري نخواهد بود
    مسعود کرباسيان، وزير امور اقتصادي و دارايي تاب آوري اقتصاد ملي و کاهش آسيب پذيري آن را بدون توسعه صنعت بيمه ممکن ندانست. او همچنين نقش بيمه را در رسيدن به «اقتصاد امن» حياتي خواند. کرباسيان يکي از سياست هاي دولت در مورد شرکت هاي بيمه اي را تقويت بخش خصوصي در اين صنعت اعلام کرد. وزير اقتصاد تاکيد کرد که دولت به جز بيمه ايران، قصد دارد سهم خود در باقي بيمه هاي دولتي را به بخش خصوصي واگذار کند. سياست ديگري که کرباسيان از آن صحبت کرد اينکه دولت قصد ندارد بيمه زندگي و عمر را مانند بيمه شخص ثالث به صورت تکليف و اجبار پياده کند. او آگاهي مردم در اين زمينه را محرک اصلي دانست.
    
    امنيت بيشتر راه و نفت با بيمه
    اما روز گذشته نمايندگان دو وزارتخانه ديگر نيز حضور داشتند. بيژن زنگنه، به عنوان عالي ترين مقام وزارتخانه نفت و داود کشاورزيان، به عنوان رئيس سازمان راهداري از سوي وزارت راه و شهرسازي در مراسم سخنراني کردند. هر چند طبق برنامه و در ابتدا قرار بود که عباس آخوندي نيز در اين مراسم حضور يابد. سخنان زنگنه نشان مي دهد که نياز صنعت نفت به توسعه بيمه، از جنس صنعت ساختمان است. يعني با اعمال بيمه هاي سخت و دقيق، ضريب وقوع حادثه نيز به موازات آن کاهش خواهد يافت. وزير نفت سه خطر بزرگ را در کمين اين صنعت اعلام کرد؛ مواد سوزاننده، کار در محيط فشار بالا و تا ۲۰۰ اتمسفر و سمومي که مي توانند در عرض چند ثانيه، انسان ها را هلاک کند. زنگنه واگذاري امور بيمه اي به شرکت هاي دولتي را چاره کار نمي داند. او از شرکت هاي بيمه اي درخواست کرد که بيمه را در صنعت نفت جدي بگيرند. زنگنه کار بيمه اي در اين صنعت را فراتر از يک کار اداري توصيف کرد. برخي انتقادهاي وزير نفت به بيمه هاي دولتي اين است که با قيمت هاي نازل بيمه مي کنند و مطالعه ريسک، ارزيابي و مميزي انجام نمي شود. نتيجه اين اغماض، بالا رفتن تعداد حوادث است.
    زنگنه به اين دليل بيمه را ضامن ارتقاي سطح ايمني پروژه هاي نفتي مي داند که جزء ذات و کسب و کار اين صنعت، رصد و بازرسي است. او از شرکت هاي بيمه اي خواست که چه در روزي که قرارداد را امضا مي کنند و چه در طول دوران بيمه، تاسيسات، استقرار نيروها و نحوه انجام پروژه را زير ذره بين قرار دهند. زنگنه ادامه داد: «بيمه ها مي توانند نقش تعيين کننده اي در کاهش خسارات در محيط هاي پرخطر مانند صنعت نفت داشته باشند. من از صنعت بيمه حمايت مي کنم و بايد اين صنعت نهادينه و ارزشمند شود.» او اين تفکر که هر بيمه اي که در مراحل اوليه با سهل انگاري رفتار کند، بهتر است نادرست خواند. وزير نفت مراحل اوليه را مرحله بررسي و اعمال استانداردها دانست و تاکيد کرد که با سخت گرفتن در اين مرحله، مانع جدي براي خطرات تراشيده مي شود. زنگنه از شرکت هاي بيمه اي تقاضا کرد که بيمه را در صنعت نفت سخت و جدي بگيرند. او افزود: «شما مي توانيد به طور حرفه اي و از طريق رابطه طبيعي کسب و کار، سطح ايمني ما را بالا ببريد. برخي مواقع به علت ارزاني، تجهيزاتي خريداري مي شود که غيراستاندارد است و باعث صدها ميليون دلار خسارت در آينده مي شود. شما طبق ذات بيمه حق داريد که مانع اين کار شويد. با کنترل ريسک مالي شما، ريسک مالي و جاني ما کاهش خواهد يافت.»
    کشاورزيان نيز خواستار بالا رفتن هزينه راننده هاي پرريسک شد. معاون وزير راه در اين باره گفت: «نرخ بيمه نامه ها بايد براساس محاسبات ريسک تعيين و اعلام شود تا رانندگان پر ريسک و پرخطر احساس امنيت نکنند و ضريب حوادث بالا نرود.» به گفته کشاورزيان، راننده پرريسک بايد بداند که هر تصادفي که مي کند نرخ بيمه نامه او نيز براي سال آينده افزايش خواهد يافت. معاون وزير راه اصلاحات ديده شده در قانون جديد بيمه نامه شخص ثالث را مناسب خواند اما از اينکه به خودروهاي بي کيفيت توجهي نشده است، گلايه کرد. کشاورزيان از وزير اقتصاد خواست تا تعرفه واردات خودروهاي خارجي کاهش يابد تا دسترسي مردم به خودروهاي ايمن تر تسهيل شود.
    
    
راند نهايي لايحه ۱۴ ساله / صندوق بيمه همگاني حوادث طبيعي منتظر تاييد دولت براي تصويب است
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4209 به تاريخ 14/9/96، صفحه 12 (بانك و بيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Health, Spirituality and Medical Ethics
شماره 4 (پياپي 504)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است