|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/9/14: جدال عرضه و تقاضا در قله بورس
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4493
سه شنبه 20 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4209 14/9/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


جدال عرضه و تقاضا در قله بورس
« دنياي اقتصاد» بررسي مي كند: مارپيچ نوسان در بازار طلا و ارز    
    دنياي اقتصاد : روز گذشته، نوسانات دلار و سکه شکل مارپيچي به خود گرفت. شاخص ارزي در ابتداي روز به سرعت افزايش يافت، در ادامه کمي آرام گرفت و در انتهاي روز يک بار ديگر با افزايش سطح تغييرات خود را به آستانه ۴ هزار و ۱۹۰ تومان رساند. نوسانات انتهاي روز دلار، رشد سکه را نيز تسريع کرد و آن را به نقطه يک ميليون و ۴۰۹ هزار تومان برد. همزمان در بازار سهام، شاخص کل بورس تهران معاملات را با افت اندک ۱۵ واحدي به پايان رساند که يک روند طبيعي از خريدوفروش هاي معامله گران در قله بود.
    در نيمه اول روز دوشنبه، بازار دلار پرنوسان بود. از ساعت يک تا ۲ ظهر دامنه تغييرات کاهش يافت، ولي پس از تسويه هاي ارزي بار ديگر نوسانات شاخص ارزي زياد شد. روز گذشته دلار معاملات خود را با قيمت ۴ هزار و ۱۶۰ تومان آغاز کرد، تا ساعت ۱۲ ظهر به نزديکي محدوده ۴ هزار و ۱۸۰ تومان رسيد و پس از آرامش يک ساعت ميانه روز، در ساعات انتهايي خود را به آستانه محدوده ۴هزار و ۱۹۰ تومان رساند. مارپيچ قيمت دلار به شکل متمايزي در بازار سکه نيز نمايان شد.
    در واقع، در سيزدهمين روز آذرماه، در ابتدا بازار ارز نوساني شد، حال آنکه سکه تمام بهار آزادي تغييرات افزايشي خاصي نداشت. از حدود ساعت ۲ ظهر نوسان از بازار ارز به بازار سکه سرايت کرد و قيمت تا يک ميليون و ۴۰۹ هزار تومان بالا رفت. در حالي که روز گذشته دلار بيشتر کانون توجه معامله گران بازار بود، برخي از بازيگران انتظار دارند، در روزهاي آينده توجهات به بازار سکه بازگردد. به باور آنها، تحرکات معامله گران در حراج بانک کارگشايي و خريدهاي بازيگران آتي از جمله عواملي است که مي تواند بار ديگر توجهات به بازار سکه را بيشتر کند. اين در حالي است که عده اي نيز باور داشتند، افزايش قيمت دلار بيشتر ناشي از خريدهاي سنگين درهم يک شرکت تجاري بود. در واقع از نظر آنها، از آنجا که چنين عاملي در روزهاي آينده در بازار ارز حضور نخواهد داشت، توجهات مانند روز گذشته به معاملات دلار نخواهد بود. اين در حالي است که عده اي باور دارند با توجه به ادامه تقاضاي پايان سال ميلادي، امکان رشد بيشتر قيمت ها در بازار کم نيست.
    
    تغيير زاويه ديد معامله گران
    روز يکشنبه، قيمت دلار تنها ۷تومان افزايش را به ثبت رساند، حال آنکه در بازار موازي، سکه تمام ۱۴ هزار تومان رشد را به ثبت رساند. در سومين روز هفته اين روند تقريبا معکوس شد و دامنه نوسانات سکه کاهش يافت، ولي دلار تغييرات قيمت بيشتري را ثبت کرد. اين موضوع موجب شد که معامله گران در روز سوم هفته توجه بيشتري را معطوف بازار ارز کنند و سکه کمي به حاشيه رانده شود. در سومين روز هفته، دلار با ۳۰ تومان افزايش به قيمت ۴ هزار و ۱۸۹ تومان رسيد. به گفته فعالان، مهم ترين دليلي که زمينه افزايش قيمت را فراهم کرد، صعود نرخ حواله درهم بود. عبور حواله درهم از سطح هزار و ۱۵۰ تومان، علامت افزايشي را به معامله گران بازار داخلي داد تا آنها خريدهاي خود را بالاتر ببرند.
    در حالي که انتظار مي رفت تحت تاثير رشد شاخص ارزي، سکه تمام بهار آزادي نيز راه افزايشي خود را با سرعت در کانال يک ميليون و ۴۰۰ هزار تومان ادامه دهد، به طور غيرمنتظره اي اين فلز گرانبها تا ساعت ۲ بعدازظهر رشد خاصي را نسبت به روز يکشنبه تجربه نکرد و قيمت در ابتداي کانال يک ميليون و ۴۰۰ هزار تومان نوسانات خود را صورت داد. بخشي از اين اتفاق ناشي از افت ابتداي روز بود که سکه معاملات خود را تحت تاثير افزايش فروش ها و نزول اونس در بازارهاي جهاني در کانال يک ميليون و ۳۹۰هزار تومان آغاز کرده بود. با آغاز حراج در بانک کارگشايي از حدود ساعت ۲ ظهر، بازيگران با قيمت هايي بعضا بالاتر از نرخ بازار اقدام به خريد کردند و همين موضوع سيگنال افزايشي را به ساير معامله گران بازار داد. در نهايت روز دوشنبه، سکه ساعت ۳ بعدازظهر با قيمت يک ميليون و ۴۰۹ هزار تومان به کار خود پايان داد که افزايشي ۸هزار توماني نسبت به قيمت روز دوم هفته داشت. البته پس از ساعت ۳ بعدازظهر قيمت سکه رشد بيشتري را نيز تجربه کرد؛ عاملي که ممکن است در روزهاي آينده نيز نگاه ها را به بازار سکه بازگرداند. به گفته فعالان، روز دوشنبه، خريداران تحرک زيادي در حراج سکه داشتند و همين موضوع موجب مي شد که قيمت هاي بازار نقدي نيز متاثر شوند.
    
    افزايش خريدهاي درهم
    روز دوشنبه، دلار معاملات خود را با قيمت ۴هزار و ۱۶۰ تومان آغاز کرد که افزايش جزئي يک توماني نسبت به قيمت روز يکشنبه داشت. با اين وجود، با افزايش نرخ حواله درهم قيمت دلار نيز به سرعت راه افزايشي را در پيش گرفت و در کمتر از نيم ساعت وارد محدوده ۴هزار و ۱۷۰ تومان شد. به گفته برخي فعالان بازار، روز دوشنبه تقاضا براي خريد حواله درهم بالا بود، عاملي که موجب شد اين ارز از حدود ساعت ۱۱ تا ۱۲ ظهر حدود ۱۲ تومان رشد را تجربه و از مرز هزار و ۱۵۰ تومان عبور کند. تحت تاثير تحرکات درهم، قيمت دلار نيز در معاملات آتي از محدوده ۴ هزار و ۱۹۰ تومان عبور کرد و در بازار نقدي نيز قيمت روي نقطه ۴ هزار و ۱۸۹ تومان ايستاد. اين قيمت دلار در حجم عمده بود، حال آنکه برخي صرافي ها حوالي ساعت يک بعدازظهر قيمت دلار بر تابلوي خود را ۴ هزار و ۲۰۰ تومان درج کردند. عده زيادي از صرافي ها نيز ترجيح مي دادند که در موقعيت فروش قرار نگيرند و دلار خود را نگه دارند.
     در روزي که قيمت دلار بيشترين افزايش از اواسط مهرماه را به ثبت رساند، يورو نيز تا حوالي ۵ هزار و ۱۰۰ تومان بالا رفت. ديروز، يورو ۴۵ تومان گران شد و به قيمت ۵ هزار و ۸۵ تومان رسيد. به گفته فعالان، اين افزايش بيش از هر موضوعي ناشي از کمبود حجم فيزيکي اين ارز در بازار داخلي بود. همزمان جوسازي پيرامون افزايش دلار نيز در رشد ارز اروپايي موثر بود. به گفته يکي از بازيگران باتجربه بازار، باتوجه به آنکه افزايش يورو از سوي بازارهاي جهاني حمايت نمي شد، حباب آن در بازار داخلي زياد شد و به حدود ۱۰۰تومان رسيد. عده اي اعتقاد دارند، اين اختلاف در صورتي که ادامه پيدا کند، مي تواند زمينه آربيتراژ ارزي را فراهم کند.
    در واقع معامله گران در چنين شرايطي مي توانند با خروج دلار از بازار داخلي به جاي آن يورو وارد کنند. اين موضوع مي تواند موجب افزايش بيشتر قيمت شاخص ارزي شوند. در اين شرايط آنها از تفاوت قيمت بازار داخلي با بازار جهاني کسب سود مي کنند. روز دوشنبه پوند نيز ۷۵ تومان گران شد.
    
    بازگشت سکه از کانال يک ميليون و ۳۹۰
    روز گذشته، سکه معاملات خود را در کانال يک ميليون و ۳۹۰ هزار تومان آغاز کرد. در سومين روز هفته، سکه معاملات خود را با قيمت يک ميليون و ۳۹۳ هزار تومان آغاز کرد. اين قيمت ۸ هزار تومان پايين تر از روز يکشنبه بود. در ادامه روز اين فلز گرانبها با تکيه بر رشد قيمت دلار و تحرکات معامله گران در حراج سکه به کانال يک ميليون و ۴۰۰ هزار تومان رفت. سکه روز يکشنبه با ۱۴ هزار تومان رشد به قيمت يک ميليون و ۴۰۱ هزار تومان رسيده بود، حال آنکه در نهايت روز دوشنبه در نهايت تنها ۸ هزار تومان افزايش قيمت را به ثبت رساند. افزايش قيمت سکه در شرايطي صورت گرفت که از نظر رئيس اتحاديه کشوري طلا و جواهر قيمت آن داراي حباب است. به گزارش خبرگزاري خانه ملت، رئيس اتحاديه کشوري طلا و جواهر گفت: در حال حاضر قيمت سکه طلا در بازار با حباب ۸۰ الي ۹۰ هزار توماني روبه رو است. وي ادامه داد: بعد از حراج سکه طلا از سوي بانک کارگشايي بازار عرضه و تقاضا در حال تعادل نسبي بوده و حتي کاهش تقاضا براي خريد نيز در بازار وجود دارد، رشد قيمت سکه در مدت اخير به تقاضاي کاذب منجر شده بود؛ اما دادو ستدهاي بازار در حال عادي شدن است.
    رئيس اتحاديه کشوري طلا و جواهر با بيان اينکه اين اتحاديه در کنترل و نظارت عيار طلا نقش دارد، يادآور شد: اتحاديه طلا و جواهر يک نهاد غيرانتفاعي و نظارتي است و کار اقتصادي انجام نمي دهد و نقشي در عرضه يا تقاضا يا دخالت در بازار ندارد و کارهاي صنفي اعضاي اتحاديه را انجام مي دهد.
    
    

    
    جدال عرضه و تقاضا در قله بورس / « دنياي اقتصاد» بررسي مي كند: مارپيچ نوسان در بازار طلا و ارز
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4209 به تاريخ 14/9/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه كشاورزي و غذا
متن مطالب شماره 188، آبان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است