|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت96/9/14: گزارشي از پانزدهمين همايش اساتيد تفسير حوزه در دارالقرآن علامه طباطبايي
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9339
پنج شنبه 26 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 9098 14/9/96 > صفحه 12 (صفحه آخر) > متن
 
      


گزارشي از پانزدهمين همايش اساتيد تفسير حوزه در دارالقرآن علامه طباطبايياشاره:
    به مناسبت سي و ششمين سالگرد ارتحال مفسر كبير قرآن حضرت علامه طباطبايي همايش هاي مفسران و مبلغان حوزه به مدت سه شب متوالي در روزهاي هفتم تا نهم آذر ماه در دار القرآن علامه طباطبايي برگزار شد.آنچه در پي مي آيد گزارش دومين شب اين مراسم است كه تحت عنوان پانزدهمين همايش اساتيد تفسير حوزه برگزار شد.
    
    
    آيت الله العظمي جوادي آملي:قرآن بايد در حوزه اصل و محور باشد
    حضرت آيت الله جوادي آملي نسبت به تلاش دشمن براي تحريف اسلام ناب و معارف قرآني و نفوذ اين تفكر در دانشگاه ها
    هشدار داد و گفت: دشمن براي بيرون كردن قرآن از صحنه زندگي مسلمين قدم به قدم اقدام مي كند.
    حضرت آيت الله عبدالله جوادي آملي استاد برجسته درس خارج حوزه علميه قم شامگاه چهارشنبه هشتم آذرماه در پانزدهمين همايش اساتيد تفسير حوزه علميه قم كه در دارالقرآن علامه طباطبايي برگزار شد، با تبريك پيروزي جبهه مقاومت بر كفار به ظاهر مسلمان گفت: از سعي بليغ همه عزيزان به ويژه برادر عزيز، محبوب، گرامي وگرانقدار سردارقاسم سليماني سپاسگزاريم.
    وي افزود: از خداوند متعال مي خواهيم به بركت قرآن و عترت همه اين شادي ها را مستدام بدارد و سانحه سنگين و تلخ زلزله اخير را نيز ترميم كند.
    مفسر برجسته قرآن كريم با بيان اين كه قرآن پژوهان در محضر و مشهد قرآن كريم هستند، اظهار داشت: قرآن كريم هيچ معادلي غير از عترت طاهرين(ع) ندارد، هر روايت و درايت جهان نيز بايد به پيشگاه قرآن و عترت عرضه شود.
    وي ادامه داد: عترت معادل قرآن كريم است نه روايت، اهل بيت(ع) فرمودند كه هرچه از ما نقل شده است را بر قرآن عرضه كنيد چون به نام ما دروغ مي گويند اما دروغ گفتن به نام قرآن كريم ممكن نيست، حتي روايات تفسيري كه در ذيل روايات آمده بايد به قرآن كريم عرضه شود.
    
    حضرت آيت الله جوادي آملي با بيان اين كه تمام روايت هاي
    اخلاقي، فقهي، حقوقي و تفسيري حتما بايد بر قرآن عرضه شوند، ابراز داشت: قرآن كريم بايد اولين حرف را در حوزه بزند، البته اگر كسي در محضر امام باشد و ايشان مطلبي بفرمايد كه صدور، جهت صدور و دلالت آن مسلم باشد نيازي به قرآن نيست چون خود امام قرآن است.
    وي عنوان كرد: پيامبر وقتي اميرمومنان را معرفي مي كنند مي فرمايند علي با حق بوده و حق با علي(ع) است، نصوص بايد به محضر قرآن ارائه شود؛ علما و طلاب نائبان امام محسوب مي شوند و امروز دين به دست آن ها زنده است كه نخستين رسالت آن ها قرآن محوري است.
    استاد برجسته درس خارج حوزه علميه قم خاطرنشان كرد: امروز همانند گذشته وقتي اسلام عرضه مي شود دشمن نيز آن را تعقيب و براي تخريب تلاش مي كند، برخي مي گويند كه وحي يك ارتباط ويژه بين پيامبر و خداوند و خداوند علوم فراواني به حضرت داده اما قرآن هيچ ربطي به خداوند ندارد و كتابي است كه پيامبر تاليف كرده است.
    وي اضافه كرد: گروهي ديگر با همين نظام مي گويند قبلا فكر مي كرديم اسلام يك دين جدا و مسيحيت چيز ديگري است اما الان به اين نتيجه رسيديم كه محمديت مانند مسيحيت است يعني مسيحيت را به عنوان يك دانشور الهي معرفي كردند و قرآن را معادل انجيل فعلي كه جزء تقريرات درس ايشان بوده و هيچ ارتباطي با حضرت مسيح ندارد قرار دادند، با اين كار دين مسيحيت و اسلام را هدف قرار دادند و پيامبران را در يك يك عالم معرفي كردند.
    
    حضرت آيت الله جوادي آملي با بيان اين كه اناجيل
    4 گانه وحي نبوده بلكه تقريرات درس حضرت مسيح است، گفت: بر اساس فرمايش امام رضا(ع) ما عيسايي را كه مانند پيامبر اسلام سخن مي گويد و به حق دعوت مي كند قبول داريم نه كسي كه ديگران جعل مي كنند.
    وي افزود: حضرت عيسي در درگاه الهي عبد محض است كه تكلم او معجزه به شمار مي رود نه كلام ايشان؛ كلامي معجزه است كه مربوط به قرآن كريم باشد و كلامي كه احدي توان ندارد همانند آن را بياورد قرآن كريم است.
    استاد برجسته درس خارج حوزه علميه قم با بيان اين كه مسيحيت مسخ و تحريف شده است، اظهار داشت: امروز نيز دشمنان اسلام سعي مي كنند كه اسلام ناب را مانند مسيحيت معرفي كنند يعني مي خواهند اعتبار قرآن را به عنوان كلام الهي زير سوال ببرند و مقام پيامبر اسلام را در حد يك فرد عادي معرفي كنند.
    
    وي ادامه داد: وقتي اين سخنان در دانشگاه ها بيان
    مي شود نبايد توقع داشت كه جوان مسلمان به دانشگاه بروند و اين سخنان را از برخي اساتيد به ظاهر مسلمان بشنوند و دين آن ها باقي بماند، رسالت حوزويان حفظ قرآن كريم، تفسير كلام الهي و عرضه روايات و درايات به قرآن است.
    حضرت آيت الله جوادي آملي با تاكيد بر اين كه قرآن كريم حبل متين به نحو تجلي است، ابراز داشت: آنچه كه معادل اين حبل متين است علي(ع) و اولاد ايشان هستند، به ما گفتند كه در زمان زيارت اهل بيت(ع) به اين بزرگواران بگوييد كه مي خواهيم از علم شما بهره ببريم والا علومي مانند فقه و فلسفه در حوزه فراوان است، آنچه در حوزه نيست را بايد از اهل بيت(ع) دريافت كرد كه اين علم جامعه را تضمين مي كند.
    وي عنوان كرد: اگر منظور از تطابق اسلام و مسيحيت، دين مسيحيت حقيقي باشد درست است و انجيل، تورات و قرآن كلام خدا است، قرآن انبيا ديگر را تصديق مي كند اما مي فرمايد سيطره و سلطنت براي پيامبر اسلام است، قرآن نيز نسبت به كتب الهي ديگر اين گونه است.
    مفسر برجسته درس خارج حوزه علميه قم خاطرنشان كرد: قرآن مسيحيت و انجيل را حفظ كرد، مرحوم كاشف الغطا مي گويد اگر قرآن نبود مسيحيت و انجيل وجود نداشت و با پيشرفت علم مسيحيت باقي نمي ماند، اسلام و قرآن مسيحيت را زنده كرد.
    وي اضافه كرد: انقلاب اسلامي و شهداي حرم دين را زنده كردند؛ حوزه علميه وبزرگان بايد مباهله را مانند غدير احيا كنند و پاس بدارند، اگر انسان بداند كه مباهله چه روز بزرگ و تاثيرگذاري است حتما آن راجشن مي گيرد البته جشن صرفا به معناي شيريني پخش كردن نيست بلكه بايد براي اين روز بزرگ مقاله نوشته شده و همايش برگزار شود و كار علمي صورت گيرد.
    حضرت آيت الله جوادي آملي با تاكيد بر اين كه حوزه و حوزويان بايد قرآن متحرك باشند، گفت: انقلاب اسلامي به بركت امام و شهدا دين الهي را احيا كرد و الا دين افيون بود، كليسا به بركت مسجد و مسيحيت به بركت اسلام زنده است.
    وي افزود: قرآن كريم محور اصلي كار مسلمانان است و دشمن براي بيرون كردن اين كتاب الهي از صحنه زندگي مسلمين قدم به قدم اقدام مي كند و سعي دارند كه عقل بشري را جايگزين وحي كرده و قرآن را از صحنه بيرون كنند.
    مفسر برجسته قرآن كريم اظهار داشت: براي گفتمان با ديگران و روشن كردن جامعه مرجع قرآن كريم و عترت طاهرين(ع) است، كار حوزه بايد قرآن محوري باشد، اصول علمي متكي به قرآن نيست و كسي كه تمام مدت عمر خود قرآن را نديده باشد مي تواند رسائل و كفايه بخواند و تدريس كند، كدام محقق اصولي دليل حجيت خبر واحد را آيه نبا و آيه نفر بداند، يك محقق نيامده كه به اين آيه تمسك كند، اساس كار ما بايد قرآن باشد.
    وي ادامه داد: بار قرآن بر دوش حوزويان است و نخستين درس و بحث حوزويان بايد قرآن كريم باشد و آن را منتشر كنند، نبايد اجازه داد كه الميزان و قرآن كريم تنها بماند، علامه طباطبايي با توجه به نيازهاي جامعه الميزان را نوشتند، قرآن تمام شدني نيست و به ابديت متصل است و فعاليت هاي علمي و پژوهشي پيرامون آن بايد جدي انجام شود.
    
    آيت الله استادي: حوزه و طلاب به مسائل اخلاقي توجه بيشتر داشته باشند
    دبير شوراي عالي حوزه هاي علميه تاكيد كرد: امروز حوزه و حوزويان به مسائل اخلاقي بسيار نياز دارند از اين رو بايد درباره تقويت مسائل اخلاقي در حوزه تلاش كرد.
    آيت الله رضا استادي دبير شوراي عالي حوزه هاي علميه با تقدير از فعاليت هاي مجمع تفسير و مركز مديريت حوزه گفت: در قم همواره تفسير وجود داشت اما برخي مدام اعلام مي كردند كه تفسير و قرآن مهجور مانده است و تنها به فقه و اصول توجه مي شود، خوشبختانه فعاليت هاي انجام شده اين شايعه منتفي شد.
    وي افزود: امروز درس هاي تفسير در كنار دروس فقه و اصول برگزار مي شود و روز به روز نيز بايد گسترش پيدا كند، امروز حوزه و حوزويان به مسائل اخلاقي بسيار نياز دارند از اين رو بايد درباره تقويت مسائل اخلاقي در حوزه تلاش كرد.
    عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با بيان اين كه دروسي مانند فقه، اصول، ادبيات و فلسفه به صورت غير مستقيم با اخلاق سروكار دارند، اظهار داشت: اين در حالي است كه آيه آيه قرآن مي تواند با اخلاق ارتباط داشته باشد، اساتيد قرآني مي توانند با تفسير نيز اخلاق را ارائه و تزريق كنند.
    وي ادامه داد: بسياري از آيات قرآن با اخلاق ارتباط مستقيم دارد و اين اخلاق قرآني اثر بيشري خواهد داشت، بزرگان تاكيد داشتند و دارند كه هر استادي در ابتدا يا انتهاي درس خود يك حديث بخواند اما به آن عمل نشده است.
    آيت الله استادي با بيان اين كه جلسات قرآني و تفسيري بايد معنوي باشد، ابراز داشت: در چنين جلساتي بايد عظمت قرآن حفظ شود، اگر گفته مي شود كه كلاس هاي ديگر خلوت شده دروس تفسير نبايد اين چنين باشد.
    دبير شوراي عالي حوزه هاي علميه خاطرنشان كرد: اميرمومنان فرمودند كسي كه انس و مجالست با قرآن داشته باشد هدايتش زياد شده و بي بصيرتي آن كم مي شود، قرآن بايد مورد علاقه ما باشد، كسي كه غذاي خوب و سالم را دوست نداشته باشد مريض است.
    وي اضافه كرد: اگر قرآن براي كسي جاذبه ندارد و در زمان خواندن قرآن خسته مي شود بايد درباره خود فكر كند، علوم قرآني و مسائل تفسيري بايد به صورت جذاب بيان شود تا بيشتر مورد استفاده مخاطبان و شاگردان قرار گيرد.
    عضوجامعه مدرسين حوزه علميه قم اظهار داشت: بايد تعارف ها را كنار گذاشت و به صورت جدي قدم برداشته شود، انس با قرآن انسان را نوراني مي كند، جوانان با انس و تكيه كردن بر قرآن مي توانند سعادت خود را تامين كنند.
    
    تئوري برگرفته از كتاب و سنت در عرصه هاي گوناگون از سوي حوزه ارائه شود
    حجت الاسلام مفتح با بيان اين كه تئوري برگرفته از كتاب و سنت در حوزه هاي فرهنگي، اقتصادي، سياسي و اجتماعي بايد از سوي حوزه علميه ارائه شود، گفت: اين تئوري ها بايد توليد شود تا مورد استفاده قانونگذاران قرار گيرد.
    حجت الاسلام محمدهادي مفتح عضو هيئت علمي دانشگاه قم پرداختن به پژوهش هاي قرآني در ابعاد داخلي و بين المللي را امري ضروري دانست و گفت: بايد به شبهاتي كه دائما در حوزه قرآن توليد مي شود و سعي در اثرگذاري بر جامعه و نخبگان دارد پاسخ داده شود.
    وي ادامه داد: ضرورت و نياز دوم در داخل پر كردن خلاهاي پژوهشي در حوزه قرآن و سنت است، در حال حاضر روش قانون گذاري در كشور به صورت سكولار رفوشده است يعني نمايندگان مجلس به دنبال رفع مشكلات هستند اما براي پاسخ و رفع مشكلات به سراغ كتاب و سنت نمي روند و راه حل را از تئوري هاي بشري مي گيرند و قانونگذاري مي كنند و شوراي نگهبان نيز بررسي مي كند كه از محدوده فقه بيرون نباشد.وي عنوان كرد: در خارج از كشور نيز شبهاتي توليد مي شود و مستشرقين تلاش هاي بسياري دارند تا قرآن را از سنديت بيندازند.
    حجت الاسلام مفتح گفت: اگر كوتاهي كنيم و نسل هاي آينده دچار مشكلاتي در اين زمينه مشكل شوند مسئول خواهيم بود و بايد پاسخ دهيم.
    
    اساتيد علوم قرآني قواعدتفسيري را از كلام اهل بيت استخراج كنند
    حجت الاسلام احمدي قمي گفت: با رسيدن به اصول و قواعد مورد نياز در حوزه تفسير مي توانيم به پرسش ها پاسخ داده و در دنياي پر تلاطم كنوني مسير رسيدن به سعادت را براي انسان ها باز كنيم.
    حجت الاسلام احمدي قمي تفسير قرآن كريم را نيازمند آشنايي اساتيد با مسائل و روش هاي آن دانست و اظهار داشت: قرآن و عترت دو امانت و ثقل گرانبهاي پيامبر اسلام هستند و اهل بيت طاهرين(ع) اصلي ترين و بزرگ ترين مفسران قرآن به شمار مي روند. وي دريافت و استخراج علوم قرآني و قواعد تفسيري از كلام اهل بيت(ع) را وظيفه اساتيد حوزه خواند و عنوان كرد: با رسيدن به اصول و قواعد مورد نياز در حوزه تفسير مي توانيم به پرسش ها پاسخ داده و در دنياي پر تلاطم كنوني مسير رسيدن به سعادت را براي انسان ها باز كنيم.
    
    هم انديشي بزرگان براي بررسي راهكارهاي مقابله با هجمه دشمنان
    نجفي قدسي برنامه ريزي نهادهاي حوزوي و ديني را براي پاسخگويي به شبهات ضروري دانست و از برگزاري نخستين نشست هم انديشي با حضور بزرگان براي بررسي راهكارهاي مقابله با هجمه دشمنان خبر داد.
    مرتضي نجفي قدسي مدير دارالقرآن علامه طباطبايي برنامه ريزي حوزه علميه و نهادهاي تبليغي براي پاسخگويي به شبهات به ويژه در شبهات عليه قرآن را كاري مهم و حياتي ارزيابي كرد.
    وي افزود: پاسخ به شبهات بايد امر مهمي تلقي شده و با جديت به آن پرداخته شود، دارالقرآن علامه طباطبايي در اين موضوع سعي مي كند در حد وسع خود اقدام عملي انجام دهد، البته اين مركز در سال هاي گذشته دوره هاي
    پاسخگويي به شبهات برگزار كرده است.
    نجفي قدسي ابراز داشت: گاهي برخي مي خواهند القا كنند كه بين بزرگان و علما اختلافي وجود دارد در حالي كه اين گونه نبوده و قلوب آن ها به ويژه شاگردان علامه طباطبايي بسيار به يكديگر نزديك است، امام راحل و علامه طباطبايي دو شجره طيبه بودند كه راهشان بايد ادامه داده شود.
    وي عنوان كرد: برخي مي گويند علامه طباطبايي با انقلاب كار نداشته است ولي چگونه مي شود كه ايشان شاگرداني تربيت كند كه استوانه هاي انقلاب باشند اما ايشان كاري نداشته باشد.
    گزارشي از پانزدهمين همايش اساتيد تفسير حوزه در دارالقرآن علامه طباطبايي
    


 روزنامه رسالت، شماره 9098 به تاريخ 14/9/96، صفحه 12 (صفحه آخر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه بهداشت ايران
شماره 10 (پياپي 4709)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است