|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/9/14: دلار دوباره ركورد زد
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4987 14/9/96 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
 


دلار دوباره ركورد زد
با عبور از مرز 4180 توماني


قيمت دلار در بازار آزاد ديروز به 4186 تومان رسيد تا رکورد جديدي به جاي بگذارد.
    قيمت دلار در حالي روند صعودي به خود گرفته که حسن روحاني رئيس جمهور در گزارش صد روزه خود تاکيد کرده بود دولت به دنبال گران شدن دلار نيست اما گويا بازار ارز راه خود را مي رود.
    به گزارش جام جم، ابتداي هفته جاري نيز ولي الله سيف، رئيس کل بانک مرکزي درباره افزايش نرخ ارز گفته بود که دولت به دنبال گراني ارز نيست و ما به دنبال ارزان و منطقي شدن قيمت ارز است. اين در حالي است که قيمت يورو و دلار چند روزي است روند صعودي دارد و نسبت به هفته گذشته به ترتيب 100 و 90 تومان افزايش يافت.
    برخي صرافي ها دراين باره به خبرنگار ما گفتند با توجه به اين که دولت و بانک مرکزي تنها و اصلي ترين مرجع توزيع ارز در بازار است و اگر هر کالايي در بازار کم شود، قيمت آن زياد مي شود؛ دلار نيز از همين قانون تبعيت مي کند و در برخي فواصل سال دولت ارز کمتري در بازار عرضه مي کند تا بتواند درآمد بيشتري کسب کند و با اين ترفند، پشت پرده بازار پنهان مي شود.
    اين در حالي است که برخي مقامات دولتي معتقدند دولت اعتماد مردم را براي مسائل پيش پا افتاده اي مثل کسري بودجه يا کسب درآمد هزينه نمي کند و قطعا گراني ايجاد شده در بازار ارز، ناشي از تقاضاي بازار است. از سوي ديگر برخي کارشناسان حامي دولت معتقدند در زمان پايان سال ميلادي تقاضا براي سفر به کشورهاي ديگر بسيار بالا مي رود و همين امر روي بازار تاثير مي گذارد اما برخي کارشناسان در اين باره مي گويند دولت از افرادي که قصد سفر به کشورهاي خارجي را دارند، مي تواند درآمد کسب کند و قيمت ارز را براي اين افراد يا بالاتر در نظر بگيرد يا ماليات زيادي دريافت کند که ارز ارزان از کشور خارج نشود.
    اکنون بيشتر منابع تامين کننده ارز کشور حاصل از فروش نفت است و برخي افراد ثروتمند از اين محل اقدام به سفرهاي خارجي کرده و ارزي را که بسختي به دست آمده، براحتي هزينه مي کنند.
    يک صرافي درباره دليل گران شدن قيمت ارزهاي يورو و دلار به خبرنگار ما گفت: اين نرخ ها هميشه داراي نوسان زيادي نسبت به ارزهاي ديگر است اما از اوايل تابستان به بعد اين نوسان بي وقفه ادامه داشته و هر روز شاهد گران شدن قيمت اين ارزها هستيم.
    وي افزود: دولت هر سال در آذرماه زماني که مي خواهد بودجه را به مجلس ببرد به گران کردن دلار در بازار اقدام مي کند تا شايد اين روند به قيمت تعيين شده دلار در بودجه کمک کند و همه فعالان بازار از اين ترفند با خبر هستند.
    اين فعال صرافي ادامه داد: به نظر مي رسد دولت نرخ دلار را در بودجه بالاي 3300 تومان در نظر گرفته و مي خواهد با اين روش فاصله بين ارز بانک مرکزي و بازار آزاد را کاهش دهد. اکنون فعالان بازار نمي دانند در بازار ارز عرضه کنند يا خير به اين دليل که ممکن است طي چند ساعت ميزان زيادي ضرر کنند يا در همين مدت کوتاه سود زيادي نصيبشان شود.
    يکي از فعالان ديگر صرافي که در ميدان فردوسي مشغول به کار است، درباره دلايل افزايش قيمت دلار به جام جم گفت: تهديدات و تحريم هاي اعمال شده از سوي آمريکا و همچنين تنش در منطقه و جنگ عربستان و يمن باعث رشد قيمت دلار در ايران شده است. البته نوسان قيمت ارز در همه کشورها وجود دارد، اما به دليل اين که اين اتفاقات در نواحي مرزي ايران رخ مي دهد، تاثير بيشتري مي گذارد.
    وي تصريح کرد: اين عوامل خودشان به تنهايي مي توانند بازار ارز کشورهاي حوزه خليج فارس را بر هم بريزد، اما از سوي ديگر تحريم آمريکا عليه ايران مزيد بر علت شده تا مردم احساس محدودتري نسبت به قبل داشته باشند.
    صراف ديگري که در خيابان وليعصر مشغول به کار بود در اين باره به خبرنگار ما گفت: اکنون اسکناس دلار و يورو نسبت به ساير ارزها کمتر است. در اين ميان بايد توجه داشت چند سالي است معاملات ارزي توسط حواله صورت مي گيرد و مانند چک بانکي عمل مي شود. به طوري که فرد براي پرداخت پول به شخص ديگري چک ضمانت اعطا مي کند و فرد دريافت کننده به بانک مراجعه کرده و ميزان همان مبلغ را به حساب خود وارد مي کند. در اين ميان پولي ديده نمي شود، اما ممکن است چند ميليارد جابه جا شود. در مورد ارز هم چنين سيستمي وجود دارد، اما بانک ها مردم را نسبت به انجام اين کار بي اعتماد کردند.
    وي افزود: زماني که سپرده گذاران ارزي براي دريافت وجه ارزي خود به بانک ها مراجعه مي کنند، بانک ها پرداخت به صورت معادل ريالي را در برنامه قرار مي دهند و همين مساله موجب شده همه به دنبال خريد اسکناس دلار بروند و کمتر کسي از حواله هاي ارزي بهره ببرد. البته هنوز بسياري از کسب و کارها با حواله ارزي معاملات خود را انجام مي دهند، اما اين کار از سر اجبار است.
    
    کاتسا و تاثيرات اوليه
    عباس آرگون، نايب رئيس کميسيون پول و سرمايه اتاق بازرگاني تهران درباره گراني اخير دلار و يورو به جام جم گفت: به دنبال سياست هاي ضد ايراني آمريکا، قانوني در اين کشور به نام کاتسا تصويب شده که نظام بانکي ما را به چالش مي کشد و در اولين تاثير باعث شده تا ارز براحتي وارد کشور نشود.
    وي تصريح کرد: روند قيمت دلار، طبيعي است و اگر نرخ ارز متناسب با نرخ تورم افزايش داشته باشد جاي نگراني نيست، اما به نظر مي رسد گراني هاي اخير به دليل تصويب قانون کاتسا باشد.
    آرگون با اشاره به زيان هاي ارز ارزانقيمت ادامه داد: نبايد قيمت ارز را سرکوب کنيم بلکه رشد متناسب با نرخ تورم بسيار معقول و منطقي است. زماني که ارز ارزان باشد، واردات به صرفه تر از توليد خواهد بود و بازار داخلي را هم بر هم مي زند، اما قيمت منطقي آن تاثير زيادي روي صادرات خواهد داشت. ضمن اين که بانک مرکزي اگر به وعده چند ساله خود عمل کند و ارز تک نرخي شود، رانت از بخش ارز از بين مي رود.
    
    رشد نرخ ارز آگاهانه است
    دکتر حيدر مستخدمين حسيني، کارشناس بانکي در اين باره به جام جم گفت: برخي مقامات و کارشناسان دولتي عنوان مي کنند رشد نرخ ارز ناشي از سفرها يا تسويه حساب هاي شرکت هاست، اما سفرهاي خارجي و کل ارزي که از اين محل خارج مي شود 7 درصد کل مصرف ارز است، در نتيجه 7 درصد نمي تواند روي 93 درصد ديگر تاثير بگذارد.
    وي با اشاره به اين که برخي کارشناسان معتقدند با رشد نرخ ارز، وضعيت صادرات بهتر مي شود، افزود: صادرات يک بهانه براي گران کردن نرخ ارز است. در گذشته شاهد افزايش اين نرخ در بازار بوديم اما وضعيت صادرات تغييري نکرد و فقط تهيه مواد اوليه توليد از دنيا با قيمت بالاتري انجام شد. مستخدمين حسيني با تاکيد بر اين که دولت و بانک مرکزي از اين محل درآمد زيادي کسب مي کنند گفت: وقتي براحتي و به صورت مستقيم دولت مي تواند بدون واسطه و دغدغه درآمد زيادي از محل فروش ارز کسب کند و کاستي هاي خود را پوشش دهد از اين بخش چشم پوشي نخواهد کرد و آگاهانه در زمان مناسب اقدام به اين کار مي کند.
    دلار دوباره رکورد زد / با عبور از مرز 4180 توماني
    


 روزنامه جام جم، شماره 4987 به تاريخ 14/9/96، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پدافند غيرعامل
متن مطالب شماره 3 (پياپي 35)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است