|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/9/14: قتل خاله و شوهرخاله براي ديه
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4987 14/9/96 > صفحه 5 (تپش روز) > متن
 
 


قتل خاله و شوهرخاله براي ديهپسري جوان که براي تامين ديه 30 ميليون توماني نقشه سرقت طلاهاي خاله اش را کشيده بود، هرگز تصور نمي کرد، سناريو با قتل خاله و شوهرخاله اش گره بخورد. قاتل 21 ساله که در نوجواني، اموال همکلاسي هاي خود را مورد سرقت قرار داده بود، فکر نمي کرد کارآگاهان، خيلي زود رد پايش را در جنايت کشف کنند. انگيزه و ريشه هاي وقوع اين جنايت و راه هاي پيشگيري از تکرار آن، موضوع برنامه هفته گذشته رد پاي حادثه راديو ايران بود.
    سرهنگ سعيديان رئيس اداره مبارزه با قتل پليس آگاهي ناجا، دکتر دالوند، قاضي و کارشناس حقوقي و پروين ناظمي روان شناس با بررسي جزئيات پرونده، عواملي را که باعث شد، پسر جوان مرتکب اين جنايت شود، تشريح کردند.
    ابتداي اين برنامه، سرهنگ سعيديان گفت: زمستان 90، کشته شدن يک زن و شوهر سالخورده در خانه شان به پليس اطلاع داده شد. هر دو با اصابت جسم سخت به سرشان به قتل رسيده بودند و قاتل پس از سرقت مقادير زيادي طلا متواري شده بود. کارآگاهان پس از بررسي صحنه جرم متوجه شدند، متهم فراري بدون هيچ مانعي وارد خانه مقتولان شده و حتي مورد پذيرايي هم قرار گرفته بود. به همين دليل، دايره مظنونان روي بستگان و آشنايان آنها متمرکز شد و سرانجام ردپاي خواهرزاده مقتوله در حادثه به دست آمد. وي به دستگيري و اعتراف متهم اشاره کرد و افزود: متهم ابتدا اظهارات متناقضي داشت اما سرانجام اعتراف کرد از دو روز قبل، نقشه سرقت و قتل را کشيده و با يکي از دوستانش در ميان گذاشته بود. او روز حادثه به تنهايي به خانه خاله اش رفت و حتي مورد پذيرايي قرار گرفت، اما با چوبي که زير لباسش پنهان کرده بود، ضربه اي به سر پيرمرد زد و او را کشت. خاله اش در اين لحظه براي برداشتن چيزي به زير زمين رفته بود که متهم او را هم غافلگير کرد و به شيوه مشابه به قتل رساند. با ثبت اين اعترافات، دوست متهم نيز که در فروش طلاها کمکش کرده بود، دستگير شد.
    رئيس اداره مبارزه با قتل پليس آگاهي ناجا درباره انگيزه اصلي متهم گفت: متهم 21 ساله است و رفتار خانواده اش با وي باعث شده بود، به فردي لوس تبديل شود. او از همان کودکي به سمت سرقت حتي از همکلاسي هايش روي آورد و در نهايت، يک سال قبل از حادثه قتل، در يک درگيري با چاقو، فردي هم سن و سال خود را مجروح کرد و به زندان افتاد. دادگاه براي او حکم پرداخت ديه 30 ميليون توماني صادر کرد، اما متهم و خانواده اش توانايي پرداخت اين مبلغ را نداشتند. از طرفي متهم مي دانست خاله اش از نظر مالي شرايط خوبي دارد و با خود طلا حمل مي کند. به همين دليل، نقشه سرقت طلاهاي او را کشيد. پسر جوان در روز حادثه، پس از قتل خاله و شوهرخاله اش، گوشواره ها، گردنبند و يک ميليون تومان وجه نقد آنها را دزديد و تلاشش براي يافتن بقيه طلاها بي نتيجه ماند.
    سرهنگ سعيديان در ادامه برنامه درباره ريشه هاي قتل گفت: خانواده نقش مهمي در شکل گيري فرد دارد. تربيت در اين نهاد بايد براساس دين مبين اسلام باشد. در گذشته ارتباطات رسانه اي افراد بسيار محدود بوده است. امروزه با توجه به شرايط حاکم در جامعه، اينترنت، شبکه هاي مجازي و ماهواره بايد اقدامات مناسبي صورت گيرد و همچنين از تهاجم فرهنگي گسترده عليه کشورمان پيشگيري کرد. قطعا اينترنت و شبکه هاي مجازي در تربيت نسل جديد تاثير بسيار گسترده اي دارد. بسياري از وقايع تلخي که در حال حاضر در جامعه شاهد آن هستيم، متاثر از فضاي مجازي است. فضاي مجازي برخلاف باور عموم، مجازي نيست و حقيقت افراد را مي توان در اين فضا شناخت. در فضاي واقعي به دليل احترام ها به هيچ عنوان نيت دروني خود را به يکديگر نشان نمي دهيم، اما در فضاي مجازي که به نوعي خلوت با خودمان است، براحتي شخصيت و نيت دروني مان را بروز مي دهيم. نکات مهم در موضوع خانواده بخصوص قتل اين است که 30 درصد از قتل ها در جامعه توسط بستگان صورت مي گيرد. به دليل اعتماد و طبقه بندي افراد خانواده در اجتماع نياز نيست تا ما تمامي اطلاعات شخصي خود را در دسترس اقوام قرار دهيم. بلکه بسته به فراخور شخصيت هر فرد در خانواده، اين کار بايد صورت گيرد. يکي از دلايل وقوع جنايت، پايين بودن آستانه صبر و تحمل افراد در اجتماع است. شخص بلافاصله پس از قتل از کار خود پشيمان مي شود. ردپاي تهاجم فرهنگي در قتل اطفال که هم اکنون در جامعه شاهد آن هستيم نيز ديده مي شود. کودکان در جامعه قشر آسيب پذيري هستند. با توجه به شاغل بودن زوجين، مجبور به سپردن کودک خردسال خود به مهدها هستند. در سپردن کودکان به دست افراد يا مهدها بايد دقت لازم در متخصص بودن شخص نگهدارنده انجام شود. اين موارد اگر در جامعه رعايت شود موجب کاهش آمار جرم جنايت در جامعه خواهيم بود.
    رئيس اداره مبارزه با قتل پليس ناجا در جمع بندي پرونده عنوان کرد: رعايت اصول و مباني شرعي، عرفي و منطقي در جامعه، پايين بودن آستانه صبر و تحمل و در راستاي آن ايجاد مراکز کنترل خشم در جامعه واجب است.
    در ادامه برنامه، دکتر دالوند، قاضي و کارشناس حقوقي، صحبت هايش را با اين پرسش آغاز کرد: «آيا انگيزه در وقوع جرم تاثيري دارد يا خير؟» بعد هم در پاسخ عنوان کرد، اصولا انگيزه يک امر انتزاعي، محرک قصد و اراده مجرم است. اگرچه در وقوع جرم موثر است، ولي در احراز آن، قانونگذار ترتيب اثري نداده است. اگر ما انگيزه را در بحث جرم موثر بدانيم، هر کسي به نوعي فعل خودش را توجيه خواهد کرد. البته به طور استثنا قانونگذار اعلام کرده اگر انگيزه شخص شرافتمندانه باشد، مي تواند از موجبات تخفيف جرم باشد و در اعمال جنبه عمومي قاضي آن را اعمال خواهد کرد. حال سوال ديگري مطرح مي شود که در اين پرونده شخص مرتکب قتل دو نفر شده مجازات در رابطه با مجرم به چه صورت اعمال مي شود؟ شخصي که با تصميم قبلي به صورت عمدي مرتکب قتل شده قانونگذار براي قتل عمد قصاص در نظر گرفته است. قصاص هم فقط مختص اولياي دم و به خواست آنها اجرا مي شود. حتي اگر اولياي دم يکي از مقتولان در خواست قصاص دهد، اما اولياي مقتول دوم در خواست ديه يا گذشت کند، اين امر مانع اجراي قصاص نيست. اگر قاتل موافقت کند پرداخت ديه از اموال او پرداخت مي شود. در پرونده مذکور اولياي دم سه حق دارند.
    
    1 درخواست قصاص
    2 درخواست ديه
    3 بخشش
    
    حال اگر مثلا اولياي دم يکي از مقتولان در خواست قصاص کند، اين حکم درخصوص شخص قاتل حتي با مخالفت هاي اولياي دم مقتول ديگر اجرا خواهد شد. در اين پرونده شخص علاوه بر قتل مرتکب به سرقت هم شده که مجازات مجرم را سنگين تر مي کند.
    وي درباره مجازات همدست قاتل هم گفت: از لحاظ کيفري اگر شخصي با تشويق ديگران مرتکب جرم شود، معاونت در جرم محسوب مي شود. بنابراين اگر دوست قاتل قبل از وقوع سرقت، او را تشويق به اين عمل کند، به خاطر معاون در قتل 15 تا 25 سال و معاونت در سرقت شش ماه حبس دارد. همچنين مال سرقتي اگر به هر نحوي در اختيار شخص ديگر قرار گيرد يا از سرقتي بودن اموال آگاه باشد، شش ماه حبس در پي خواهد داشت. شخصي با دو فقره قتل و سرقت با سابقه قبلي در رابطه با قتل حکم قصاص و به خاطر سرقت رد مال و حبس خواهد داشت.
    
    قتل خاله و شوهرخاله براي ديه
    


 روزنامه جام جم، شماره 4987 به تاريخ 14/9/96، صفحه 5 (تپش روز)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 33 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه رامش روان
متن مطالب شماره 9، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است