|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/9/14: خشم مسلمانان عليه تصميم ترامپ در مورد قدس
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4987 14/9/96 > صفحه 6 (جهان) > متن
 
 


خشم مسلمانان عليه تصميم ترامپ در مورد قدس
همزمان با ارائه طرح بن سلمان درباره تغيير پايتخت فلسطين صورت مي گيرد


محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان و اسماعيل هنيه، رئيس دفتر سياسي جنبش حماس از شهروندان فلسطيني خواستند به منظور بيان اعتراض خود درباره تصميم دونالد ترامپ براي انتقال سفارت آمريکا به قدس تظاهرات کنند. همزمان اعلام شد شهروندان بغداد و بصره با برگزاري تظاهرات نسبت به تصميم ترامپ اعتراض کرده اند. در همين رابطه اتحاديه عرب و دولت اردن به صورت مستقل به آمريکا هشدار داده و مقامات اين کشور را نسبت به عواقب وخيم چنين تصميمي مطلع کرده اند.
    به گزارش ايرنا، شبکه خبري الجزيره ديروز اعلام کرد: محمود عباس و اسماعيل هنيه در يک گفت وگوي تلفني بر ضرورت حضور حداکثري مردم در تظاهرات روز چهارشنبه (فردا) و يکپارچگي تلاش هاي ملت فلسطين براي مواجهه با خطراتي که قدس را تهديد مي کند، تاکيد کردند. محمود عباس شنبه گذشته تماس هايي با مقامات بين المللي و کشورهاي عربي گرفت و از آنها خواست بسرعت در اين باره مداخله کنند تا از به رسميت شناختن قدس به عنوان پايتخت رژيم صهيونيستي توسط ترامپ جلوگيري شود. جمعه گذشته يک مقام بلندپايه آمريکايي گفته بود به احتمال زياد ترامپ در سخناني که چهارشنبه ايراد خواهد کرد، قدس را به عنوان پايتخت اسرائيل اعلام مي کند.
    
    تظاهرات بغداد و بصره
    به گزارش ايرنا، شهروندان بغداد و بصره و برخي ديگر از شهرهاي عراق در واکنش به تصميم ترامپ ديروز تظاهرات اعتراض آميز برپا کردند. تظاهرکنندگان عراقي با شعار «القدس لنا» و «القدس عاصمه فلسطين» (قدس پايتخت فلسطين است) و لگدمال کردن پرچم هاي آمريکا و رژيم صهيونيستي، خشم خود را نسبت به رويکرد ترامپ به سرزمين هاي اشغالي ابراز کردند. در ميدان آزادي در مرکز بغداد، اين تظاهرات تحت تدابير امنيتي شديدي برگزار شد و نيروهاي امنيتي عراق براي جلوگيري از هرگونه حادثه احتمالي، تمام خيابان هاي منتهي به محل تجمع اعتراض آميز شهروندان بغداد را بستند.
    در اين تجمع اعتراض آميز که به دعوت جريان صدر عراق برگزار شد، حاضران با شعار «مرگ بر آمريکا» و «مرگ بر اسرائيل»، حمايت واشنگتن و غرب از رژيم صهيونيستي را محکوم کردند. تظاهرکنندگان همچنين در اظهارنظرهايي تهديد کردند با هرگونه تلاش براي قلمداد کردن قدس به عنوان پايتخت رژيم غاصب اسرائيل، برخورد خواهند کرد. به نظر برخي تظاهرکنندگان، سفارتخانه آمريکا در عراق شايد هدف حملات بعدي آنها باشد. بسياري از کاربران مسلمان نيز طي روزهاي گذشته با ايجاد هشتک «القدس لنا»، حمايت خود را از قدس شريف و فلسطينيان اعلام کردند.
    
    تصميم نامشخص
    درهمين حال جارد کوشنر، مشاور ارشد کاخ سفيد اعلام کرد، دونالد ترامپ هنوز تصميمي در زمينه به رسميت شناختن قدس به عنوان پايتخت اسرائيل نگرفته است. وي روز يکشنبه طي سخناني در اجلاس سالانه سابان در موسسه بروکينگز واشنگتن درباره سياست هاي آمريکا در خاورميانه گفت: ترامپ تصميمش را خواهد گرفت و درعين حال بسياري از حقايق را بررسي مي کند و زماني که تصميمش را بگيرد او خود آن را اعلام خواهد کرد.
    وي يادآور شد: بسياري ترامپ را نصيحت کردند که اين کار را نکند و وقتش را براي حل درگيري اعراب و اسرائيل هدر ندهد، چون حل اين درگيري را غيرممکن دانستند، اما ترامپ بر آن مصر است.
    اسرائيل در جنگ ژوئن 1967 (جنگ شش روزه) شرق بيت المقدس را از اردن گرفت و در دهه 1980 ميلادي يکپارچه و پايتخت بودن آن را رسما به قانون اساسي خود اضافه کرد که اعتراضات ديپلماتيک گسترده اي در پي داشت. با اين حال، کنگره آمريکا سال 1995 ميلادي با تصويب قانوني دستور انتقال سفارت ايالات متحده به بيت المقدس را صادر کرد، ولي آن مصوبه به خاطر هزينه ديپلماتيک بالايي که مي تواند براي منافع آمريکا داشته باشد ازجمله واکنش شديد متحدان عرب واشنگتن، هيچ گاه عملي نشد.
    دونالد ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتي خود يک بار ديگر اعلام کرد من دستور مي دهم سفارت آمريکا به بيت المقدس منتقل شود. با اين حال به رغم گذشت يک سال از زمامداري ترامپ، او تاکنون چنين تصميمي را اجرا نکرده و حتي برعکس هر بار موضوع را مانند روساي جمهور پيشين آمريکا به تعويق انداخته است. به نظر مي رسد آمريکايي ها هر بار با طرح اين موضوع به افکارسنجي در سطح منطقه اقدام مي کنند و مي خواهند ببينند چه واکنش هايي را به دنبال خواهد داشت. به عبارتي ديگر آمريکا زماني تصميم خود را اجرايي خواهد آورد که مطمئن باشد از سوي مسلمانان با واکنشي جدي مواجه نخواهد شد.
    
    هشدارهاي مکرر
    ايمن صفدي، وزير خارجه اردن در مورد «عواقب خطرناک» تصميم احتمالي آمريکا براي به رسميت شناختن بيت المقدس به عنوان پايتخت اسرائيل هشدار داد. وي در صفحه توييتر خود نوشت در گفت وگو با رکس تيلرسون، همتاي آمريکايي خود به او گفته است چنين تصميمي خشم شديد جهان عرب و دنياي اسلام را برخواهد انگيخت.
    از سوي ديگر حسام زکي، معاون دبيرکل اتحاديه عرب از نشست اضطراري اين اتحاديه در روز سه شنبه (امروز) در سطح نمايندگان به منظور بررسي تصميم احتمالي آمريکا عليه قدس خبر داد. همچنين سامح شکري، وزير خارجه مصر در تماس تلفني با همتاي آمريکايي خود اين کشور را از اتخاذ چنين تصميمي برحذر داشت و گفت: بيت المقدس جايگاه حقوقي، ديني و تاريخي والايي بخصوص نزد مسلمانان و اعراب دارد و بايد با آن با احتياط زيادي برخورد کرد.
    
    در همين زمينه صائب عريقات، دبير کميته اجرايي ساف گفته است: انتقال سفارت آمريکا به بيت المقدس، يک رسوايي سياسي براي دونالد ترامپ رقم خواهد زد.
    وي به رسميت شناخته شدن قدس به عنوان پايتخت رژيم اسرائيل را خطرناک دانست و تاکيد کرد اين اقدام آمريکا در جايگاه حقوقي قدس که قوانين بين المللي آن را تضمين کرده، تاثيري نخواهد داشت.
    
    طرح مشکوک بن سلمان
    همزمان با خبر تصميم احتمالي دونالد ترامپ براي انتقال سفارت آمريکا به بيت المقدس و معرفي اين شهر به عنوان پايتخت رژيم اشغالگر صهيونيستي، روزنامه نيويورک تايمز در گزارشي از تلاش هاي پشت پرده عربستان براي سازش با اسرائيلي ها پرده برداشت و نوشت: طبق طرح پيشنهادي سعودي ها قرار است شهر ابوديس مرکز دولت فلسطين اعلام شود. نيويورک تايمز با بيان اين که طي هفته هاي گذشته محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين، در سفري راز آميز به منظور بررسي طرح‎هاي صلح دونالد ترامپ براي خاورميانه، به رياض رفته و با محمد بن سلمان، وليعهد عربستان ديدار و رايزني کرده است، نوشت: محمد بن سلمان طرحي براي حل مساله فلسطين و اسرائيل ارائه کرده که به موجب آن فلسطيني ها و اسرائيلي‎ها هرکدام دولت خود را خواهند داشت. قلمرو فلسطيني ها تنها بخشي از کرانه باختري خواهد بود و حاکميت آنها صرفا محدود به اين منطقه مي شود. بخش زيادي از شهرک‎هاي اسرائيل که بسياري از کشورهاي جهان آن را غيرقانوني مي دانند همچنان باقي خواهند ماند. قدس به فلسطيني ها بازگردانده نخواهد شد و نيز پناهندگان فلسطيني و فرزندانشان نيز حق بازگشت ندارند. نيويورک تايمز در ادامه مي افزايد کاخ سفيد وجود چنين طرحي را انکار کرده است.
    خشم مسلمانان عليه تصميم ترامپ در مورد قدس / همزمان با ارائه طرح بن سلمان درباره تغيير پايتخت فلسطين صورت مي گيرد
    


 روزنامه جام جم، شماره 4987 به تاريخ 14/9/96، صفحه 6 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
جهان معدن
متن مطالب شماره 23، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است