|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/9/14: تبعات خطرناك اقدام ترامپ درباره قدس
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5158
يكشنبه سي و يكم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4987 14/9/96 > صفحه 6 (جهان) > متن
 
 


جام جهان نما 
تبعات خطرناك اقدام ترامپ درباره قدس


نويسنده: صابر گل عنبري*

احتمال اعلام انتقال سفارت آمريکا از تل آويو به بيت المقدس توسط دونالد ترامپ، رئيس جمهور ايالات متحده واکنش هاي بسياري را در سطح جهان اسلام و همچنين ملت و گروه هاي مختلف فلسطيني برانگيخته، به طوري که نگراني هايي را در رابطه با پيچيده شدن روند تحولات خاورميانه ايجاد کرده است.
    آنچه مطرح است، بحث به رسميت شناختن قدس به عنوان پايتخت رژيم صهيونيستي از سوي دونالد ترامپ است که اين مساله به مراتب خطرناک تر از مساله انتقال سفارت به اين شهر اشغالي است. با وجود اين که جرناد کوشنر، داماد دونالد ترامپ يکشنبه شب گذشته اعلام کرد، هنوز رئيس جمهور آمريکا تصميم مقتضي را دراين باره اتخاذ نکرده، اما منابع اسرائيلي، آمريکايي و منابع آگاه فلسطيني معتقد هستند، دونالد ترامپ به احتمال زياد قدس را به عنوان پايتخت رژيم اسرائيل به رسميت خواهد شناخت و در اينجا فقط مساله زمان اعلام تصميم مطرح است؛ اين که چهارشنبه آينده باشد يا يک وقت ديگر.
    وقتي آمريکايي ها صحبت از انتقال سفارت يا شناسايي قدس به عنوان پايتخت اسرائيل مي کنند و آن را به قدس غربي تخصيص نمي دهند، به آن معناست که منظور آنها کل قدس (با دو بخش شرقي و غربي آن) است، هرچند کل قدس اشغالي محسوب مي شود، اما قدس شرقي به علت قرار گرفتن مقدسات اسلامي و مسيحي و در راس آن، مسجدالاقصي و کليساي قيامت از اهميت ويژه تري برخوردار است.
    درباره تاثير واکنش بر عدول آمريکا از اين تصميم بايد گفت، هم کشورهاي عربي و هم کشورهاي اسلامي عادت کرده اند، بعد از عملي شدن اين گونه مسائل موضع بگيرند و اين صرفا واکنش به عملي انجام شده است و واکنش بعد از وقوع واقعه تاثير آنچناني ندارد و نوشدارو بعد از مرگ سهراب است. اکنون که مدتي است آمريکا از انتقال سفارت خود به قدس و اخيرا در اقدامي خطرناک تر از شناسايي اين شهر به عنوان پايتخت رژيم صهيونيستي سخن مي گويد، جا دارد قبل از عملي شدن تصميم، واکنش لازم و کافي صورت گيرد تا مانع آن شوند. تاثيرگذاري واکنش هاي پيشيني بيشتر است و مي تواند موجب عدول آمريکا از تصميمش شود، اما اگر کشوري به وزن آمريکا تصميم خود را اعلام کرد، بعيد است تسليم اين واکنش ها شود.
    متاسفانه خيلي از کشورهاي عربي و اسلامي موضعي درخور نگرفته اند و مواضع اعلام شده در حد محکوميت بوده و کارساز نيست.
    اولين تبعات اين شناسايي يا انتقال سفارت حذف مهم ترين پرونده مساله فلسطين يعني پرونده قدس به نفع رژيم صهيونيستي و درنهايت نابودي آرمان فلسطين است و اين بزرگ ترين چالش و تهديدي است که قضيه فلسطين در طول هفت دهه اخير با آن مواجه خواهد بود. مي توان اين اقدام آمريکا را «نکبت دوم» دانست و آن را برابر با «نکبت 1948» و حتي فراتر از آن دانست. البته با توجه به جايگاه قداستي شهر قدس نزد مسلمانان اين بار نکبتي در مقياس جهاني براي جهان اسلام خواهد بود. در همين حال هم يک فاجعه بزرگ براي حقوق بين الملل و قوانين جهاني است. بر کسي پوشيده نيست که براساس اسناد و قطعنامه هاي سازمان ملل، قدس شهري اشغالي محسوب مي شود. آخرين مورد از اين قطعنامه ها، چند روز پيش از سوي مجمع عمومي سازمان ملل صادر شد. اين مجمع پنجشنبه گذشته در قطعنامه اي با راي موافق 151 کشور اعلام کرد قدس شهري اسرائيلي و متعلق به اسرائيل نيست.
    پس از اشغال قدس شرقي در جنگ شش روزه 1967، شوراي امنيت با صدور قطعنامه مهمي به شماره 242 خواستار عقب نشيني اسرائيل از اراضي اشغالي 1967 شد و اين قطعنامه هميشه در تمامي قطعنامه هاي بعدي مجمع عمومي، شوراي امنيت، يونسکو و ديگر ارکان سازمان ملل به عنوان يک مرجع مورد تاکيد قرار گرفته است تا جايي که به يک عرف رايج در تمامي قطعنامه هاي بعدي درباره منازعه فلسطين تبديل شده است. کما اين که قطعنامه 271 شوراي امنيت و قطعنامه هاي ديگر نيز بر غيرقانوني بودن هرگونه تغييري در وضعيت شهر قدس تاکيد دارند.
    در حقيقت اين تصميم واشنگتن قبل از اين که اقدامي عليه فلسطين و جهان اسلام باشد، عليه حقوق بين الملل و نقض آشکار کليه اين قطعنامه هاست.
    دولت آمريکا بر اين باور است که در سايه اوضاع آشفته منطقه خاورميانه و در سايه تنش هاي چندگانه از جمله ميان ايران و عربستان مي تواند اين طرح خود را پيش ببرد و بر فلسطينيان و جهان عرب و اسلام بقبولاند. البته يکي ديگر از دلايل اين تصميم ترامپ داخلي است و ناظر به بحراني است که در آمريکا با آن مواجه است.
    پيش بيني آمريکا اين است که اقدامش در اين آشفته بازار منطقه اي با واکنش جدي مواجه نخواهد شد و پس از چند روز آب ها از آسياب مي افتد، اما احتمال دارد که با توجه به سرخوردگي شديد فلسطينيان در نوار غزه و کرانه باختري، اين اقدام خطرناک کلا اوضاع سرزمين هاي اشغالي را بي ثبات کند و به انتفاضه اي بسيار گسترده تر از دو انتفاضه اول و دوم بينجامد.
    از ديگر تبعات اين اقدام آمريکا، مي تواند به راه افتادن انتفاضه اي اسلامي در سراسر جهان اسلام باشد که از يک سو بار ديگر کليه نگاه ها را معطوف فلسطين و اوضاع خطرناک قدس کند و از سوي ديگر، توطئه هاي تفرقه افکنانه عليه جهان اسلام را تحت الشعاع قرار دهد و موجب وحدت کلمه مسلمانان و قيام سراسري عليه رژيم صهيونيستي شود. قدس معياري براي عزت و ذلت امت اسلام است. در طول تاريخ هر وقت قدس در اسارت بوده است، عزت مسلمانان زير سوال رفته و ذلت جاي عزت را گرفته است. اکنون نبايد اجازه داد اين نيمه عزتي که وجود دارد، با از دست رفتن کامل قدس از ميان رود.
    
    *کارشناس ارشد مسائل غرب آسيا
    
    جام‌جهان‌نما: تبعات خطرناک اقدام ترامپ درباره قدس
    


 روزنامه جام جم، شماره 4987 به تاريخ 14/9/96، صفحه 6 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بارآثار ديگري از "صابر گل عنبري"

  ميان اسراييل و غزه چه گذشت؟
صابر گل عنبري، اعتماد 10/3/97
مشاهده متن    
  افزايش سطح نفوذ نرم ايران
صابر گل عنبري، اعتماد 18/2/97
مشاهده متن    
  روزهاي سياه نتانياهو
صابر گل عنبري*، دنياي اقتصاد 30/11/96
مشاهده متن    
  قصه پر غصه يمن
صابر گل عنبري، شرق 10/10/96
مشاهده متن    
  بزم انسانيت در جاده هاي كرمانشاه
صابر گل عنبري، اعتماد 1/9/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بولتن پيشرفته علوم دارويي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 802)، 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است