|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/9/14: عشق محمد بس است و آل محمد
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5049
دوشنبه سي ام بهمن ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4987 14/9/96 > صفحه 12 (سينما) > متن
 
 


عشق محمد بس است و آل محمد
زندگي و شخصيت پيامبر اكرم(ص)، بازتاب گسترده اي در ادبيات و هنر داشته است

نويسنده: مريم علي بابايي

مدح و منقبت پيامبر اکرم(ص) در ادبيات فارسي، به علت وجوه مختلف شخصيت ايشان قدمتي طولاني دارد. از اين رو شاعران و نويسندگان، در توصيف شجاعت، اخلاق و رفتارشان با ديگران و رعايت حقوق آنها، صبوري و صله رحم ايشان، دست به خلق آثار بسياري در طول تاريخ زده اند. اين امر نه تنها در ادبيات، بلکه در سينما، هنرهاي تجسمي و تئاتر هم نفوذ پيدا کرده و آثار خوبي درباره شخصيت، بعثت و دوران کودکي پيامبر(ص) خلق شده است.
    
    روايت ادبيات داستاني از شخصيت والاي حضرت محمد(ص)
    نويسندگان معاصر کشورمان، آثار متعددي را درباره شخصيت و حوادثي که بر پيامبر اکرم(ص) گذشته است، چه در زمينه رمان بزرگسال و چه آثار کودکان و نوجوان به نگارش درآورده اند. اغلب آنان به گوشه هايي از مقطع حساس و سرنوشت ساز دوران حضرت محمد(ص) اشاره داشته اند و عده اي هم تمام زواياي اين دوران را با تامل نوشته اند. کتاب سرزمين نور، تاليف محمدرضا سرشار، مجموعه 15 جلدي با محوريت زندگي رسول اکرم(ص) است که مخاطب اصلي آن نوجوانان هستند. نويسنده در هر مجلد به فرازي از زندگي رسول گرامي اسلام پرداخته است. قالب نوشته ها داستان است و جدا از نام کلي مجموعه (از سرزمين نور)، هر مجلد عنوان ويژه خود را دارد. اين عناوين به ترتيب عبارتند از: داستان زمزم (داستان زندگي نياي پيامبر)، آنچه خداي کعبه اراده کند (داستان زندگي پدر پيامبر) و آن ستاره که دنباله دار مي آيد (داستان تولد پيامبر)، يتيم نظر کرده (داستان خردسالي پيامبر)، آن قصه که در کتاب ها آمده بود (داستان ديدار عبدالمطلب با شاه يمن)، با من سخن بگو مادر (داستان زندگي مادر پيامبر)، ماجراي سپاه فيل (داستان حمله ابرهه به مکه)، آن پدربزرگ دوست داشتني (پايان کار عبدالمطلب)، سفر دراز شام (داستان نوجواني پيامبر)، خورشيدي در خانه خديجه (داستان جواني پيامبر)، داستان سيل آن سال (داستان جواني پيامبر)، شب رويش غنچه نور (داستان بعثت پيامبر)، اي جامه بر سر کشيده، برخيز (داستان بعثت پيامبر)، روزگار دراز رنج (از دعوت آشکار تا آغاز هجرت به حبشه)، روزنه اي به رهايي (داستان هجرت حبشه).
    از ديگر رمان هايي که درباره حضرت محمد(ص) چاپ شده، رمان محمد(ص)، نوشته ابراهيم حسن بيگي است. اين کتاب در 286 صفحه و در قالب پانزده گزارش نوشته شده که توسط انتشارات مدرسه در سال 1386 به چاپ رسيده است. هر يک از اين 15 گزارش به منزله بخشي از کتاب محسوب مي شود که در بر دارنده حوادث مهمي از زندگي و مجاهدات پيامبر(ص) است. راوي داستان، مردي يهودي و مامور مخفي شوراي عالي يهوديان و مخالف با دعوي پيامبر(ص) و ترويج آيين اوست.
    ديگر کتابي که باعث جذب نسل جوان مي شود، «محمد، آفتاب آخرين» تاليف مهدي قزلي است. اين کتاب نگاهي مجمل و ساده بر زندگي پيامبراسلام(ص) دارد. در مقدمه آمده است، اين اثر در قالبي ميني ماليستي، جذاب و شيرين که مورد توجه نسل جوان هست منتشر شده و متناسب با بي حوصلگي و پرمشغله بودن مخاطب است. «محمد، آفتاب آخرين» که از زبان و بياني ساده براي بازگويي زندگي و حوادث دوران پيامبر بهره مي برد، در قالب جملاتي کوتاه و بعضا متکي بر اصول ديالوگ نمايشي خواننده نوجوان را با روايتي سهل به خوانش تاريخ اسلام فرامي خواند.
    کتابي که قبل تر به عنوان برنامه راديويي پخش مي شده، از ديگر کتاب هاي پُررونق ميان مردم درباره پيامبر اکرم(ص) است. کتاب«آنک آن يتيم نظر کرده»، تاليف محمدرضا سرشار، پيش از انتشار در قالب يک برنامه روايت نمايشي راديويي با عنوان از سرزمين نور، صبح هاي جمعه از ساعت هشت تا هشت و 30 دقيقه از شبکه سراسري صداي جمهوري اسلامي پخش مي شد که در 70 برنامه، توانست توجه بسياري از مخاطبان را جلب کند.
    
    داستان هايي از رسول اکرم(ص) براي کودکان
    چند روايت شيرين هم از شخصيت حضرت محمد(ص) براي کودکان را با هم مرور کنيم. کتاب پيامبري که دوست بچه ها بود، به نويسندگي محمدرضا سرشار، از مجموعه کتاب هاي کودکان است و داستان واقعي از زندگي پيامبر اسلام را به زباني ساده و شيرين روايت مي کند و درس هاي بزرگي از بزرگواري پيامبر(ص) به کودکان انتقال مي دهد.
    کتاب قصه اي به شيريني عسل به نويسندگي شکوه قاسم نيا، داستان زندگي پيامبر اسلام را از دوره کودکي تا زمان بعثت ايشان با زباني ساده و قابل فهم براي کودکان بيان مي کند. در سطرسطر اين کتاب، نکات تربيتي و آموزنده به تصوير کشيده شده و هر کدام مي تواند در ذهن کودک، دنيايي از آموزه هاي اخلاقي به يادگار بگذارد. کتاب لبخندهاي ماه؛ شوخي هاي پيامبر(ص)، اثر مرتضي دانشمند مجموعه اي از گفتارها و رفتارهاي حضرت محمد(ص) را روايت مي کند که لبخند بر لب مي نشاند و سرور و شادي را به مهماني دل مي برد. هدف از مزاح و شوخي هاي پيامبر(ص) تنها گفتن سخني طنزآميز و خنده آور نيست، بلکه گاه زدودن اندوه از دل و يادآوري نکته اي در باب تربيت، محبت و مانند
     آن است.
    
    عاشقانه ها، مدح و منقبت پيامبر(ص)
    به اشعاري که از زمان گذشته تا امروز در مدح و منقبت رسول اکرم(ص) سروده شده است، مي پردازيم که البته تعدادشان بسيار است. در نظم و نثر گذشته از ديباچه کليله و دمنه، ترجمه ابوالمعالي نصرالله منشي آمده: و آخر ايشان در نبوت و اول در مرتبت آسمان حق و آفتاب صدق، سيدالمرسلين و امام المتقين و خاتم النبيين... براي عز نبوت و خاتمت رسالت برگزيد و به معجزات ظاهر و دلايل واضح مخصوص گردانيد... درود و سلام و تحيات و صلوات ايزدي بر ذات معظم و روح مقدس مصطفي و اهل بيت و اصحاب و اتباع و ياران و اشياع او باد، درودي که امداد آن بر امتداد روزگار متصل باشد و نسيم آن گرد از کلبه عطا برآرد.
    در بوستان سعدي در مدح پيامبر(ص) آمده است، سعدي اگر عاشقي کني و جواني/ عشق محمد بس است و آل محمد(ص).
    مولانا در مثنوي معنوي آورده است: گفت پيغمبر عداوت از خرد/ بهتر از مهري که از جاهل رسد/ عجلوا الطاعات قبل الفوت گفت/ مصطفي چون در معني مي بسفت/ پس تو را هر لحظه مرگ و رجعتي است/ مصطفي فرمود: دنيا ساعتي است
    از شاعران معاصر هم که در مدح و منقبت پيامبر شعر گفته، علي معلم دامغاني است که مي سرايد: باور کنيم ملک خدا را که سرمد است/ باور کنيم سکه به نام محمد(ص) است/ راوي! بخوان به خواندن احمد در اعتلا/ بر بام آسمان، شب معني شب حرا/ شب ها شبند و قدر، شب عاشقانه هاست/ عالم فسانه، عشق، فسانه فسانه هاست...
    
    فيلم محمد رسول الله(ص)
    اگر از آثار مکتوب فاصله بگيريم و به حوزه سينمايي رجوع کنيم، فيلم محمد رسول الله(ص) ساخته مجيد مجيدي را مي بينيم. فيلم سينمايي محمد رسول الله از محاصره مسلمانان در شعب ابي طالب آغاز مي شود و به پيش از تولد پيامبر اسلام بازمي گردد. در اين فيلم، مخاطب شاهد وقايعي است که پيش از تولد پيامبر اسلام تا 12 سالگي ايشان را دربر مي گيرد. صحنه هاي وفات مادر رسول اکرم در روستاي ابوا و صحنه هاي مربوط به دوران شيرخوارگي و خردسالي پيامبر(ص) در روستاي سعديه هم از ديگر بخش هاي فيلم است. همان طور که مجيد مجيدي به آن اشاره کرده، اين فيلم در پي ارائه تصويري واقعي از پيامبر اسلام است. آنچه در اين اثر سينمايي، مقابل ديدگان مخاطبان قرار مي گيرد، حضور پرمهر و سرشار از برکت پيامبر اسلام است که هر جا حضور مي يافتند، مردم را به مهر و دوستي فرامي خواندند. در فيلم نشان داده مي شود که حضرت محمد(ص) از همان کودکي و نوجواني سرمنشا مهر و دوستي بوده اند.
    همه اينها سوا از بازتاب نام پيامبر ختمي مرتبت در آثار هنرمندان تجسمي است. طي قرون مختلف خوشنويسان و نگارگران و مذهبان و هنرمندان نقاشيخط با عشق خويش تلاش کرده اند گوشه اي از عظمت اين نام را در کرشمه هاي هنري خود بازتاب دهند.
    
    نيازمند خلق آثار بيشتري درباره پيامبر(ص) هستيم
    محمدرضا سنگري درباره خلق آثار از شخصيت والاي حضرت محمد(ص) در گفت و گو با خبرنگار ما مي گويد: از دهه 50 تکاپوهاي زيادي در باب نوشتن از پيامبر(ص) صورت گرفت و شخصيت هايي مثل علي شريعتي و شهيد مرتضي مطهري در اين زمينه آثاري خلق کردند. مجله مکتب اسلام هم خيلي سعي کرد، مطالبي درخصوص پيامبر اکرم(ص) به نگارش درآورد. همچنين جعفر سبحاني فروغ ابديت را درباره حضرت محمد(ص) نوشت.
    اين پژوهشگر ادامه مي دهد: بعد از وقوع انقلاب اسلامي آثار خوبي در رابطه با حضرت محمد(ص) به نگارش درآمد که وجه انفجاري فعاليت ها زياد بود. سالي که رهبر معظم انقلاب به نام مبارک پيامبر اعظم(ص) نامگذاري کردند، موج گسترده اي در اين زمينه ايجاد و بعد فعاليت ها کم شد، در حالي که ما دائم نيازمنديم شخصيت پيامبر(ص) را به نسل جوان بشناسانيم.
    عشق محمد بس است و آل محمد / زندگي و شخصيت پيامبر اکرم(ص)، بازتاب گسترده اي در ادبيات و هنر داشته است
    


 روزنامه جام جم، شماره 4987 به تاريخ 14/9/96، صفحه 12 (سينما)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بارآثار ديگري از "مريم علي بابايي"

  بفرماييد كتاب! / گزارشي از پشت پرده رواج برگزاري جلسات رونمايي كتاب
مريم علي بابايي، جام جم 17/10/96
مشاهده متن    
  دفاع مقدس اوج داستان نويسي ماست / گفت و گوي جام جم با هادي خورشاهيان
مريم علي بابايي، جام جم 4/10/96
مشاهده متن    
  هنر را از تبليغات عامه پسند جدا كنيم / گفت و گوي جام جم با غلامعلي طاهري، نقاش
مريم علي بابايي، جام جم 27/9/96
مشاهده متن    
  در جست و جوي شهر يار مهربان / گزارش جام جم از نقاط قوت و ضعف اجراي طرح پايتخت كتاب ايران
مريم علي بابايي، جام جم 26/9/96
مشاهده متن    
  جاي هنر انقلابي وسط ميدان است / گفت و گوي جام جم با مسعود نجابتي هنرمند عرصه تجسمي
مريم علي بابايي، جام جم 19/9/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم محيطي خزر
متن مطالب شماره 4 (پياپي 1504)، 2017 را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است