|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/9/14: ساحل آرامش براي دوران بازنشستگي
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4987 14/9/96 > صفحه 13 (سلامت) > متن
 
 


ساحل آرامش براي دوران بازنشستگي


نويسنده: سهيلا فلاحي

چند سال با بازنشستگي فاصله داريد؟ آيا شما هم مثل برخي افراد شاغل چرتکه به دست هستيد و تعداد روزهاي باقي مانده شغلي تان را محاسبه مي کنيد؟ دليل اين بي قراري، خستگي جسمي است يا آزردگي ناشي از نارضايتي شغلي؟ تا چه اندازه مشتاق اجراي برنامه هاي خود براي دوران بازنشستگي هستيد؟
    اين گزارش، گفت وگويي است با افرادي که در آستانه بازنشستگي قرار دارند. مخصوصا اگر فرد قبل از سالمندي (60 سالگي) بازنشسته مي شود. مي خواهيم با کمک دکتر کاظم ملکوتي، روانپزشک به شما يادآوري کنيم که از همين الان بايد به فکر سلامت روان خود در اين دوران زندگي باشيد، چرا که خستگي جسمي با کمي استراحت، سفر و تفريح قابل رفع است، اما آنچه نيازمند توجه است، وضعيت رواني افراد بعد از بازنشستگي است.
    بسيار شنيده ايم که بازنشستگي به معناي خانه نشيني و پايان دوران فعاليت نيست، اما اغلب ما هنوز باور عملي نسبت به اين نگرش نداريم. به همين دليل، کارشناسان نسبت به روند افزايش افسردگي در دوران بعد از بازنشستگي و سالمندي هشدار مي دهند. شايد براي يک فرد سالمند، پارک نشيني و گپ زدن با دوستان البته در ساعات محدودي از روز قابل قبول باشد، اما چنين فرآيندي براي يک فرد بازنشسته ميانسال زجرآور است و مي تواند به مرور سلامت جسم و روان را مخصوصا در ميان مردان با چالش جدي مواجه کند.
    
    تعريف شما از بازنشستگي
    شما چه تعريفي از بازنشستگي داريد؟ باورهاي غلط زيادي درباره بازنشستگي وجود دارد. يک فرد بازنشسته لزوما سالمند نيست و يک سالمند هم لزوما يک فرد بازنشسته نيست.
    آيا شما هم بازنشستگي را دوران قرار گرفتن در سراشيبي، بي هويتي، اتمام فعاليت اجتماعي مي دانيد يا مانند بازنشستگان موفق، آن را دوران رشد و شکوفايي تجربه هاي اندوخته شده مي دانيد؟
    بدترين نوع تعبيرهاي رايج از بازنشستگي که خطر روحي و جسمي براي صاحبش دارد، فکرهاي سمي است که براساس آن، افراد گمان مي کنند، بازنشستگي يعني پايان دوران کار و مفيد بودن. برخي زندگي را تک بعدي مي بينند و زندگي خود را با کارشان تعريف مي کنند. به همين دليل، دوران بازنشستگي براي آنان کابوسي براي بي هويتي وبي معنايي تلقي مي شود و خود را در معرض آسيب هايي همچون پرخاشگري، افسردگي، نااميدي، کاهش روابط اجتماعي و خانوادگي و ابتلا به بيماري هاي مختلف قرار مي دهند.
    بررسي ها نشان مي دهد، هر چه افراد بدون برنامه ريزي و آمادگي وارد دوران بازنشستگي شوند، به همان ميزان شرايط سخت تري را تجربه خواهند کرد. انتخاب با شماست که کدام نگرش و سبک زندگي را انتخاب کنيد.
    
    بازنشستگي و لباس جديد بر تن زندگي
    هر دوره اي از زندگي، شرايط خاص خود را دارد، بدين معنا که سبک زندگي دوران جواني با ميانسالي و سالمندي متفاوت و متناسب با شرايط جسمي، رواني، شغلي، اجتماعي و اقتصادي متغير است. فردي که وارد دوران بازنشستگي مي شود، 35 30 سال با نظم خاصي زندگي کرده است. حداقل هشت ساعت از روز خود را در محيط کار خود گذرانده و فعاليت اجتماعي داشته است. وي با ورود به دوران بازنشستگي با زمان قابل توجهي مواجه مي شود که نيازمند برنامه ريزي براي استفاده بهينه از آن است. متخصصان تاکيد مي کنند بررسي ها، برنامه ريزي ها و عادات متناسب با سبک زندگي جديد بايد از دوراني که فرد شاغل است، آغاز شود.
    
    شناخت خود را افزايش دهيد
    خواسته هاي خود را براي دوران بازنشستگي بشناسيد. بررسي کنيد چه کارها و برنامه هايي را دوست داشتيد، انجام بدهيد که در طول سال هاي کاري فرصت توجه به آن را نداشته ايد.
    کارآفريني، کسب درآمد، مشاوره، آموزش و انتقال تجربه، سفر و گردشگري، شرکت در فعاليت هاي اجتماعي و فرهنگي انجمن ها، امورخيريه، انجام کارهاي داوطلبانه و انجام کارهاي هنري از برنامه هاي مورد توجه و قابل اجراي دوران بازنشستگي، متناسب با علاقه مندي افراد است.
    افرادي که در ميانسالي مثلا 45 سالگي بازنشسته مي شوند، به واسطه تجربه هايي که دارند، تمايل بيشتري براي راه اندازي کسب و کار و ارائه مشاوره دارند و افراد سالمند در صورتي که مشکل اقتصادي نداشته باشند و به دنبال راه اندازي يک کار جديد نباشند، مانند توريست هاي بازنشسته و سالمند ساير کشورها تمايل به سفر و گردش دارند.
    
    ضرورت برنامه ريزي براي دوران بازنشستگي
     انسان ذاتا موجودي اجتماعي است و به واسطه همين ويژگي، تمايل به انجام کارهايي دارد که احساس کند، مفيد است. ماهيت و ضرورت فعاليت در دوران بعد از بازنشستگي و سالمندي، بيش از آن که جنبه مادي و اقتصادي داشته باشد، معنوي و غيرمادي است، آنچنان که باعث مي شود، فرد با حفظ هويت فردي و اجتماعي از سلامت روان خود نيز مراقبت کند و از ورود به عرصه افسردگي، بيهودگي و ساير فشارهاي رواني پيشگيري کند. در غير اين صورت، همان گونه که هر يک از ما شاهد بوده ايم، وقتي افراد مخصوصا مردان بازنشسته مي شوند، به واسطه آن که برنامه مشخص و از پيش تعيين شده اي ندارند، حضورشان در خانه، باعث بروز يا افزايش مشاجره زوجين و اعضاي خانواده شده است. فردي که 30 سال مشغول مديريت کردن فعاليت خود در محيط کار بوده است، حالا مي خواهد مديريت داخل خانه را به دست بگيرد. به همين دليل نسبت به امور مربوط به خانه و مديريت آن، شروع به انتقاد و ايرادگرفتن مي کند و آرامش رواني خود و خانواده را به هم مي ريزد. اين عوامل به مرور باعث بروز بيماري و مشکلات جسماني همچون سکته قلبي، مغزي، افزايش فشار خون، ديابت، بي خوابي و بيماري هاي روان تني مي شود.
    
    شبکه روابط اجتماعي خود را تقويت کنيد
    بازنشستگان زيادي به دلايل مختلف ازجمله ضعف در مهارت هاي ارتباطي و رفتار سازماني، بعد از دوران بازنشستگي با همکاران قديمي خود ارتباطي ندارند.
    کاهش يا قطع ارتباطات اجتماعي، خلا بسيار بزرگي را براي فردي که ساليان متمادي، بخش مهمي از زمان خود را در فضاي گروهي و اجتماعي گذرانده است، به وجود مي آورد.
    مهارت ارتباط موثر به قدري در زندگي انسان مهم و تاثيرگذار است که سازمان بهداشت جهاني، آموزش آن را يکي از مهارت هاي مهم زندگي عنوان مي کند.
    به همين دليل، يکي از توصيه هاي متخصصان امر، ايجاد و تقويت روابط اجتماعي افراد حتي بعد از دوران بازنشستگي است. در اين ارتباط، عضويت در گروه ها و نهادهاي اجتماعي بسيار مثبت است و در حفظ و ارتقاي سلامت روان بازنشستگان و پيشگيري از ابتلا به بيماري هايي همچون آلزايمر تاثير بسيار مهمي دارد.
    ساحل آرامش براي دوران بازنشستگي
    


 روزنامه جام جم، شماره 4987 به تاريخ 14/9/96، صفحه 13 (سلامت)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 34 بارآثار ديگري از "سهيلا فلاحي"

  اما و اگرهاي ليزر پوست / افراد مبتلا به بيماري هاي زمينه اي يا اختلالات هورموني ناشي از بارداري و شيردهي از ليزر استفاده نكنند
سهيلا فلاحي، جام جم 19/6/97
مشاهده متن    
  استاندارد طلايي دندانپزشكي / استفاده همزمان از مسواك، نخ دندان و دهان شويه كليد طلايي بهداشت دندان است
سهيلا فلاحي، جام جم 11/6/97
مشاهده متن    
  مراقبت از مهمان تازه وارد بدن / جام جم رمز و رازهاي موفقيت پيوند عضو را بررسي مي كند
سهيلا فلاحي، جام جم 25/5/97
مشاهده متن    
  بيماري پشت ميز نشين ها ! / تنگي كانال نخاع در سن بالا شايع ترين علت كمر درد افراد است
سهيلا فلاحي، جام جم 18/5/97
مشاهده متن    
  با همين دست هاي كوچك! / چگونه مسئوليت پذيري در كودكان را تقويت كنيم
سهيلا فلاحي، جام جم 14/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه مهندسي مكانيك مدرس
متن مطالب شماره 3 (پياپي 1903)، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است