|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/9/16: مرگ صالح كمر عربستان و امارات را شكست/مردم يمن متحدتر شدند
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22072
چهار شنبه 21 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21786 16/9/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


مرگ صالح كمر عربستان و امارات را شكست/مردم يمن متحدتر شدند
واكنش ها به هلاكت علي عبدالله صالح


سرويس خارجي- کشته شدن علي عبدالله صالح در فتنه صنعا باعث شکست توطئه سعودي ها در يمن شده و به نوعي آخرين حربه آل سعود در يمن نيز با ناکامي مواجه گرديد. برخي مي گفتند با مرگ صالح جامعه يمن دو تکه خواهد شد اما برعکس، باعث اتحاد مردم و راهپيمايي عظيم آنها به نشانه اتحاد شد.
    دست هاي امارات و عربستان در يمن کاملا خالي است و اين روزها ائتلاف سعودي هيچ گزينه اي براي غلبه بر انقلابيون يمني ندارد. 33 ماه حمله نظامي و محاصره يمن در برابر اراده مقاومت ناکارآمدي خود را نشان داد تا اينکه آل سعود به حربه فتنه تمسک جست. در اين حربه علي عبدالله صالح رئيس جمهور اسبق يمن که از سال 2014 وارد همپيماني با انقلابيون يمن عليه عربستان شده بود به عنوان مهره و عامل اجرايي فتنه انتخاب شد. صالح در همين ارتباط از پنج شنبه هفته گذشته به نيروهاي تحت امر خود دستور داد که عليه نيروهاي انصارالله شورش کنند و در جريان اين شورش 140 نفر جان خود را از دست دادند. اما اين فتنه بسيار سريع تر از پيش بيني سعودي ها پايان يافت و پس از تسلط کامل انصارالله بر شهر صنعا، علي عبدالله صالح روز دوشنبه در مسير فرار به سمت مارب کشته شد. اين مسئله پاياني بر تمام حربه هاي آل سعود عليه انقلابيون يمن بود. کشته شدن علي عبدالله صالح به عنوان مهره سعودي- اماراتي تبعات و پيامدهاي بسيار زيادي را براي ائتلاف سعودي به همراه خواهد داشت و از آن سو، باعث اتحاد بيشتر مردم يمن هم شد.
    در همين ارتباط، روزنامه الشرق قطر اعلام کرد: «کشته شدن علي عبدالله صالح کمر عربستان و امارات را شکست». در گزارش اين روزنامه آمده است: «کشورهاي عضو ائتلاف عربي تصور مي کردند، صالح ريسمان نجاتشان در يمن خواهد بود، ولي با آغاز درگيري هاي نظامي، حوثي ها او را تنها گذاشتند. با مرگ صالح، همه نقشه هاي ائتلاف عربي به هم ريخت و ديدارهايي که قرار بود ميان برخي رهبران حزب کنگره ملي يمن با سعودي ها و اماراتي ها صورت بگيرد، لغو شدند.»
    روزنامه «نيويورک تايمز» نيز در گزارشي نوشت: «علي عبدالله صالح پس از دهه ها دورويي و بي رحمي در يمن پايان شومي داشت.» در اين گزارش همچنين آمده است: «فرد قدرتمند پيشين يمن همين چند روز قبل از متحدان اخيرش روي برگرداند و علنا آنها را به عنوان «شبه نظاميان کودتاچي» تقبيح کرد. آنها روز دوشنبه حملات او را پاسخ دادند و او را کشتند و تصاوير بدن بي جان او را منتشر کردند.(البته هنوز عامل مرگ صالح مشخص نشده است و برخي خبرگزاري ها عربستان را به عنوان پشت صحنه مرگ وي معرفي کرده اند). «نيويورک تايمز» تاکيد کرد: «مرگ علي عبدالله صالح، پايان شوم و ترسناکي براي يک سياستمدار مکار بود که براي دهه ها، کاريزما، دورويي و يک نيروي بي رحم را براي باقي ماندن به عنوان يک غول در سياست اين کشور فقير عربي ترکيب کرده بود».
     «واشنگتن اگزماينر» نيز اعلام کرد: «علي عبدالله صالح فردي احمق بود. او نبايد براي مسئله اي که براي ايران در صنعا مهم است، خط و نشان مي کشيد؛ کشوري که مي داند چگونه دشمن را به زانو درآورد.»(!)
    
    آغاز يک مرحله تاريخي
    از سوي ديگر، محمد البخيتي از اعضاي اصلي شوراي سياسي جنبش انصارالله يمن، اعلام کرد: «علي عبدالله صالح، رئيس جمهور پيشين اين کشور، در برخورد با ائتلاف نظامي به رهبري عربستان صادق نبود، زيرا او با رياض مخفيانه همکاري مي کرد.» اين مقام انصارالله، مرگ صالح در روز دوشنبه را به عنوان «نقطه عطفي در تاريخ يمن» توصيف کرد زيرا به گفته وي نيروهاي يمني «يک توطئه خطرناک عليه ملت» را خنثي کردند.
    وي افزود: «امروز يمن شاهد يک مرحله تاريخي است، شايد يکي از مهم ترين مراحل تاريخي ... خطرناک ترين توطئه عليه اين ملت خنثي شده است.» جيمز ماتيس وزير دفاع آمريکا نيز روز سه شنبه در سخناني تاکيد کرد، کشته شدن علي عبدالله صالح رئيس جمهور پيشين يمن احتمالا در کوتاه مدت موجب بدتر شدن شرايط وخيم انساني مي شود.
    «عبدالباري عطوان» کارشناس سرشناس عرب نيز اعلام کرد، ائتلاف سعودي با تلاش براي ايجاد فتنه در صنعا مسئول مرگ علي عبدالله صالح است و اين ائتلاف با تشديد حملات هوايي خود به صنعا و ديگر نقاط يمن تلاش مي کند بر ناکامي خود در حفظ جان صالح سرپوش بگذارد. حزب کنگره مردمي يمن به عنوان حزب علي عبدالله صالح با صدور بيانيه اي با اعلام تسليت به مناسبت کشته شدن رهبر اين حزب، نيروهاي امنيتي در صنعا را مسئول تامين امنيت رهبران خود دانسته و اعلام کرد که مسئولان و تمامي اعضاي اين حزب در استان هاي مختلف بايد صبر پيشه کرده و همچنان وحدت خود را حفظ کنند.در ادامه اين بيانيه آمده است: «اين حزب همواره خواهان تقويت وحدت ملي بوده و فداکاري هاي زيادي در اين خصوص از خود نشان داده است و جلسات مربوط به اين حزب همچنان در صنعا برگزار خواهد شد... نيروهاي امنيتي و نهادهاي حکومتي و همچنين رهبران انصارالله مسئوليت حفظ امنيت نيروهاي وابسته به حزب کنگره مردمي در پايتخت يمن و استان هاي مختلف آن را بر عهده دارند.»
    اما در حالي که اخيرا اخباري منتشر شده بود مبني بر اينکه احمد علي عبدالله صالح، پسر بزرگ رهبر کشته شده است، کنگره سراسري مردمي يمن در بيانيه اي اعلام کرده شخصا درگيري ها عليه حوثي ها را در اين کشور رهبري خواهد کرد. يک منبع نزديک به او اين اظهارات را تکذيب کرد. همچنين در پي کشته شدن علي عبدالله صالح، رئيس جمهور پيشين يمن عبد ربه منصور هادي، رئيس جمهور مستعفي يمن طي سخنراني ضبط شده در رياض که از شبکه هاي تلويزيوني عربي پخش شد از تمام مردم اين کشور در همه استان ها خواست تا عليه حوثي ها دست به «انتفاضه» زده و آنها را از صحنه کنار بگذارند! وي گفت: «همچنين تمامي پايگاه ها و رهبران حزب بزرگمان حزب کنگره مردمي سراسري را به يکپارچگي براي «مشروعيت قانوني و دولت مشروع» فرا مي خوانم.»
    
    همکاري مخفي صالح با امارات و آل سعود
    از سوي ديگر، روزنامه هاآرتص با اشاره به اينکه «طرح عربستان و امارات براي تغيير رژيم در يمن شکست خورد»، ۴ شرط علي عبدالله صالح براي اتحاد با رياض و ابوظبي را افشا کرد. هاآرتص با اشاره به اين مسائل افزود: «محمد بن سلمان به پيشنهاد محمد بن زايد آل نهيان وليعهد امارات از علي عبدالله صالح خواستند که از همراهي با حوثي ها دست بکشد و با آنها وارد ائتلاف شود. علي عبدالله صالح نيز اين پيشنهاد را به همراه 4 شرط قبول کرده است. شروط عبدالله صالح اين بود که اولا اسمش از ليست تحريم هاي بين المللي خارج شود، ثانيا در يمن جديد يک جايگاه سياسي خوب داشته باشد، ثالثا امنيت خود و خانواده اش تضمين شود و در آخر خواسته هاي مالي اش نيز تامين شود.» اين گزارش مي گويد که عربستان و امارات با اين پيشنهاد که شامل صرف نظر کردن از منصور هادي نيز بوده، موافقت کرده اند و به علي عبدالله صالح چراغ سبز داده تا انقلاب خود را آغاز کند. هاآرتص با اشاره به شکست طرح عربستان و امارات گزارش داد که حوثي ها پس از مطلع شدن از اين توطئه تا لحظات آخر عبدالله صالح را تحت فشار گذاشته تا به آنها پشت نکند و متحد آنها باقي بماند.
    
    مرگ مجري فتنه
    از سوي ديگر، خبرگزاري رويترز در توييتر خود از مرگ «طارق محمد عبدالله صالح» معروف به طارق عفاش، خبر داد که آغاز درگيري هاي اخير در صنعا با نام او پيوند خورد. طارق عفاش برادرزاده «علي عبدالله صالح» رئيس جمهور پيشين يمن بود که به گفته رسانه هاي نزديک به انصارالله، درگيري هاي اخير صنعا را او با گروه مسلحش آغاز کرد و سرانجام به کشته شدن صالح منتهي شد.
    
    انتقام سعودي
    به دنبال شکست فتنه سعودي در صنعا، عربستان بر حملات وحشيانه خود عليه مردم يمن افزوده است. جنگنده هاي سعودي پس از مرگ صالح بيش از 60 بار مناطق مختلف يمن را بمباران کردند! يک منبع نظامي روز چهارشنبه اعلام کرد: «بر اثر حملات جنگنده هاي سعودي به مناطق مختلف يمن ده ها غير نظامي شهيد و يا زخمي و تاسيسات زيربنايي و مراکز عمومي و خصوصي تخريب شدند.»
     اين منبع نظامي تاکيد کرد، هواپيماهاي متجاوز سعودي 27 بار شهر صنعا را بمباران کردند. اين منبع نظامي افزود، دستکم 6 غير نظامي بر اثر حمله جنگنده هاي متجاوز سعودي به منطقه آل مقنع در شهر مرزي منبه در استان صعده شهيد شدند. نظاميان متجاوز سعودي همچنين بيش از 200 موشک به طرف مناطق مختلف شهر مرزي رازح در استان صعده شليک کردند.
    مرگ صالح کمر عربستان و امارات را شکست/مردم يمن متحدتر شدند / واکنش ها به هلاکت علي عبدالله صالح
    


 روزنامه كيهان، شماره 21786 به تاريخ 16/9/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 131 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اقتصاد و مديريت شهري
متن مطالب شماره 24، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است