|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/9/16: جهان به ترامپ هشدار داد: قدس پايتخت فلسطين است، با آتش بازي نكن!
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22029
پنج شنبه 26 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21786 16/9/96 > صفحه 12 (صفحه آخر) > متن
 
      


جهان به ترامپ هشدار داد: قدس پايتخت فلسطين است، با آتش بازي نكن!طرح رئيس جمهور آمريکا در مورد انتقال سفارت اين کشور از «تل آويو» به «بيت المقدس»، جهان اسلام را به خشم آورده و حتي اروپا و متحدان واشنگتن در منطقه و رسانه هاي صهيونيست را هم به شدت نگران کرده است.
    ظاهرا «دونالد ترامپ» قصد دارد به شيوه اجداد گاو چرانش، بخت آمريکا و اسرائيل را در ميدان «دوئل» بيازمايد؛ تا بدين ترتيب، سرپوشي بگذارد بر شکست ها و ناکامي هايش در سراسر دنيا از جمله در فلسطين. انتقال سفارت آمريکا از تل آويو به بيت المقدس، تصميمي است که احتمالا، اکنون که در حال مطالعه اين خبر هستيد، رئيس جمهور آمريکا آن را به اجرا درآورده است. هرچند ممکن است اين اقدام به خاطر فشارهاي گسترده بين المللي بازهم تعويق افتد.
    سياستمداران روباه صفت در داخل آمريکا، کشورهاي اروپايي و خصوصا متحدان منطقه اي آمريکا از پيامدهاي خطرناک اين تصميم ترامپ، به خود مي لرزند و هر اتفاقي را براي خودشان احتمال مي دهند.
    البته خود ترامپ و مسئولان آمريکايي نيز ديروز به سفارتخانه هاي اين کشور در کشورهاي اسلامي و غرب آسيا، تفنگداراني را اعزام کردند!
    علاوه بر آن، سفارتخانه هاي آمريکا در کل جهان سطح هشدار امنيتي خود را افزايش داده اند. نوع و ميزان واکنش ها و نگراني ها در کنار همه اين تحرکات علاوه بر اهميت اين رويداد، نشان مي دهد، دنيا نگران تبعات پيش بيني نشده اين تصميم احمقانه است.
    در هر حال، اين گاوچران آمريکايي ممکن است که ديشب خط قرمز را شکسته و با غرور مخصوص خودش، فرمان انتقال سفارت را داده باشد، ولي اگر چنين حماقتي از او سرزده باشد، از امروز ديگر بعيد است بتواند شرايط را به راحتي کنترل کند.
    
    انتفاضه چهارم
    به گزارش تسنيم، گروه هاي ملي و اسلامي فلسطين با صدور بيانيه مشترکي، خواستار برگزاري «تظاهرات خشم» شده اند. اين گروه ها در بيانيه خود، بيت المقدس را «خط قرمز» همه کشورهاي عربي و اسلامي دانستند. اين خبرگزاري به نقل از شبکه «المنار»، گزارش داد، فلسطينيان در حال حاضر به فکر انتفاضه جديدي هستند. «خضر حبيب»، «مال حمد» و «اسماعيل رضوان» از رهبران جنبش هاي «جهاد اسلامي»، «فتح» و «حماس» در گفت وگو با المنار، چنين هشداري را به رژيم صهيونيستي و آمريکا دادند. خبرها حتي از آغاز درگيري در «بيت لحم» واقع در کرانه غربي حکايت مي کند. اين درگيري چند ساعت قبل از سخنراني ترامپ، ميان فلسطينيان خشمگين و نظاميان رژيم صهيونيستي رخ داد و معترضان خشمگين تصاوير ترامپ را آتش زدند. صهيونيست ها نيز براي ممانعت از شيوع اعتراضات و درگيري به ساير مناطق، در کرانه غربي و قدس حالت فوق العاده اعلام کردند.
    
    نگراني شديد متحدان آمريکا
    همان طور که اشاره شد، تصميم ترامپ متحدان ترامپ در غرب آسيا را هم به شدت نگران کرده حتي آنها را مجبور کرده که علي رغم ميل باطني خود، مقابل اين تصميم بايستند، به همين خاطر، کشورهاي وابسته به غرب و آمريکا پس از چند دهه، طي 48 ساعت گذشته، مواضع متفاوتي گرفتند؛ سفير فلسطين در انگليس گفت: اقدام ترامپ، «بوسه مرگ بر صلح» بود. مصر اعلام کرد، وزراي خارجه اتحاديه عرب هفته آينده درباره قدس، تشکيل جلسه مي دهند. ترکيه خواستار نشست اضطراري سازمان همکاري اسلامي درباره قدس شد و «چاوش اوغلو» وزيرخارجه ترکيه، اقدام ترامپ را اشتباهي بزرگ خوانده «عبدالله دوم» شاه اردن که تاکنون به فرمان آمريکا بود، اظهار داشت که انتقال سفارت آمريکا به قدس، پيامدهاي خطرناکي خواهد داشت. شاه اردن نيز مثل سران قاهره، خواستار برگزاري نشست فوق العاده اتحاديه عرب و سازمان همکاري اسلامي براي بررسي تحرکات ترامپ شد.
    «احمد الطيب» شيخ الازهر، به آمريکا درباره پيامدهاي انتقال سفارت به بيت المقدس، هشدار داد و گفت که هرگونه تعرض به قدس، تهديدي عليه صلح جهاني است.
    اما، نکته جالب توجه، همراه شدن رژيم آل سعود با اين جريان ضدآمريکايي و ضداسرائيلي است؛ «خالدبن سلمان» پسر پادشاه و سفير اين کشور در آمريکا، طي بيانيه اي، هشدار داد که انتقال سفارت آمريکا به بيت المقدس، صلح را تهديد مي کند و باعث تنش بيشتر در منطقه مي شود.
    سازمان همکاري اسلامي هم طي نشستي در «جده»، اعلام کرد که صلح فراگير در منطقه، جز با بازگرداندن قدس اشغالي به فلسطيني ها به عنوان مرکز و پايتخت کشور فلسطين، محقق نخواهد شد.
    البته در اين ميان، موضع کشورهاي اسلامي، از پيش مشخص است؛ دمشق اقدام ترامپ را شديدا محکوم کرد و «حيدر عبادي»، نخست وزير عراق نيز به آمريکا درباره پيامدهاي انتقال سفارت به قدس، هشدار داد. روحاني، رئيس جمهور کشورمان نيز طي گفت وگويي با همتاي ترکيه اي خود، درباره تبعات اين اقدام ترامپ هشدار داد و گفت مسئوليت عدم امنيت و ثبات در منطقه مستقيما برعهده اسرائيل است.
    
    اروپا
    موج واکنش به اقدام ترامپ، در اروپا نيز گسترده بود؛ مسکو که اصولا مخالف سياست هاي آمريکا در غرب آسيا است، اين اقدام ترامپ را زمينه ساز ناآرامي در منطقه دانست.
    ولي مخالفت متحدان سنتي آمريکا در اروپا با اقدام ترامپ، نکته اي قابل تامل است و به نظر مي رسد که اين کشورها مخالف ماجراجويي هاي کاخ سفيد هستند.
    در همين چارچوب، وزارت خارجه سوئد اعلام کرد که به رسميت شناختن قدس به عنوان پايتخت اسرائيل، اقدامي فاجعه بار است. وزارت خارجه آلمان نيز درباره پيامدهاي خشونت آميز تصميم ترامپ، به وي و دولت آمريکا هشدار داد. اتحاديه اروپا نيز همين موضع مشابه را درباره تصميم ترامپ گرفت. اما موضع شخص «موگريني» مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا که ايسنا به نقل از روزنامه مصري «اليوم السابع» آن را گزارش کرده، اين است که قدس بايد پايتخت مشترک فلسطين و اسرائيل باشد!
    در اروپا همچنين، روزنامه انگليسي «اينديپندنت» هشدار داد که اعلام قدس به عنوان پايتخت اسرائيل، باعث آشوب مي شود.
    «نيکولاي ملادينوف» نماينده سازمان ملل در روند صلح خاورميانه نيز گفت، وضعيت آتي قدس بايد از طريق مذاکرات، حل و فصل شود.
    
    پيامد تصميم ترامپ
    رئيس جمهور آمريکا که طي 11 ماه حکومتش، ثابت کرده اصولا مرد پيچيدگي هاي ديپلماتيک نيست، ممکن است براي آمريکا، اروپا و متحدان منطقه اي واشنگتن، فردي نامطلوب باشد، ولي براي جهان اسلام و فلسطين يک فرصت است. ترامپ مي خواهد با اقدام خود، قضيه هفت دهه اي فلسطين را يکسره کند؛ اين اتفاق ممکن است رخ بدهد، اما نه براساس ذهنيتي که خود ترامپ دارد، بلکه براساس خواسته به حق مردم فلسطين و ملت هاي منطقه، تحولات به پيش خواهد رفت، از اين پس، شرايط براي اسرائيل به شدت سخت خواهد شد، چرا که حتي قوي ترين متحدانش و شخصي مثل «محمدبن سلمان» وليعهد سعودي هم، براي اينکه در قدرت بمانند، مجبورند که مقابل اسرائيل و آمريکا بايستند و البته که اين اتفاق، فرصت مغتنمي براي جهان اسلام و محور مقاومت است.
    جهان به ترامپ هشدار داد: قدس پايتخت فلسطين است، با آتش بازي نکن!
    


 روزنامه كيهان، شماره 21786 به تاريخ 16/9/96، صفحه 12 (صفحه آخر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 31 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Nursing Practice Today
شماره 20
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است