|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/9/16: گور فرجام آرزوهاي وليعهد مغرور
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22072
چهار شنبه 21 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21786 16/9/96 > صفحه 8 (دريچه اي به جهان) > متن
 
      


گور فرجام آرزوهاي وليعهد مغرور


برگرفته از: فارس

اولين نشست وزراي دفاع کشورهاي عضو ائتلاف به اصطلاح اسلاميِ ضدتروريسم عربستان سعودي روز يکشنبه پنجم ماه جاري در شهر رياض برگزارشد؛ ائتلافي که عربستان سعودي آن را در 14 دسامبر سال 2015 تشکيل داده بود. در اين نشست، «راحيل شريف» فرمانده ائتلاف و تعدادي از مقامات عربي شرکت کننده در آن، سخنراني کردند. «راحيل شريف» فرمانده پاکستاني ائتلاف در اين نشست گفت: «قصد داريم منابع مالي شبکه هاي تروريستي را بخشکانيم. دولت هاي اسلامي در حال پرداخت تاوان ايستادگي خود در برابر تروريسم هستند. بايد يک واکنش دسته جمعي به تروريست ها نشان داد. اين ائتلاف هيچ کشور و ديني را هدف قرار نخواهد داد».
    در همين حال، «محمد بن سلمان»، وليعهد عربستان سعودي نيز در اين نشست مدعي شد: «بزرگ ترين خطر تروريسم، خدشه دار کردن اعتقادات اسلامي ما است و اجازه آن را نمي دهيم و اجازه نخواهيم داد که تروريسم وجهه دين ما را خدشه دار کند و در راستاي ايجاد رعب و وحشت غيرنظاميان در کشورهاي اسلامي حرکت کند. امروز در راستاي همکاري و هماهنگي با يکديگر براي مبارزه با تروريسم حرکت مي کنيم. اين تروريسم وجهه دين مبين اسلام را خدشه دار مي کند و اين سبب مي شود که ما با جديت بيشتر براي مبارزه با تروريسم به منظور غلبه نهايي بر آن حرکت و عمل کنيم.»
    
    نمايش مضحک
    به نظر مي رسد که «محمد بن سلمان» وليعهد جوان و مغرور سعودي که زمزمه هاي روي کار آمدنش در اين کشور روز به روز بيشتر مي شود، با ارائه نمايش مضحک «ائتلاف به اصطلاح ضدتروريسم» به دنبال تکميل پازل قدرت خود در عرصه منطقه اي و جهاني است. بن سلمان تاکنون با اتخاذ سياست هاي ضربتي و سرکوبگرانه عليه شاهزادگان و کانون هاي قدرت و ثروت در عربستان، موفق شده تا حدود زيادي قدرت خود را در داخل مرزهاي اين کشور بسط دهد. از همين روي، وي اکنون به اين فکر افتاده تا از طريق فعال سازي ائتلافي که در سال 2015 توسط رياض تشکيل شده است، براي تکميل پازل قدرتش در منطقه و جهان تلاش کند. در واقع، برگزاري اولين نشست وزراي دفاع کشورهاي عضو ائتلاف ضدتروريستي عربستان آن هم در آستانه تکيه زدن بن سلمان بر کرسي قدرت، نوعي «قدرت نمايي» و «عرض اندام» از سوي وليعهد سعودي براي قدرت هاي خارجي ازجمله کشورهاي غربي و ايالات متحده است تا وي را به عنوان يکي از کانون هاي قدرت در منطقه جدي بگيرند. مقامات رياض درحالي شعار مبارزه با تروريسم را سر مي دهند و براي آن نشستي را در سطح وزراي دفاع برگزار مي کنند که امروز ديگر کمتر کسي در اين مسئله ترديد دارد که عربستان سعودي خاستگاه ايدئولوژي وهابيت و افراطي گري است؛ ايدئولوژي که تکفيري هاي القاعده، داعش و جبهه النصره محصول آن هستند و مدتهاست در قامت بلايي خانمان سوز به جان ملت هاي بي دفاع و بي گناه برخي ملت هاي منطقه افتاده اند. ازهمين رو، بايد گفت که محمد بن سلمان براي تکميل نردبان کسب قدرت خود در داخل و خارج از مرزهاي عربستان سعودي با انتخاب پوشش «مبارزه با تروريسم»، اشتباه بزرگي را مرتکب شده است، چرا که اين نمايش مضحک براي کمتر کسي باورپذير خواهد بود.
    
    طراحي سناريو براي مرحله پساداعش در سوريه و عراق
    در اين ميان، برگزاري اولين نشست وزراي دفاع عضو ائتلاف ضدتروريستي عربستان آن هم در فاصله بسيار کوتاهي از اعلام ريشه کن شدن «شجره خبيثه داعش» در سرزمين هاي عراق و شام نشان مي دهد که سعودي ها پس از شکست غيرقابل پيش بيني مزدوران دست پرورده خود، در تدارک سناريوي جديدي براي پيشبرد اهدافشان در سوريه و عراق هستند. پرواضح است، براي عربستان سعودي آسان نيست که پس از سال ها صَرف هزينه هاي هنگفت و سرسام آور در حمايت از گروه هاي تروريستي در سوريه و عراق، امروز و به دنبال شکست داعش، به راحتي از اين دو کشور خارج شود. برهمين اساس، بدون هيچگونه ترديدي آل سعود در زير چتر يک ائتلاف ضدتروريستي درصدد توطئه چيني جديدي براي ايفاي نقش جديد خود در سوريه و عراق برآمده است تا به زعم خود، به حداقل اهداف از پيش برنامه ريزي شده اش در آنجا دست پيدا کند.
    
    ائتلاف ضدتروريستي يا ضدايراني؟
    اکنون بزرگترين سوالي که پيرامون ائتلاف تازه تاسيس عربستان سعودي در محافل منطقه اي و بين المللي مطرح مي شود، اين است که اين ائتلاف به راستي يک ائتلاف ضدتروريستي است و يا در واقع، ائتلافي عليه جمهوري اسلامي ايران محسوب مي شود؟ عربستان سعودي طي سال هاي گذشته اين واقعيت را به اثبات رسانده که درست در نقطه مقابل جمهوري اسلامي ايران ايستاده است و براي مقابله و مواجهه با تهران از هيچ کوششي دريغ نمي کند. بنابراين، بدون شک مقابله با تهران يکي از اهداف مهم سعودي ها از تشکيل ائتلاف ضدتروريستي بوده است. حتي طي همين چند هفته اخير صراحتا ايران را حامي اول تروريسم در منطقه و جهان خواندند! اين مسئله نشان مي دهد که ائتلاف عربستان سعودي در حقيقت براي رويارويي با ايران تشکيل شده و نه براي مبارزه با تروريسم حقيقي. درهمين ارتباط، خبرگزاري «دويچه وله» آلمان با انتشار مقاله اي، با بررسي اهداف ائتلاف ضدتروريستي عربستان، مقاصد اعلامي محمد بن سلمان از تشکيل ائتلاف را زير سوال برد و نوشت: «ائتلاف ضدتروريستي عربستان در حقيقت عليه ايران و براي مبارزه با نفوذ تهران در منطقه تشکيل شده است. مطمئنا يکي از اهداف ائتلاف جديد عربستان، مقابله با ايران است». به اضافه اينکه تعريف سعودي ها از تروريسم و افراطي گري اساسا با تعريف شناخته شده از تروريسم در قوانين بين المللي کاملا متفاوت است. اين واقعيت زماني بيشتر آشکار شد که سعودي ها در جلسه افتتاحيه روز يکشنبه ائتلاف ضدتروريسم، کليپي را پخش کردند که در بخشي از آن در کمال تعجب، تصوير يک مبارز فلسطيني به نمايش درآمد. به دنبال انتشار اين تصوير، فعالان فلسطيني به صورت گسترده در توئيتر خود خطاب به سعودي ها هشتک «مقاومت، تروريست نيست» را منتشر کردند.
    
    ننگ زدايي ناشيانه
    مقامات عربستان سعودي پس از سال ها حمايت از تروريسم و افراطي گري، در مرحله کنوني بر خود لازم مي دانند که برخي از ننگ هايي را که بر دامانشان نشسته است، پاک کرده و غبار از چهره تروريستي خود بزدايند. هفت سال حمايت از تروريسم در سوريه و سه سال در عراق به صورت غيرمستقيم و همچنين ارتکاب سه سال جنايت جنگي در يمن به صورت مستقيم و کشتار بي رحمانه مردم بي دفاع و بي گناه يمني ها، موجب شده تا چهره مقامات سعودي در نزد افکار عمومي منطقه و جهان به صورت قابل توجهي خدشه دار شود. لذا سعودي ها اکنون با سر دادن شعارهايي نظير ايستادن در خط مقدم مبارزه با تروريسم! تلاش مي کنند تا اندکي از خشم و نفرت افکار عمومي نسبت به خود بکاهند.
    
    سوداي رهبري بر جهان اسلام
    مقامات آل سعود در طول تاريخ خود همواره سوداي رهبري کشورهاي جهان اسلام و جهان عرب را در ذهن پرورانده اند. اکنون و پس از به چالش کشيده شدن نقش عربستان سعودي در منطقه و شکست هاي سنگيني که رياض در سوريه، عراق و يمن و همچنين در عرصه مواجهه و مقابله با جمهوري اسلامي ايران متحمل شده است، سعودي ها به دنبال آن هستند تا از رهگذر فعال سازي رهبري خود بر ائتلاف ضدتروريستي، گامي را در راستاي بازيابي نقش شان در جهان اسلام و عرب بردارند. عربستان سعودي اين واقعيت آشکار اما تلخ را درک کرده است که به طور کلي از معادلات منطقه اي و بين المللي کنار گذاشته شده و به نوعي منزوي شده است. درست به همين دليل است که براي القاء رهبري خود بر کشورهاي اسلامي و عربي ائتلافي را تشکيل داده تا بتواند از بحران مشروعيتي که مدت هاست با آن دست و پنجه نرم مي کند، رهايي يابد.
    
    نسخه برابر اصل ائتلاف آمريکايي
    ائتلاف ضدتروريستي عربستان سعودي در واقع نسخه اي مشابه ائتلاف بين المللي است که آمريکا در سال 2014 آن را به بهانه مبارزه با تروريسم در سوريه و عراق، تشکيل داده است. ائتلاف آمريکايي از آن زمان تاکنون نه تنها هيچ دستاورد مثبتي را در عرصه نبرد با تکفيري ها به دست نياورده است، بلکه موجبات گسترش تروريسم در هر دو کشور را نيز فراهم کرد. آمريکايي ها با اتخاذ ژست مقابله با تکفيري ها و پنهان کردن خود زير سايه شعار دروغين «مبارزه با تروريسم» در طول اين مدت ده ها هزار نفر از غيرنظاميان سوري و عراقي و همچنين هزاران تن از نيروهاي نظامي دو کشور را به کام مرگ کشاندند. اکنون اين شائبه وجود دارد که به احتمال فراوان کارکرد ائتلاف تازه تاسيس عربستان سعودي نيز همچون ائتلاف آمريکايي خواهد بود و با ترويج تروريسم و افراطي گري، منطقه را بيش از پيش در حمام خونِ غرق خواهد کرد.
    درهر حال، رژيم آل سعود سابقه بسيار ننگيني را طي سال هاي اخير در کشورهاي اسلامي خصوصا ليبي، سوريه، عراق و پاکستان از خود برجاي گذاشته است و هرگز نخواهد توانست چهره خود را از اين سابقه ننگين پاک کند. البته، خوشبختانه همين مسئله جلوي توطئه هاي بيشتر بن سلمان را در منطقه خواهد گرفت.
    گور فرجام آرزوهاي وليعهد مغرور
    


 روزنامه كيهان، شماره 21786 به تاريخ 16/9/96، صفحه 8 (دريچه اي به جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بين المللي شيمي نوين
شماره 3 (پياپي 503)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است