|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/9/16: اقتصاد مقاومتي چراغي برافروخته بر فراز راه
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 21871
دوشنبه بيست و هشتم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21786 16/9/96 > صفحه 7 (سياسي) > متن
 
      


اقتصاد مقاومتي چراغي برافروخته بر فراز راه


نويسنده: ناصر صباغي

نوشتن در باب موضوعي به نام «اقتصاد مقاومتي» در وضعيت کنوني امري به قول منطقيون «سهل و ممتنع» است. سهل است از آن حيث که در نهايت از مقوله اي در حوزه اقتصاد حرف مي زنيم و ممتنع است چون قرار است از استراتژي برگزيده از سوي عالي ترين ايستار و جايگاه مديريتي در اداره مجموعه بزرگ، چون کشور ايران بنويسيم. پس از وقوع حادثه يازده سپتامبر، جهان بالاخص در دو عرصه سياست و اقتصاد، وارد مرحله نويني از تجارب تازه شد و اين مخصوصاً براي کشورهايي که در منطقه ما، يعني خاورميانه (غرب آسيا)، و حتي آفريقا، واقع شده اند بيش از ساير مناطق جهان معنا و مصداق پيدا مي کند. کشور و نظام اسلامي ما از همان اولين روزهاي وقوع انقلاب اسلامي با سنگ اندازي ها و کارشکني هاي نظام سلطه بين المللي دست به گريبان بوده است. اينکه چرا اين چنين است، بايد براي يافتن پاسخ به ماهيت انقلاب و خاستگاه و اصول موضوعه آن رجوع نمود و توجه داشت که انقلاب اسلامي در جهان ربع آخر قرن بيستم چه کرده است؟! انقلاب ما روح الهي را در کالبد تهي، رنجور و ماترياليست دوران معاصر دميد و توگويي پيامي به مثابه پيام الهي را در جان هاي مشتاق و تشنه انسان هاي خسته از ستم، بيداد و پوچي اين قرن فرياد نمود. باري، اگر عميق تر بنگريم، مي بينيم هر چه که بر عمر پربرکت اين انقلاب و نظام برآمده از آن افزوده شد، فشارها و توطئه ها نيز فزوني گرفت و دشمنان از هر دستاويزي براي به اصطلاح خود، مهار اين نظام الهي استفاده کردند. در سال هاي اخير با فزوني گرفتن فشارها از جمله تحريم هاي ظالمانه و ناعادلانه اي که به بهانه فعاليت هاي صلح آميز هسته اي کشور وضع و اعمال گرديد، و همچنين با التفات به پاره اي اشتباهات، کوتاهي ها و خطاهايي که برخي از برنامه ريزان، مسئوليت و مجريان کشور مرتکب شدند؛ و نيز از سوي ديگر، آشفتگي مستقيم و بحرانهاي نظام مالي بين المللي که نتيجه مستقيم سوء رفتارهاي نظام هاي استکباري در عرصه سياست و اقتصاد بود، اوضاع اقتصادي کشور دچار نابساماني و رکود گرديده و تورم نيز در نهايت سير صعودي گرفته و به مرحله اي رسيد که موجب نگراني همه مسئولين و کارگزاران نظام و دوستداران انقلاب و کشور شد. در اين ميان عالي ترين مقام کشور يعني رهبر فرزانه انقلاب- که همواره هوشمندانه اوضاع کشور را رصد مي کنند- با همراهي مشاوران فهيم خويش و نيز معاضدت و محوريت مجمع تشخيص مصلحت نظام (برحسب ماموريت ذاتي خويش)، دست به کارستاني سترگ زدند و آن همانا تهيه و تدوين برنامه اي تحت عنوان «اقتصاد مقاومتي» بود.
    لازم به ذکر است که اينجانب از اقتصاد مقاومتي تعبير «فرابرنامه» را دارم و معتقدم که اقتصاد مقاومتي در اصل به عنوان يک سيستم هماهنگي و مديريت برنامه ها عمل مي کند و اينکه عده اي با رويکرد انتقادي و حتي متاسفانه گاهي عيب جويانه ايراد مي گيرند که با وجود اسناد بالادستي از جمله سند چشم انداز بيست ساله و برنامه پنج ساله توسعه ديگر چه نيازي به برنامه اي به نام اقتصاد مقاومتي وجود دارد؟ اين گروه که قطعاً اغلب آنان از خانواده انقلاب هستند، از پاره اي ملاحظات غيرقابل انکار غفلت مي کنند. از جمله همان نکته فوق الذکر که اقتصاد مقاومتي يک برنامه به مفهوم مصطلح و کلاسيک نبوده بلکه اقتصاد مقاومتي را بايد در تراز يک «استراتژي فرابرنامه» نگريست.
    بهترين تعاريف و رساترين تعابير از مقوله «اقتصاد مقاومتي» را مي توان در بيانات مقام معظم رهبري جست وجو نمود. ايشان در يکي از بيانات خويش- نقل به مضمون- مي فرمايند که اقتصاد مقاومتي يعني وضعيت اقتصاد را به گونه اي سامان دهيم که از بحران هاي اقتصادي دنيا دچار مشکلات اقتصادي نشويم. اگر در فحواي کلام ايشان تدقق نماييم، مي توانيم به عمق دغدغه هاي معظم له در باب وضعيت حاضر پي ببريم. اينکه در شرايط حاضر ما به لحاظ اقتصادي در وضعيتي بغايت خطير و آسيب پذير قرار داريم و همانگونه که ايشان و ديگر بزرگان و اقتصاددانان کشور بارها به کرات گفته اندکه وضع موجود از وضع مطلوب فاصله زيادي دارد. اقتصاد مقاومتي مجموعه اي از راهکارهاي استراتژيک براي عبور کشتي طوفان زده اقتصاد در درياي مواج و متلاطم دوراني است که از هر سو ز منجنيق فلک سنگ فتنه مي بارد. حضرت آيت الله جوادي آملي در يکي از جلسات درس خويش با اشاره به موضوع اقتصاد مقاومتي مي فرمايند: «بايد توجه داشت که اقتصاد مقاومتي يعني استفاده از موقعيت ها و ظرفيت هايي که تاکنون کمتر ديده شده است.»
    از منظر نگاه راقم، اقتصاد مقاومتي بر اهرم هايي از اقتصاد، سياست، اخلاق و حتي تاريخ استوار است. بي هيچ ترديدي مي توان دريافت که نسخه ارائه شده در اين برنامه داهيانه، توان آن را دارد تا با تکيه بر ظرفيت هاي نهفته در بستر اقتصاد کشور، راه ناهموار انقلاب و کشور را هموار نموده و شرايطي را فراهم آورد تا انگيزه هاي کار و تلاش و همدلي در کشور ايجاد و فراگير شود. البته اقتصاد مقاومتي نيز در اجرا نيازمند باور و همدلي وثيق مجريان دولتي و ديگر قوا و ارکان حاکميت و همراهي مردم است. شايد يکي از اساسي ترين جنبه هاي اقتصاد مقاومتي تکيه و تاکيد آن مردم و نقش بي بديل مردم در شکوفايي اقتصادي، اجتماعي و حتي سياسي کشور است. اينجانب تعمداً در اين نوشتار موجز به جزئيات و مصاديق نپرداختم و بيشتر بر تبيين اصول کلي و رويکردهاي کلان اقتصاد مقاومتي متمرکز شدم. آنچه براي من اهميت دارد در واقع آشکار شدن کارکرد و جايگاه اقتصاد مقاومتي در وضعيت حاضر، براي همه ايرانياني است که دغدغه ايران و آباداني آن و نيز آرزوي تحقق اهداف عاليه انقلاب و نظام مقدس جمهوري اسلامي را دارند.
    طراحان و تدوين کنندگان اقتصاد مقاومتي با تاسي به رهنمودهاي مقام معظم رهبري و نيز براساس ماموريتي که به آنان محول گرديده بود، به درستي بر نقش و تاثير دشمني ها و دشمنان در مسيرحرکت اقتصاد کشور انگشت تاکيد نهادند و با التفات به شناختي که از ماهيت نظام سلطه و چگالي کينه آن از انقلاب، نظام و ملت ايران در طول چهار دهه از عمر انقلاب اسلامي، کسب نموده اند، به بهترين وجه ممکن زمينه هاي نفوذ دشمن و راه هاي مصونيت را احصاء و تنظيم نموده اند.
    اقتصاد مقاومتي همچنين به لحاظ فرهنگي نيز محل تامل است. در اين برنامه جامع و مانع، مقوله فرهنگ مورد توجه ويژه تدوين کنندگان بوده و محتواي اصول آن با فرهنگ اسلامي و ايراني ربط وثيق دارد. اينکه در شرايط بغرنج و دشوار فعلي، نظام و ملت ايران اسلامي نيازمندباور به غناي فرهنگ اسلامي و ايراني خود مي باشند، به عنوان يک اصل بنيادين در اقتصاد مقاومتي جايگاه رفيعي دارد. ما نزديک به يک قرن سابقه و تجربه برنامه ريزي در اقتصاد را يدک مي کشيم. آنچه صد البته تاکنون به دست آورده ايم، نه در شان ما و نه حتي منطبق با باورهاي ديني- اسلامي ماست. اغلب شاخص هاي متعارف و علمي اقتصاد، در اقتصاد ما، در وضعيت بي ثباتي و آنومي قرار دارند؛ و اين درست همان بزنگاهي است که برنامه (فرا برنامه)ي اقتصاد مقاومتي- چنانچه تمام عيار مورد توجه قاطبه مردم بالاعم و مسئولين بالاخص، قرار گيرد.- مي تواند به ما و اقتصاد ما کمک کند تا با اتکاء به ظرفيت ها و امکانات تاکنون مغفول واقع شده، از اين موقعيت حساس و خطير به سلامت عبور نماييم.
    باري، سخن به درازا کشيد؛ هرچند از اقتصاد مقاومتي مي توان و بايد بسيار و فراوان نوشت. راقم اميدوار است که اين مهم توسط دانشوران و دلسوزان کشور و انقلاب به شايستگي تحقق يابد.
    مقام معظم رهبري همواره از اقتصاد مقاومتي تعبير به اقتصادي مي فرمايند که درونزا باشد. اين يعني اينکه تکيه بنيادين اقتصاد کشور بايد بر ظرفيت ها و توانايي هاي دروني باشد.
    اقتصاد مقاومتي چراغي برافروخته بر فراز راه
    


 روزنامه كيهان، شماره 21786 به تاريخ 16/9/96، صفحه 7 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 5 بار
    آثار ديگري از "ناصر صباغي"

  ترجيح عقلانيت فلسفه بر شور ايدئولوژيك / نقدي بر نظريه احياي پروژه شريعتي
ناصر صباغي، شرق 28/4/85
مشاهده متن    
  ترجيح عقلانيت فلسفي بر شور ايدئولوژيك / نقدي بر نظريه احياي پروژه شريعتي
ناصر صباغي، شرق 24/4/85
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تحقيقات آفات گياهي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 704)، 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است