|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/9/16: فلسفه دوستي و رفاقت (1)
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22072
چهار شنبه 21 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21786 16/9/96 > صفحه 6 (معارف) > متن
 
      


پرسش و پاسخ 
فلسفه دوستي و رفاقت (1)پرسش:
    محيط رفاقتي نسبت به محيط هاي ديگر چه تاثيري در شکل گيري شخصيت انسان دارد و اصولا فلسفه و نقش دوست يابي از منظر اسلام چيست؟
    
    پاسخ:
    يکي از عوامل مهم تربيت انسان محيط است. انسان معمولاً در چند محيط خانوادگي، آموزشي، مذهبي، رفاقتي و شغلي تربيت مي شود که بحث ما اکنون درباره محيط «رفاقتي» است که انسان، در آن ساخته مي شود. بعد از محيط خانوادگي و محيط آموزشي شخصيت انسان در محيط رفاقتي است که شکل مي گيرد و در آن ساخته مي شود.
    
    چرايي اهميت محيط رفاقتي و روابط دوستانه
    1- محيط رفاقتي نسبت به محيط هاي ديگر، اثرگذاري اش قوي تر است و غالباً اين طور است که به نوعي، بر روي تاثيرات محيط هاي ديگر تربيتي اثر مي گذارد. روش و تشخصي که انسان در اين محيط مي گيرد، مي تواند روش ها و تشخص هاي ديگر را از بين ببرد.
    2- در قيامت، اين پيوند رفاقتي، به پيوند ديگر تبديل مي شود. به تعبير دقيق تر اين طور نيست که اين پيوند گسسته شود، بلکه تبديل مي شود. يک وقت مي بينيد دو نفر که با هم رفيق بودند، رابطه شان گسسته شد، و از هم جدا شدند. اين يکي مي رود دنبال کارش و آن يکي هم مي رود دنبال کار خودش. از تو به خير و از ما به سلامت! تمام شد.
    امّا در قيامت اين طور نيست. پيوند حسبي، نسبي، خانوادگي، همه اين ها در قيامت قطع مي شود. «يومَ يفِرُّ المَرءُ مِن اخِيهِ وَ اُمِّهِ وَ ابِيهِ» تمام شد و رفت. اما پيوند رفاقتي اين طور نيست. تعبير آيه شريفه درباره رابطه دوستان اين است که: «الْاَخِلاَّءُ يَوْمَئِذٍ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ إِلاَّ الْمُتَّقينَ» همه دوستان در قيامت، با هم دشمن مي شوند، مگر پرهيزکاران. در قيامت اين طور نيست که رفقا مثل پدر، مادر و برادر که مي روند دنبال کارشان، نيست. يک دسته از رفاقت ها به جاي دوستي، دشمني مي آورد.
    در سوره ديگر هم ما داشتيم که وقتي پيوند رفاقتي بر يک محور خاصي بود، اين دوستي به دشمني شديد تبديل مي شود و اين ها به جان هم مي افتند. چه بسا اين، او را لعن کند، آن، اين را لعن کند. يک وقت هست مي گويي جدا شدند و رفتند سراغ کارشان، يک وقت مي گويي جدا شدند ولي همديگر را رها نمي کنند، دوستي شان تبديل به دشمني مي شود. دسته ديگر، دوستي هايشان باقي مي ماند و از هم دستگيري مي کنند. رابطه اين ها در قيامت به خاطر پيوند رفاقتي آنها در دنيا است. به اين جهت در بين همه پيوندها آن پيوندي که هم در ربط با امور دنيايي و هم در ربط با امور اخروي خيلي اثرگذار است، عبارت است از پيوند رفاقتي.
    3- رفاقت و دوستي ميان دو نفر در صورتي شکل مي گيرد و استوار مي شود که هر دو هم جهت باشند، مانند ازدواج که اگر کفو هم نباشند، زندگي شان در يک جايي به بن بست مي رسد و تمام مي شود، پايداري دوستي و ازدواج به اين است که در مسير زندگي هم جهت و هم مقصد باشند. اگر يک هدفش خدا باشد و ديگري دنيا، اين دوستي پايدار نيست و در يک نقطه اي در همين دنيا پايان مي گيرد و به آخرت کشيده نمي شود.
    
    فلسفه دوستي از نظر اسلام
    به طور کلي هر پيوندي، يک سبب مي خواهد. بايد چيزي به عنوان «محور رفاقت» باشد تا دو نفر با هم رفيق شوند. دو نفر که دارند در خيابان راه مي روند که يکدفعه با هم رفيق نمي شوند! يک چيزي بايد باشد تا اينها را به هم ربط بدهد. به طور خلاصه، آن چيزي که مي خواهد محور قرار بگيرد و سبب اين پيوند بشود، يا يک امر مادي است و يا يک امر معنوي.
    کار دين و معنويت اسلام اين است که انسان ها را به سوي وحدت و خداي واحد بخواند و حرکت دهد و تلاش تکاملي انسان نيز در حقيقت حرکت و سلوک از کثرت به وحدت است. فلسفه دوستي از نظر اسلام هم همين است که دو نفر در اين مسير به وحدت برسند و براي رسيدن به خداوند به هم کمک کنند، رفيق راه باشند، با هم تلاش کنند، عيب هاي يکديگر را در اين مسير رفع نمايند، از هم در برابر دشنمان خدا دفاع کنند و همدل و همراه هم باشند.
    يعني در حقيقت محور دوستي دو نفر يا چند نفر از نظر اسلام راه خداوند و توحيدگرايي است. اگر دوستي في الله شد و محور خدا بود، دوستان با هم متحد مي شوند و اختلافي بروز نمي کند و بينشان صفا و صميميت حاکم مي شود، ولي اگر محور دنيا و کثرات دنيوي شد، اگر منافع مادي شد، خودخواهي بروز مي کند و ريشه اختلاف ها و دشمني ها در همين خودخواهي و منفعت طلبي است، لذا در آخرت هم همين تشتت و دشمني بروز خواهد کرد.
    ما در معارفمان داريم رفاقت هايي که بر محور ماديت و امور دنيايي درست شده است، در آخرت به دشمني تبديل مي شود. «الْاَخِلاَّءُ يَوْمَئِذٍ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ» امّا اگر رفاقت بر محور معنويت و امور اخروي باشد چنين نمي شود؛ «إِلاَّ الْمُتَّقينَ» رفاقت پرهيزکاران استثناء شده است. يعني اگر پيوند رفاقت بر محور معنويت باشد، به دشمني و عداوت تبديل نمي شود و باقي مي ماند. اين رفاقت در قيامت کارساز نيز هست. اين يک قضيه و مطلب کلّي است که در متن معارف ما هست.
    روايتي از امام صادق(عليه السلام) است که مثل «ضرب قانون» مي ماند. گويي حضرت در باب دوستي يک قانون کلي را بيان کرده و مي فرمايد: «اَلَا كُلُّ خَلَّهًْ كَانَتْ فِي الدُّنْيَا فِي غَيْرِ اللَّهِ فَإِنَّهَا تَصِيرُ عَدَاوَهًْ ً يَوْمَ الْقِيَامَهًْ»: آگاه باشيد! هر دوستي و رفاقتي که در دنيا «في غيرالله» بر محور معنويت نباشد، «تصير عداوهًْ يوم القيامهًْ» در روز قيامت، تبديل به دشمني مي شود. حضرت اين آيه شريفه را کاملاً توضيح مي دهد: «الْاَخِلاَّءُ يَوْمَئِذٍ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ إِلاَّ الْمُتَّقينَ» ايشان، اين آيه را در اين قالب مي ريزد و بيان مي کند.
    
ادامه دارد ...
پرسش و پاسخ: فلسفه دوستي و رفاقت (1)
    


 روزنامه كيهان، شماره 21786 به تاريخ 16/9/96، صفحه 6 (معارف)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه دام و كشت و صنعت
متن مطالب شماره 223، آبان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است