|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/9/16: رئيس جمهوري در مراسم افتتاحيه كنفرانس بين المللي وحدت اسلامي: تمدن نوين اسلامي از راه اعتدال و در سايه وحدت حاصل مي شود
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6945
سه شنبه 20 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6660 16/9/96 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
      


رئيس جمهوري در مراسم افتتاحيه كنفرانس بين المللي وحدت اسلامي: تمدن نوين اسلامي از راه اعتدال و در سايه وحدت حاصل مي شود
آنان كه در برابر داعش جنگيدند، حق بزرگي بر منطقه و جهان دارند


رئيس جمهوري با تاکيد بر اينکه مبارزه با تروريسم بايد تا محو همه اشکال آن ادامه يابد، اظهار داشت: آنان که در برابر داعش جنگيدند، حق بزرگي بر منطقه و جهان دارند و دشمني با مقاومت، منکر بزرگ در جهان اسلام است و نخبگان، علما و جوانان اجازه آن را نخواهند داد. به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حسن روحاني روز سه شنبه در مراسم افتتاحيه سي و يکمين کنفرانس بين المللي وحدت اسلامي در تهران گفت: امسال کنفرانس وحدت اسلامي در شرايطي برگزار مي شود که در جهان اسلام با دو حادثه شيرين و تلخ مواجه هستيم.
    رئيس جمهوري پيروزي هاي ارزشمند ملت ها و ارتش هاي منطقه بر تروريسم را از حوادث مغتنم و شيرين منطقه دانست و گفت: مردم و ارتش هاي عراق، سوريه و لبنان و همه آنهايي که در مسير مبارزه با تروريسم از اين کشورها حمايت کردند، امروز خوشحال و سرافرازند که پايه هاي اصلي تروريسم در منطقه فرو ريخته و بخش اعظم توطئه استکبار و صهيونيسم عليه ملت ها نقش بر آب شده است. روحاني افزود: البته تلاش و مبارزه مسلمانان عليه تروريست تا ريشه کن شدن همه عوامل و اذناب آنها در منطقه ادامه خواهد داشت.
    رئيس جمهوري با تاکيد بر اينکه کساني که در عراق و سوريه به مبارزه عليه تروريسم برخاستند و با آنها جنگيدند حق بزرگي بر گردن ثبات و امنيت منطقه و ملت و کشورهاي جهان دارند، گفت: اين تروريسم، تنها تهديدي براي منطقه به شمار نمي رفت بلکه براي جهان، اروپا و امريکا نيز تهديدي بزرگ بود. روحاني خاطرنشان کرد: همه انسان هايي که علاقه مند به ثبات و امنيت هستند، بايد از رزمندگان صف مقاومت سپاسگزار باشند، که البته متاسفانه امروز اين طور نيست و به جاي تشکر به دنبال تضعيف و توطئه عليه آنها هستند.
    رئيس جمهوري با اشاره به اينکه سال گذشته در کنفرانس وحدت اسلامي از رهايي حلب از چنگال تروريست ها خوشحال بوديم، گفت: در سخنراني سال گذشته گفتم که بزودي پيروزي هاي ديگري را شاهد خواهيم بود و امروز در شرايطي اين کنفرانس برگزار مي شود که هم موصل آزاد شده و هم پايه هاي تروريسم در منطقه فرو ريخته و حتي شهر مرزي بوکمال نيز از دست تروريست ها رهايي يافته است.
     روحاني اظهارداشت: بخش تلخي که جهان اسلام با آن روبه روست اين است که برخي کشورهاي منطقه و کشورهاي اسلامي نزديکي خود نسبت به رژيم غاصب صهيونيستي را در منطقه با کمال بي پروايي آشکار و اظهار مي کنند و اين در حالي است که اگر برخي از اين کشورها در گذشته و به طور پنهاني با دشمنان منطقه گفت و گو و همکاري داشتند در بيان منکر آن مي شدند و اين ارتباط به قدري شوم و قبيح بود که هيچ يک از سران کشورها، نمي توانست اسرائيل را دوست و مقاومت را دشمن منطقه قلمداد کند. رئيس جمهوري با تاکيد بر اينکه امروز برخي کشورها تلاش مي کنند که اين منکر بزرگ را تبديل به معروف کنند، افزود: دشمني با مقاومت منکر بزرگ در جهان اسلام است و ترديدي ندارم نخبگان، علما و جوانان اجازه نخواهند داد اين نقشه شوم به ثمر برسد.
    
    آزادي قدس شريف آرزوي مسلمانان منطقه بوده و هست
    روحاني تصريح کرد: ملت فلسطين، ملت هاي منطقه و علما، نخبگان و جوانان، هرگز معضل و دشمني صهيونيسم و اشغال سرزمين فلسطين را فراموش نخواهند کرد و همواره آزادي قدس شريف آرزوي ملت هاي مسلمان منطقه بوده و خواهد بود.
    دشمنان به دنبال طراحي هاي جديد براي ايران و منطقه هستند
    رئيس جمهوري تاکيد کرد: هرگاه ملت ايران توانست در مرز پيشرفت و تعالي قرار بگيرد، دشمنان توطئه اي براي فرصت سوزي عليه ما ترتيب دادند، همان طور که وقتي پس از انقلاب از مشکلات عبور کرديم و کشور آماده سازندگي بود، فرد و حزبي را در منطقه عليه ملت ايران تحريک و جنگ 8 ساله را طراحي کردند و بعد از اينکه ما از جنگ رهايي يافتيم به محض اينکه ديدند، ملت ايران در مسير رشد و توسعه قرار گرفته، توطئه ديگري به نام مساله هسته اي را عليه ما ايجاد کردند. روحاني خاطرنشان کرد: امروز نيز چون مي بينند جمهوري اسلامي ايران در مسير رشد و توسعه قرار گرفته است به دنبال طراحي هاي جديد براي ايران و منطقه هستند.
    
    جنگ ها پايان مي يابد اما کينه ها باقي مي ماند
     رئيس جمهوري با بيان اينکه مساله دوم اين است که بذر اختلاف و دشمني بين شيعه و سني، کُرد و عرب و علوي و سني افشاندند؛ اين سوال را مطرح کرد که چه کساني بذر اين اختلافات را در منطقه افشانده اند، گفت: جنگ ها پايان مي يابد اما کينه اي که استکبار با حمايت از خون ريزان ايجاد کرده سال ها باقي خواهد ماند و آيا فکر مي کنيد به اين زودي ها آثار اين کينه و اختلافات از بين مي رود؟ ملت هاي منطقه از اقوام و مذاهب مختلف، قرن ها از شبه قاره هند تا غرب آسيا زندگي مسالمت آميز داشتند و اختلافي بين آنها نبود و اين شما بوديد که در قرن بيستم و امروز در قرن بيست و يکم بذر اختلاف بين مردم افشانديد.
    روحاني افزود: شما بين اقوام، بين شيعه و سني و مذاهب مختلف فاصله انداختيد، اگر نه اينها با يکديگر هيچ اختلافي ندارند. شيعه و سني دو مسير براي يک هدف و دو راه به سمت چشمه واحد توحيد و نبوت هستند. در طول تاريخ همواره با هم برادر بودند و در منطقه در کشورهايي مثل عراق، شبه جزيره و در آفريقا عليه انگليس و ديگر استعمارگران براي استقلال مبارزه کردند. روحاني با تاکيد بر اينکه تلاش براي التيام اين زخم ها وظيفه همه ما و شما عالمان، فرهيختگان، انديشمندان، حوزويان، دانشگاهيان، شيعيان، اهل سنت و همه مذاهب ديگر است، تصريح کرد: اين رسالت و وظيفه همه ماست که تلاش کنيم، آثار و جراحات ناشي از دسيسه هاي استکبار سريع تر التيام يابد. رئيس جمهوري در ادامه خاطرنشان کرد: مساله ديگري که در کنار لزوم توجه به آثار و توطئه هاي استکبار کمتر به آن توجه شده ضربه اي است که از اين ناحيه به چهره اسلام وارد شده اگر شما به ايران، عراق، سوريه، لبنان، يمن و بحرين خيانت کرديد، مردم اين کشورها آثار اين خيانت ها را جبران خواهند کرد اما خيانتي که بر اسلام کردند بار سنگيني بر دوش ما گذاشته است. روحاني گفت: چهره اسلام نزد ميليون ها نفر از مردم و جوانان در سراسر دنيا که مي توانستند عاشق اسلام باشند، مشوش شده است. اسلام تنها ديني است که امروز جاذبه لازم براي نسل جوان را دارد. رئيس جمهوري اضافه کرد: علما و بزرگان و بويژه رسانه هاي کشورهاي اسلامي، امروز مسئوليت و وظيفه سنگيني براي رفع اين آسيب از چهره اسلام دارند نويسندگاني که در فضاي حقيقي و مجازي فرصت بيان حقايق را دارند، امروز مسئوليتي بزرگ، براي تبليغ اسلام واقعي دارند.
    
    براي تحقق تمدن اسلامي راهي جز برادري و در کنار هم بودن نداريم
     روحاني اظهار داشت: امروز براي تحقق تمدن اسلامي راهي جز برادري و در کنار هم بودن نداريم. ما نياز به اتحاد و وحدت داريم و معتقدم که وحدت و اتحاد و توسعه در سايه آن، جز از طريق اعتدال و ميانه روي ممکن نيست. با خشونت، افراط و ترور هرگز به مقصد وحدت و تمدن نوين اسلامي نخواهيم رسيد. رئيس جمهوري تصريح کرد: مقصود ما از وحدت اين نيست که همه پيروان يک مذهب باشند و مذاهب ديگر از ميدان خارج شده و نابود شوند، بلکه معناي وحدت از نگاه ما اين است که مذاهب مختلف براي همه محترم بمانند، اما در کنار يکديگر همزيستي مسالمت آميز داشته باشند.
    
    تلاش براي ريشه کن کردن خشونت فکري و عملي
     روحاني اظهار داشت: بايد تلاش کنيم هم خشونت عملي و هم خشونت فکري در منطقه ريشه کن شود. اعتدال و ميانه روي از فکر افراد و با عقلانيت و خردورزي آغاز مي شود. خداوند در قرآن از کساني که از امتحان الهي با سرافرازي عبور کردند و پس از رسيدن به ساحل نجات اعتدال و ميانه روي گزيده اند تجليل مي کند. رئيس جمهوري در ادامه با بيان اينکه شهادت يعني آنکه انسان چيزي را که مي داند، با صداي رسا بيان کند، تصريح کرد: تشهد يعني من بر يگانگي خدا و رسالت پيامبرش آگاهي دارم و آن را با صداي بلند اعلام مي کنم. گواه ما در اين اصل پيامبر(ص) است و ما مي خواهيم گواه بر همه انسان هاي جهان باشيم. آنگاه که خدا اين رسالت را برعهده ما مي گذارد از ما مي خواهد که امت وسط باشيم و اجازه ندهيم که ما را به راست يا چپ و افراط يا تفريط بکشانند.
    روحاني خاطرنشان کرد: دين ما اعتدال است و نه سرماي استخوان سوز زمستاني دارد و نه گرماي تابستاني کشنده؛ اسلام هميشه بهار و اعتدال است و حتي در حکم جهاد و قتالش افراد را از ظلم، افراط و خشونت منع کرده است. رئيس جمهوري گفت: تمدن نوين اسلامي که به دنبال آن هستيم، تنها با قدرت علم ساخته نمي شود، بلکه از اخلاق و وحدت آغاز مي شود و ترديدي ندارم که اگر در اين مسير به وظيفه مان عمل مي کنيم، خدا نيز ما را ياري خواهد کرد.
     روحاني با بيان اينکه مي خواهم در حضور شما علما و انديشمندان دنياي اسلام، از اقوام و مذاهب ايراني تشکر کنم، اظهار داشت: در طول سال هاي گذشته در ايران در سايه عمل به قرآن و اسلام شاهد وحدت، يگانگي، برادري و اخوت ميان مسلمانان از سيستان و بلوچستان در شرق تا کرمانشاه و کردستان در غرب و ميان اقوام و طوايف مختلف بوده ايم. اين نمونه اي گوياست از اينکه اگر وحدت اسلامي داشته باشيم، امنيت هم به دنبال آن خواهد آمد و دانشگاه پربار و توسعه اقتصادي و اجتماعي حاصل آن خواهد بود.
    رئيس جمهوري اضافه کرد: در سايه اين وحدت امروز سيستان و بلوچستان تبديل به دروازه ملل مي شود و چابهار تبديل به مسيري مي شود که ملت هاي جنوب و شمال و شرق و غرب را بهم متصل مي کند و اين گواه آن است که ما مسلمانان بايد مطابق توصيه قرآن راه وسط و اعتدال را براي تعامل با يکديگر در پيش بگيريم. روحاني اظهار داشت: اگر کشورهاي دوست در منطقه با هم تعامل نمي کردند، امروز موصل، حلب و بوکمال هنوز آزاد نشده بودند. اعتدال همان راهي است که در سايه آن، آرزوي بزرگ همه ما يعني توسعه و تمدن نوين بزرگ اسلامي برابر آنچه امام راحل و رهبر معظم انقلاب و بالاتر از آن، قرآن و اسلام به ما توصيه مي کنند در سايه وحدت به دست خواهد آمد.
    پيش از آغاز سي و يکمين کنفرانس بين المللي وحدت اسلامي، رئيس جمهوري از اثر هنري نفيس قرآني هنرمند کشورمان سيد علي اصغر موسويان که تمامي آيات و سوره هاي قرآن کريم را بر بدنه کشتي سفينة النجاة نگاشته است، رونمايي کرد. اين اثر هنري که بدنه آن از جنس برنج و طلا است، قرار است سوم شعبان سالروز ميلاد امام حسين(ع) به آستان مقدس سيدالشهدا(ع) اهدا شود. روحاني در بازديد از اين اثر هنري با تجليل از تلاش هنرمندانه سيد علي اصغر موسويان در خلق اين اثر هنرمندانه، آن را کاري بزرگ و اثري عظيم برشمرد و خلق اين گونه آثار هنري قرآني را قابل تحسين دانست.
    
    رئيس جمهوري در مراسم افتتاحيه کنفرانس بين المللي وحدت اسلامي: تمدن نوين اسلامي از راه اعتدال و در سايه وحدت حاصل مي شود / آنان که در برابر داعش جنگيدند، حق بزرگي بر منطقه و جهان دارند
    


 روزنامه ايران، شماره 6660 به تاريخ 16/9/96، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه جستارهاي حقوق عمومي
متن مطالب شماره 5 (پياپي 202)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است