|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/9/16: روحاني در تماس تلفني رئيس جمهوري تركيه: «قدس» بخش لاينفك فلسطين است
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3264
چهار شنبه 18 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3028 16/9/96 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


روحاني در تماس تلفني رئيس جمهوري تركيه: «قدس» بخش لاينفك فلسطين استدونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا، به فکر انتقال سفارت آمريکا از تل آويو به بيت المقدس است؛ اين وعده اي است که ترامپ در مبارزات انتخاباتي خود به هم پيمانانش در اسرائيل داده بود. روساي جمهور ايران و ترکيه تلفني درباره اين تصميم ترامپ گفت وگو کردند. به گزارش «پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري»، روز گذشته حسن روحاني در تماسي تلفني با رجب طيب اردوغان، قدس را جزء لاينفک فلسطين عنوان کرد. آنها با نکوهش تصميم آمريکا، از همه کشورهاي اسلامي و صلح دوست جهان خواستند متحد و يک صدا در برابر اين حرکت بي ثبات کننده و غيرقانوني واشنگتن بايستند. حسن روحاني در اين تماس تلفني با اشاره به پيشنهاد رجب طيب اردوغان براي تشکيل نشست فوق العاده سران کشورهاي عضو سازمان همکاري اسلامي در استانبول و دعوت از او براي شرکت در اين نشست، گفت: «ما معتقديم در شرايط کنوني همه کشورهاي اسلامي بايد متحد و يک صدا در برابر اين تصميم نادرست، غيرقانوني، تحريک آميز و بسيار خطرناک آمريکا، اقدامي جدي انجام دهند». رئيس جمهور با بيان اينکه منطقه ما نياز به ثبات و امنيت دارد و اين حرکات نادرست و غيرقانوني مي تواند کشور فلسطين و کل منطقه را به سمت بي ثباتي بکشاند، به بي توجهي رژيم صهيونيستي به تمام قطع نامه هاي سازمان ملل و ايستادگي در برابر جامعه جهاني اشاره کرد و گفت: «بي ترديد مسئوليت همه بي ثباتي ها و ناامني ها، مستقيما بر عهده رژيم صهيونيستي است».روحاني، مسئوليت کشورهاي اسلامي و مسلمانان را در اين برهه زماني، نسبت به قدس شريف بسيار سنگين خواند و تصريح کرد: «کشورهاي اسلامي و همه کشورهاي آزاده جهان بايد در برابر حرکت و تصميم واشنگتن، سريعا و در قالبي بازدارنده دست به اقدام بزنند». رئيس جمهور گفت: «جمهوري اسلامي ايران در نشست فوق العاده سران کشورهاي عضو سازمان همکاري اسلامي شرکت خواهد کرد».روحاني در اين تماس تلفني ضمن تشکر از ابراز تاسف همتاي ترکيه اي خود از حمله تروريست ها به يکي از پست هاي مرزباني و شهادت يکي از مرزبانان ايراني، گفت: «ما آماده ايم همه توان خود را براي تقويت امنيت مرزها و مبارزه قاطع با تروريست ها به کار بگيريم». رئيس جمهور ترکيه نيز در اين تماس تلفني با ابراز تاسف از شهادت يکي از مرزبانان ايراني در حمله تروريست ها، گفت: «اين حادثه به ما نشان داد گسترش همکاري دو کشور در مبارزه با تروريسم اهميت ويژه اي دارد».
     اردوغان در ادامه به تصميم رئيس جمهور آمريکا براي اعلام قدس به عنوان پايتخت رژيم اسرائيل اشاره کرد و گفت: «اين تصميم نگران کننده و جسارت ترامپ، ناشي از اختلافات داخلي در جهان اسلام است و اکنون جهان اسلام بايد يک صدا وحدت خود را نشان داده و با اين حرکت مخالفت کند». اردوغان تاکيد کرد اين حرکت آمريکا نقض حقوق بشر و همه تصميمات سازمان ملل متحد درباره قدس شريف است. او با بيان اينکه «کسي که در منطقه ثبات را مي خواهد، نبايد فراموش کند که قدس نقشي کليدي در منطقه و جهان دارد»، گفت: «ترکيه به عنوان رئيس دوره اي سازمان همکاري اسلامي خواهان برگزاري اجلاس فوق العاده سران اين سازمان در روزهاي آتي است». اردوغان همچنين گفت: «اين مسئله و مشکل واقعا باعث تشديد درگيري ها و حوادث بدي در منطقه خواهد شد و جهان اسلام بايد وحدت و يکپارچگي خود را در قبال اين موضوع به جهانيان اعلام کند».
    
     ظريف: قدس براي هميشه عربي - اسلامي باقي خواهد ماند
     محمدجواد ظريف، وزير خارجه ايران، نيز در صفحه توييتر خود نوشت: «قدس براي هميشه عربي - اسلامي باقي خواهد ماند، چه بخواهند چه نخواهند». ظريف در واکنش به برخي از اخبار مبني بر اينکه آمريکا مي خواهد سفارت خود را در سرزمين هاي اشغالي به «قدس» منتقل کند، نوشت: «اگر نيمي از پول هايي را که برخي از حاکمان منطقه براي حمايت از تروريسم، افراط گرايي، فرقه گرايي و تحريک عليه همسايگان هزينه مي کنند، براي آزادسازي فلسطين هزينه مي کردند، امروز ما با اين خودخواهي آمريکا مواجه نبوديم که مي خواهد «بيانيه کسي را که هيچ گونه مالکيتي ندارد، براي کسي که حقي ندارد» اجرا کند. با وجود همه اينها، قدس براي هميشه عربي - اسلامي باقي خواهد ماند، چه بخواهند چه نخواهند».
    
     اقدامات آمريکا عليه منافع جهان اسلام است
     علي شمخاني، دبير شوراي عالي امنيت ملي، در واکنش به تصميمات آمريکا، نسبت به هرگونه اقدام تنش زا عليه منافع جهان اسلام هشدار داد. او گفت: «کشورهاي اسلامي به صورت متحد و يک صدا اين توطئه را که نقض حقوق مردم مظلوم فلسطين و تداوم مسير اشغالگري رژيم صهيونيستي است، محکوم کرده و قاطعانه با بهره گيري از مجموعه ظرفيت هاي سياسي خود، مقابل آن خواهند ايستاد». شمخاني تاکيد کرد: «باتوجه به تبعات امنيتي و سياسي هرگونه تصميم درباره شهر قدس، مسئوليت بي ثباتي و ناامني حاصل از اين گونه اقدامات نابخردانه مستقيما بر عهده رژيم صهيونيستي و آمريکا خواهد بود». او با بيان اينکه قدس شريف، بخش لاينفک فلسطين است، افزود: «هر نوع تصميم گيري درباره آينده اين سرزمين، در صلاحيت ساکنان اصيل و غيرمهاجر آن بوده و هيچ کشوري نمي تواند با ناديده گرفتن حقوق مسلم مردم فلسطين، براي اين کشور اسلامي تصميم گيري کند». شمخاني اقدامات ترامپ و هيئت حاکمه بحران ساز آمريکا را تسريع کننده فروپاشي رژيم غاصب صهيونيستي عنوان کرد و افزود: «قدس شريف پايتخت کشور اسلامي فلسطين است و دولت آمريکا نمي تواند با بحران سازي درباره اين شهر مقدس، افکار عمومي جهاني را از شکست هاي حقارت بار در منطقه به ويژه شکست تروريست هاي تکفيري مورد حمايت خود در سوريه و عراق، منحرف کند».
    روحاني در تماس تلفني رئيس جمهوري ترکيه: «قدس» بخش لاينفک فلسطين است
    


 روزنامه شرق ، شماره 3028 به تاريخ 16/9/96، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه نسيم بهشت
متن مطالب شماره 8، مهر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است