|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/9/16: پايان حسرت قهرماني در مسابقات جهاني وزنه برداري
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6903
پنج شنبه 26 مهر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6660 16/9/96 > صفحه 15 (ورزشي) > متن
 
      


پايان حسرت قهرماني در مسابقات جهاني وزنه برداري
حواشي المپيك «ريو» براي بهداد سليمي و وزنه برداري ايران تكرار شد


هشتاد و سومين دوره مسابقات وزنه برداري قهرماني جهان صبح ديروز (چهارشنبه) در امريکا به پايان رسيد و تيم ملي وزنه برداري موفق شد با کسب 5 مدال طلا، 3 نقره و 6 برنز به کار خود پايان دهد و براي نخستين بار با 509 امتياز بر سکوي نخست قهرماني جهان بايستد.
    تيم ملي با 8 وزنه بردار در اين مسابقات حاضر شد و اهالي وزنه برداري اميد زيادي به قهرماني در اين مسابقات داشتند. حضور نفرات آماده اي همچون سهراب مرادي، کيانوش رستمي و بهداد سليمي اميدهاي ايران را بيشتر مي کرد از سويي بازگشت سعيد علي حسيني و انگيزه او براي حضور روي سکو نيز موجب شد تا ايران در سنگين وزن شانس خوبي براي فتح سکوهاي اين دسته را داشته باشد.
    کار تيم ملي با کيانوش رستمي در وزن 85 کيلوگرم آغاز شد. او که پيش از برگزاري مسابقات دچار مصدوميت شده بود نتوانست وزنه هاي انتخابي را بالاي سر ببرد. قهرمان المپيک ريو تنها در يک ضرب و با مهار وزنه 174 کيلويي با مدال نقره به کار خود پايان داد. در اين دسته علي ميري هم در جايگاه هفتم ايستاد.
    سهراب مرادي ديگر وزنه بردار کشورمان بود که در مسابقات جهاني روي تخته آمد. قهرمان المپيک ريو در وزن 94 کيلوگرم ۳ نشان طلاي مسابقات جهاني را با شکستن رکورد دوضرب و مجموع دنيا به دست آورد و بعد از 17 سال رکورد دنيا را جابه جا کرد. ايوب موسوي ديگر وزنه بردار کشورمان نيز در اين دسته به 2 نشان برنز دوضرب و مجموع دست پيدا کرد و سوم شد. صبح سه شنبه علي هاشمي و عليرضا سليماني 2 وزنه بردار ديگر کشورمان در دسته 105 کيلوگرم روي تخته رفتند که علي هاشمي توانست عنوان قهرماني را کسب کند. او با کسب مدال طلا در يک ضرب و برنز در دوضرب در مجموع قهرمان جهان شد. مدال هاشمي نخستين مدال مجموع ايران در دسته ۱۰۵ کيلوگرم مسابقات جهاني به حساب مي آمد. پس از قهرماني هاشمي فدراسيون جهاني به اين موضوع واکنش نشان داد و عنوان کرد «ايران در ۱۰۵ کيلوگرم قهرماني اي نداشت که آن را هم بدست آورد.» عليرضا سليماني ديگر نماينده ايران در اين دسته نفر هفتم جهان شد.
    پس از طلاي شيرين علي هاشمي نوبت به سنگين وزن رسيد. جايي که تيم ملي دو نماينده قدرتمند به نام هاي بهداد سليمي و سعيد علي حسيني داشت، البته اين دو وزنه بردار يک رقيب سرسخت به نام لاشا تالاخادزه گرجستاني را پيش رو داشتند. در ابتدا جو مسابقات علي حسيني را گرفته بود و او نتوانست در حرکات اول و دوم يک ضرب موفق باشد اما با مهار وزنه 203 کيلويي در حرکت سوم به رقابت بازگشت. سليمي هم مانند هميشه يک ضرب را مقتدرانه شروع کرد اما در نهايت موفق به مهار وزنه 211 کيلويي شد تا در پايان حرکت يک ضرب مدال نقره به سليمي و برنز به علي حسيني برسد. اما تالاخادزه وزنه 220 کيلوگرمي را بالاي سر برد و در يک ضرب ضمن کسب مدال طلا، رکورد جهان را به ميزان 3 کيلوگرم ارتقا داد. در دو ضرب نيز علي حسيني در نخستين حرکت وزنه 236 کيلويي را مهار کرد. سپس نوبت به بهداد با انگيزه رسيد؛ سليمي براي نخستين حرکت دوضرب وزنه 241 کيلويي را درخواست کرد که موفق به مهار آن هم شد، اما هيات ژوري اين حرکت را قبول نکردند. وي براي دومين حرکت وزنه را يک کيلوگرم افزايش داد و موفق به مهار وزنه 242 کيلويي شد. علي حسيني در حرکت دوم نيز وزنه 243 کيلوگرمي را ثبت کرد. وي براي سومين حرکت وزنه 251 کيلوگرمي را درخواست کرد که در مهار آن موفق بود تا به مدال برنز اين حرکت برسد. علي حسيني در مجموع با 454 کيلوگرم و کسب مدال نقره به کارش پايان داد. نوبت سليمي بود تا رقابت را جذاب تر کند؛ وي در سومين تلاش وزنه 252 کيلوگرمي را براحتي بالاي سر برد و در حالي که 3 چراغ سفيد از داوران گرفته بود بار ديگر هيات ژوري اين وزنه را قبول نکرد تا از کسب مدال دوضرب بازماند و به عنواني بهتر از پنجمي نرسد و از طرفي سکوي دومي اش با 453 کيلوگرم به مدال برنز مجموع تبديل شود. تالاخادزه با ثبت رکورد 477 کيلوگرم، رکورد مجموع جهان را که با 473 کيلوگرم در اختيار خودش بود، چهار کيلوگرم ارتقا داد. اين وزنه بردار اهل گرجستان در يک ضرب 220 و در دوضرب 257 کيلوگرم را ثبت کرد. در پايان اين رقابت در مراسم اهداي مدال دسته فوق سنگين وزنه برداري قهرماني جهان، بهداد سليمي با درآوردن مدالش اعتراض خود را به راي هيات ژوري نشان داد. او پس از ايستادن روي سکوي سومي مسابقات اعلام کرد: «با اين شرايط واقعاً وزنه زدن فايده ندارد. الان از لحاظ روحي شرايط خوبي ندارم اما باز هم بايد فکر کنم. واقعاً بد است ماه ها زحمت مي کشيم و آخرش چنين اتفاقاتي مي افتد.»
    سعيد علي حسيني نيز پس از کسب عنوان نايب قهرماني جهان گفت: «روزهاي سختي را گذراندم و اميدوارم اين مدال سکوي پرتابي برايم باشد.»
    با برگزاري مسابقات جهاني در امريکا 83 دوره از اين مسابقات سپري شد و تيم ملي وزنه برداري در طي اين سال ها در حسرت کسب اين عنوان بود که با شرايط ويژه اي که اين مسابقات داشت و غيبت 9 کشور، آناهيم بهترين مکان براي شکستن اين طلسم به حساب مي آمد که تيم ملي موفق به اين کار شد.
    
    برش
    پيام هاي تبريک بابت قهرماني تيم ملي وزنه برداري

    پس از قهرماني تيم ملي وزنه برداري در مسابقات جهاني رئيس جمهوري، معاون اول رئيس جمهوري و وزير ورزش و جوانان در پيامي اين قهرماني را تبريک گفتند.
    حجت الاسلام حسن روحاني، رئيس جمهوري نيز در توئيتري آورده است: «کسب غرورآفرين عنوان قهرماني وزنه برداري ۲۰۱۷ مردان جهان که براي نخستين بار به دست آمد، بر ملت ايران، پهلوانان با اخلاق و پرتلاش مان و مربيان و مديران تيم ملي مبارک باد.»
    همچنين اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس جمهوري نيز در صفحه اينستاگرام خود نوشت: «افتخارآفريني قهرمانان تيم ملي وزنه برداري کشورمان و کسب مقام قهرماني جهان در مسابقات آناهيم امريکا که موجب شادي و خوشحالي مردم ايران شد، بار ديگر شايستگي هاي جوانان برومند اين سرزمين قهرمان پرور را به اثبات رساند.»
    در پيام مسعود سلطاني فر، وزير ورزش نيز آمده است: «در روز مبارک ميلاد حضرت ختمي مرتبت محمد مصطفي (ص)، ورزش ايران مشحون از افتخار بزرگي بدست پر توان فرزندان برومند خود شد. کسب عنوان تاريخي قهرماني مسابقات جهاني وزنه برداري، بر مردم عزيز، جامعه بزرگ ورزش، پهلوانان و نامداران تيم ملي و مسئولان و مربيان سختکوش فدراسيون مبارک باشد.»
    پايان حسرت قهرماني در مسابقات جهاني وزنه برداري / حواشي المپيک «ريو» براي بهداد سليمي و وزنه برداري ايران تکرار شد
    


 روزنامه ايران، شماره 6660 به تاريخ 16/9/96، صفحه 15 (ورزشي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه بازي و اسباب بازي
متن مطالب شماره 59، مهر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است