|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/9/16: قهرماني تاريخي پولادمردان ايراني در خاك آمريكا
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22029
پنج شنبه 26 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21786 16/9/96 > صفحه 9 (ورزشي) > متن
 
      


قهرماني تاريخي پولادمردان ايراني در خاك آمريكا
حق سليمي را خوردند، علي حسيني با نقره بازگشت


سرويس ورزشي- تيم ملي وزنه برداري ايران براي نخستين بار در تاريخ عنوان قهرماني جهان را بدست آورد.
    مسابقات جهاني وزنه برداري 2017 در آناهيم آمريکا بامداد چهارشنبه به پايان رسيد و تيم ملي وزنه برداري کشورمان موفق شد براي نخستين بار در تاريخ، عنوان قهرماني تيمي را به خود اختصاص دهد.
    ايران در مجموع با کسب 14 مدال (سهراب مرادي ۳ مدال طلا)، (ايوب موسوي ۲ مدال برنز)، کيانوش رستمي(يک مدال نقره)، علي هاشمي(۲ مدال طلا و يک مدال برنز)، (سعيد علي حسيني يک مدال نقره و ۲ مدال برنز)، (بهداد سليمي يک مدال نقره و يک مدال برنز) و مجموع 509 امتياز اين عنوان باارزش را به خود اختصاص داد. تيم کره جنوبي که مانند ايران با 8 وزنه بردار در اين دوره از مسابقات شرکت کرده بود با 424 امتياز نايب قهرمان شد. ازبکستان هم بر سکوي سوم قرار گرفت.
    در رده بندي مدالي هم ايران با 5 طلا، 3 نقره و 6 برنز بعد از تايلند در دو بخش مردان و زنان نايب قهرمان شد، اما مقتدرانه به عنوان قهرماني در بخش مردان دست يافت.
    
    بازگشت باشکوه علي حسيني و ناداوري در حق سليمي
    در روز پاياني مسابقات جهاني وزنه برداري 2017 رقابت هاي دسته سنگين وزن برگزار شد، جايي که دو نماينده ايران به نام هاي بهداد سليمي و سعيدعلي حسيني بايد به رقابت با وزنه برداران مطرح جهان و در راس آنها لاشا تاخالادزه گرجستاني مي رفتند.
    در اين رقابت بهداد سليمي با مجموع۴۵۳ کيلوگرم به مقام سوم مسابقات دست يافت. سعيدعلي حسيني نيز که پس از طي کردن هشت سال محروميت خود براي نخستين بار در مسابقات جهاني به ميدان مي رفت با مجموع ۴۵۷ کيلوگرم به مدال نقره دست يافت. همچنين لاشا تالاخادزه وزنه بردار گرجستاني و قهرمان المپيک مقام نخست و گردن آويز طلا را در اين وزن از آن خود کرد.
    بر اين اساس سعيدعلي حسيني که در حرکت يکضرب با مهار وزنه ۲۰۳ کيلوگرم به مدال برنز دست يافته بود، در حرکت دوضرب ابتدا وزنه ۲۳۶ کيلويي را بالاي سر برد و در دومين حرکت وزنه ۲۴۳ کيلويي را بالاي سر برد و در سومين انتخاب خود وزنه ۲۵۱ کيلوگرم را مهار کرد و با مجموع ۴۵۴ کيلوگرم به مدال نقره رسيد و کار خود را در مسابقات قهرماني ۲۰۱۷ جهان با دو مدال برنز و يک نقره به پايان برد.
    بهداد سليمي که در حرکت يکضرب وزنه ۲۱۱ کيلوگرم را ثبت کرده بود و مدال نقره گرفته بود، در اولين انتخاب حرکت دوضرب وزنه ۲۴۱ کيلوگرم را مهار کرد و داوران اين وزنه را از وي قبول کردند، ولي هيئت ژوري همانند بازي هاي المپيک ۲۰۱۶ ريو اين وزنه را خطا اعلام کردند. بهداد براي ماندن در جدول و قهرماني تيم ملي وزنه برداري در انتخاب دوم حرکت دوضرب با موفقيت وزنه ۲۴۲ کيلويي را به ثبت رساند. در آخرين حرکت دوضرب نيز وزنه ۲۵۲ کيلويي را به درستي مهار کرد ولي مجدداً هيئت ژوري ناعادلانه رفتار کرد و اين وزنه را به او خطا دادند. بهداد در حرکت دوضرب با ثبت وزنه ۲۴۲ کيلويي پنجم شد و در مجموع با ۴۵۳ کيلوگرم به مدال برنز دست يافت. بهداد نيز کار خود را در مسابقات قهرماني ۲۰۱۷ جهان در آمريکا با مجموع يک مدال نقره يکضرب و يک نشان برنز به پايان برد.
    مارت سيم وزنه بردار استوني که در حرکت يکضرب با ۱۹۱ کيلوگرم در جايگاه هفتم قرار گرفته بود، با مهار وزنه ۲۵۳ کيلويي مدال نقره دوضرب را از آن خود کرد و با مجموع ۴۴۴ کيلوگرم در جايگاه پنجم قرار گرفت.
    لاشا تالاخادزه گرجستاني، حرکت يکضرب ۲۲۰ کيلوگرم، در حرکت دوضرب ۲۵۷ و در مجموع ۴۷۷ کيلوگرم به سه مدال طلا رسيد.همچنين وي به غير از ثبت رکورد جديد در حرکت يکضرب به ميزان ۲۲۰ کيلوگرم، ۴ کيلوگرم رکورد مجموع جهان را که در اختيار خودش بود را ارتقاء داد و با ۴۷۷ کيلوگرم رکورددار جديد دنيا لقب گرفت.
    در پايان مسابقات و در مجموع تمام اوزان لاشا تالاخادزه وزنه بردار دسته 105 + کيلوگرم گرجستان به عنوان برترين وزنه بردار شناخته شد. سهراب مرادي، سعيدعلي حسيني و بهداد سليمي در جايگاه هاي دوم تا چهارم قرار گرفتند.
    
    اعتراض سليمي به راي هيئت ژوري
    اما در مراسم اهداي مدال دسته فوق سنگين وزنه برداري قهرماني جهان، بهداد سليمي اعتراض خود را به راي هيئت ژوري نشان داد. تاماش آيان رئيس فدراسيون جهاني مدال برنز مجموع را برگردن سليمي انداخت اما او پس از دست دادن با آيان بلافاصله مدال را از گردنش درآورد و در جيب خود گذاشت. او مدال نقره يک ضرب خود را نيز از گردن درآورد. سليمي هنگام دست دادن با آيان با او صحبت و اعتراض خود را نسبت راي هيئت ژوري اعلام کرد.
    
    تحقق روياي ديرين
    کسب عنوان قهرماني جهان پايان يک آرزوي دور و دراز بود، آرزويي که نزديک به يک قرن منتظرش بوديم و در نهايت بعد از گذشت 83 دوره از رقابت هاي وزنه برداري قهرماني جهان به بار نشست.
    ايستادن بر بام وزنه برداري دنيا آن هم در خاک آمريکا لذتي فراتر از توصيف دارد. طلسمي که وزنه برداري ايران بعد از گذشت قريب به يک قرن به افتخار آن نايل شد تا در تالار افتخارات وزنه برداري ايران مقام قهرماني دنيا نيز ثبت شود. رويدادي که در تمام 82 دوره قبلي با وجود شايستگي هاي فراوان و برخورداري از ستاره هاي ريز و درشت هرگز به آن دست نيافته بوديم اما در آناهايم سرانجام دست ايران به جام زرين رسيد تا طلسم ديرپا شکسته شود و نام ايران نيز در رديف قهرمانان وزنه برداري جهان قرار بگيرد.
    البته اين قهرماني در حالي بدست آمد که 10 کشور مدعي درجه اول وزنه برداري جهان شامل کشورهاي روسيه، قزاقستان، چين، بلاروس، ارمنستان، آذربايجان، مولداوي، اوکراين و ترکيه به دليل مشکلات دوپينگ و کره شمالي (به دليل عدم صدور ويزا) از حضور در اين رقابت ها محروم بودند و اگر محروميت اين مدعيان نبود، چه بسا که قهرماني ايران دشوارتر بدست مي آمد.
    قهرماني تاريخي پولادمردان ايراني در خاک آمريکا / حق سليمي را خوردند، علي حسيني با نقره بازگشت
    


 روزنامه كيهان، شماره 21786 به تاريخ 16/9/96، صفحه 9 (ورزشي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه برگ هنر
متن مطالب شماره 19، شهريور 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است