|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/9/16: اصرار بر انتقاد، تاكيد بر اتحاد
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3266
شنبه 21 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3028 16/9/96 > صفحه 15 (سياست) > متن
 
      


اصرار بر انتقاد، تاكيد بر اتحاد
فعالان سياسي به مناسبت ١٦ آذر در دانشگاه ها چه گفتند


شرق: چهره هاي سياسي اصلاح طلب و اصولگرا به مناسبت فرارسيدن ١٦ آذر، روز دانشجو، در دانشگاه هاي كشور سخنراني كردند. محمدرضا خاتمي كه در دانشگاه تهران سخنراني مي كرد از اعتمادنکردن به دانشگاه ها انتقاد كرد و گفت: «مي توانيم مدعي باشيم آقاي رئيس جمهور شما شعارهايتان اين بود و چه شد؟».
    عليرضا شكوري راد، دبير کل حزب اتحاد ملت ايران هم در دانشگاه شهيد بهشتي گفت: کساني که روبه روي اصلاحات بودند، متشتت و پراکنده و وارفته هستند.مسعود پزشكيان، نايب رئيس مجلس هم در دانشگاه شهيد بهشتي گفت: «حصر يکي از دغدغه هاي ماست، ولي ما در مجلس نمي توانيم کار خاصي بکنيم، البته در حال پيگيري هستيم تا اين موضوع حل شود». عزت الله ضرغامي، رئيس اسبق صداوسيما هم در دانشگاه تهران از اين گفت كه يك تار موي چه گوارا را به نمازشب خوان هاي ضربه زننده به انقلاب ترجيح مي دهد.
    
    سرنوشت دانشجويان ستاره دار چه شد؟
    به گزارش ايلنا، «محمدرضا خاتمي»، نايب رئيس مجلس ششم، گفت: دانشگاه بايد بتواند روشنگري کند و نمي شود دانشگاه ها را به خاطر ورود به مسائل مختلف به اسم سياه نمايي محدود کرد. نمي شود وقتي يک انجمن علمي مي خواهد کنفرانسي درباره آسيب هاي اجتماعي برگزار کند، فلان نهاد مانع شود. او در واکنش به شعار دانشجويان مبني بر اينکه «دانشگاه امنيتي نمي خواهيم» تاکيد کرد: البته امنيت را مي خواهيم و بايد بخواهيم، اما دانشگاه امنيتي را نمي خواهيم. اين فعال سياسي اصلاح طلب افزود: تازماني که به دانشگاهيان انگ ضد انقلاب و مسائلي ازاين دست بزنند، دانشگاه پويا نخواهد بود. دانشگاه بايد بتواند روشنگري کند و نمي شود دانشگاه ها را به خاطر ورود به مسائل مختلف به اسم سياه نمايي محدود کرد. نمي شود وقتي يک انجمن علمي مي خواهد کنفرانسي درباره آسيب هاي اجتماعي برگزار کند، فلان نهاد مانع شود. او اعلام کرد: تابه حال ديده ايد يک رئيس دانشگاه اختلاس کرده باشد؟ آيا ديده ايد جاسوس باشد؟ چرا به دانشگاه ها اعتماد نمي کنيد؟! اين فعال سياسي اصلاح طلب خاطرنشان کرد: شما نمي توانيد دانشجويي را از ترس قبول شدن در دانشگاه زير فشار قرار دهيد که حرفي نزند. نايب رئيس مجلس ششم با بيان اينکه اعتراض دانشجو، زبان و قلم اوست، گفت: اگر يک دولتي واقعا دلسوز مردم باشد در جواب اين خواسته دانشجويان که مي خواهند سياست ها را اصلاح کنند چه خواهد بود؟ خاتمي با بيان اينکه علم دستاورد بشري است و علم غربي و شرقي ندارد، خطاب به دانشجويان گفت: دانشگاه فضاي خود را دارد، البته دانشگاه ها و دانشجويان نبايد درگير احساسات جناحي خود باشند. اين فعال سياسي اصلاح طلب گفت: نمي شود منکر اين شد که اکثر دانشجويان اصلاح طلب هستند و در برخورد با اصلاح طلبان مسامحه دارند و از آنان طلب وعده مي کنند. نايب رئيس مجلس ششم افزود: آقاي رئيس جمهور ما محدوديت هاي شما را مي دانيم. اختيار شما در رابطه با دانشگاه ها کامل نيست و از اختيارات شما درباره مسئله استقلال و امنيت دانشگاه اطلاع داريم و صبوري مي کنيم، اما آقاي رئيس جمهور دانشجويان ستاره دار چه؟ اين کار خلاف قانون و برخلاف صحبت هاي ظاهري وزير اطلاعات است و انتظار مي رود در اين موارد قوي تر عمل کنند. او ادامه داد: مگر يک جوان ما که مي خواهد آينده خود را بسازد چه مي خواهد؟ ممکن است بگويند قبلا بيشتر بوده، اما الان کمتر شده است. در دولت روحاني حتي يک دانشجوي ستاره دار هم قابل قبول نيست. خاتمي در پايان گفت: از نمايندگان مجلس انتظار داريم نسبت به حقوق دانشجويان حساس باشند. از آنها انتظار شعار نداريم، بلکه توقع داريم در عين آرامش بسياري از مشکلات را پيش ببرند. اميدواريم در چهار سال آينده که عمر دولت و مجلس به پايان مي رسد، بخش درخور توجهي از مشکلات دانشجويان و دانشگاه ها حل شده باشد.
    
    شکوري راد: شما رسايي، زاکاني و قدوسي را بيرون انداخته ايد
    علي شكوري راد، دبيرکل حزب اتحاد ملت، هم در مراسمي به مناسبت روز دانشجو در دانشگاه شهيد بهشتي گفت: ما از دوره احمدي نژاد با همه سياهي اش عبور کرديم و از اصلاحات به بهبودخواهي عدول کرديم. ما مي دانستيم روحاني اصلاح طلب نيست؛ ولي از او حمايت کرديم؛ چون مي دانستيم جامعه پذيراي يک اصلاح طلب نيست. او با تاکيد بر اينکه اکنون ما به دنبال بهبودخواهي هستيم، بيان کرد: من آمده ام بگويم قدر شرايط امروز را بدانيم و دستاوردهاي خود را انکار نکنيم. روحاني دستاورد خود ماست. مجلس، شوراي شهر و شهردار امروز دستاورد ماست و ما نبايد اين دستاوردها را از بين ببريم. دبيرکل حزب اتحاد ملت ايران با بيان اينکه روحاني کانديداي مطلوب من نيست؛ ولي انتظارات ما بايد براساس واقعيات باشد، گفت: شما مي گوييد ۲۰۰ نفر امسال ستاره دار شدند. ما هم اعتراض داريم. خانم منصوري و چند نفر ديگر از اعضاي حزب اتحاد هم ستاره دار شدند؛ ولي نبايد به خاطر يک مسئله دستاوردهايمان را انکار کنيم. شکوري راد ادامه داد: فراکسيون اميد فراکسيون دوم خرداد مجلس ششم نيست. مجلس ششم تکرارشدني نيست؛ ولي شما رسايي، زاکاني و قدوسي را بيرون انداخته ايد.
    او با بيان اينکه دانشجو را آرمان خواه مي دانم، اظهار كرد: اگر دانشجو آرمان خواه نباشد و فرياد نزند، دل ندارد؛ ولي نبايد اين فرياد را به کسي بزنيم که لزومي ندارد. درباره وزير علوم، روحاني از فرجي دانا شروع کرد و به غلامي رسيد. اين عدول بود؛ ولي مي دانيم نگذاشتند. اين نماينده مجلس ششم با بيان اينکه بايد مطالبه گر بود، تصريح کرد: دانشجو بايد مطالبه گر باشد؛ ولي بايد اين را هم بگويد که روحاني با همه انتقادات از تو حمايت مي کند تا کساني که درصدد انداختن تو هستند، اميدوار نشوند. رابطه ما با روحاني انتقاد و اتحاد است. شما مي توانيد رساتر از من از روحاني انتقاد کنيد؛ ولي فکر نکنيد فردا هم همين طور فکر مي کنيد. شکوري راد با بيان اينکه اصلاح طلبان در شرايط کنوني نجيبانه برخورد مي کنند، افزود: ما از سال ها قبل درباره مسائلي مانند نحوه برخوردها، بازداشت ها و... گفته بوديم؛ ولي اکنون که احمدي نژاد اين حرف ها را عليه رقيب ما مي زند، برايش کف نمي زنيم و به او نزديک نمي شويم.
    
    پزشکيان: به خيلي از بندهاي قانون اساسي عمل نشده
    مسعود پزشكيان، نايب رئيس مجلس هم كه در دانشگاه شهيد بهشتي سخنراني مي كرد، گفت: بسياري از دانشجوهاي پيش از انقلاب و اول انقلاب مي گفتند اگر قدرت را داشته باشيم، فلان و بهمان مي کنيم؛ ولي اکنون همه ما گرفتار پول و پست و سمت شده ايم. او ادامه داد: وقتي ما دانشجو بوديم مدعي بوديم که اگر شاه برود، مملکت را چنين و چنان مي کنيم. ما گذشتگان را نگاه و بررسي کرديم که چه کسي راست و چه کسي دروغ مي گويد. اين عمل ماست که نشان مي دهد چه کسي راست و چه کسي دروغ مي گويد. اين نماينده اصلاح طلب مجلس با بيان اينکه به خيلي از بندهاي قانون اساسي عمل نشده و بايد ما پاسخ دهيم، اظهار كرد: قانون اساسي را براي عمل نوشته اند؛ ولي ما به بسياري از اصول آن عمل نکرديم، از آزادي زبان تا آزادي انديشه آزادي راهپيمايي برابري و آموزش و... . نايب رئيس اول مجلس با تاکيد بر اينکه قدم اول براي ساختن کشور خودسازي است، بيان کرد: انقلابي بودن مهم نيست؛ بلکه انقلابي ماندن مهم است. پزشکيان درباره انتقاد از قوه قضائيه نيز عنوان کرد: قوه قضائيه دست ما نيست؛ حتي قوه قضائيه هم اشتباهات خود را قبول دارد. بيشترين اخراج ها هم در قوه قضائيه است. من براساس قانون، حق دخالت در امور قوه قضائيه را ندارم. براساس جايگاه مان حق دخالت در قواي ديگر را نداريم. حتي در بحث نظارت هم چندان دستمان باز نيست.
    
    نمي شود در دانشگاه کرسي آزادانديشي برگزار کنيم و اسم نخست وزير مملکت را نياوريم
    اين عضو هيئت رئيسه مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به پرسشي درباره حصر، گفت: حصر يکي از دغدغه هاي ماست، ولي ما در مجلس نمي توانيم کار خاصي بکنيم. در حال پيگيري هستيم تا اين موضوع حل شود تا وحدت و انسجام کشور بيشتر شود. حل شدن اين کار هم به سادگي نيست. وقتي بيرون از کار مي ايستيد، حرف زدن آسان است. به گزارش ايسنا او در دانشگاه تهران نيز در پاسخ به پرسشي درباره اقدامات و برنامه مجلس براي رفع حصر، گفت: کميته حصر تشکيل شده و سرگرم مذاکره با سران قوا هستند. خود آقاي روحاني هم به تازگي البته بدون اينکه اسمي بياورد، به اين مسئله اشاره کرد. نمي شود ما در دانشگاه کرسي آزادانديشي برگزار کنيم و اسم نخست وزير اين مملکت را نياوريم. نمي شود از آزادي حرف زد، اما تاريخ را ناديده بگيريم. به هر حال پيگيري مي شود و قول هايي داده اند که اميدوارم اين قول ها به نتيجه برسد.
    
    ضرغامي و موي چه گواراي انقلابي
    به گزارش آنا، عزت الله ضرغامي نيز در دانشگاه تهران به علل بدحجابي اشاره کرد و گفت: در پست اينستاگرامم ٢١ علل بدحجابي را مطرح کرده ام که يکي از مهم ترين آنها، همين گران بودن ابزار حجاب است. يک قواره چادر معمولي ٢٠٠، ٣٠٠ هزار تومان مي شود. حالا خانواده اي که چهار دختر دارد از عهده تامين مخارج اين چادرها برنمي آيد و براي دخترانش روپوش هاي کوتاه و تنگ مي گيرد. ضرغامي همچنين از شفاف نبودن اقتصاد گله کرد و افزود: وقتي مي گويند پسر فلان حاج آقا فلان وام را گرفته و مانند بگم بگم هاي احمدي نژاد که زماني به آن نقد مي کردند، عمل مي کنند، پسر همان حاج آقا يا آقازاده به صورت شفاف به مردم بگويد چگونه وام گرفته و آن را صرف چه کرده؛ وقتي همه چيز براي مردم روشن باشد، کسي مخالف وام گرفتن آقازاده اي بر اساس قانون نيست. او بار ديگر به يکي ديگر از پست هاي اينستاگرامش اشاره کرد و گفت: زماني خانمي را که در دولت مشغول بود، به اتهام جاسوسي و همکاري با آمدنيوز دستگير کردند. اول وزارت اطلاعات از او بازجويي کرد و بعد در اختيار سپاه قرار گرفت. البته سپاه با او مهرباني کرد. مشکلات جسمي فراواني داشت. پس از آن در اختيار قوه قضائيه قرار گرفت و بعد هم ثابت شد او جاسوس نيست و آزاد شد. اين خانم نه فاميل آقاي روحاني بود که زماني مي گفتند خواهرزاده آقاي روحاني است و نه ارتباط خاصي با جايي داشت. حال که او را آزاد کرده اند اعاده حيثيت او چه مي شود؟
    
    رئيس اسبق سازمان صداوسيما گفت: انتقادات گاهي به يک مسئول مي شود، ولي وقتي همه انتقادات به بوسه زدن به تابوت چاوز و درآغوش گرفتن مادر چاوز تقليل مي يابد، ظلم است؛ آن هم به منتقدان اين فرد. کساني که به طور جدي آقاي احمدي نژاد را که عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام است، نقد مي کنند بايد بدانند که چاوز آدم برجسته اي بود. من يک موي چه گوارا را به کساني که نمازشب مي خوانند و از صبح تا شب مال و ثروت مي اندوزند و به انقلاب اسلامي ضربه مي زنند، ترجيح مي دهم.
    
    اصرار بر انتقاد، تاكيد بر اتحاد / فعالان سياسي به مناسبت ١٦ آذر در دانشگاه ها چه گفتند
    


 روزنامه شرق ، شماره 3028 به تاريخ 16/9/96، صفحه 15 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مديريت شهري
متن مطالب شماره 51، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است