|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/9/16: گمرك: سند داريد رو كنيد / مجلس: حدود ادب را رعايت كنيد
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3264
چهار شنبه 18 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3028 16/9/96 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
      


گمرك: سند داريد رو كنيد / مجلس: حدود ادب را رعايت كنيد
دعواي مجلس و گمرك بر سر ١١٢٨ كانتينر قاچاق بالا گرفت

برگرفته از: شرق

دعوا ادامه دارد. يکي انکار مي کند و ديگري اصرار. کشف هزارو ١٢٨ کانتينر از سوي وزارت اطلاعات که چندي پيش در فضاي رسانه اي جنجال آفريده بود، باز هم اسباب تنش کلامي ميان گمرک و مجلس شد. روابط عمومي گمرک در جوابيه اي خطاب به رئيس فراکسيون مبارزه با مفاسد اقتصادي مجلس، از او خواست اگر حتي اسناد مربوط به يک کانتينر از سه هزارو ٣٠٠ کانتيتر قاچاق ادعايي را دارد، رو کند! امير خجسته، رئيس فراکسيون مبارزه با مفاسد اقتصادي مجلس، چندي پيش در گفت وگويي با ايلنا در واکنش به اظهارات کرباسيان، وزير اقتصاد که گفته بود هيچ کالاي قاچاقي از مبادي رسمي به کشور وارد نمي شود، گفته بود: «روزانه سه هزارو ٣٠٠ کانتينر کالاي قاچاق به کشور وارد مي شود و دستگيري اعضاي باندي که در عرض دو سال، هزارو ١٢٤ کانتينر قاچاق به کشور وارد کردند، به خوبي نشان مي دهد که اين گفته ها واقعيت ندارد». بااين حال، فراکسيون مبارزه با مفاسد اقتصادي اين بار در قالب نامه اي به اين اظهارات از سوي گمرک، جواب رسمي داد.
    
     گمرک در پاسخ گويي حدود ادب را رعايت کند
     دبيرخانه فراکسيون مبارزه با مفاسد اقتصادي و اداري مجلس شوراي اسلامي به جوابيه چند روز پيش گمرک واکنش نشان داد. در بخشي از اين نامه رسمي با تاکيد بر وظيفه نظارتي مجلس، آمده: «پيرو وصول گزارش ها و شکايت هاي متعدد از نحوه عملکرد سازمان گمرک و احتمال وقوع برخي تخلفات در آن، کميته اقتصادي فراکسيون با بررسي گزارش ها و موارد مطروحه، سوءاقدامات و مواردي خلاف قانون در عملکرد گمرک ايران مشاهده کرد که بررسي هاي اوليه حکايت از تخلفاتي عمده همچون قاچاق کانتينرهاي مختلف و در ابعاد و اجناس گوناگون داشته که مراتب مورد بررسي کارشناسي قرار گرفته است».
    
     هراستان از چيست؟
     در بخش ديگري از اين نامه، اين فراکسيون در واکنش به ادبيات به کار گرفته شده از سوي گمرک، نوشته : «متاسفانه مشخص نيست که مديران گمرک ايران به جاي برخورد با تخلفات و سالم سازي فضاي کاري، به چه دليل از بيان ايرادات و تخلفات موجود به هراس آمده و راه تخريب و توهين و تهمت در پيش گرفته اند».درحالي که در جوابيه گمرک خطاب به رئيس اين فراکسيون آمده بود: «در تماسي که با اين نماينده جهت اخذ تنها يک سند از ادعاهاي او به عمل آمد، او عنوان مي کند که من تنها اين را شنيده ام و هيچ سندي هم ندارم!»، فراکسيون به اين موضوع واکنش تندي نشان داد و نوشت: «بنا به ادعاي مطرح شده، تاکنون هيچ تماسي چه از طريق تلفن و چه به صورت ديدار حضوري با رئيس فراکسيون مبارزه با مفاسد اقتصادي و اداري از طرف گمرک ايران دراين باره صورت نگرفته است و اين ادعا اساسا کذب است». در متن اين جوابيه در واکنشي به اظهارات گمرک آمده: «برخلاف ادعاي مديران گمرک ايران در جوابيه به رسانه ها مبني بر عدم وجود حتي يک کانتينر قاچاق، به عنوان نمونه فقط در يک مورد هزارو ۱۲۸ کانتينر قاچاق توسط وزارت اطلاعات کشف و ضبط شده است که ظاهرا مديران ارشد گمرک ايران از اين قاچاق گسترده و تبعات و عوارض آن براي کشور چندان مطلع نيستند و بنابراين توصيه مي شود علاوه بر مطالعه قانون تجارت (اعم از داخلي و بين المللي) قانون گمرک نيز توسط ايشان مورد مطالعه و بازبيني مجدد قرار گيرد».درعين حال، در متن اين نامه، سخن از سوال از وزير اقتصاد به ميان آمده است: «بديهي است برابر نظر اعضاي فراکسيون، وزير اقتصاد بايد در فرصتي نزديک پاسخ گوي ابهامات و ايرادات گمرک ايران در اين زمينه بوده و به مديران اين سازمان تذکر جدي داده شود که رعايت ادب و احترام و حدود قانوني خود را در ارائه پاسخ به افکار عمومي ملاحظه کنند». همچنين در پايان اين واکنش، رئيس اين فراکسيون پيش دستي کرده و گفته: «با توجه به خواست و مطالبه عمومي و اصحاب رسانه و ظاهرا با عنايت به عدم اطلاع مديران گمرک ايران از تخلفات گسترده در آن مجموعه، به زودي طي مصاحبه اي عمومي گوشه اي از موارد نقض قوانين و مقررات و قاچاق در آن حوزه که شامل مستندات قاچاق هزاران کانتينر است، از طريق رئيس فراکسيون مبارزه با مفاسد اقتصادي و اداري مجلس شوراي اسلامي به اطلاع افکار عمومي خواهد رسيد».
    
     کرباسيان: آن مرجع به طور رسمي نامه نوشت که اشتباه کرده
     اين همه در حالي است که مسعود کرباسيان، وزير امور اقتصادي و دارايي، در واکنش به کشف اين محموله بزرگ قاچاق از مبادي رسمي کشور، گفته بود: «آن مرجع که اين موضوع را اعلام کرد، به طور رسمي نامه نوشت که اشتباه کرده است». کرباسيان گفته بود: «در سال ١٣٩٤ پرونده ١٠ تا ١٥ کانتينر در گمرک تشکيل شد که از روي سامانه جامع گمرکي پيدا کرده بوديم و پرونده به مرجع قضائي رفت که با قدرداني بازرسي کل کشور و ديگر مراجع همراه شد و بعدها مراجع نظارتي ديگري آمدند و بعد از دو سال گزارش داده شد، به جايي که موضوع را جمع بندي کند».
    
     روايت گمرک از قاچاق کانتينر
     روايت گمرک ايران از اين اختلاف چيز ديگري است. به گزارش ايرنا، در گزارش گمرک گفته شده داستان هزارو ١٢٨ کانتينر به همان داستان ٢١٠ کانتينر معروف برمي گردد که سال گذشته با همين عنوان هزارو ١٢٨ کانتينر رسانه اي و بعدها مشخص شد چنين کانتينرهاي قاچاقي از اساس وجود خارجي نداشته است. موضوع اين پرونده ها مربوط به برادران «ح» است و سال گذشته ماجراي فعاليت هاي تجاري آنان در پرونده معروف به ٢١٠ کانتينر رسانه اي شد؛ در واقع پنج شرکت آنها در اداره ثبت شرکت ها به طور قانوني ثبت شده و اتاق بازرگاني نيز براي آنها با هدف فعاليت هاي تجاري کارت بازرگاني صادر کرده بود. با توجه به حساسيت ها و اقدامات متخلفانه اين افراد، تمامي فعاليت هاي برادران «ح» در پنج شرکت در طول مدت فعاليت هايشان در سال ١٣٩٤ و قبل آن به کمک سامانه جامع گمرکي در گمرک استخراج و پرونده اي با پيگيري هاي دفتر بازرسي و مرکز مبارزه با جرائم سازمان يافته گمرک ايران از سوي حوزه نظارت گمرکات استان هرمزگان نزد مرجع قضائي تشکيل مي شود. در همين گيرودار، مرجع قضائي نيز در راستاي گزارش وقوع جرم گمرک شهيدرجايي، دستور تحقيقات مقدماتي متهمان پرونده را به اداره پليس آگاهي استان هرمزگان صادر و پس از احضار متهمان و بازجويي از نامبردگان، تعدادي از کارمندان گمرک و بندر نيز به عنوان مطلع احضار و سپس بنا به دلايلي، اواسط سال ١٣٩٥ بازداشت و متعاقبا آزاد مي شوند که اين موضوع سال گذشته رسانه اي شد. پس از بازداشت و دستگيري متهم اصلي پرونده موصوف، اسناد و مدارکي مربوط به ٨٦ دستگاه کانتينر متعلق به متهمان که در سنوات قبل کالا را به صورت قانوني از گمرک خارج کردند بودند، حسب دستور مرجع رسيدگي کننده به گمرک ايران تحويل مي شود تا نسبت به مورد اظهارنظر کند. پس از بررسي هاي به عمل آمده مشخص مي شود از محل تعداد ٢١٠ دستگاه کانتينر ادعايي و ٨٦ کانتينر، صرفا تعداد هشت دستگاه کانتينر که با جعل بيجک و با تباني بندر خارج شده بود، مشمول مقررات قاچاق شده و مراتب نيز در نامه اي به مرجع رسيدگي کننده و ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز منعکس مي شود. در اين رابطه تعداد سه نفر از متهمان که قوم و خويش نسبي نيز بودند، دستگير و متعاقبا تعداد دو نفر از آنان با سپردن وثيقه آزاد مي شوند.
     پس از استخراج اطلاعات مربوط به فعاليت اين افراد در پنج شرکت يادشده در طول فعاليت هايشان مشخص مي شود اين افراد در مجموع تعداد ٦٥٥ اظهارنامه و پروانه گمرکي در گمرک بندر شهيدرجايي داشته اند که تشريفات گمرکي ١١٢٨ دستگاه کانتينر را با اين تعداد اظهارنامه در گمرک شهيدرجايي انجام داده اند. کالاها به گمرک اظهار شده و در واقع تشريفات قانوني اين کالاها انجام و حقوق و عوارض گمرکي نيز دريافت شده و تمامي اطلاعات نيز در سامانه هاي الکترونيکي گمرک موجود است. با اينکه متهمان اصلي اين پرونده پس از ورود يکي از مراجع نظارتي در تحقيقات و اعترافات به جعل گواهي مبدا اقرار مي کنند، اما براساس مستندات، پيش از اين دفاتر نظارتي گمرک به اين پرونده ورود کرده و بخش عمده اي از اظهارنامه هاي متهمان را که مربوط به سال ١٣٩٤ و ماقبل آن بوده بررسي و صرفا براساس قانون امور گمرکي تخلفات گمرکي را احراز کرده اند و با بررسي تفاوت ارزش نسبت به صدور مطالبه نامه در سال ١٣٩٤ اقدام شده است. بنابراين به غير از هشت کانتينري که با جعل بيجک از بندر خارج يا ١٣ کانتينري که قبل از خروج، از طريق گمرک به جرم قاچاق توقيف شده، موضوع جديدي در اين پرونده نبوده است.
    گمرک: سند داريد رو کنيد / مجلس: حدود ادب را رعايت کنيد / دعواي مجلس و گمرک بر سر ١١٢٨ کانتينر قاچاق بالا گرفت
    


 روزنامه شرق ، شماره 3028 به تاريخ 16/9/96، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 34 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشكده پزشكي اصفهان
متن مطالب شماره 490، هفته دوم مهر ماه 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است