|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/9/16: نمايندگان انجمن هاي دانشجويي در گفت و گو با «ايران»: استقلال دانشگاه بايد حفظ شود
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6785
دوشنبه سي و يكم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6660 16/9/96 > صفحه 4 (اجتماعي) > متن
 
      


نمايندگان انجمن هاي دانشجويي در گفت و گو با «ايران»: استقلال دانشگاه بايد حفظ شود


نويسنده: هدي هاشمي

دانشگاه و دانشجو در دهه هاي اخير روزهاي پر اتفاقي را تجربه کرده اند. از روزهاي دشوار دولت دهم گرفته تا نشانه هاي اميد و اعتدال در دانشگاه، از بازنشستگي زودهنگام استادان گرفته تا بازگشت دوباره همان استادان به دانشگاه، از احضار و ستاره دارشدن دانشجويان گرفته تا برطرف شدن منع تحصيلي دانشجويان.اين ها موضوعاتي است که هربار در هر 16 آذر دانشجويان نسبت به آن واکنش نشان مي دادند موضوعي که البته فعالان تشکل هاي سياسي دانشجويان هم بر آن اشاره مي کنند و بر اين باورند که دولت دوازدهم بايد فضاي بيشتري به تشکل هاي دانشجويي دهد تا تشکل ها بتواند راحت تر در دانشگاه ها فعاليت کند. محمد کبيري رئيس ستاد جوانان دانشجويان روحاني درباره وضعيت فعلي دانشگاه گفت: در 4 سال اول دولت يازدهم تلاش شد تا فضاي بسته دانشگاه ها باز شود، تعداد قابل توجهي از انجمن هاي سياسي دانشجويي مجوز فعاليت گرفتند؛ انجمن هايي که سابق بر اين اجازه فعاليت نداشتند همچنين بخش زيادي از دانشجويان ستاره دار به دانشگاه برگشتند و اين اقدام هاي مهم دولت يازدهم در دانشگاه بود.البته در تمام اين سال ها يکسري کج سليقگي هايي در ارتباط با دانشگاه و دانشجو هم شد مثلاً نهادهاي خارج از دانشگاه براي دانشگاه نسخه مي پيچيدند يا در برخي مواقع وضعيت را براي دانشگاه امنيتي مي کردند با اين حال دولت، وزير علوم و روساي دانشگاه ها تلاش کردند تا اين وضعيت را بهبود بخشند و به اعتقاد من فضا روز به روز بازتر از سال هاي قبلش شد.
     رهبري دبيرانجمن اسلامي دانشگاه تهران نيز مهمترين موضوع فعلي دانشگاه ها را گزينشي رفتار کردن مسئولان با دانشجويان دانست و گفت: متاسفانه آيين نامه مشخصي درباره مهمانان تشکل هاي دانشجويي در تمامي دانشگاه ها وجود ندارد. به عنوان مثال مراسم 16 آذر امسال را نگاه کنيد مجوزهاي متفاوتي براي مهمان ها در دانشگاه ها صادر شد. آقاي شکوري راد در دانشگاه شهيد بهشتي مجوز سخنراني دارد اما در دانشگاه تهران اين مجوز داده نشد يا ميهمانان تربيت مدرس در دانشگاه تهران نمي توانند سخنراني کنند. اين روند بررسي سليقگي سخنرانان به نفع دانشجو و دانشگاه نيست.
    او تاکيد مي کند: دانشجويان منتقد جدي پولي شدن آموزش هستند. سياست پولي يا خصوصي شدن دانشگاه ها به اندازه اي پيش رفته که حتي دانشجويان براي استفاده از آزمايشگاه ها و کارگاه ها هزينه پرداخت مي کنند، سلف دانشجويان نيز به بخش خصوصي واگذار شده و دانشجويان مي توانند از غذاي با کيفيت بالا استفاده کنند ولي بايد هزينه بيشتري بپردازند. ما اين موضوع را به طور جدي در دانشگاه ها پيگيري مي کنيم و از دولت دوازدهم هم مي خواهيم تا ورود جدي تري به اين موضوع داشته باشد.
    
    دخالت نهادهاي خارج از دانشگاه بر کار دانشگاه
    عليرضا محسني گويا فعال دانشجويي اميرکبيرهم به نقش تشکل هاي دانشجويي اشاره کرد و افزود: قبل از سال 92 تمام تشکل هاي دانشجويي به جز انجمن سياسي دانشگاه تهران فعاليتي نداشتند.در حال حاضر جايگاه تشکل هاي دانشجويي در دانشگاه ها و عملکرد آنها در جامعه تثبيت شده اما يکسري نهادهاي خارج از دانشگاه گاهي اوقات مانع فعاليت جنبش دانشجويي و تشکل ها مي شوند.
    وي با بيان اين که ضرورت دارد فضا براي برگزاري کرسي هاي آزاد انديشي در دانشگاه ها گسترده تر شود، تصريح کرد: مهمترين خواسته تشکل هاي دانشجويي و دانشجويان آن است که دانشگاه استقلال خود را حفظ کند و نهادهاي خارج از دانشگاه براي ما تصميم گيري نکنند.
    وي با اشاره به روز 16 آذر روز دانشجو گفت:دانشجويان از پايه هاي اصلي جامعه هستند و برخي از آنها در قالب تشکيل تشکل هاي دانشجويي سعي دارند به اموراتي که در جهت منافع جامعه و دانشجويان است بپردازند، بايد فضايي در جامعه فراهم شود تا ديدگاه هاي سياسي، اجتماعي و غيره آنها بيشتر مورد توجه قرار گيرد.
    عضو شوراي مرکزي جنبش عدالتخواه دانشجويي نيز گفت در دولت يازدهم و دوازدهم فضاي دانشگاه ها از نظر حضور افراد با ديدگاه هاي مختلف سياسي باز شد اما از آن سو برخوردهاي سياسي و امنيتي با دانشجويان مخالف و منتقد دولت هم شدت گرفت.
    سيد سعيد نجيبي ادامه داد: رئيس جمهوري در سخنراني خود مي گويد از نقد دولت استقبال مي کند ولي وي بايد نگاهي هم به کميته انضباطي دانشگاه ها داشته باشد. اين کميته ها که در گذشته محل بررسي پرونده هاي اخلاقي دانشجويان بود، تبديل به دادگاه محاکمه دانشجويان با ديدگاه هاي سياسي مخالف و منتقد دولت شده است. به گفته وي، جنبش دانشجويي محرک جامعه به سوي آرمان هاست و توجه به آنها مي تواند به رشد و پيشرفت کشور کمک کند. به طور کلي در خصوص روز دانشجو بايد بيان کرد که برخي جريان ها به دنبال اين هستند که دانشجويان را سرگرم مسائل فرعي همچون دعواهاي زرگري جناحي کرده و افکار آنها را از توجه به مسائل اساسي کشور و انقلاب غافل کنند.
    
    نيم نگاه
    در 4 سال اول دولت يازدهم تلاش شد تا فضاي بسته دانشگاه ها باز شود، تعداد قابل توجهي از انجمن هاي سياسي دانشجويي مجوز فعاليت گرفتند؛ انجمن هايي که سابق بر اين اجازه فعاليت نداشتند همچنين بخش زيادي از دانشجويان ستاره دار به دانشگاه برگشتند و اين اقدام هاي مهم دولت يازدهم در دانشگاه بود
    در حال حاضر جايگاه تشکل هاي دانشجويي در دانشگاه ها و عملکرد آنها در جامعه تثبيت شده اما يکسري نهادهاي خارج از دانشگاه گاهي اوقات مانع فعاليت جنبش دانشجويي و تشکل ها مي شوند
نمايندگان انجمن هاي دانشجويي در گفت و گو با «ايران»: استقلال دانشگاه بايد حفظ شود
    


 روزنامه ايران، شماره 6660 به تاريخ 16/9/96، صفحه 4 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار
    آثار ديگري از "هدي هاشمي"

  سوابق تحصيلي و هوش، شرط ورود به استعدادهاي درخشان / وزارت آموزش و پرورش اعلام كرد
هدي هاشمي، ايران 30/2/97
مشاهده متن    
  مديران فرهنگي اجتماعي آموزش وپرورش در گفت و گو با «ايران» : خانواده ها اين آسيب را جدي بگيرند
هدي هاشمي، ايران 23/2/97
مشاهده متن    
  صنعت حرف دانشگاه را نمي خواند / گزارش «ايران» از گسست بين پژوهشگران با صنعتگران
هدي هاشمي، ايران 20/2/97
مشاهده متن    
  اعتراض معلمان را به رسميت مي شناسيم / بررسي مشكلات نظام آموزشي كشور در ميزگرد «ايران» به مناسبت هفته معلم
هدي هاشمي، ايران 10/2/97
مشاهده متن    
  واكنش وزير آموزش و پرورش به ضرب و شتم معلم خوزستاني: اجازه تعرض و بي احترامي به معلمان را نمي دهيم
هدي هاشمي، ايران 8/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پيشگامان ساختمان
متن مطالب شماره 112، فروردين 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است