|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/9/16: گام مهم ايران خودرو در تحول خودروسازي كشور
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3264
چهار شنبه 18 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3028 16/9/96 > صفحه 5 (اقتصاد) > متن
 
      


گام مهم ايران خودرو در تحول خودروسازي كشور
سازندگان پلتفرم جديد ايران خودرو گرد هم آمدند


دستاوردهاي گروه صنعتي ايران خودرو در سال ٩٦ را مي توان گام مهم تحول در خودروسازي کشور به شمار آورد؛ چه آنکه در اين سال نخستين و مهم ترين قرارداد بين المللي صنعت خودرو ايران با برندهاي معتبر براي طراحي پلتفرم به مرحله اجرا رسيد و همکاري ايران خودرو با سازندگان طراز اول جهاني به صورت رسمي آغاز شد.
     اجراي قرارداد و تفاهم نامه بين المللي ايران خودرو با طراحان و صنعتگران معتبر جهاني بر اساس برنامه زمان بندي و شرح وظايف طرفين قرارداد آغاز شد. اين پروژه با مشارکت و همکاري شرکت هاي مطرح جهاني مانند پينين فاريناي ايتاليا، هيوندايي پاورتک کره جنوبي و ماهله آلمان در حال اجراست.
     به منظور تحقق اهداف در بخش طراحي پلتفرم و توسعه محصول، نخستين نشست مشترک سازندگان پلتفرم جديد با عنوان «Early Supplier Involvement» با حضور نمايندگاني از شرکت پينين فارينا و نمايندگان شرکت هاي طراح و سازندگان داخلي و خارجي در روزهاي ابتدايي آبان ماه در محل سالن اجتماعات ساپکو برگزار شد. در اين نشست که نمايندگان و مديران ارشد طراحان جهاني و بيش از ٨٠ سازنده توانمند داخلي در آن حضور داشتند، وضعيت اجراي قرارداد بررسي شد و گزارشي از برنامه هاي آينده تا زمان عرضه پلتفرم و محصولات جديد ارائه شد.
     اين نشست فرصتي مناسب براي ايران خودرو و شرکت پينين فارينا بود تا به تمامي تامين کنندگان داخلي و خارجي علاقه مند، اهداف فني و برنامه زماني پروژه پلتفرم جديد ايران خودرو را معرفي کنند.
    
    نقش مهم زنجيره تامين
     مديرعامل ساپکو اولين سخنران اين نشست بود. وي درباره طرف هاي قرارداد طراحي پلتفرم جديد ايران خودرو گفت: پينين فارينا از شرکت هاي مطرح در بخش طراحي خودرو، هيوندايي پاورتک کره در طراحي و توليد گيربکس اتوماتيک و ماهله آلمان در طراحي موتور خودرو از شرکاي اصلي ايران خودرو در پروژه طراحي پلتفرم جديد هستند که با همراهي سازندگان بنام خارجي و بيش از صد سازنده داخلي مسئوليت اجراي پروژه پلتفرم جديد ايران خودرو را برعهده دارند.
     حسين نجاري هدف پروژه طراحي پلتفرم جديد را ارتقاي نام ايران خودرو در بازارهاي بين المللي دانست و ضمن وسيع خواندن طيف آن از مرحله مفهومي و کانسپت تا توليد انبوه خودرو گفت: طراحي، مهندسي، اجرا، توليد و ارزيابي در طيف اجراي اين پروژه قرار دارند.
     نجاري افزود: شرکت ايتاليايي پينين فارينا طراحي پلتفرم ماژولار براي خودرو هايي در کلاس هاي سدان، هاچ بک، کراس اوور و وانت را برعهده خواهد داشت و شرکت ماهله نيز طراحي پيشرانه با احتراق بنزيني را انجام خواهد داد.
     مدير پروژه طراحي پلتفرم جديد ايران خودرو تاکيد کرد: محصولات در دو بخش مشخصات سطح بالا و معمولي طراحي خواهد شد که پيشرانه محصولات در هر دو بخش موتور سه سيلندر توربو شارژ است. وي ادامه داد: پروژه هاي صنعتي سازي نيز هم زمان در بخش هاي بدنه سازي، پرس، مونتاژ و... در حال انجام است.
     مديرعامل ساپکو زمان عرضه اولين محصول اين همکاري را دوسال ونيم آينده اعلام کرد و گفت: قيمت محصولات در دو بخش سطح بالا و معمولي رقابتي خواهد بود. وي صادرات ٣٠درصدي و بومي سازي بيش از ٧٠ درصد قطعات و مجموعه ها را از ديگر اهداف پروژه عنوان کرد و گفت: در صورت تحقق اهداف داخلي سازي، قيمت محصول رقابتي خواهد بود.
     وي همکاري سازندگان در اجراي پروژه را مهم توصيف کرد و گفت: درحال حاضر بيش از ٦٠٠ سازنده و توليدکننده داخلي با ساپکو همکاري مي کنند و در بخش هاي مختلف مجموعه ها و قطعات را در اختيار ايران خودرو قرار مي دهند.
    
    توليد موتور بسيار کم مصرف
     عضو هيئت مديره شرکت ماهله آلمان نيز در اين نشست با بيان اينکه همکاري ما با ايران خودرو در مسير پيشرفت و توسعه قرار دارد، گفت: يکي از پروژه هاي مشترک ايران خودرو و ماهله توليد يک نمونه پيشرانه سه سيلندر است که بسيار کم مصرف خواهد بود.
     مارتين برگر اظهار کرد: افزايش استانداردهاي پيشرانه ها و رفتن به سمت هيبريدي ها پرهزينه است و به همين دليل از نمونه هاي ساده تر شروع کرديم. ضمن اينکه ماهله در بخش سي ان جي هم تجربيات زيادي دارد.
     برگر در ادامه ضمن اشاره به پتانسيل هاي همکاري با ايران خودرو گفت: شرکت ما در بخش پيشرانه کنسرسي و طراحي و توليد پلتفرم جديد ايران خودرو فعاليت مي کند و با توجه به پتانسيل هاي موجود اطمينان داريم که اين همکاري چندمليتي نتيجه بسيار خوبي به همراه خواهد داشت.
     وي افزود: مي دانيم در سال هاي آينده برقي سازي و رانندگي اتوماتيک تا سال ٢٠٣٠ و بعد از آننقش مهمي در صنعت خودرو جهان خواهد داشت از اين رو بايد فناوري هايي را به کار بگيريم که در سال ٢٠٣٠ شيب استفاده از پيش رانه هاي درون سوز کمتر شود.
    
    آماده همکاري با قطعه سازان معتبر جهاني
     دبير انجمن قطعه سازان کشور ديگر سخنران اين نشست بود. وي گفت: اولين تجربه همکاري قطعه سازان با شرکاي جهاني در شرکت ايکاپ بوده که با ارزيابي دقيق ٢٠٠ واحد قطعه سازي از سوي پژو، در نهايت صد قطعه ساز در کنار ايکاپ همکاري هاي خود را با قطعه سازان جهاني آغاز کرده اند.
     رضا رضايي با اعلام آماده بودن قالب ها براي ساخت قطعات و مجموعه هاي محصولات ايکاپ اظهار کرد: قطعه سازان آمادگي دارند تا ميزان داخلي سازي قطعات در خودروهاي ٢٠٠٨، ٢٠٨ و ٣٠١ را به ٧٠ درصد برسانند.
     وي با بيان اينکه مديريت هوشمند در ايران خودرو باعث شد کشور در شرايط سخت اقتصادي تحولات عظيمي را در صنعت خودرو و قطعه سازي تجربه کند، افزود: درحال حاضر هزارو ٢٠٠ قطعه ساز به توليد قطعات مورد نياز خودروسازان مشغول هستند که از اين تعداد ٥٥٠ واحد عضو انجمن و داراي برند و شناسنامه هستند.
     رضايي افزود: صنعت قطعه سازي و انجمن قطعه سازان در اوايل دهه٩٠ بر اساس استراتژي توسعه صنعت و با حمايت خودروسازان و دولت شکل گرفت و با حمايت هاي خودروسازان مراحل رشد خود را پشت سر گذاشت.
     وي با اشاره به ظرفيت فعلي قطعه سازان گفت: هم اکنون بيش از ٢٧٠ هزار نيرو در قطعه سازي کشور مشغول به کارند و ميزان دارايي ثابت قطعه سازان با گردش مالي پنج ميليارد دلار، چهار ميليارد دلار برآورد مي شود.
     رئيس انجمن قطعه سازان کشور ضمن اشاره به تصميم درست و بجا در استفاده از توان قطعه سازان داخلي در مشارکت هاي بين المللي در توليد خودرو گفت: قطعه سازان بزرگ و توانمند داخلي آمادگي دارند تا با ايجاد شرکت هاي جوينت ونچر يا شکل هاي ديگري از همکاري، با قطعه سازان بزرگ جهاني مشارکت کنند و موجب فناوري در اين بخش شوند.
    
    توليد خودروهاي مختلف روي پلت فرم جديد
     نماينده مديرعامل شرکت پينين فاريناي ايتاليا به عنوان يکي از طرف هاي اصلي قرارداد، پروژه اين شرکت در همکاري با ايران خودرو را طراحي پلت فرم آينده اين خودروساز اعلام کرد و گفت: طراحي و توسعه خودروها و موتورهاي احتراق داخلي با همکاري ديگر شرکت هاي حاضر در اين کنسرسيوم از جمله فعاليت هاي ما خواهند بود.
     جينو موزاکو اظهار کرد: استراتژي اصلي ما سبک جديدي دارد که تنها شامل طراحي يک خودرو نمي شود و مباحثي مثل مصرف سوخت، رقابتي بودن، ايمني و محيط زيست را نيز در نظر دارد.
     وي گفت: توليد خودرو در کلاس هاي مختلف هاچ بک، سدان، کراس اوور و اس يو وي روي اين پلت فرم پيش بيني شده است، ضمن اينکه توليد خودروهاي هيبريدي و الکتريکي نيز در اين کنسرسيوم موردنظر قرار گرفته است.
     موزاکو در ادامه، ضمن معرفي شرکت پينين فارينا گفت: شرکت ما يک شرکت طراحي و مهندسي است که محصولاتي مثل فراري از جمله خودروهايي هستند که ازسوي اين شرکت طراحي مي شوند.
    
    زيرساخت هاي مطلوب عامل مهم سرمايه گذاري
     ديگر سخنران نشست سازندگان پلت فرم جديد ايران خودرو، معاون طراحي و توسعه محصول جديد ايران خودرو بود. وي گفت: با اجراي پروژه طراحي پلت فرم جديد ايران خودرو و عرضه محصولات جديد، سهم بازار افزايش يافته و اهداف صادراتي نيز محقق مي شود.
     کامران سپهري با اشاره به رشد اقتصادي ايران در شرايط لغو تحريم هاي بين المللي گفت: زيرساخت هاي موجود در ايران نسبت به کشورهاي منطقه در شرايط مطلوبي قرار دارد، نيروي انساني جوان در دسترس با سطح دانش و تخصص مناسب نيز يکي از مزاياي سرمايه گذاري به شمار مي رود.
     وي افزود: ايران با جمعيت ٨٤ ميليوني خود تقاضاي بالايي براي خودرو در آينده خواهد داشت که اين فرصت و مزيتي است که سرمايه گذاران به آن توجه دارند.
     سپهري به ميزان بالاي فروش خودرو در بازار ايران اشاره کرد و گفت: در سال ٢٠١٦ با فروش يک ميليون ونيم خودرو، رتبه ١٣ فروش از آن بازار ايران بوده است که پيش بيني مي شود با عرضه محصولات متنوع در آينده اين رتبه ارتقا يابد.
    گام مهم ايران خودرو در تحول خودروسازي کشور / سازندگان پلتفرم جديد ايران خودرو گرد هم آمدند
    


 روزنامه شرق ، شماره 3028 به تاريخ 16/9/96، صفحه 5 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه بازي و اسباب بازي
متن مطالب شماره 59، مهر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است