|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/9/16: وزير تعاون ، كار و رفاه اجتماعي در نشست با سازمان هاي مردم نهاد معلولان: لايحه حمايت از معلولان هفته آينده به مجلس مي رود
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6945
سه شنبه 20 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6660 16/9/96 > صفحه 4 (اجتماعي) > متن
 
      


وزير تعاون ، كار و رفاه اجتماعي در نشست با سازمان هاي مردم نهاد معلولان: لايحه حمايت از معلولان هفته آينده به مجلس مي رودوزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي گفت: بايد در جامعه بتوانيم از حقوق معلولان صحبت کنيم نه اينکه درصدد نشان دادن ضعف و دلسوزي براي آنها باشيم بلکه بايد معلولين توانمند را الگو کنيم و در نشان دادن توانمندي ها الگوسازي کنيم.
    به گزارش «ايران» دکتر علي ربيعي همزمان با هفته معلولان در نشست هم انديشي با سازمان هاي مردم نهاد با اعلام اينکه هم اکنون حدود 5/1 ميليون معلول شديد در کشور وجود دارد که عدد قابل توجهي است که اين افراد معلولان شديد نيازمند به کمک هستند؛ گفت: در کشور هر چه به استان هاي مرزي و دور از مرکز نزديک مي شويم ميزان معلوليت و فقر بيشتر به چشم مي خورد.
    وي با اشاره به اينکه در چهار سال گذشته در وزارتخانه کارهاي زيادي در حوزه معلولان انجام شد و اخذ مجوزها در اين حوزه تسهيل پيدا کرده است، گفت: در استان هاي معلول خيز مراکز تحقيقاتي ايجاد شده و روزي که ما آمديم غربال گري اصلاً وجود نداشت و امروز خوشبختانه مي توانيم اعلام کنيم که غربال گري بينايي و شنوايي در کشور انجام مي شود و در مناطق محروم ميزان غربال گري ها به 97 تا 98 درصد مي رسد.
    
    شناسايي 200 هزار زن داراي سوءتغذيه
    دکتر ربيعي اولويت بعدي را کودکان معلول خواند و اظهار کرد: 200هزار زن بارداري که داراي سوءتغذيه بوده اند که احتمال مي رفت فرزند معلول به دنيا بياورند را شناسايي کرده ايم تا از اين طريق بتوانيم از ميزان معلوليت ها بکاهيم. وي در ادامه با بيان اينکه براي رفع مشکلات جامعه معلولان نياز به ارتباطات تنگاتنگ نهادي و فردي داريم، خاطرنشان کرد: در اين راستا دستور داده ام که مرکز روابط عمومي و اطلاع رساني نيز تدابيري اتخاذ کند که مطالبات و ديدگاه ها، نظرات جامعه هدف وزارتخانه بوِيژه آنان که صداي خاموش دارند شنيده و پيگيري شود.
    ربيعي در ادامه جامعه، معلول، دولت و نهادهاي مدني را چهار ضلع مهمي عنوان کرد که بايد به يکديگر نزديک شوند و منسجم کار کنند، خاطرنشان کرد: راه اندازي بانک اطلاعاتي معلولان را از روستاها شروع کرديم که امسال بانک اطلاعاتي تکميل مي شود. او به انتقادات مطرح شده در زمينه عدم استخدام معلولان در سازمان ها و وزارتخانه ها اشاره کرد و گفت: هر جايي که استخدام بوده ما نامه استخدام سه درصد معلولان را ارسال کرديم و در اين زمينه موفق بوديم. حتي در اين زمينه به سازمان هاي نظارتي نيز نامه زديم اما چون حجم استخدام ها کم بوده است اين موضوع خود را بخوبي نشان نمي دهد.
    
    تسهيلات بيشتر براي معلولان با اشتغال در شرکت هاي تعاوني
    وي با اعلام اينکه در زمينه پرداخت حق بيمه معلولان شاغل 80-90 درصد پرداختي ها صورت گرفته است، تصريح کرد: 12 هزار ميليارد تومان براي اشتغال روستايي و... در نظر گرفته ايم که ما اولويت را براي اشتغال معلولان قرار داديم تا بتوانند با اخذ وام چهار يا شش درصد شغلي براي خود دست و پا کنند. اگر معلولان در قالب شرکت تعاوني باشند، مي توانند تسهيلات بيشتري دريافت کنند.
    
    افزايش حمايت از معلولان در منازل
    دکتر ربيعي به حمايت از معلولان در منازل شان اشاره کرد و گفت: ما هر سال سعي کرديم که اين حمايت را افزايش دهيم تا مددکاران و توان بخشان با حضور در خانه بتوانند حمايت خوبي از فرد معلول داشته باشند. اميدوارم که مصوبات خوبي در زمينه مناسب سازي مبلمان شهري داشته باشيم.
    وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با تاکيد بر اينکه هدف گذاري ما اين است که تا پايان سال 96 کسي بدون وسايل توان بخشي وجود نداشته باشد، بيان کرد: يکي از مسائل مهم، زندگي اجتماعي معلولان است. زندگي عمومي معلولان و حرکت روان اين افراد از مسائلي است که ما دنبال مي کنيم البته در اين مسير مناسب سازي و مبلمان شهري و الزام کردن ساختمان هاي جديد و مناسب سازي کار سختي است و ما در اين زمينه مکاتبات زيادي داريم. اميدواريم در جلسه اي که با شهرداري خواهيم داشت، بتوانيم مصوبات خوبي را در زمينه مناسب سازي در مبلمان شهري داشته باشيم.
    ربيعي با تاکيد بر اينکه حداقل سالي سه – چهار جلسه شوراي معلولان بايد تشکيل شود به لايحه حمايت از حقوق معلولان اشاره کرد و گفت: فکر مي کنم که اين لايحه هفته آينده به صحن علني مجلس برود. روي اين لايحه کار کارشناسي زيادي انجام شده و من فکر مي کنم کارها بسرعت پيش رود.
    
    نشست صميمي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با سازمان هاي مردم نهاد
    همچنين در اين جلسه ، بهروز مروتي رئيس کميسيون تصويب لايحه حمايت از حقوق معلولين ضمن تشکر از دولت دوازدهم و اداره بهزيستي به خاطر در اختيار گذاشتن ويلچر برقي که از سوي نهادهاي دولتي در اختيارش قرار گرفته بود گفت: اميد است با پيگيري هاي دکتر ربيعي لايحه حمايت از حقوق معلولين به نتيجه برسد زيرا با تصويب لايحه حمايت از توان جويان بسياري از مسائل و مشکلات معلولين مرتفع خواهد شد.
    دکتر افتخار زاده مدير عامل موسسه آتنا نيز گفت: سمن هايي (سازمان هاي مردم نهاد) که در اين حوزه فعاليت مي کنند صداي جامعه هدف هستند.
    وي افزود: توان جويان هنوز براي دستيابي به امکانات شهري مشکل دارند. سيستم آموزشي کشور بايد به گونه اي باشد که کودکان توان جو بتوانند در کنار ديگر کودکان سالم از نظام آموزشي بهره مند شوند.
    وي گفت: نبايد به سمت ايجاد مراکز شبانه روزي برويم بلکه بايد نظير ديگر کشورها به سمت موسسه سازي براي توان جويان گام برداريم.
     گرجيان يکي ديگر از توان جويان بود که با انتقاد از افزايش تعرفه واردات وسايل کمکي گفت: اگر برخي از اين ابزارها وارد کشور نشود توان جو را با مشکلات بيشماري مواجه مي کند.
    وي همچنين از اختصاص دادن خودروهاي کم کيفيت به معلولين انتقاد کرد و گفت: تلاش کنيد کيفيت خودروهاي مخصوص توان جويان را ارتقا دهيد و سعي شود از خودروهاي بهتري براي توان جوبان خريداري شود.
    در ادامه پورفهيم معاون توانبخشي کهريزک گفت: در سال هاي قبل نيروهاي کارشناسي و متخصص در اختيار سازمان بهزيستي بود و حمايت مي شدند همين طور از سربازهاي امريه نيز به عنوان نيروهاي خود استفاده مي شد اما اين قضيه مدتي است ملغي شده است تقاضا مي شود به اين مقوله نگاه ويژه داشته باشيد و بهتر است به اين نيروها گواهينامه داده شود جهت استخدام راحتر.
     مالکي زاده دبير کانون معلولين منطقه 14 گفت: در بررسي که در منطقه 14 تهران انجام شد پي برديم که چهار توان جو در خانه بودند و کسي به غير از خانواده از وجود آنها خبر نداشت که اين ضعف جامعه ما است.
    اين فرد توان جو گفت: در بسياري از مراکز دولتي، دستشويي ها مناسب ويژه افراد توان ياب نيست.
     شاد کام يکي از توان جويان نابينا در اين نشست به اصلاح ماده 28 آيين نامه داخلي مجلس که افراد نابينا نمي توانند نماينده مجلس شوند اشاره کرد و گفت: چرا افراد نابينا نمي توانند نماينده شوند؟ آقاي وزير از شما خواهش مي کنم پيشنهاد کنيد اين ماده قانوني اصلاح شود.
     کاظم البرزلو مدير عامل حمايت از معلولين ضايعه نخاعي گفت: هزينه ضايعه نخاعي در ماه 20 ميليون ريال و براي کسي نظير من که از گردن دچار مشکل نخاعي هستم 40 ميليون ريال است. وي تاکيد کرد: به جاي انتقاد به وزارت رفاه اجتماعي و بهزيستي کمک کنيم تا بتوانند خدمات خود را به توان جويان افزايش دهند. وي گفت: اين نخستين بار است که وزير به ميان توان جويان مي آيد و به درد دل آنان گوش مي دهد.
    زرين کفشيان گفت: هم اکنون 47.4 درصد از توان جويان کشور بيکار هستند در حالي که همه نهادها موظف هستند سه درصد از استخدام خود را به توان جويان اختصاص دهند. وي به نگرش منفي اجتماعي در خصوص توان جويان انتقاد کرد و گفت: مهم ترين مشکل ما نگرش منفي جامعه به افراد توان ياب است و از بين بردن آن، کار راحتي نيست.
    اين دانش آموخته رشته جامعه شناسي بيان داشت: گفتمان غالب در خصوص توان جويان پزشکي است و کمتر به نگاه اجتماعي توجه مي شود.
    دکتر پناهيان مدير عامل موسسه رعد گفت: وظيفه سمن ها و وزارت کار پيدا کردن شغل براي معلولان نيست بلکه توانمندسازي معلولان و تسهيل سازي مسير براي اشتغال و فعاليت معلولان است و در اين زمينه کارنامه قابل قبولي داشته است.
    در اين جلسه غفاري رئيس انجمن اوتيسم هم خاطرنشان کرد: فقط وزارت کار متولي اوتيسم در کشور نيست بلکه وزارت بهداشت و سازمان تامين اجتماعي نيز بايد وارد عمل شوند؛ ما اميدواريم هر سه دستگاه دور يک ميز سند ملي اوتيسم را به امضا برسانند.
    
    وزير تعاون ، کار و رفاه اجتماعي در نشست با سازمان هاي مردم نهاد معلولان: لايحه حمايت از معلولان هفته آينده به مجلس مي رود
    


 روزنامه ايران، شماره 6660 به تاريخ 16/9/96، صفحه 4 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه مهندسي مكانيك مدرس
متن مطالب شماره 2 (پياپي 1902)، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است