|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/9/16: وزير بهداشت : «نقدينگي» در حوزه دارو تهديد جدي است
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6945
سه شنبه 20 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6660 16/9/96 > صفحه 4 (اجتماعي) > متن
 
      


خبر 
وزير بهداشت : «نقدينگي» در حوزه دارو تهديد جدي استوزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در يک برنامه تلويزيوني با موضوع بررسي عملکرد وزارت بهداشت در 100 روز اول فعاليت دولت دوازدهم به موضوع هاي مختلفي در حوزه سلامت اشاره کرد. تهديد نقدينگي در حوزه دارو و ايجاد مشکل در چرخه اقتصاد دارو، کمبود 100 هزار نيروي پرستاري و بازنگري طرح تحول نظام سلامت و.... را از جمله چالش هاي جدي وزارت بهداشت عنوان کرد.
    دکتر سيد حسن قاضي زاده هاشمي ضمن اشاره به تغيير مديران ارشد سازمان غذا و دارو گفت: يکي از اقداماتي که در فعاليت تيم جديد غذا و دارو اتفاق افتاد، بازنگري سياست ها براي حمايت از توليد داخل و قيمت گذاري دارو بود. در حال حاضر دارو به دليل نقدينگي دچار مشکل است؛ دارو فروخته مي شود، اما شرکت هاي دارويي پول آن را دريافت نمي کنند. اين چرخه اقتصاد دارو را دچار مشکل مي کند. طبق برنامه سازمان برنامه و بودجه، اين مشکل بايد تا پايان سال برطرف شود، البته در کنار آن کمي هم به همکاري سازمان تامين اجتماعي نياز داريم؛ چون بيش از يک سال است که بدهي هاي اين سازمان معوق مانده است. او در ادامه به کيفيت و کاهش واردات دارو هم تاکيد کرد و افزود: ما در مورد کيفيت دارو بايد سختگير باشيم. در اين دولت با وجود اينکه طرح تحول آغاز شد و ۱۱ ميليون نفر نيز بيمه شدند و مصرف دارو و تجهيزات پزشکي گسترده تر شد، اما واردات دارو به ۴۰۰ ميليون دلار کاهش پيدا کرد؛ معني اين کاهش واردات، حمايت از توليد داخل است. در حال حاضر واردات دارو به ۱۰ درصد کاهش يافته است. به گفته وزير بهداشت، دارو کالايي استراتژيک است، اما نمي توان مردم را اجبار به مصرف دارويي کرد که اثربخشي آن در مقايسه با داروهاي ديگر کمتر است. ما بايد بهترين دارو و تجهيزات را در اختيار مردم قرار دهيم؛ تلاش کرده ايم که ۷۵ درصد بالاترين قيمت داروي خارجي را به توليدکننده نمونه مشابه داخلي آن بدهيم.
    دکتر هاشمي اين را هم گفت که نبايد اختيار انتخاب دارو را از پزشک و بيمار بگيريم. اگر جلوي واردات را بگيريم، مردم اعتراض مي کنند. شرکت هاي داخلي نيز نبايد براي مصرف داروهاي داخلي از زور استفاده کنند.
    وزير بهداشت با اشاره به وارد شدن بيش از ۱۰۰ قلم داروي جديد در بازار دارويي کشور طي چهار سال گذشته، ادامه داد: نبايد اعتماد مردم در زمينه تجهيزات و دارو سلب شود. آنها بايد اعتماد کنند که براي ساير مسئولان کشور و شخص اول مملکت نيز از همان دارو و تجهيزاتي استفاده مي شود که آنها مصرف مي کنند. اينکه بگوييم بهترين دارو و تجهيزات را داريم، کفايت نمي کند. مهم اين است که در بازارهاي بين المللي سهم خوبي از بازار دارو پيدا کنيم.
    
     عملکرد دستگاه هاي مسئول کنترل قاچاق مناسب نيست
    وزير بهداشت درخصوص عملکرد دستگاه هاي مسئول کنترل قاچاق هم گلايه کرد و گفت: بعضي از موادغذايي موجود در کشور قاچاق و تقلبي هستند. دستگاه هاي مسئول در اين زمينه خيلي موفق عمل نکرده اند. ما در موضوع نظارت کارآمد نيستيم، البته نظارت بر محصولات غذايي که از گمرک وارد مي شوند خوب است، اما مجموع تيمي که نظارت بر محصولات بازار را انجام مي دهند کمتر از ۲۰۰ نفر است. دکتر هاشمي با اشاره به اينکه در زمينه خدمات دندانپزشکي ناقص عمل کرديم، تصريح کرد: ۲۶ درصد پولي که مردم از جيب خود مي دهند در حوزه سلامت مي دهند، بابت خدمات دندانپزشکي است. نمي توانم قول دهم که اين بسته خدمت را توسعه مي دهيم؛ چون اعتباراتي نياز است که با توجه به شرايط بودجه کشور دست نيافتني است. پيشنهاد ما بيمه خاص دندانپزشکي است؛ با وجود اين اگر خدمات را کلي تر بخريم قيمت ها نيز کاهش پيدا مي کند. وزير بهداشت در ادامه درباره حوزه پرستاري گفت: وضعيت معيشت پرستاران در مقايسه با پزشکان و پرستاران کشورهاي ديگر مناسب نيست، پرستاران از اين وضعيت ناراضي هستند و حق دارند. تعداد آنها کم است و به اندازه دو برابر کار مي کنند. ما صد هزار پرستار در کشور کم داريم. اين به معني نبود پرستار نيست، بلکه دولت اجازه استخدام نمي دهد. ما آنها را مجبور مي کنيم که اضافه کار بايستند، بنابراين فشار زيادي به اين گروه وارد مي شود. اميدوارم دولت در اين مورد همکاري کند و در دولت دوازدهم متفاوت تر در حوزه پرستاري عمل شود.
    
    عدم پرداخت حق بيمه توسط افراد متمول در بيمه سلامت، تکرار اشتباه عدم حذف يارانه نقدي است
    وزير بهداشت همچنين درباره بيمه سلامت ايران نيز گفت: سازمان بيمه سلامت تاکيد دارد شرايط افرادي که قادر به پرداخت حق بيمه هستند، بايد به روال قبل بازگردد، در غير اين صورت، در حق ۲.۵ ميليون کارمند دولت، ظلم بزرگي کرده ايم. پرداخت حق بيمه توسط افرادي که توان پرداخت دارند، به بيمه ها کمک زيادي مي کند تا خدمات اورژانسي، ضروري و خدمات مورد نياز بيماران صعب العلاج را با ضمانت بيشتري ارائه دهند و در پرداخت مطالبات مراکز درماني خوش حساب باشند.
    وزير بهداشت گفت: عدم پرداخت حق بيمه توسط افراد متمول در بيمه سلامت، تکرار اشتباه عدم حذف يارانه نقدي است که برخي معتقدند به صورت هدفمند پرداخت نمي شود و تفاوتي بين فقير و غني وجود ندارد و همه به يک چشم ديده مي شوند و رقم ثابتي به همه پرداخت مي شود که اين روند اشتباه است و نبايد اين اشتباه را تکرار کنيم. وزير بهداشت درپايان با اشاره به مقاومت بيمارستان ها در برابر زلزله گفت: نظام مهندسي دچار اشکالاتي است ،۲۸ سد در مناطق زلزله زده هيچ آسيبي نديد اما بيمارستان اسلام آباد غرب که کمتر از يک سال از بهره برداري آن مي گذرد و توسط وزارت راه و شهرسازي ساخته شده و داراي ناظر و مسئول فني بوده، تخريب شد که اين خجالت آور است.
    
    خبر: وزير بهداشت : «نقدينگي» در حوزه دارو تهديد جدي است
    


 روزنامه ايران، شماره 6660 به تاريخ 16/9/96، صفحه 4 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مطالعات روانشناسي تربيتي
متن مطالب شماره 31، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است