ورود اعضا [Sign in]  
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/9/16: نبود فضا براي تخليه هيجاني عامل افزايش خودكشي دختران
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6943
يك شنبه 18 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6660 16/9/96 > صفحه 7 (اجتماعي) > متن
 
      


نبود فضا براي تخليه هيجاني عامل افزايش خودكشي دختران
در نشست واكاوي و بررسي چالش نهنگ آبي مطرح شد


بازي مرگ آور نهنگ آبي زماني در ايران بر سر زبان ها افتاد که ماجراي خودکشي دو دختر اصفهاني سر و صداي زيادي به پا کرد. تا قبل از آن شايد کمتر کسي حتي اسم اين بازي را شنيده بود. هرچند پس از چند روز اعلام شد که خودکشي اين دو دختر ارتباطي با چالش نهنگ آبي ندارد و آن ها در اثر فضاي مجازي و بدسرپرستي دست به خودکشي زده اند. پس از پخش اخبار خودکشي اين دو دختر و فيلمي که نشان مي داد آن ها در دقايق قبل از خودکشي سرحال و قبراق به استقبال مرگ مي رفتند علامت هاي سوال زيادي را در مورد اين بازي و کارکرد آن در بين اذهان عمومي به وجود آورد. چالش «نهنگ آبي» عنوان نشستي بود که در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقيقات براي واکاوي و پاسخ به پرسش هاي اساسي در خصوص اين بازي و تحليل آن برگزار شد. در اين نشست تلاش شد تا به پرسش هاي اصلي مانند واقعيت بازي نهنگ آبي چيست و در ايران چه تاثيراتي داشته توسط جامعه شناسان، روانشناسان و کارشناسان رسانه اي پاسخ داده شود.
    در ابتداي اين نشست دکتر «محمد سلطاني فر» با طرح اين پرسش که سوال اينجاست چرا قربانيان اين چالش در اين محدوده سني دست به خودکشي مي زنند، گفت: زماني که اين دو خودکشي اتفاق افتاد برخي شبکه هاي مجازي را مقصر عنوان کردند اما اين موضوع صحت ندارد چراکه مسائل زيادي وجود دارند که مي توانند افراد را به سمت خودکشي هدايت کنند. ما در سال هاي قبل و در شرايط نبود شبکه هاي اجتماعي با پديده خودسوزي دختران ايلامي روبه رو بوديم. بنابراين نبايد انگشت اتهام تنها به اين شبکه ها نشانه رود. عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به اين که بايد بررسي شود چرا اين پديده در ميان دختران جوان رايج تر است، گفت: بايد نگاه کنيم که چقدر فضا براي تخليه هيجاني دختران و جوانان قرار داده ايم که آن ها با اين اقدامات مي خواهند صداي خود را به جامعه برسانند.
    
    خودکشي حاصل انزواي اجتماعي است
    دکتر «احمد بخارايي» با اشاره به اين که خودکشي سمبل مشکلات اجتماعي بزرگتر ومحصول «انزواي اجتماعي» است، بيان کرد: اين پديده يک شبه پا به عرصه اجتماعي ايران نگذاشته است و از پيشينه و علل مختلف برخوردار است.
    اين جامعه شناس افزود: بر اساس پژوهش هايي که در زمينه اعتماد اجتماعي انجام داده ام، بيش از ۵۰ درصد از گروههاي نمونه گيري شده نسبت به دوستان و نزديکان خود بي اعتماد بودند.او با اشاره به اين که بايد آمار دقيقي در خصوص خودکشي ها در کشور ارائه شود؛ چرا که اين مساله فراتر از خودکشي هاي منسوب به نهنگ آبي يا خودکشي اخير دو نوجوان اصفهاني است، گفت: ميزان آمار اعلام شده خودکشي از تعداد خودکشي هاي انجام شده در کشور کمتر است. بر همين اساس يکي از موضوعاتي که بايد مورد توجه قرار گيرد اين است که چند نفر در جامعه مستعد خودکشي هستند.اين جامعه شناس با تاکيد بر اين که بسياري از زنان و دختران به دليل محدوديت هاي تبعيض آميزي که در جامعه وجود دارد دچار بحران هويت مي شوند، بيان کرد: با وجود چنين معضلاتي ما هنوز در خصوص رفتن يا نرفتن زنان به ورزشگاه ها يا دوچرخه سواري آن ها در حال بحث هستيم که اين نشان مي دهد ما از مسائل مهم و کلي غافل شده ايم.
    
    شکاف نسلي يکي از دلايل موثر در بروز خودکشي
    دکتر «سيد محسن بني هاشم»، روانشناس در ادامه اين نشست، گفت: افزايش خودکشي در کشور شايد فريادي است که سال هاي پيش بايد به آن توجه مي کرديم ولي از آن غافل مانديم.به هر عنوان اغلب اين آسيب ها حاصل پرخاشگري نهفته در جامعه هستند و مي توان گفت به ديگران سرايت مي کنند.
    اين روانشناس با اشاره به اين که ما در جامعه اي زندگي مي کنيم که بيش از 20 دقيقه و دو متر نمي توانند از گوشي هاي همراه خود فاصله بگيرند، بيان کرد: در همين حال خانواده هاي زيادي از نياز هاي ضروري و شرايط جسمي و روحي فرزندان شان بي اطلاع هستند که اين موضوع باعث مي شود آن ها به تدريج درون يک حصار پنهان و شکاف نسلي قرار بگيرند.
    
    خودکشي جرم نيست
    سرهنگ «غلام حسين بياباني» رئيس مرکز تحقيقات پليس آگاهي کشور با اشاره به اين که خودکشي نه تنها يک خسارت فردي بلکه خسارت اجتماعي محسوب مي شود، گفت: بر اساس قانون خودکشي در ايران جرم محسوب نمي شود هرچند معاونت دراين کار يعني تهديد و ترغيب فرد جرم تلقي شده و حتي جزاي نقدي و حبس به دنبال دارد.
    بياباني افزود: يکي از نکاتي که باعث متمايز شدن ماجراي دو دختر اصفهاني شد شاد و سرحال بودن آن ها در دقايق قبل از خودکشي بود. هرچند پس از بررسي موضوع توسط پزشکي قانوني هيچ آثاري از مصرف مواد مخدر در اين دو دختر يافت نشد. او با اشاره به اين که زخم هاي دستان يکي از اين دو دختر نشانگر اين بود که او چندين بار اقدام به اين کار کرده است، بيان کرد: البته اين زخم ها در اثر نهنگ آبي ايجاد نشده بود چراکه در گوشي هاي اين دو نفر نشاني از اين بازي وجود نداشت.
    
    صورت مساله را پاک نکنيم
    «رضا رشيد پور» کارشناس رسانه با اشاره به اين که سال هاست که با فيلتر کردن برنامه ها و به نوعي با پاک کردن صورت مساله مي خواهيم معضلات اجتماعي را سامان دهي کنيم، گفت: در جامعه اي زندگي مي کنيم که 5 ميليون و هفتصد هزار معتاد در آن وجود دارد. براي همين بايد بپرسيم که با اين شرايط در گوشي هاي مردم دنبال چه مي گرديم؟ بايد بدانيم مطرح شدن يا نشدن اين موضوعات در رسانه تاثيري در صورت مساله ندارد.
    اين کارشناس رسانه با اشاره به اين که متاسفانه هنوز نتوانسته ايم حتي براي مردم متن هاي مفيد توليد کنيم، گفت: پرطرفدار ترين مطالب در اينستاگرام آن هايي هستند که با حاشيه مردم را به جان هم مي اندازند.
    
    تنبيه آسيب را تشديد مي کند
    «زهره دلگشا» پژوهشگر اجتماعي نيز در اين نشست با اشاره به اين که نوجوانان با انجام بازي نهنگ آبي به تدريج به خودکشي نزديک مي شوند، گفت: اين بازي پس از 50 روز بازي و تجربه خشونت فرد را به سمت خودکشي سوق مي دهد.
    دلگشا با طرح اين پرسش که با وجود اين بازي بايد از مسئولان بپرسيم آن ها براي مراقبت از جوانان چه راهکاري را ارائه کرده اند، بيان کرد: در برزيل و امريکا برنامه هايي پس از اين بازي ساخته شد که افراد را به سمت شاد زيستن و زندگي بهتر هدايت مي کرد درحالي که ما براي جوانان خود کاري نکرديم. او گفت: آموزش و پرورش و مدارس ما براي مقابله با اين ماجرا تنها دانش آموز را مجبور به تعهد کردند و خانواده هاي آن ها را براي بازخواست آنان به مدرسه دعوت کردند.
    دکتر «کاظم ملکوتي» رئيس انجمن پيشگيري از خودکشي با طرح اين پرسش که چرا تلاش مي شود ماجراي اين دو خودکشي در اصفهان به نهنگ آبي وصل شود، گفت: حوزه اختصاصي من بررسي خودکشي است و من تا به حال فردي را نديده ايم که در اثر اين چالش دچار خودکشي شود. او افزود: هم اکنون کانال ها و سايت هاي زيادي وجود دارند که با پخش تصاوير و فيلم هاي مختلف جوانان را به سمت خودکشي هدايت مي کنند. يکي از استراتژي هاي خودکشي رسانه است و پخش اين تصاوير باعث ترويج خودکشي خواهد شد. ملکوتي با تاکيد بر اين که علت اغلب اين موارد بيماري و موارد ارثي است، بيان کرد: در اين ميان البته عوامل محيطي نيز بي تاثير نيستند اما چندين عامل بايد در کنار هم قرار بگيرد تا فرد دست به خودکشي بزند. هم اکنون همه مردم دچار مسائل و مشکلات مختلف در زندگي خود هستند آيا همه آن ها دست به خودکشي مي زنند.
    
    نيم نگاه
    در برزيل و امريکا برنامه هايي پس از اين بازي ساخته شد که افراد را به سمت شاد زيستن و زندگي بهتر هدايت مي کرد درحالي که ما براي جوانان خود کاري نکرديم
    هم اکنون کانال ها و سايت هاي زيادي وجود دارند که با پخش تصاوير و فيلم هاي مختلف جوانان را به سمت خودکشي هدايت مي کنند. يکي از استراتژي هاي خودکشي رسانه است و پخش اين تصاوير باعث ترويج خودکشي خواهد شد

    
    نبود فضا براي تخليه هيجاني عامل افزايش خودكشي دختران / در نشست واكاوي و بررسي چالش نهنگ آبي مطرح شد
    


 روزنامه ايران، شماره 6660 به تاريخ 16/9/96، صفحه 7 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 37 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه آيين حكمت
متن مطالب شماره 36، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است