|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/9/16: مافياي ٨ هزار ميلياردي كنكور
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3156
پنجشنبه سوم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3028 16/9/96 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


مافياي ٨ هزار ميلياردي كنكور
بررسي «شرق» پيرامون گفته هاي رئيس دانشگاه آزاد درباره موانع حذف آزمون ورود به دانشگاه

نويسنده: سميرا حسيني

يک دهه پيش بود که مجلسي ها طرحي را براي حذف کنکور به عنوان تنها مکانيسم ورودي به دانشگاه ها تصويب کردند. پس از سال ها حرف وحديث و تلاش هاي ناکام براي لغو اين غول آموزشي، رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با افشاگري هايي از وجود ذي نفع هايي که اجازه نمي دهند اين آزمون حذف شود، بار ديگر پيشنهاد حذف کنکور را مطرح کرد. او در سخنانش که روز سه شنبه منتشر شد، گفت: «برگزاري آزمون و مسائل اين چنيني داراي هشت هزار ميليارد تومان گردش مالي است که افرادي اجازه نمي دهند کنکور حذف شود. بايد ببينيم چه کساني و به چه دلايلي نمي گذارند کنکور حذف شود». در همين حال، چندي پيش علي لاريجاني، رئيس مجلس، نيز با بيان اينکه تا زماني که سازمان سنجش منحل نشود مسئله کنکور حل نخواهد شد، بيان کرده بود: «تا آنها هستند، نمي توانند بگذارند اين مشکل حل شود».
    گفته هاي اين دو چهره اصولگرا درباره کنکور در شرايطي خبري شده است که بر اساس قانون مصوب ٩ آبان ١٣٨٦ مجلس شوراي اسلامي، مشهور به قانون حذف کنکور، قرار بود در پنج سال، سابقه تحصيلي جايگزين کنکور شود و کنکور سراسري در نهايت سال ١٣٩٢ حذف شود؛ اما از آن روز نه تنها کنکور حذف نشد، بلکه روزبه روز بر تعداد و قدرت آموزشگاه ها و کلاس هاي کنکور نيز افزوده شده است؛ مراکزي که با گرفتن مبالغ هنگفت از شرکت کنندگان، به آنها براي شرکت در کنکور آموزش يا مشاوره مي دهند. تمام اينها در حالي است که امروزه کمتر کشوري وجود دارد که از اين روش براي ورود به مقاطع عالي استفاده کند.
    
    نمره نهايي و دانشگاه
    برخي از کارشناسان بر اين باور هستند که تست هاي کنکور متکي به حافظه، پول و ترفند است و در مواردي بدون خواندن سوال مي توانند پاسخ ها را تشخيص دهند و به همين دليل ارزش علمي ندارند. به گفته آنها، براي ورود به مقاطع عالي نمره هاي امتحانات نهايي دانش آموزان که سوالات آنها تشريحي است و پاسخ به اين سوالات متکي به ذهن فعال و سطوح پيشرفته يادگيري است، بايد سهم بيشتري براي ورود به دانشگاه داشته باشد؛ اما با قدرت مافياي کنکور و در راس آن سازمان سنجش، ضريب ناعادلانه ٧٥ تا صددرصد به کنکور اختصاص داده شده است.
    دراين باره احمد حج فروش، پژوهشگر حوزه تعليم وتربيت، به روزنامه «شرق» گفت: «مجلس دو قانون را براي حذف کنکور تصويب و ابلاغ کرده است؛ اما وزارت علوم در ١٠ سال گذشته به بهانه هاي مختلف آن را اجرا نکرده است. هرچند آموزش وپرورش بر اجراي قانون تاکيد دارد؛ اما با مديريت ضعيفي که در اين مدت (به ويژه در مرکز سنجش اين وزارتخانه) بوده، بهانه را براي سازمان سنجش آموزش عالي فراهم کرده است. به هرحال مافياي کنکور اجازه نداد اولين قانون حذف کنکور اجرا شود؛ بنابراين شرايط براي تغيير قانون در تاريخ ١٠ شهريور ٩٢ فراهم شد. بر اساس قانون دوم، قرار بود ضريب سابقه تحصيلي از ٢٥ درصد در سال ١٣٩٢ پس از پنج سال (در سال ١٣٩٦) به ٨٥ درصد برسد، ولي سازمان سنجش از اين اعداد به نفع کنکورِ درآمدزاي سازمان خويش بهره برداري خاص کرده است. به طوري که ضريب کنکور در سال ٩٦ عملا به ميزان صددرصد اعمال شد و ضريب سابقه تحصيلي به صفر تنزل يافت».
    او در ادامه افزود: «کم نيستند داوطلباني که معدل ١٧ تا ٢٠ آنان تاثيري در رتبه آنها براي ورود به دانشگاه نداشته است. از سوي ديگر، بسيارند کساني که با معدل هاي کمتر از ١٥ در دانشگاه هاي دولتي ثبت نام شده اند. چرا؟ چون مافياي کنکور، برخلاف قانون اين گونه اراده کرده است که «کنکور با ضريب صددرصد تنها معيار و محور سنجش و پذيرش دانشجو» در رشته هاي پرداوطلب (دانشگاه دولتي و غيردولتي) باشد. با اينکه ارزش علمي کنکور چهارساعته با سوالات عيني چهارگزينه اي (متکي به حافظه و ترفند)، بسيار پايين تر از امتحانات نهايي تنها دو درس دو ساعته با سوالات تشريحي (متکي به سطوح يادگيري پيشرفته و غيرقابل ترفند) است که پاسخ آنها از سوي داوطلب خلق مي شود، استدلال سازمان سنجش اين است که چون متقاضيان رشته محل هاي پرداوطلب بيش از ظرفيت اين رشته هاست، بايد از طريق کنکور داوطلبان رتبه بندي شوند. که اين حکم با ضريب پنج درصدي هم براي کنکور ممکن است».
    
    آموزشگاه هاي کنکور يا مافيا؟
    رئيس دانشگاه آزاد اسلامي درباره برگزاري مستقل آزمون هاي مقاطع مختلف اين دانشگاه، گفت: اين سوال را بايد از وزارت علوم و سازمان سنجش پرسيد، اين موضوع از نظر ما حل شده است، ولي بايد ببينيم نظر وزارت علوم و سازمان سنجش در اين زمينه چيست. او با بيان اينکه دانشگاه آزاد اسلامي عضو کميته بررسي اين موضوع است و پيشنهاد بنده اين بود که حذف کنکور که مدت هاست مسکوت باقي مانده، مورد بررسي مجدد قرار بگيرد، گفت: رئيس جمهور دستور داد شوراي عالي انقلاب فرهنگي کميته اي را تشکيل و اين مسئله را در دستور کار قرار دهد تا برنامه عملياتي حذف کنکور مورد بررسي قرار گيرد. رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در پاسخ به اين پرسش که آيا سازمان سنجش منحل مي شود يا خير؟ گفت: بحث انحلال مطرح نيست، بلکه مسئله تغيير ساختار در دست بررسي است. در دنيا چند کنکور در سال برگزار مي شود و يک فرد مي تواند با بالاترين نمره اي که از کنکورها مي گيرد، در دانشگاه ها پذيرش شود. او درباره رفع نگراني خانواده ها از کنکور، گفت: يکي از پيشنهادهاي دانشگاه آزاد اسلامي اين است که به جاي برگزاري يک کنکور در سال و واردکردن استرس به خانواده ها، چندبار در سال کنکور برگزار شود و بالاترين نمره فرد ملاک پذيرش قرار گيرد. فرهاد رهبر خاطرنشان کرد: يک لولا ميان نظام پرورشي و نظام آموزش عالي وجود دارد که براين اساس هشت هزار ميليارد تومان گردش مالي آن است؛ يعني کلاس هاي کنکور، برگزاري آزمون و مسائل اين چنيني داراي هشت هزار ميليارد تومان گردش مالي است که افرادي اجازه نمي دهند کنکور حذف شود. رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينکه بايد ببينيم چه کساني و به چه دلايلي نمي گذارند کنکور حذف شود، گفت: اين طرح را دنيا اختراع کرده و ما مي توانيم از آن استفاده کنيم.
    
    مافيايي وجود ندارد
    اين در حالي است که هامون سبطي، عضو شوراي سياست گذاري منابع درسي و پرورشي وزارت آموزش وپرورش، با ردکردن سخنان فرهاد رهبر به «شرق» مي گويد: نمي دانم آقاي رهبر به چه اطلاعات خاصي دسترسي دارد و براساس چه پژوهش ميداني يا آماري به اين نتيجه رسيده است، اما به گمان من که نزديک به ٢٠ سال در زمينه آموزش فعاليت دارم، سخنان ايشان بيشتر حدس و گمان است. آموزشگاه هاي کنکور هيچ نفوذي در بدنه دولت ندارند. در حقيقت به جاي اينکه نقش نظارتي خود را به درستي انجام دهيم، پديده اي به نام آموزشگاه هاي کنکور را علم کرده ايم. آموزش وپرورش در اين زمينه ضعيف عمل کرده است، به طوري که ما شاهد برنامه هاي آموزشي از صداوسيما هستيم که اعتبار علمي و صلاحيت آموزشي ندارند و تمام نظارت ها پشت گوش انداخته شده است و براي همين مي گويم آموزشگاه هاي کنکور بد هستند و مافيايي وجود دارد که به نظر من واقعيت ندارد.
    او با بيان اينکه حدود يک ميليون نفر براي راه پيداکردن به مراکز عالي برتر کشور با يکديگر در رقابت هستند، ادامه داد: براي برقراري عدالت نياز به آزمون رقابتي داريم و نه حدنصابي. آزمون حدنصابي به گونه اي است که اگر دانش آموز به امتياز تعيين شده دست پيدا کرد بتواند به مرحله بعدي راه پيدا کند. با اين کار شرکت کنندگان احساس امنيت بيشتر و استرس کمتري خواهند داشت. کنکور قريب به ٢٠ سال است که مسئولان را دچار سردرگرمي کرده، به طوري که مجلس به اشتباه به جاي اينکه با متعادل کردن کنکور از استرس شرکت کنندگان بکاهد، قصد حذف کنکور را دارد. اين درحالي است که در نهايت اين يک ميليون نفر در مقطعي براي راه يافتن به مراکز عالي برتر کشور بايد با يکديگر رقابت کنند. پيشنهادي که در رسانه ها هم عنوان کردم، وزن دادن به گزينه هاي تست هاي کنکور است که اين آزمون را به آزموني تشريحي نزديک کرده و از اضطراب آن بسيار مي کاهد.
    
    مافياي ٨ هزار ميلياردي كنكور / بررسي «شرق» پيرامون گفته هاي رئيس دانشگاه آزاد درباره موانع حذف آزمون ورود به دانشگاه
    


 روزنامه شرق ، شماره 3028 به تاريخ 16/9/96، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 38 بار
    آثار ديگري از "سميرا حسيني"

  قربانيان بهاري / افزايش بارش ها منجر به افزايش تلفات مين ها مي شود
سميرا حسيني، شرق 29/2/97
مشاهده متن    
  تباني در اتاق عمل / گزارش «شرق» درباره «آفر»گرفتن برخي پزشكان جراح از شركت هاي تجهيزات پزشكي
سميرا حسيني، شرق 25/2/97
مشاهده متن    
  دست هايي كه جا ماند / گفت و گوي «شرق» با پدر كودك 11ساله اي كه 2 روز پيش در كردستان قرباني مين شد
سميرا حسيني، شرق 25/2/97
مشاهده متن    
  تجهيزات پزشكي پشت سد ارزي
سميرا حسيني، شرق 8/2/97
مشاهده متن    
  كاش بزرگ نشم چون بايد بيشتر كار كنم / گزارش «شرق» از كار كودكان زباله گرد در مراكز تفكيك زباله حاشيه تهران
سميرا حسيني، شرق 4/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو فصلنامه رسانه و فرهنگ
متن مطالب شماره 2 (پياپي 702)، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است