|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/9/16: نشاط سياسي در روزهاي بهاري دانشگاه
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6945
سه شنبه 20 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6660 16/9/96 > صفحه 13 (سياسي) > متن
 
      


نشاط سياسي در روزهاي بهاري دانشگاه
خاتمي: از راي به روحاني پشيمان نيستيم اما نقد را وظيفه خود مي دانيم/ ضرغامي: چه كسي گفته قوه قضائيه معادل كل نظام است؟


مراسم 16 آذر امسال هم به طور گسترده و با حضور تمام سلايق سياسي در دانشگاه هاي مختلف کشور برگزار شد. شايد مجموعه مراسم امسال را بتوان کم حاشيه ترين مراسم روز دانشجو در يک دهه اخير ناميد که نه در جايي سخنراني و مراسمي لغو شد و نه اينکه در هيچ مراسمي تشنج و درگيري ديده شد. در همين حال به شکل مشهودي از تمام علايق و گرايش هاي سياسيي، چهره ها و افرادي در دانشگاه هاي مختلف کشور به بيان ديدگاه هاي خود پرداختند. در مجموع اين سخنراني ها طيف هاي هوادار دولت و اصلاح طلبان بر لزوم بالابردن قدرت تحمل بيشتر در جامعه تاکيد کردند و سخنرانان جريان اصولگرا نيز نسبت به تلاش براي انحراف انقلاب به ابراز نگراني پرداختند.
    
    پزشکيان: دانشگاهيان اهل گفت و گو باشند
    نايب رئيس اول مجلس گفت: ملتي مي تواند سرپا بايستد که با هم متحد باشد و نگاه و زبان مشترک داشته باشد و با منطق، گفت و گو کندو الا دعوا کردن و هو کردن موجب پادگان درست کردن از سوي افرادي است که قدرت دارند.به گزارش ايسنا، مسعود پزشکيان که روز سه شنبه به مناسبت16 آذر روز دانشجو در دانشگاه شهيد بهشتي حضور يافته بود، بيشتر وقت جلسه پرسش و پاسخ خود را به اين اختصاص داد تا به دانشجويان تفهيم کند که با گفت و گو و منطق نظرات شان را بيان کنند. وي در اين برنامه تاکيد کرد: وقتي بحث دعوا و هو کردن در ميان باشد، کسي که زورش بيشتر است، حرفش پيش مي رود؛ چه دانشگاه باشد، چه خارج از دانشگاه و اصلاً در جامعه توسعه نيافته است که طرفين به يکديگر فحش مي دهند. شماها که خيلي سطح بالا هستيد، شما بايد اهل گفت و گو باشيد نه هو کردن يک نماينده در دانشگاه. پزشکيان با انتقاد از اجرا نشدن برخي از مفاد قانون اساسي گفت: در ابتداي انقلاب اسلامي سخناني بيان شد که مواردي از آنها هنوز اجرايي نشده است. اين در حالي است که قرآن مي فرمايد چرا حرفي مي زنيد که عمل نمي کنيد؟ خداوند ناراحت مي شود که پايبند به حرف تان نباشيد. البته زورهايي مي زنيم تا يک کارهايي انجام دهيم اما موفق نبوده ايم. پزشکيان در واکنش به شعار «مجلس بي کفايت» تعدادي از دانشجويان حاضر در جلسه گفت: اگر مجلسبي کفايت است و نمايندگان بي کفايت به آن راه پيدا کرده اند، افرادي مثل شما چنين مجلسي را به وجود آوردند، پس در حقيقت مشکل خود شما هستيد. نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي رفع حصر را از دغدغه هاي نمايندگان مجلس دانست و افزود: حصر دغدغه نمايندگان است اما از جايگاه مجلس نمي توان آن را حل کرد.
    
    علي مطهري: ستاره دار کردن دانشجويان بايد منتفي شود
    ديگر نايب رئيس مجلس هم گفت: ستاره دار کردن دانشجويان عمل منسوخ شده اي است که بايد در دانشگاه هاي کشور منتفي شود. علي مطهري در همايش جنبش دانشجويي که به مناسبت روز دانشجو در دانشگاه محقق اردبيلي در اردبيل برگزار شد، افزود: ما حتي در سيره اميرالمومنين(ع) نيز مشاهده مي کنيم که ايشان هيچ گاه خود را بي نياز از نقد و هشدار نديده اند و همين امر جايگاه نقد را در جامعه مشخص مي کند.
    مطهري اجازه دادن به ايجاد فضاي نقد بويژه در دانشگاه ها را سبب تشکيل شخصيت اجتماعي دانشجويان دانست و گفت: برخورد اميرالمومنين(ع) با خوارج که يکي از بزرگ ترين دشمنان ايشان بودند، مبين اين حقيقت است که انبيا و اولياي ما نيز همواره در برابر نقد منعطف بوده اند، حتي اگر آن نقد از سر ستيزه جويي باشد. وي با تاکيد بر اينکه «نقد سازنده و منصفانه حق دانشجوست و سکوت دانشجو در فضاي دانشگاهي پسنديده نيست»، اظهار کرد: وقتي فردي احساس مي کند هسته اصلي جامعه از بين رفته و تنها پوسته و ظاهري نامناسب از آن جامعه باقي مانده است، وظيفه دارد تا با اعتراض به وضعيت حاکم بر جامعه ظلمت مطلق را بزدايد. مطهري در ادامه گفت: دانشجويي که قدرت نقد و بحث و جدل نداشته باشد عملاً به موجودي منفعل در جامعه تبديل خواهد شد و استادان وظيفه دارند با آموزش درست فرق ميان نقد سازنده، تملق و چاپلوسي و تخريب را به درستي نشان دهند.
    
    عليرضا بهشتي: بايد با همه تفاوت هايي که داريم، در کنار هم راه برويم
    يک استاد دانشگاه گفت: ما بايد بتوانيم با همه تفاوت هايي که داريم کنار هم راه برويم و ايران نسبت به هر زمان ديگري نيازمند همبستگي است. به گزارش ايرنا، سيدعليرضا بهشتي عصر سه شنبه با حضور در دانشگاه علامه طباطبايي در مراسم روز دانشجوي اين دانشگاه که به همت انجمن اسلامي دانشجويان آزادانديش برگزار شد، طي سخناني با محوريت «جنش دانشجويي، آرمانگرايي يا آرمان زدايي؟» اظهار کرد: امروزه کسب علم و دانش اگر در دانشگاه وجود داشته باشد در اولويت سوم و چهارم قرار دارد و دانشگاه تشکيل شده تا افراد مدرک تحصيلي بگيرند و بعد از آن به دنبال رزق و روزي باشند. بهشتي همچنين با بيان اينکه مساله اصلي در هر حکومت اين است که چگونه بايد با الگوهاي متعدد کنار آمد، افزود: اگر فکر شود کساني که مثل ما فکر مي کنند خودي هستند و ديگران ناخودي محسوب شوند اين راهش نيست و قانون اساسي با تمام مشکلاتي که دارد بستري فراهم مي کند که در آن مي توانيم به دنبال همزيستي مسالمت آميز و متفاوت باشيم. وي خطاب به دانشجويان اظهار کرد: دانشجويان بايد با گفت وگو از خود سوال کنند که آيا جنبش دانشجويي قرار است آرمان زدايي شود يا با عمل گرايي و حرکت به سوي حرکت مطلوب پيش روند. من معتقدم آرمانگرايي، تندروي و افراط گرايي نيست چون آرمان ها مي تواند داراي رنگ و بوي مختلف باشد.
    
    محمدرضا خاتمي: دانشگاهي که برايش تعيين تکليف کنند، پيشرفت نخواهد کرد
    نايب رئيس مجلس ششم نيز گفت: دانشگاهي پيشرفت مي کند که برايش مشخص نکنند استادش که باشد و کدام دانشجو در آن تحصيل کند، دانشگاهي که نيروهاي نظامي بخواهند در آن نفوذ کنند و نهادهاي بيرون از دانشگاه بخواهند برايش تعيين تکليف کنند، دانشگاه پيشرفته نمي شود.
    به گزارش ايلنا، محمدرضا خاتمي در مراسم ۱۶ آذرماه که به همت انجمن اسلامي دانشگاه تهران و علوم پزشکي دانشگاه تهران در محل سالن فردوسي دانشکده ادبيات و علوم انساني دانشگاه تهران برگزار شد، گفت دانشگاه مستقل يعني اين که دانشگاه ها سرنوشت خود را خود به دست گيرند، اگر دانشگاهيان در کيفيت آموزش و پژوهشي نقش داشته باشند. مگر دانشگاهي که افرادي بنشينند و برايش کتاب ها و محتواي کتاب ها را مشخص کند، مي تواند پيشرفت کند؟ اين فعال سياسي اصلاح طلب تاکيد کرد: البته دانشگاه بايد از جناح ها و جريان هاي سياسي هم مستقل باشد.
    وي با بيان اين که «ما از دولت روحاني حمايت کرده ايم و مي کنيم و از انتخاب خود پشيمان نيستيم و نخواهيم شد»، گفت: اما وظيفه خود مي دانيم که انتقاد هم بکنيم و حتي با صداي بلند آن را بيان کنيم و اين را تضعيف دولت نمي دانيم. وي درباره موضوع ستاره دار شدن دانشجويان گفت: بر اساس چه قانوني کدام دادگاه اينها را محکوم کرده است، کدام قانوني وجود دارد که اگر دانشجويي فعاليت سياسي به نفع جرياني يا عليه جناح ديگر انجام مي دهد بايد ستاره دار شود؟ وي با بيان اين که «ممکن است برخي بگويند دانشجويان ستاره دار قبلاً بيشتر بوده اما الان کمتر شده است»، اظهار کرد: در دولت روحاني حتي يک دانشجوي ستاره دار هم قابل قبول نيست. اگر کسي جرمي کرده طبق قانون او را محاکمه کنيد.
    
    جليلي: تاکيد امام (ره) در آخرين سال حيات شان هشدار درباره اسلام امريکايي بود
    نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي نيز در مراسم مشابهي گفت: علم مفيد علمي است که به وسيله آن بتوان مشکلات کشور را حل کرد.
    به گزارش ايسنا، سعيد جليلي در آستانه روز دانشجو در جمع دانشجويان دانشگاه امام صادق (ع) با اشاره به تفاوت هاي بنيادين انديشه ديني و انديشه غرب گفت: در همين راستا انديشه ديني چه در مقام توصيف واقعيات و چه تجويز راه حل براي مشکلات، با انديشه ديني غرب تفاوت دارد زيرا طبق انديشه ديني، حقيقتي وجود دارد که بايد تمام تجويزها در نهايت ما را به آن حقايق رهنمون کند.
    جليلي در بخش ديگري از صحبت هايش اظهار کرد: البته انديشه ديني صحيح نيز همان «اسلام ناب» است و حضرت امام (ره) در پيام هاي يک سال آخر عمر شريف شان مکرر بر مفهوم «اسلام ناب» تکيه و تمايز آن را با «اسلام امريکايي» بيان مي کردند. عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: در فرمايش هاي حضرت امام(ره) «اسلام امريکايي» همان «اسلام اشرافيت، اسلام ابوسفيان، اسلام ملاهاي کثيف درباري، اسلام مقدس نماهاي بي شعور حوزه هاي علمي و دانشگاهي، اسلام ذلت و نکبت، اسلام پول و زور، اسلام فريب و سازش و اسارت و اسلام حاکميت سرمايه و سرمايه داران بر مظلومين و پابرهنه ها» است. عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام در پايان با اشاره به بخش هايي از پيام امام راحل در سال 67 به هنرمندان، تشکيل بسيج دانشجو و طلبه و همچنين ساخت مصلاي تهران، گفت: ترجيع بند تمام اين پيام ها تاکيد ايشان بر دوگانه اسلام ناب و اسلام امريکايي است که اين نشان مي دهد اين مساله چقدر براي امام (ره) اهميت داشته و لازم است شما دانشجويان يک بار با دقت پيام هاي يک سال آخر امام را بخوانيد.
    
    ضرغامي: برخي انتقاد از قوه قضائيه را انتقاد از کل نظام مي دانند
    همچنين يک عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي گفت: گاهي انتقادات زيادي به يک مسئول وارد است اما برخي همه اين انتقادات را به بوسه زدن بر تابوت هوگو چاوز يا بغل کردن مادر وي خلاصه مي کنند که اين ظلم به منتقدان همان شخص است. به گزارش ايسنا، عزت الله ضرغامي در مراسم گراميداشت سالروز ۱۶ آذرماه که به همت بسيج دانشجويي دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: متاسفانه در کشور ما وقتي مسئولي بر سر کار مي آيد کارنامه ننگين و سياه از مسئول قبلي خود ارائه مي دهد که اين کار موجب مي شود هر کار خوبي که انجام شده، به حاشيه برود. کساني که کارنامه جمهوري اسلامي را سياه نشان مي دهند، قطعاً ضد انقلاب هستند و کاري ضد انقلابي انجام مي دهند.
    وي معتقد است: باندهاي بزرگ قدرت و ثروت در حال اداره کشور هستند و آن وقت افرادي که دم از آزادي مي زنند اگر تعدادي جوان بخواهند يک کار توليدي انجام دهند به آنها آزادي نمي دهند و در اولين جا که بخواهند ورود کنند يکصد مانع جلوي پاي شان سبز مي شود. وي افزود: اگر امروز حرف از امر به معروف مي زنيم لازمه اش نظارت عمومي است؛ چراکه هزاران منکر بر زمين مانده و هيچ کس راجع به آنها حرف نمي زند و برخي نيز انتقاد از دستگاه قضايي را معادل انتقاد از کل نظام مي دانند در حالي که اگر کسي حرف هاي نامربوط و خلاف زده بايد به وي پاسخ داد. ضرغامي تاکيد کرد: ما به کجا مي رويم؟ اگر دستگاه قضايي ما مشکل دارد، ضمن احترام به همه قضات، اگر عده اي به صراحت برخي آسيب ها را مي گويند و انتقادات را مطرح مي کنند نبايد نگران باشند از اين که فوراً احضاريه برايشان مي رود و تا به خود بيايند چند سال برايشان زندان و حبس بريده اند. وي تاکيد کرد: اگر در دستگاه قضايي ما مشکل وجود دارد، بايد راحت بتوانيم آن را به زبان بياوريم. کساني که انتقاد از قوه قضائيه را معادل انتقاد از کل نظام مي دانند حتماً روش و کارشان نادرست است. چه کسي گفته که قوه قضائيه معادل کل نظام است؟
    
    حاجي بابايي: تنها راه مقابله با دشمن، تفکر حججي ها و احمدي روشن هاست
    رئيس فراکسيون اصولگرايان مجلس هم با بيان اين که «دشمن فقط از دو نقطه ضعف عقب نشيني مي کند»، گفت: اين دونقطه ضعف يکي تفکر مقاومت امثال سردار سليماني ها و شهيد حججي ها و ديگر تفکر علمي احمدي روشن هاست. به گزارش ايرنا، حميدرضا حاجي بابايي در همايش روز دانشجو در دانشگاه قم، اظهار کرد: دليل قدرتمند شدن داعش، الگو گرفتن و استفاده از فرهنگ شهادت طلبي موجود در تشيع بود اما چون اين الگو تقليدي و ريشه نداشت، شکست خورد. وي افزود: ما در طول تاريخ انقلاب اسلامي همواره با امريکا پنجه در پنجه بوده ايم، اين پيکار عقب نشيني ندارد و عقايد ما هميشه با امريکا در هماورد است، در اين چند ساله هميشه امريکا در اين پيکار شکست خورده است؛ لذا به دنبال اين است که با ايجاد جنگ و التهاب در منطقه به اهداف خود دست پيدا کند. وي در ادامه صحبت هاي خود درباره دشمني امريکا اظهار داشت: امريکا فقط از دو نقطه ضعف عقب نشيني مي کند، اين دونقطه ضعف يکي تفکر مقاومت امثال سردار سليماني ها و شهيد حججي هاست که امريکا را از پاي درمي آورد.
    
    صفارهرندي: تجديد نظرطلب ها در دوران اصلاحات با روشنگري هاي رهبري زمينگير شدند
    يک عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام نيز گفت: حاکميت دوگانه و تجديد نظرطلب در دوران اصلاحات با روشنگري هاي رهبر معظم انقلاب زمينگير شد و از اواخر دهه ۸۰ موج بازگشت به آرمان هاي انقلاب به وجود آمد.
    به گزارش فارس، محمدحسين صفار هرندي در دانشگاه امام صادق (ع) گفت: پيش از انقلاب و زماني که رهبري امام خميني(ره) در حال توسعه در ميانه هاي مردم بود، در همان زمان تلاش هايي صورت گرفت که انشعاب هايي را ايجاد کنند و ما نيز در آن زمان اين را احساس کرديم که در اين ارتباط دارد کارهايي انجام مي شود. صفار هرندي تاکيد کرد: همواره يکي از ترفندهاي دشمن اين بوده که در برابر رهبري مقتدر رقيب تراشي کند يعني کسي را به عنوان رقيب رهبر معرفي نمايند. صفار هرندي با اشاره به اين که شعبه زدن در کنار امام(ره) و ولي جامعه يک ترفند است، اظهار کرد: در زمان مرحوم منتظري دست اندرکاران ليبرال ها و عناصر داخلي کار را به جايي رساندند که امام(ره) تصميم گرفت تا پيش از پايان عمر خود تکليف منتظري که از او به عنوان حاصل عمر خود نام برده بود را روشن کند.
    
    خبر
    وزير کشور: سالي 500 مراسم دانشجويي در دولت تدبير و اميد برپا شده است

    وزير کشور با اعلام اينکه در دولت تدبير و اميد به طور ميانگين سالانه 500 مراسم دانشجويي به مناسبت روز دانشجو در کشور برگزار شده است، گفت: هيچ فرد يا گروهي حق ندارد از برگزاري مراسم مجوزدار جلوگيري کند. به گزارش «ايران» عبدالرضا رحماني فضلي روز چهارشنبه در يادداشتي به مناسب فرارسيدن روز دانشجو، نوشت: دانشجو بايد از تحليل هاي جامع و قوي در عرصه هاي سياسي، اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي برخوردار باشد؛ دانشگاه و دانشجو بايد در عرصه هاي امنيت سياسي و اجتماعي و... نقش جلودار و پيشگام ايفا کند. وزير کشور با بيان اينکه تقويت قانون گرايي، عقل گرايي و حقيقت گرايي و جلوگيري از سطحي نگري و برخوردهاي عجولانه و احساسي صرف بايد مورد توجه دانشجويان باشد، گفت: تقويت بنيان هاي اقتدار ملي و تامين هرچه بيشتر منافع ملي با تکيه بر مردم و امنيت پايدار سرلوحه کار دانشگاه باشد.
    وي با تاکيد بر اينکه دانشجويان بايد احساس مسئوليت و تعهد نسبت به تحولات سياسي داخلي - منطقه اي و بين المللي داشته باشند، نوشت: يکي از شاخص هاي مهم دانشجو و دانشگاه نقد است؛ دولت نيز از انتقاد سازنده استقبال مي کند و نقد را حق دانشجو و دانشگاه مي داند البته انتظار است در کنار نقد راه حل هم از سوي دانشجويان و دانشگاه مطرح شود. رئيس شوراي امنيت کشور از افزايش فعاليت تشکل هاي دانشجويي در دولت تدبير و اميد خبر داد و افزود: در طول 4 سال اخير به طور ميانگين حدود 3 هزار و 500 مورد مراسم و تجمع توسط تشکل هاي دانشجويي، گروه ها و احزاب در کشور در امنيت کامل برگزار شده است. وي گفت: با اهتمام و نظارت کميسيون دانشجويي طي سال هاي اخير به مناسبت 16 آذر سالانه به طور ميانگين 500 مراسم دانشجويي برگزار شده است.
    وزير کشور با اشاره به حضور فعال تشکل ها در انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري گفت: در راستاي بسترسازي براي شور، نشاط سياسي و انتخاباتي در مقطع تبليغات انتخابات 29 ارديبهشت ماه 96 نيز بيش از 42 هزار مراسم و برنامه از قبيل همايش، سخنراني، مناظره، جلسات با احزاب و فعالان دانشگاهي و متنفذين قومي در سراسر کشور برگزار شد. رحماني فضلي تاکيد کرد: با توجه به عملکرد دولت يازدهم، دانشجويان و دانشگاهيان شاهد بودند که دولت به هيچ وجه به دنبال امنيتي کردن فضاي دانشگاه ها نبوده و نيست و سياست وزارت کشور برگزاري تمامي مراسم هاي دانشجويي مجوزدار به صورت قانوني است و از آن هم حمايت کرده و مي کند. وي با بيان اينکه سخنراني هاي روز دانشجو بايد در داخل دانشگاه ها برگزار شود، افزود: وزارت کشور حامي برگزاري مراسم هاي مجوزدار و قانوني است و از اين بابت از هيچ کمک و تلاشي دريغ نخواهد کرد.
    نشاط سياسي در روزهاي بهاري دانشگاه / خاتمي: از راي به روحاني پشيمان نيستيم اما نقد را وظيفه خود مي دانيم/ ضرغامي: چه کسي گفته قوه قضائيه معادل کل نظام است؟
    


 روزنامه ايران، شماره 6660 به تاريخ 16/9/96، صفحه 13 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه غذا،دام،كشاورزي (غدك)
متن مطالب شماره 114، آبان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است