ورود اعضا [Sign in]  
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/9/16: قمار خطرناك ترامپ
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6943
يك شنبه 18 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6660 16/9/96 > صفحه 12 (جهان) > متن
 
      


قمار خطرناك ترامپ
رهبران اروپا و جهان اسلام از تصميم امريكا براي انتقال پايتخت رژيم صهيونيستي به بيت المقدس خشمگين شدند


سفارتخانه هاي امريکا و رژيم صهيونيستي به حالت آماده باش در آمدند
    گروه جهان/ به محض اينکه دونالد ترامپ، خبر داد روز چهارشنبه (شب گذشته) به طور رسمي بيت المقدس را پايتخت رژيم صهيونيستي اعلام مي کند، طوفاني از حواشي و واکنش ها و تهديدها به پاخاست. واکنش ها از جبهه مخالفان بين المللي اين تصميم به اندازه اي شديد بود که بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم اشغالگر سه شنبه شب به تمام دستگاه هاي امنيتي رژيم دستور آماده باش صادر کرد و تمامي سفارتخانه هاي امريکا در سطح جهان ، سطح هشدار امنيتي خود را افزايش دادند. اما با وجود شدت تنش ها و شرايط فوق امنيتي، تا شب گذشته ايالات متحده بر موضع خود ايستاده بود و مي خواست اين تصميم مناقشه انگيزش را عملي کند. برخي از تحليلگران معتقدند که اين تصميم، در راستاي انتقال سفارت امريکا از تل آويو به بيت المقدس گرفته شده است.
     به گزارش ايرنا به نقل از پايگاه خبري فلسطين اليوم، نتانياهو در جلسه محرمانه کميته امنيتي مجلس رژيم صهيونيستي (کنست) گفت که تمام دستگاه هاي امنيتي اسرائيل بايد آماده هرگونه واکنش احتمالي از سوي مخالفان باشند. نخست وزير رژيم صهيونيستي در ادامه با اشاره به پيامدهاي اعلام تصميم ترامپ گفت: «درصورت تصميم احتمالي ترامپ مبني بر انتقال سفارت امريکا به بيت المقدس، تمامي اسرائيلي ها بايد خود را براي احتمال وخامت اوضاع آماده کنند. دستگاه هاي امنيتي، اطلاعات دقيقي در اختيار ندارند که واکنش به تصميم ترامپ تا چه ميزان اوضاع را بهم مي ريزد، اما پاسخ اين دستگاه ها در برابر عوامل تشديدکننده شرايط به بهترين شکل خواهد بود.» در همين حال گروه هاي سياسي فلسطيني تصميم امريکا براي انتقال سفارت اين کشور به قدس را تجاوز از تمام خطوط قرمز توصيف و اعلام کردند، اجازه اجرايي شدن آن را نمي دهند.
    در حالي که افکار عمومي جهان يکپارچه از اين تصميم انتقاد مي کند، نگراني از تصميمي که ترامپ براي انتقال سفارت امريکا از تل آويو به قدس گرفته بود، نگراني امريکايي ها را نيز برانگيخته است؛ به گونه اي که رسانه ها از اعزام تفنگداران امريکايي به سفارتخانه هاي واشنگتن در چند کشور در خاورميانه خبر دادند. به گزارش خبرگزاري مهر، شبکه تلويزيوني «اِي بي سي نيوز» از اعزام تفنگداران امريکايي به برخي از سفارتخانه ها در کشورهاي حوزه خاورميانه خبر داد. به گزارش اين شبکه، مقامات ارشد امريکا اعلام کردند: چند تيم از تفنگداران دريايي امريکا قرار است تقويت امنيت برخي از سفارتخانه هاي اين کشور در خاورميانه را برعهده گيرند.
    
    واکنش هاي جهان اسلام به تصميم ترامپ
    در داخل فلسطين مصطفي البرغوثي عضو کميته اجرايي سازمان آزاديبخش فلسطين روز چهارشنبه در گفت و گو با شبکه خبري سي ان ان گفت: «تصميم دونالد ترامپ درباره انتقال سفارتخانه اين کشور به قدس، قلدرمآبانه وغيرمسئولانه است. اين امر نشان مي دهد که تصميم گيرندگان واشنگتن، تحت تاثير لابي صهيونيستي قرار دارند و رئيس جمهوري امريکا تحت فشار صهيونيست ها قرار دارد. اين اقدام موجب بي ثباتي کل منطقه خاورميانه و وقوع انقلاب هاي مردمي در فلسطين مي شود و ممکن است منجر به واکنش هاي غيرعادي در کشورهاي اسلامي شود.» در همين حال محمود عباس رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين، در تماس تلفني با ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه و پاپ فرانسيس از آنها خواست، مانع انتقال سفارت واشنگتن به بيت المقدس شوند. عبدالله دوم شاه اردن نيز در تماس تلفني با ترامپ نسبت به عواقب وخيم انتقال سفارت امريکا به بيت المقدس بر امنيت و ثبات در خاورميانه هشدار داد. به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از رويترز، دولت اردن خواستار برگزاري نشست فوق العاده اتحاديه عرب و سازمان همکاري اسلامي براي بررسي طرح دولت امريکا براي به رسميت شناختن قدس به عنوان پايتخت رژيم صهيونيستي شد. البته پيش تر سازمان همکاري اسلامي در بيانيه پاياني نشست خود در عربستان نسبت به سياست هاي رژيم صهيونيستي عليه شهر قدس و انتقال نمايندگي هاي ديپلماتيک کشورها به اين شهر هشدار داده بود. به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آناتولي؛ رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوري ترکيه نيز يکي از رهبران سياسي است که در اين مورد سکوت نکرده و عملي شدن اين تصميم را عبور از خط قرمز مسلمانان دانسته و در نشست با گروه پارلماني خود درباره تصميم امريکا براي اعلام بيت المقدس به عنوان پايتخت رژيم صهيونيستي اعلام کرد: «اگر چنين اقدامي انجام گيرد در اين صورت مناسبات خود با اسرائيل را تا قطع روابط کاهش مي دهيم.» وبسايت اينترنتي روزنامه سوزجو نيز خبر داده که ابراهيم کالين سخنگوي رياست جمهوري ترکيه هم در اين باره گفته: «احتمال اعلام قدس به پايتختي اسرائيل از سوي امريکا اشتباهي بزرگ و نگران کننده است. چنين اقدامي، روند شکننده صلح خاورميانه را از ميان برداشته و موجب بروز تنش و درگيري هاي جديدي خواهد شد. حراست از موقعيت قدس و حرم شريف اهميت حياتي دارد و اميدوارم امريکا هرگز مرتکب چنين اشتباهي نشود.»
    
    واکنش هاي خارجي مخالفان اين تصميم
    صداي اعتراض به تصميم ترامپ، نه تنها از داخل مرزهاي فلسطين به گوش جهان رسيده، بلکه از جاي جاي جهان نيز سياستمداران و کشورهاي مختلف صداي اعتراض شان را بلند کرده اند. به گزارش ايسنا به نقل از ديلي ميل، احتمال به رسميت شناخته شدن قدس از سوي ترامپ به عنوان پايتخت اسرائيل باعث افزايش مخالفت ديپلمات هاي امريکايي و مقام هاي خارجي شده است. دو مقام امريکايي ديگر که نامشان را فاش نکردند، گفتند که تصميم درباره اعلام قدس به عنوان پايتخت اسرائيل با مخالفت دفتر امور خاور نزديک وزارت خارجه امريکا که مسئول امور اين منطقه است، مواجه شده است. اتحاديه اروپا ضمن هشدار نسبت به پيامدهاي منفي هرگونه اقدام يکجانبه در مورد تغيير اوضاع قدس بر پايبندي اين اتحاديه به روند صلح در خاورميانه تاکيد کرد. به گزارش ايسنا به نوشته روزنامه مصري اليوم السابع، هيات سياست خارجه اتحاديه اروپا در بيانيه اي گفت: فدريکا موگريني، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در تماس تلفني با ايمن الصفدي، وزير امور خارجه اردن درمورد احتمال به رسميت شناختن قدس به عنوان پايتخت رژيم صهيونيستي از سوي امريکا مذاکره و گفت و گو کرد. در اين بيانيه آمده است که اتحاديه اروپا از زمان آغاز سال جاري ميلادي اعلام کرده هرگونه تغيير يکجانبه در وضعيت قدس پيامدهاي منفي و جدي را در افکار عمومي کشورهاي مختلف به دنبال خواهد داشت. فدريکا موگريني، هماهنگ کننده سياست خارجي اروپا نيز در ديدارش با رکس تيلرسون وزير خارجه امريکا، بشدت به امريکا درباره انتقال يکجانبه سفارت امريکا به بيت المقدس و شناسايي اين شهر به عنوان پايتخت اسرائيل هشدار داد. اما کشورهاي اروپايي به بيانيه مشترکشان هم بسنده نکردند و هر کدام جدا جدا نگراني شان را اعلام کردند. بوريس جانسون وزير خارجه انگليس، گفت که با نگراني اخبار مربوط به اين اقدام ترامپ را دنبال مي کند. به دنبال آن سه شنبه زيگمار گابريل وزير خارجه آلمان هم اعلام کرده بود: انتقال سفارت امريکا از تل آويو مي تواند باعث ناآرامي در منطقه شود. امانوئل ماکرون رئيس جمهوري فرانسه نيز در گفت و گو با ترامپ درباره احتمال شناسايي يکجانبه شهر قدس به عنوان پايتخت رژيم صهيونيستي ابراز نگراني کرد. بنا بر اعلام دفتر رياست جمهوري فرانسه، ماکرون تصريح کرد که مساله وضعيت قدس بايد در چارچوب گفت و گوهاي سازش ميان فلسطينيان و رژيم صهيونيستي برطرف شود. رئيس جمهوري فرانسه همچنين بر لزوم راه حل دو دولت با قدس به عنوان پايتخت مشترک تاکيد کرد. سوئد ديگر کشور اروپايي است که تصميم دونالد ترامپ را مورد انتقاد قرار داده است. وزارت خارجه سوئد اعلام کرده: «تصميم امريکا مبني بر به رسميت شناختن قدس به عنوان پايتخت اسرائيل اقدامي فاجعه بار است.»
    
    برش
    يک تصميم و يک جهان آشوب

    تصميم ترامپ مبني بر اعلام بيت المقدس به عنوان پايتخت رسمي رژيم صهيونيستي در حالي عملي مي شود که نه تنها خشم مسلمانان سراسر جهان را برانگيخته، بلکه باعث مخالفت دولت هاي اروپايي و امريکا و حتي تحليلگران موافق و همسو با سياست هاي اشغالي اين رژيم شده است. شموئيل رازنر محقق و روزنامه نگار يهودي که در رسانه هاي متعدد رژيم صهيونيستي قلم مي زند درباره اين تصميم در روزنامه امريکايي نيويورک تايمز با مطلبي تحت عنوان «البته که بيت المقدس پايتخت اسرائيل است» نوشته: «دونالد ترامپ تصميم گرفته بيت المقدس را پايتخت رسمي اسرائيل معرفي کند و سفارت امريکا را به آنجا منتقل کند تا بيش از 7 دهه تلاش سياست خارجي امريکا را براي ايجاد صلح ميان فلسطيني ها و يهودي ها نابود کند. اگر او تصميمش را عملي کند، از سال 1948 که اسرائيل تاسيس شد تاکنون، نخستين رئيس جمهوري امريکا خواهد بود که چنين کاري مي کند. اما تصميم او براي خاورميانه خطرناک است؛ تصميمي که از روي مصالح ديپلماتيک گرفته نشده و فقط عملي کردن وعده اي انتخاباتي است و مقامات مي گويند روند انتقال سفارت چند سال طول خواهد کشيد. بيت المقدس مناقشه انگيزترين شهر تاريخ است. دو طرف بر سر آن ادعاي تصاحب دارند اما اغلب کشورهاي جهان ادعاي اسرائيل را به رسميت نمي شناسند. اگرچه نتانياهو درباره تصميم ترامپ سکوت کرده، اما عملي شدن اين تصميم موجب دوستي بيشتر دو طرف مي شود. واکنش ها از سوي جهان عرب منفي و شديد بود، حتي از سوي رهبراني که دوست و حامي ترامپ هستند. بيت المقدس شهر ماست، اما حقيقت اين است که اعلام ترامپ، آنقدرها هم چيزي را تغيير نمي دهد. وقتي که هفته گذشته سازمان ملل 70 سالگي صدور قطعنامه تقسيم فلسطين به دو بخش يهودي و فلسطيني را رسماً اعلام کرد، اين تصميم چه تغييري مي تواند ايجاد کند؟ اين دستاورد بزرگي براي صهيونيست هاست اما نتيجه در زايش اسرائيل چندان تعيين کننده نيست. بيت المقدس پايتخت حتمي اسرائيل است، اما جامعه بين المللي هنوز آمادگي پذيرش آن را ندارد. آمارهاي جمعيت شناسانه هم خود بر پيچيدگي آن افزوده اند. بيش از يک سوم مردم شهر عرب هستند. اعلام چنين تصميمي خشونت شديدي را به منطقه خواهد کشاند.»
    قمار خطرناک ترامپ / رهبران اروپا و جهان اسلام از تصميم امريکا براي انتقال پايتخت رژيم صهيونيستي به بيت المقدس خشمگين شدند
    


 روزنامه ايران، شماره 6660 به تاريخ 16/9/96، صفحه 12 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پژوهش ملل
متن مطالب شماره 34، مهر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است