ورود اعضا [Sign in]  
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/9/16: قصه قاچاق كالا با 1128 كانتينر دروغ بود
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6943
يك شنبه 18 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6660 16/9/96 > صفحه 5 (اقتصادي) > متن
 
      


قصه قاچاق كالا با 1128 كانتينر دروغ بود
رمزگشايي از يك ماجراي پر سر و صدا


وزيراقتصاد: مرجعي که اين حجم قاچاق را اعلام کرده بود به طور رسمي نامه نوشت که اشتباه کرده است
    
    گروه اقتصادي / ماجراي 1128 کانتينر کالاي قاچاق، بخصوص طي هفته هاي اخير منشا اظهارنظرهاي متفاوتي از سوي مقامات دولتي و برخي از نمايندگان مجلس شده بود، اما با رمزگشايي از اين ماجرا و ريشه يابي آن توسط وزارت امور اقتصادي و دارايي مشخص شد که چنين حجمي از کانتينرهاي قاچاق از اساس وجود خارجي نداشته است. درحالي که با اتکا به اين ماجرا برخي از منتقدان به عملکرد گمرک و دولت در حوزه تجارت و مبارزه با قاچاق تاختند، ولي با توضيحات وزير امور اقتصادي و دارايي در يک برنامه زنده تلويزيوني و توضيحات تکميلي گمرک ايران، اصل ماجرا افشا شد؛ ماجرايي که حتي توسط مرجع اعلام کننده اين خبر نيز تکذيب شده است.
    به گزارش ايرنا، درهمين زمينه وزير امور اقتصادي و دارايي درباره ماجراي 1128 کانتينر کالاي قاچاق که چندي پيش رسانه اي شد، اعلام کرد: اين موضوع وجود خارجي نداشته است. «مسعود کرباسيان» در يک گفت و گوي رسانه اي اضافه کرد: آن مرجع که اين موضوع را اعلام کرد، به طور رسمي نامه نوشت که اشتباه کرده است.
    به گفته وي، در سال 1394 پرونده 10 تا 15 کانتينر در گمرک تشکيل شد که از روي سامانه جامع گمرکي پيدا کرده بوديم و پرونده به مرجع قضايي رفت که با قدرداني بازرسي کل کشور و ديگر مراجع همراه شد و بعدها مراجع نظارتي ديگر آمدند و بعد از 2 سال گزارش داده شد به جايي که موضوع را جمع بندي کند.
    
    210 کانتينري که 1128 کانتينر شد
    آن گونه که گمرک ايران روزسه شنبه گزارش کرد داستان 1128 کانتينر به همان داستان 210 کانتينر معروف برمي گردد که پارسال با همين عنوان 1128 کانتينر، رسانه اي و بعدها مشخص شد چنين کانتينرهاي قاچاقي از اساس وجود خارجي نداشته است.
    موضوع اين پرونده ها مربوط به برادران «ح» است و پارسال ماجراي فعاليت هاي تجاري آنان در پرونده معروف به 210 کانتينر رسانه اي شد؛ در واقع پنج شرکت آنها در اداره ثبت شرکت ها به طور قانوني ثبت شده و اتاق بازرگاني نيز براي آنها با هدف فعاليت هاي تجاري کارت بازرگاني صادر کرده بود. با توجه به حساسيت ها و اقدامات متخلفانه اين افراد، تمام فعاليت هاي برادران «ح» در پنج شرکت در طول مدت فعاليت هايشان در سال 1394 و قبل از آن به کمک سامانه جامع گمرکي در گمرک استخراج و پرونده اي با پيگيري هاي دفتر بازرسي و مرکز مبارزه با جرايم سازمان يافته گمرک ايران از سوي حوزه نظارت گمرکات استان هرمزگان نزد مرجع قضايي تشکيل مي شود.
    در تير ماه 1394 به دنبال انتشار خبري مبني برکشف تعداد 210دستگاه کانتينر کالاي قاچاق از گمرک شهيدرجايي بندرعباس از سوي سازمان کاشف، حسب دستور رئيس کل وقت گمرک ايران تيمي متشکل از معاونان و کارشناسان ارشد حقوقي و فني و امور گمرکي جهت بررسي ادعاهاي مطروحه به استان هرمزگان عزيمت کردند و در اول وقت اداري به سازمان کاشف مراجعه و خواستار بررسي کالاهاي توقيفي شدند، وليکن مشخص شد کالا و کانتينرها اساساً وجود خارجي ندارند و عملاً کالايي قاچاق نشده بود.
    بر اين اساس مشخص مي شود اخبار منتشره بدون هماهنگي مراجع استاني از جمله دادستاني بندرعباس بوده و تذکر لازم از سوي مقامات استاني به سازمان مدعي کشف 210کانتينر کالاي قاچاق داده مي شود که از ذکر مطالب بدون مستند که منتهي به تشويش اذهان جامعه و بيم تباني متهمان مي شود، خودداري کنند. به دنبال اين اخبار، خبر مي رسد حوزه نظارت گمرکات استان هرمزگان، محموله اي 13کانتينري در 5 فقره اظهارنامه را به ظن قاچاق از برادران «ح» در سال 1394 توقيف و براي حصول اطمينان از قاچاق بودن کالا در اجراي قوانين و مقررات موضوع را از دفاتر ستادي گمرک ايران؛ دفتر بازرسي و مديريت عملکرد، دفتر بررسي و تعيين ارزش و تعرفه و مرکز واردات استعلام مي کند.
    به دنبال اين اقدام، يکي از سازمان هاي ضابط قضايي با تهيه گزارشي و با اخذ دستور مرجع قضايي وارد اماکن گمرکي شده و محموله هاي مذکور را بدون اينکه گمرک نظر نهايي خود را اعلام کند، از گمرک خارج و برخلاف نص ماده 36 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اقدام مي کند. در نهايت گمرک شهيدرجايي بندرعباس با در دست گرفتن اين پرونده با دستور قضايي پس از اخذ نظرات دفاتر ستادي درخصوص تعداد کالاي پنج فقره اظهارنامه شامل ظروف شيشه اي که به گمرک اظهار شده بود، وفق قانون امور گمرکي و بر اساس ماده 113 قانون امور گمرکي قاچاق تشخيص مي دهد و اعلام وقوع جرم را به مرجع قضايي منعکس مي کند.
    مرجع قضايي نيز در راستاي گزارش وقوع جرم گمرک شهيدرجايي، دستور تحقيقات مقدماتي متهمان پرونده را به اداره پليس آگاهي استان هرمزگان صادر مي کند و پس از احضار متهمان و بازجويي از نامبردگان، تعدادي از کارمندان گمرک و بندر نيز به عنوان مطلع احضار و سپس بنا به دلايلي اواسط سال 1395 بازداشت و متعاقباً آزاد مي شوند که اين موضوع سال گذشته رسانه اي شد.
    پس از بازداشت و دستگيري متهم اصلي پرونده موصوف، اسناد و مدارکي مربوط به تعداد 86 دستگاه کانتينر متعلق به متهمان که در سنوات قبل کالا را به صورت قانوني ازگمرک خارج کرده بودند، حسب دستور مرجع رسيدگي کننده به گمرک ايران تحويل مي شود تا نسبت به مورد اظهارنظر کند.
    پس از بررسي هاي به عمل آمده مشخص مي شود از محل تعداد 210دستگاه کانتينر ادعايي و 86کانتينر، صرفاً تعداد 8 دستگاه کانتينر که با جعل بيجک و با تباني بندر خارج شده بود، مشمول مقررات قاچاق شده و مراتب نيز طي نامه اي به مرجع رسيدگي کننده و ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز منعکس مي شود. در اين رابطه تعداد سه نفر از متهمان که قوم و خويش نسبي نيز بودند، دستگير و متعاقباً تعداد دو نفر از آنان با سپردن وثيقه آزاد مي شوند.
    در ادامه به موجب دستور بازپرس رسيدگي کننده، پس از بررسي هاي به عمل آمده، تعدادي از اسناد و اظهارنامه هاي وارداتي مربوط به سنوات قبل و متعلق به صاحب کالاي موضوع 1128 دستگاه کانتينر مورد بحث، توسط گمرک شهيدرجايي بندرعباس از سامانه جامع امورگمرکي جهت بررسي و اعلام نظر استخراج مي شود.
    پس از استخراج اطلاعات مربوط به فعاليت اين افراد در پنج شرکت يادشده در طول فعاليت هايشان مشخص مي شود اين افراد در مجموع تعداد 655اظهارنامه و پروانه گمرکي در گمرک بندر شهيدرجايي داشته اند که تشريفات گمرکي 1128 دستگاه کانتينر را با اين تعداد اظهارنامه در گمرک شهيدرجايي انجام داده اند. کالاها به گمرک اظهار شده و در واقع تشريفات قانوني اين کالاها انجام و حقوق و عوارض گمرکي نيز دريافت شده و تمامي اطلاعات نيز در سامانه هاي الکترونيکي گمرک موجود است.
    با اينکه متهمان اصلي اين پرونده پس از ورود يکي از مراجع نظارتي در تحقيقات و اعترافات به جعل گواهي مبدا اقرار مي کنند اما بر اساس مستندات، پيش از اين دفاتر نظارتي گمرک به اين پرونده ورود کرده و بخش عمده اي از اظهارنامه هاي متهمان را که مربوط به سال 1394 و ماقبل آن بوده بررسي و صرفاً بر اساس قانون امور گمرکي تخلفات گمرکي احراز کرده و با بررسي تفاوت ارزش نسبت به صدور مطالبه نامه در سال 1394 اقدام شده است. بنابراين به غير از 8 کانتينري که با جعل بيجک از بندر خارج يا 13 کانتينري که قبل از خروج، توسط گمرک به جرم قاچاق توقيف شده، موضوع جديدي در اين پرونده نبوده است.
    با اين حال پيش از اين و در سال 1394 دفاتر نظارتي گمرک به اين پرونده ورود کرده اند و اين در حالي است که در حال حاضر و در تاييد صحبت هاي شب گذشته وزير امور اقتصادي و دارايي و بر اساس مستندات، اساساً کالايي وجود خارجي نداشته و کشف نشده است.
    از سوي ديگر برخي ها مطرح شدن اين موضوع را بهانه اي قرار داده اند تا سامانه هاي الکترونيکي گمرک را زير سوال ببرند که مهم ترين دستاورد دولت در حوزه اقتصاد مقاومتي به شمار مي رود که البته اين موضوع کاملاً جاي تامل دارد و همان طور که وزير اقتصاد نيز شامگاه سيزدهم آذر گفت، مرجعي که موضوع 1128 کانتينر را اعلام کرد، به طور رسمي نامه نوشته که اشتباه کرده است.
    
    قصه قاچاق کالا با 1128 کانتينر دروغ بود / رمزگشايي از يک ماجراي پر سر و صدا
    


 روزنامه ايران، شماره 6660 به تاريخ 16/9/96، صفحه 5 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم و تكنولوژي نفت
شماره 4 (پياپي 804)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است